تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۰۳ - ۱۰:۳۹ کد مطلب 87301

قیمت بنزین ۲۰۱۶ در دیگر کشورها +جدول

با وجود مشابه بودن قیمت نفت در تمام پهنه جهان، قیمت بنزین در کشورهای مختلف بسیار متفاوت است؛ از ۲ سنت (۰.۰۲ دلار) تا حدود ۲ دلار (در واقع ۱.۸۱ دلار). با این حال قیمت متوسط هر لیتر بنزین در ژانویه ۲۰۱۶ کمتر از یک دلار بوده است.

به گزارش میدان ۷۲ و به نقل از گزارش گلوبال‌پترول‌پرایس، قیمت متوسط هر لیتر بنزین در سراسر دنیا در ژانویه ۲۰۱۶ حدود ۰.۹۷ دلار بوده است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، با این وجود تفاوت قابل‌توجهی میان کشورهای دنیا در مورد قیمت بنزین وجود دارد. به عنوان یک قانون کلی، کشورهای ثروتمندتر قیمت بنزین بالاتری دارند در حالی که در کشورهای فقیرتر و کشورهای تولیدکننده و صادرکننده نفت خام قیمت بنزین به مراتب پایین‌تر است.

یک استثنا در این زمینه، ایالات متحده است، کشوری که اقتصاد پیشرفته‌ای دارد، ولی قیمت بنزین در این کشور پایین گزارش شده است. اختلاف موجود میان قیمت بنزین در کشورهای مختلف ناشی از مالیات و یارانه‌های متفاوت روی بنزین بوده است.

تمامی کشورها به نفت با قیمتی مشابه با بازارهای جهانی دسترسی دارند، ولی بعد از آن مالیات‌های مختلفی روی آن اعمال می‌کنند. در نتیجه،‌ قیمت بنزین در این کشورها متفاوت خواهد بود. در برخی کشورها نظیر ونزوئلا، دولت بنزین یارانه‌ای در اختیار مردم قرار می‌دهد و در واقع مردم برای راندن خودروهای خود تقریبا پولی پرداخت نمی‌کنند.

در این جدول اطلاعات برخی کشورها به روز شده است و برای مابقی کشورها از آخرین اطلاعات موجود و همچنین نرخ تبادل ارزی کنونی استفاده شده است.

 

image_fullsize_af6a5af9-8957-4d57-a512-cf3152d854c0_c4f15f4f-d034-44c6-8710-3f97323ace87_freesize-full.gif

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: