تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۰۳ - ۱۴:۲۱ کد مطلب 87318

نابودن کردن بنزین تولید داخل برای بنزین پاتیلی

در حالی مسئولان دولتی مدعی هستند بنزین وارداتی دارای استاندارد یورو۴ است و اگر وارد نمی شد آلودگی هوا از شهریورماه وجود داشت که اسناد بنزین وارداتی نشان می‌دهد آنچه در کشور توزیع می شود بنزین پاتیلی بدون استاندارد یورو۴ است.

به گزارش میدان ۷۲ ، از شروع به فعالیت دولت یازدهم به دلیل آنچه که برخی از مسئولین دولتی از جمله وزیر نفت و رئیس سازمان محیط زیست می‌گفتند، بنزین تولید داخل سرطانزا است واردات بنزین به کشور آغاز شد.

در همان روزهای نخست واردات مسئولان واردکننده بنزین اعلام کردند بنزین وارداتی دارای استاندارد یورو۴ است، اما برای اثبات این ادعای خود تا کنون حتی یک برگ سند نیز ارائه نشده است. حتی مسئولین سازمان استاندارد که متولی تعیین استاندارد بنزین هستند نیز در این زمینه سکوت کرده و اسنادی را ارائه نکرده‌اند.

اخیرا نیز برخی از مسئولین سازمان محیط زیست پا را فراتر نهاده و اعلام می‌کنند اگر بنزین به کشور وارد نمی شد از شهریورماه شاهد آلودگی هوا بودیم و تاکید می‌کنند که بنزین وارداتی از استاندارد یورو۴ برخوردار است.

ولی باز همین افراد می گویند باید باران و باد بیاید تا از آلودگی هوا کاسته شود به همین دلیل برخی از نمایندگان مجلس گفته‌اند باید اسم باد و باران را سازمان محیط زیست نهاد!

با این مقدمه کوتاه آنچه در ادامه این گزارش منتشر می شود نشان می دهد که بنزین وارداتی نه تنها یورو۴ نیست بلکه همان بنزین پاتیلی است که پس از دو مرحله اختلاط در مخازن ( پاتیل) به مجاری عرضه منتقل و توزیع می شوند.

بنابراین علی‌رغم ادعای اولیه مسئولین وزارت نفت اسناد زیر نشان می دهد که بنزین های وارداتی از مبادی تولید( پالایشگاه‌ها ) خریداری نمی شوند بلکه توسط واسطه های داخلی و خارجی مولفه های بنزین از منایع داخلی و خارجی تامین و به مخازن ساحلی در امارات منتقل شده و پس از یک مرحله اختلاط ( پاتیل اول)  به بنادر جنوبی کشور منتقل می شوند.

در بنادر جنوبی نیز این بنزین در مخازن بندر عباس با سایر مولفه ها امتزاج شده و بخشی نیز با بنزین های پایه پالایشگاه‌ها اختلاط شده و به عنوان بنزین معمولی و اصلاحی به دست مصرف کننده می‌رسد.

این اسناد نشان می‌دهد که از مجموع حدود روزانه ۹ میلیون لیتر بنزین پاتیلی وارداتی حدود ۵ میلیون لیتر در انبارها و حدود ۱٫۳ میلیون لیتر در پالایشگاه‌ها اختلاط می شوند، یعنی حدود ۷۰ درصد بنزین پاتیلی وارداتی مجددا مخلوط و در جایگاه‌ها توزیع می‌شود.

۱۳۹۴۱۱۰۳۰۰۰۳۴۰_PhotoL ۱۳۹۴۱۱۰۳۰۰۰۳۳۲_PhotoL

 

  1. محمد :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    یکی از مهمترین کارهای دولت نهم ودهم عدم وابستگی به واردات بنزین بود که متاسفانه دولت یازدهم طاقت نیاورد و این مهم را فدای حسادت خود کرد کارهائی در زمان دولت قبل که برای رفاه مردم انجام میء شد این دولت اصلاء به آن اعتقاد ندارد از جمله خدمات غیر نقدی به کارکنان وکارگران دولتی می گویند چون شیوه دولت قبل بوده ما انجام نمی دهیم یا اینکه اینها به سفرهای مردمی مخالفند یارانه را از روی ناچاری پرداخت می کنند روی هم رفته تمام کارهای خوب و مردمی آقای احمدی نژاد را قبول ندارند انها حتی مخالف رفتن برق گاز آب به روستاها هستند

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: