تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۰۵ - ۰۱:۱۴ کد مطلب 87478

«برجام» کره شمالی الآن کجاست؟!/ «برجام» ایران در کدام مسیر قرار می‌گیرد؟/وقتی توافق کره، در دولت بعدی آمریکا نقض می‌شود

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه ۵۹۸، آنچه در گزارش پیش روی به آن پرداخته شده، حاصل پژوهش گروه مطالعات آمریکای خبرگزاری بسیج است که با مستندات دقیق به بررسی این موضوع پرداخته که توافق هسته‌ای دولت آمریکا با کره شمالی، چگونه در دولت بعدی نقض شد! شباهت این مساله به توافق هسته‌ای ایران و این […]

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه ۵۹۸، آنچه در گزارش پیش روی به آن پرداخته شده، حاصل پژوهش گروه مطالعات آمریکای خبرگزاری بسیج است که با مستندات دقیق به بررسی این موضوع پرداخته که توافق هسته‌ای دولت آمریکا با کره شمالی، چگونه در دولت بعدی نقض شد! شباهت این مساله به توافق هسته‌ای ایران و این دغدغه که سرنوشت «برجام» در دولت بعدی آمریکا چطور خواهد بود مهم‌ترین بهانه برای بررسی شواهد برهم خوردن توافق کره شمالی در دولت بعدی آمریکا بوده است.

اشاره

رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها در سخنان حکیمانه این دو سال اخیرشان، بر ضرورت هوشیاری مسئولان و خواص و رسانه‌ها و نخبگان و بالاخره آحاد جامعه نسبت به خدعه و بدعهدی نظام سلطه به رهبری آمریکا تصریح و تاکید فرموده‌اند. اما آیا مسئولان ذیربط به اوامر دقیق و مستند رهبری توجه لازم را داشته‌اند؟ مطابق با نص نامه سیدناالامام خطاب به ریاست محترم جمهوری که در پاسخ به نامه تبریک رئیس جمهوری به مناسبت اجرائی شدن برجام مرقوم فرموده بودند؛ به چند نکته بسیار مهم اساسی به عنوان تذکرات کلیدی اشاره شده است.

معظم له می‌فرمایند: مراقبت شود که طرف مقابل تعهدات خود را به‌طور کامل انجام دهد. اظهارات برخی از سیاستمداران امریکائی در این دو سه روز کاملاً موجب بدگمانی است… در تبلیغات توجه شود که در برابر آنچه در این معامله به دست آمده، هزینه‌های سنگینی پرداخت شده است. نوشته‌ها و گفته‌هائی که سعی می‌کنند این حقیقت را نادیده گرفته و خود را ممنون طرف غربی وانمود کنند با افکار عمومی ملت، صادقانه رفتار نمی‌کنند.


این گزارش، واگویه‌ای مستند از علل نگرانی اهل بصیرت و در راس آنها حضرت امام خامنه‌ای نسبت به خطر بدعهدی شیاطین عالم در چنین معامله پرهزینه و خطرناکی است. این گزارش صرفا به یکی از نمونه‌های بدعهدی و خیانت آمریکا در معامله با دیگر دولتها پرداخته و بی‌شک اگر قرار بر بررسی دقیق و موشکافانه و مستند خیانتهای آمریکایی باشد، لاجرم مثنوی، هفتاد من کاغذ شود!

اما از باب عبرت و هوشیاری و دشمن‌شناسی، در ادامه گزارشی مستند از بازی کثیف آمریکایی‌ها در برجام نافرجامی که با کره شمالی به امضا رساندند، خصوصا تقدیم کسانی می‌شود که متاسفانه متصل به ماشین عملیات روانی دولت محترم هستند و رهبری انقلاب نسبت به خطر بی‌صداقتی آنان با ملت شریف ایران به رئیس جمهور محترم تذکر اکید داده‌اند. اما اصل ماجرا…

……………………………………………………………………….

آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی طی هفته‌های گذشته بار دیگر بحث بر سر پرونده هسته‌ای این کشور را در صدر اخبار جهان قرار داد و به طرح برخی بحث‌ها درباره تاریخچه این برنامه و نحوه حرکت «پیونگ‌یانگ» به سمت آزمایش سلاح‌های اتمی منجر شد.

در این میان، در کشور آمریکا، نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور چهارمین آزمایش هسته‌ای کره شمالی را دستاویزی برای تکرار اتهامات تأیید نشده قبلی درباره برنامه هسته‌ای ایران استفاده کرده و با مقایسه «برجام» با توافق هسته‌ای واشنگتن و پیونگ‌یانگ در سال ۱۹۹۴، ضرورت پیگیری سیاست فشار بر تهران همزمان با اجرای توافق را مورد تأکید قرار دادند.

به عنوان مثال، سناتور «تد کروز»، نامزد جمهوری‌خواه انتخابات روز چهارشنبه، ساعاتی بعد از اعلام آزمایش هسته‌ای کره شمالی از «وندی‌شرمن»، که هم در مذاکرات هسته‌ای ایران و هم در مذاکرات کره شمالی نقش داشت، انتقاد کرد و گفت: «وقتی به کره شمالی نگاه می‌کنیم، مثل آینه نشان می‌دهد که اگر ما این مسیر نادرست با ایران (توافق هسته‌ای) را ادامه بدهیم، کار به کجا می‌کشد.» (هافینگتون‌پست، ۶ ژانویه)

سناتور «کروز»، البته تنها سیاستمداری در آمریکا نیست که دیپلماسی با ایران و کره شمالی را به جهت اینکه آن را «مماشات» می‌دانند نادرست و غلط قلمداد می‌کنند. در واقع، در حال حاضر، اکثر کسانی که برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اعلام آمادگی کرده‌اند و عده زیادی از نمایندگان کنگره، همین عقیده را دارند.

به عنوان نمونه، در زمان انجام مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵، نمایندگان کنگره آمریکا بارها هشدار ‌می‌دادند که دولت «باراک اوباما» در حال تکرار همان اشتباهاتی است که «بیل کلینتون»، رئیس‌جمهور اسبق در سال ۱۹۹۴ در جریان مذاکره با کره شمالی مرتکب شده بود و «برجام» نیز لاجرم به همان سرنوشتی دچار خواهد شد که «چارچوب مورد توافق!» (توافق هسته‌ای آمریکا و کره شمالی).

رسانه‌های غربی معمولاً کمتر به دلایل شکست توافق هسته‌ای کره شمالی نوشته و می‌پردازند. لذا، این خط استدلال آمریکایی‌ها که دلیل شکست این توافق، غیرقابل اعتماد و غیرمنطقی بودن «پیونگ‌یانگ» بوده در میان افکار عمومی آمریکایی‌ها و مردمان سایر کشورها هم جا افتاده است.

با این حال، بررسی موشکافانه پرونده توافق هسته‌ای آمریکا و کره شمالی نشان می‌دهد این باور عمومی شکل‌داده شده در پرتو اطلاعات اندک، چندان صحیح نیست. در واقع، چنانکه «کلارک سورنسون»، تحلیلگر آمریکایی دانشگاه مطالعات بین‌المللی «جکسون»، سال ۲۰۰۳ در تحلیلی نوشته، رفتارهای کره شمالی، ریشه در بی‌اعتمادی‌ها و بحران‌هایی دارد که روز به روز شکل گرفته‌اند.

او می‌نویسد:

مردم اغلب از من می‌پرسند چرا کره شمالی این اقدامات وحشتناک را انجام می‌دهد؟ پاسخ به این سوال در یک یا دو جمله کار راحتی نیست. این مسائل، طی زمان طولانی شکل گرفته‌اند و بنابراین، آنها را تنها می‌توان در بستر تاریخی‌شان به درستی درک کرد. مسئله اینجاست که در اخبار به ندرت به مسائل کره شمالی یا کره جنوبی پرداخته می‌شود، مگر در مواردی که بحرانی بروز می‌کند. بنابراین، وقایع روزانه‌ای که آن بحران‌ها را به وجود می‌آورند، اغلب در ذهن مردم نیستند. بخش اعظم کاری که کره شمالی انجام می‌دهد، واکنش به اقدامات یا سیاست‌های آمریکا است، اما اغلب اقدامات و سیاست‌هایی که کره شمالی ر آشفته می‌کند یا در رسانه‌ها گزارش نمی‌شوند و یا در لابه‌لای سندهایی مدفون می‌شوند که آنها را یا آدم‌های خیلی بیکار می‌خوانند یا خود کره‌ای‌ها. نتیجه این وضعیت این است که بخش زیادی از کارهایی که کره‌ای‌ها انجام می‌دهند، از دید خودشان در واقع منطقی و نظام‌مند است اما حتی از دید یک آمریکایی آگاه به اخبار، تحریک‌آمیز و احمقانه است.

در این گزارش، نگاهی خواهیم داشت به وقایع و رفتارهایی که به شکست توافق هسته‌ای آمریکا و کره شمالی منجر شدند. بررسی این موضوع، از این حیث که آمریکا یکی از طرف‌های ایران در توافق هسته‌ای «برجام» است، اهمیتی دو چندان دارد.

هر چند سیاست‌های کلی هسته‌ای نظام جمهوری اسلامی ایران بر اساس فتوای رهبر معظم انقلاب درباره حرام بودن استفاده از سلاح‌های اتمی، مسیر نهایی پرونده هسته‌ای کشورمان را حتی در صورت لغو «برجام» به کل از کره شمالی جدا می‌کند، اما رفتارهای این روزهای هیئت حاکمه آمریکا شباهت‌های زیادی با تصمیمات و اقدامات سیاستمداران این کشور بعد از امضای توافق موسوم به «چارچوب مورد توافق» با کره شمالی دارد.

تهدیدهای هسته‌ای واشنگتن؛ گام‌های تسلیحاتی پیونگ‌یانگ

دولت آمریکا از بدو تأسیس کره شمالی نقش زیادی در انزوای این کشور داشته و با مواضع خصمانه، «پیونگ‌یانک» را به سمت اتخاذ تصمیم‌های مناقشه‌آمیزتر سوق داده است. بین سالهای ۱۹۵۷ و ۱۹۵۸ آمریکا بر خلاف بند ۱۳ (د) قرارداد آتش‌بس کره، تسلیحات هسته‌ای در خاک کره جنوبی مستقر کرد. (نقل از کتاب «جنگ و تروریسم دولتی»، نوشته مارک سلدین، ۲۰۰۴) در آن زمان، فشارهای شوروی و هم‌پیمانان این کشور برای متقاعد کردن آمریکا به صرفنظر از این تصمیم به جایی نرسید. «پیونگ‌یانگ»، این اقدام آمریکا را تلاش برای بر هم زدن پیمان دو کره و تبدیل کردن کره به یک منطقه جنگ هسته‌ای دانست. کره شمالی در سال ۱۹۶۳ از شوروی برای دست‌یابی به تکنولوژی و تسلیحات هسته‌ای کمک خواست. شوروی با این درخواست موافقت نکرد، اما پذیرفت که به برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کره شمالی کمک کند.

در خلال دهه‌های هفتاد و هشتاد میلادی، برنامه هسته‌ای کره شمالی، رشد قابل توجهی کرد. به همین دلیل، آمریکا شوروی را برای تجدید نظر در همکاری‌های هسته‌ای با پیونگ‌یانگ تحت فشار گذاشت. در نهایت، کره شمالی توافق پادمانی سه‌جانبه‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شوروی در سال ۱۹۷۷ امضا کرد تا تأسیسات هسته‌ایش را زیر نظارت آژانس قرار دهد. کره شمالی، علاوه بر این، در سال ۱۹۸۵، معاهده «منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای» (ان‌پی‌تی) را امضا کرد.

در همین اثنا، مذاکرات بین کره شمالی و جنوبی که از سال ۱۹۹۰ آغاز شده بود، در سال ۱۹۹۲ به امضای «بیانیه مشترک هسته‌ایی‌زدایی از شبه جزیره کره» منجر شد. با این وجود، مداخله‌جویی‌های آمریکا در شبه‌جزیره کره و تحریم‌های این کشور علیه کره شمالی در سال ۱۹۹۲، به گونه‌ای پیش رفت که این توافق بارها نقض شد.

بین سال‌های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴، دولت آمریکا آژانس را به انجام «بازرسی‌های ویژه» از سایت‌های نظامی تحریک کرد. آمریکا در همین زمان تصمیم گرفته بود رآکتور هسته‌ای «یانگ‌بین» در کره شمالی را بمباران کند. کره به همین دلیل در سرتاسر کشور آماده‌باش نظامی اعلام کرد و با استناد به بند ملاحضات امنیت ملی در «ان‌پی‌تی»، از تصمیم به خروج از این معاهده ظرف ۹۰ روز آینده خبر داد. (سایت «انجمن کنترل تسلیحاتی آمریکا»)

در چنین شرایطی بود که در ژوئن ۱۹۹۳، آمریکا پذیرفت پایان دادن به مناقشات با کره شمالی مذاکره کند. این مذاکرات سرانجام به بار نشست و دو کشور در سال ۱۹۹۴ سند موسوم به «چارچوب مورد توافق» را امضا کردند. اما به مرور آشکار شد طرف آمریکایی، این توافق را بر مبنای محاسبات و معادلاتی در تحولات سیاسی داخلی کره شمالی امضا کرده بود که بعد از آنکه مشخص شد این محاسبات درست نبوده‌اند به تعهداتش عمل نکرد.

امضای «چارچوب‌ توافق شده»

توافق هسته‌ای موسوم به «چارچوب توافق شده» در تاریخ ۲۱ اکتبر سال ۱۹۹۴ میان دولت «بیل کلینتون»، رئیس‌جمهور وقت آمریکا و کره شمالی امضا شد. این توافق، به تأیید مجلس سنای آمریکا نرسیده بود و به همین دلیل، معاهده محسوب نمی‌شد.

«پیونگ‌یانگ» در «چارچوب توافق‌شده» ملزم شده بود نیروگاه هسته‌ای بومی‌اش را با رآکتورهای آب سبک مقاوم‌تر در برابر اشاعه هسته‌ای جایگزین کند. واشنگتن در مقابل متعهد شد رآکتورهای آب سبک با ظرفیت تولید حدود ۲۰۰۰ مگاوات برق هسته‌ای برای کره فراهم کند. (سایت «انجمن کنترل تسلیحاتی آمریکا»)

در برابر توقف برنامه هسته‌ای و موافقت با بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تأسیسات، آمریکا همچنین تعهد کرده بود به کره شمالی نفت سوختی با نرخی برابر با ۵۰۰ هزار تن در سال تحویل دهد. (سایت «انجمن کنترل تسلیحاتی آمریکا»)

«چارچوب مورد توافق»، همچنین آمریکا را از هر گونه «تهدید یا استفاده از سلاح‌های هسته‌ای» علیه کره شمالی منع کرده بود و دو طرف متعهد شدند در راستای عادی‌سازی روابط سیاسی و اقتصادی گام بردارند. (سایت «انجمن کنترل تسلیحاتی آمریکا»)

مخالفت‌های داخلی و توافقی «یتیم‌شده» از آغاز

بعد از امضای این سند، مخالفت‌ها در داخل آمریکا با آن شروع شد. نمایندگان کنگره، اعم از قانونگذاران مجلس نمایندگان و مجلس سنا که «چارچوب توافق» را مماشات در برابر «رژیمی سرکش» قلمداد می‌کردند، شروع به وضع قانون‌ها و مصوباتی کردند که اجرای توافق را روز به روز با دشواری‌های بیشتر مواجه می‌کرد. از آنجا که مهم‌ترین بخش‌های تعهدات آمریکا نیاز به بودجه داشت موجی از طرح‌ها و قطعنامه‌هایی که تخصیص اعتبار برای «چارچوب توافق» را با محدودیت مواجه می‌کردند، آغاز شد. (به عنوان مثال ببینید اینجا، اینجا، اینجا). تحقیق نگارنده نشان می‌دهد، کنگره صد و چهارم آمریکا که در سال ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶، یعنی از چند ماه بعد از توافق کره شمالی با اکثریت جمهوری‌خواه تشکیل شد، در مجموع ۵۲ طرح درباره این کشور معرفی کرده که از میان آنها، ۱۲ طرح به قانون تبدیل شد.

در دوره‌های بعد و سال‌های بعد هم همین روال ادامه پیدا کرد. میزان این کارشکنی‌ها به حدی بود که «استفان باسورث»، رئیس سازمان «کیدو» (سازمانی بین‌المللی که برای نظارت بر اجرای «چارچوب مورد توافق» تشکیل شده بود)، بعدها در مصاحبه‌ای درباره همین اقدام آمریکایی‌ها گفت: «این سند، دو هفته بعد از امضای آن، یک یتیم سیاسی بود.» (پایگاه لوب‌لاگ)

کارشنکی‌های کنگره موجب شده بود تعهد آمریکا برای تحویل نفت سوختی تعهد شده، اغلب با تأخیرهایی همراه باشد که این موضوع همواره کره شمالی را عصبانی می‌کرد.

در حوزه‌های دیگر هم وضع به همین منوال بود؛ لئون سیگال، تحلیلگر، «مرکز مطالعات بین‌المللی دانشگاه ام‌آی‌تی»، در مقاله‌ای ناعهدی‌های آمریکا را اینطور توصیف می‌کند: «آمریکا به هر آنچه خواسته بود رسیده بود، یعنی توقف برنامه پلوتونیوم کره شمالی که تا آن زمان می‌توانست پلوتونیوم کافی برای ساخت ۵۰ بمب اتمی را تولید کند. اما واشنگتن به تعهداتش پایبند نماند و … رئیس‌جمهور کلینتون، در اجرای این توافق کوتاهی کرد. او تا سال ۲۰۰۰، کار چندانی برای رفع تحریم‌ها انجام نداده بود. واشنگتن متعهد به فراهم کردن دو نیروگاه برق هسته‌ای تا سال ۲۰۰۳ شده بود، اما بتن‌های مربوط به زیربنای نیروگاه اول تا آگوست ۲۰۰۲ هنوز ریخته نشده بود. سوخت نفتی، تحویل شد، اما این کار به ندرت، سروقت انجام می‌شد. مهم‌تر از همه، واشنگتن به تعهدش در بند ۲ چارچوب توافق‌شده که خواستار اقدام در راستای عادی‌سازی کامل روابط سیاسی و اقتصادی و پایان دادن به خصومت‌ها و رفع تحریم‌ها بود، عمل نکرد.» (منبع)

دوران جورج بوش و توافق هسته‌ای

با روی کارآمدن «جورج دبلیو بوش» پسر در سال ۲۰۰۱، اوضاع توافق هسته‌ای آمریکا و کره شمالی، بسیار بدتر از قبل شد. «جورج بوش»، در وعده‌های تبلیغات انتخاباتی، صراحتاً گفته بود که این توافق را باطل خواهد کرد.

به همین دلیل بود که بعد از روی کار آمدن «بوش»، «کیم دائه جونگ»، رئیس‌جمهور وقت کره جنوبی، که به خاطر تلاشهای مثبت در عادی‌سازی روابط با کره شمالی برنده جایزه صلح نوبل شده بود، به کاخ سفید رفت تا مطمئن شود رئیس‌جمهور آمریکا گفت‌وگو با کره شمالی و اجرای توافق هسته‌ای را ادامه خواهد داد. اما چنانکه مجله تایم می‌نویسد: «وقتی بوش با کیم ملاقات کرد، تمام امیدهای رهبر کره جنوبی را بر باد داد و گفت امیدی به اینکه کره شمالی به توافقش پایبند بماند، نیست.» (تایم، ۷ ژانویه ۲۰۰۳)

«جورج دبلیو بوش» مدت کوتاهی بعدتر در یک سخنرانی در سال ۲۰۰۱، گفت که دولتش قصد بازنگری در سیاست‌هایش در قبال کره شمالی دارد. چند ماه بعد، او گفت که گفت‌وگوهای موشکی با این کشور را قطع کرده است.

کره شمالی، در واکنش به سیاست‌های جدید واشنگتن، در مارس سال ۲۰۰۱، این کشور را به انتقام تهدید کرد. «پیونگ‌یانگ»، سیاست‌های واشنگتن را «خصمانه» توصیف و اعلام کرد هم برای گفت‌وگو آماده است و هم جنگ. (منبع: سایت انجمن کنترل تسلیحاتی آمریکا)

تنش در روابط دو کشور در ماه‌های بعد، تنها بیشتر از قبل شد. علی‌رغم آنکه آمریکا در «چارچوب توافق‌شده» به برداشتن گام‌هایی برای عادی‌سازی روابط و اجتناب از تهدید کره شمالی متعهد شده بود، ظاهراً دولت بوش تعمداً مسیری متفاوت را دنبال می‌کرد. سخنرانی سالانه بوش در ژانویه سال ۲۰۰۲ بوش و اسم بردن از کره شمالی، همراه با ایران و عراق، به عنوان سه «محور شرارت» تقریباً همه را به این نتیجه رساند که چشم‌اندازی برای اجرای توافق هسته‌ای وجود ندارد و تغییر نظام حاکم در «پیونگ‌یانک» آن چیزی است که «جورج بوش» برای پیگیری کردن آن روی کار آمده است.

«تغییر رژیم؛ روی دیگر سکه توافق»

البته مطالبه تغییر رژیم کره شمالی تنها، خواسته دولت جمهوری‌خواه «بوش» نبود و شاید گفتن اینکه این سیاست در واقع ادامه بخش دیگری از همان سیاستی بود که دولت دموکرات قبلی به دنبال آن بود، تعجب‌آور باشد. تنها در سال‌های بعد بود که آشکار شد دموکرات‌های دولت «بیل کلینتون» که از در آشتی‌جویی با کره شمالی وارد شده‌ بودند دقیقاً به دنبال همان چیزی بودند که جمهوری‌خواهان اکنون از رهگذر سیاست مخاصمه برای دست‌یابی به آن تلاش می‌کردند: تغییر رژیم در کره شمالی.

اولین بار، یک مقام کره شمالی، در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۰۳ به صورت سربسته به این موضوع اشاره کرد.

«سین یو سانگ»، معاون وزیر نیروی کره شمالی در آن زمان گفت: «آمریکا می‌گوید که در سال‌های گذشته سالانه ۵۰۰ هزار تن سوخت سنگین برای ما تأمین کرده، اما این اقدام، معمولاً پس از موعد مقرر انجام شده است. علی‌رغم اینکه شرایط مختلفی وجود داشته که بر اساس آن آمریکا نمی‌توانسته سوخت سنگین را در یک موعد مشخص تحویل بدهد، اما فکر می‌کنم این تأخیرها، یکی از ترفندهای آمریکا است.»

«سانگ» برای توضیح بیشتر گفت: «سال ۱۹۹۴، آمریکا به کره شمالی وعده ساخت دو رآکتور آب سبک و تأمین سوخت سنگین را داد، اما واشنگتن این وعده را بر اساس پیش‌بینی فروپاشی زودهنگام کره شمالی داده بود. ما در آن زمان، از این توطئه آمریکا آگاه شده بودیم.» (منبع، اینجا)

اظهارات این مقام کره شمالی، در کنار اطلاعاتی که در سال‌های بعد به دست آمدند این احتمال که دولت «بیل کلینتون» به امید صبر برای فروپاشی دولت کره شمالی در اجرای تعهداتش تعلل کرده باشد را تقویت می‌کند.

سال ۲۰۰۵ روزنامه واشنگتن‌پست این موضوع را افشا کرد: «مقام‌های دولت کلینتون در محافل خصوصی گفته‌اند تنها دلیل موافقتشان با این طرح (ساخت رآکتورهای آب سبک در کره شمالی) در سال ۱۹۹۴ این بوده که تصور می‌کرده‌اند دولت کره شمالی قبل از تکمیل پروژه سقوط خواهد کرد.» (اینجا) (این روزنامه مارس ۲۰۱۵ هم نوشته است: «برخی از مقامات اسبق در دولت کلینتون گفته‌اند که آنها هرگز تصور نمی‌کرده‌اند مجبور به ساخت رآکتورهای آب سبک باشند، چون فرض آنها، که البته اشتباه بود این بوده که این رژیم قبل از ساخت رآکتورهای مورد نظر فروخواهد پاشید. اینجا)

بنابراین، «جورج دبلیو بوش» در شرایطی روی کار می‌آمد که یکی از محاسبات اصلی مقام‌های دولت قبلی یعنی سقوط کره شمالی محقق نشده بود. بر همین اساس، واشنگتن استفاده از سناریوی جایگزین را پیش گرفت.

در همین راستا، بوش در ماه‌های پایانی سال ۲۰۰۲ سیاست تنش‌افزایی با کره شمالی را به اوج رساند. گفته شد که نهادهای اطلاعاتی آمریکا شواهدی در دست دارند که نشان می‌دهند کره شمالی برنامه‌ای مخفیانه برای غنی‌سازی اورانیوم و دسترسی به سلاح اتمی از این مسیر دارد. (منبع: واشنگتن‌پست) بوش در یک کنفرانس خبری گفت: «ما کشف کردیم که آنها بر خلاف توافقی که با آمریکا داشتتند در حال غنی‌سازی اورانیوم، با هدف ساخت سلاح اتمی هستند.» (اینجا)

پس از این ادعا، «جیمز کلی»، از مقام‌های ارشد وزارت خارجه آمریکا راهی پیونگ‌یانگ شد و در بازگشت در یک کنفرانس خبری گفت که کره شمالی به داشتن برنامه مخفیانه اورانیوم اعتراف کرده است.

بوش، بر همین اساس اعلام کرد که آمریکا دیگر تعهدی به «چارچوب مورد توافق» ندارد و ارسال نفت سوختی به کره شمالی، متوقف می‌شود.

کره شمالی، در پاسخ به این اقدام، بازرسان آژانس را از تأسیسات این کشور اخراج و اعلام کرد با بازفراوری میله‌های سوختی که تا این زمان تحت نظارت شدید آژانس بود، ساخت سلاح‌های هسته‌ای را به عنوان اقدامی دفاعی در برابر سیاست‌های واشنگتن از سر می‌گیرد.

پس از ابطال «چارچوب مورد توافق»، کره شمالی به انباشت ذخایر پلوتونیوم برای ساخت ده سلاح‌های اتمی اقدام کرد.

اما مهم‌ترین سوال، در اینجا این است که ادعای آمریکا درباره مسیر اورانیوم کره شمالی برای دسترسی به سلاح‌های هسته‌ای تا چه اندازه صحت داشتند و در سال‌های بعد در این مورد چه اسناد و مدارکی به دست آمد؟

«پاک نام سان»، وزیر خارجه اسبق کره شمالی در سال ۲۰۰۳ به شدت ادعاهای مقام وزارت خارجه آمریکا درباره اینکه کره شمالی به داشتن برنامه اورانیوم مخفیانه اعتراف کرده را تکذیب کرد و گفت که معاونش تعمداً به سوال «جیمز کلی» در این باره با لحنی مبهم جواب داده و گفته که کره شمالی برای جلوگیری از حمله پیش‌دستانه آمریکا داشتن چنین برنامه‌ای و حتی قوی‌تر از آن را حق خودش می‌داند. (منبع: فارن‌افرز)

وزیر خارجه اسبق کره شمالی علاوه بر این، سیاست نه تأیید و نه تکذیب کره شمالی در پاسخ به سوالاتی درباره توانمندی‌های هسته‌ای کشورش را حق پیونگ‌یانگ دانسته بود، درست همان‌طور که آمریکا برای خودش این حق را قائل است.

علاوه بر اظهارات «جیمز کلی»، ادعاهای نهادهای اطلاعاتی آمریکا درباره برنامه هسته‌ای کره شمالی، به کل نادرست از آب درآمد تا آنجا که حتی دست‌راستی‌ترین تحلیل‌گران در داخل خود آمریکا آن را با ادعاهای دولت بوش درباره سلاح‌های کشتار جمعی عراق در سال ۲۰۰۳ مقایسه کردند. (به عنوان مثال، «دیود آلبرایت»، بازرس اسبق آژانس و مدیر موسسه علوم و امنیت بین‌الملل سال ۲۰۰۷ در گزارشی با انجام این مقایسه نوشته بود: «تحلیل‌های اطلاعاتی دولت بوش درباره برنامه (غنی‌سازی اورانیوم) کره شمالی هم ظاهراً نادرست بوده‌اند.»منبع: اینجا )

مارس ۲۰۰۷، یک مقام اطلاعاتی دولت بوش اعتراف کرد برنامه غنی‌سازی اورانیوم کره شمالی وجود نداشته است.

واشنگتن‌پست، پنجشنبه ۱ مارس، اعتراف دولت آمریکا را منتشر کرد. خواندن این مقاله که خلاصه‌ای از اقدامات آمریکا برای نقض توافق و شکل گرفتن بحران هسته‌ای کره شمالی را نشان می‌دهد خالی از لطف نیست:

«دولت بوش، از ادعاهای دیرینه‌اش مبنی بر اینکه کره شمالی برنامه‌ مخفیانه‌ای برای غنی‌سازی اورانیوم داشته عقب نشست تا برخی از کارشناسان را به این نتیجه برساند که تحلیل‌های اطلاعاتی آغازگر بحران‌های مربوط به برنامه هسته‌ای کره شمالی، غلط بوده‌اند.

«ژوزف دی‌ترانی»، مسئول امور اطلاعاتی کره شمالی (در دولت آمریکا) روز سه‌شنبه به کنگره گفت علی‌رغم اطمینان زیاد از اقدام کره شمالی در خریداری موادی که می‌توانند برای استفاده در برنامه‌ای جهت‌ تولید اورانیوم به کار گرفته شوند، درباره اینکه چنین برنامه‌ای اصلا وجود دارد، اطمینان کافی وجود ندارد. در همین حال، «کریستوفر هیل»، مذاکره‌کننده اصلی گفت‌وگوهای خلع سلاح هفته گذشته در کنفرانسی در واشنگتن گفت مشخص نیست که اصلا کره شمالی به تکنیک‌های لازم برای چنین برنامه‌‌ای رسیده باشد.

«هیل» گفت: «اگر موادی که کره شمالی خریداری کرده در برنامه غنی‌سازی اورانیوم به کار گرفته نشده‌اند، حتما باید جای دیگری رفته باشند. خب. باید بحث کنیم ببینیم آنها کجا هستند و کجا رفته‌اند.»

موضع این روزهای دولت آمریکا، کاملاً با اطمینان مقام‌های ارشد کشور در سال ۲۰۰۲ در تناقض است. در آن زمان، دولت آمریکا با قاطعیت پیونگ‌یانک را به داشتن برنامه اورانیوم مخفیانه متهم کرد و خواستار نابودی سریع آن شد.

این اتهامات درباره برنامه اورانیوم ادعایی کره شمالی، نتیجه عکس داد و با دامن زدن به سیری از حوادث، در نهایت به اولین آزمایش هسته‌ای کره شمالی حدود پنج ماه پیش البته با استفاده از یک ماده دیگر به نام پلوتونیوم ختم شد.

سال ۲۰۰۲، آمریکا انتقال نفت سوختی وعده داده شده به پیونگ‌یانگ ذیل توافق سال ۱۹۹۴ که تأسیسات پلوتونیوم کره شمالی را تعطیل کرده بود، متوقف کرد. ابطال توافق سال ۱۹۹۴ دست کره شمالی را برای ذخیره پلوتونیوم کافی برای ساخت ۱۲ سلاح هسته‌ای باز کرد. پیونگ‌یانگ آزمایشش را با بخشی از آن پلوتونیوم انجام داد- در حالی که از اهمیت تأسیسات اورانیوم مورد ادعا کاسته شد.

پلوتونیوم و اورانیوم غنی‌شده مسیرهای متفاوتی برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای فراهم می‌آورند. کره شمالی سال گذشته قادر شد با بازفرآوری پسماندهای میله‌های سوختی که در توافق ۱۹۹۴ تحت نظارت سازمان ملل بودند به پلوتونیوم سطح تسلیحاتی برای آزمایش هسته‌ای در سال گذشته دست پیدا کند. برنامه غنی‌سازی اورانیوم، مستلزم این بود که پیونگ‌یانگ تأسیساتی با هزاران سانتریفیوژ جهت دست‌یابی به اورانیوم با غنای بالا جهت استفاده در سلاح اتمی بسازد.

وقتی بوش سال ۲۰۰۱ روی کار آمد، عده‌ای از مقام‌های ارشد دولت، به صراحت درباره توافق سال ۱۹۹۴ که دولت کلینتون آن را انجام داده بود ابراز تردید کرده اطلاعات موجود درباره این تأسیسات اورانیوم را دستاویزی برای پایان دادن به آن قرارداد قرار دادند. سازمان سیا نوامبر ۲۰۰۲ در یک ارزیابی غیرمحرمانه به کنگره خاطرنشان کرده بود که کره شمالی ساخت نیروگاهی برای تولید اورانیوم تسلیحاتی کافی جهت ساخت یک یا دو سلاح اتمی در سال را آغاز کرده است.

دیوید آلبرایت، بازرس سابق تسلیحاتی سازمان ملل و رئیس موسسه علوم و امنیت بین‌الملل هفته گذشته در گزارشی اطلاعات مربوط به تأسیسات اورانیوم کره شمالی را به اطلاعات غیرمعتبر قبل از حمله به عراق تشبیه کرد.

«جوئل ویت»، یکی از مقام‌های اسبق وزارت خارجه آمریکا که اخیراً همراه با «آلبریات» دیداری با مقام‌های کره شمالی در پیونگ‌یانگ داشته هم در شماره آینده «واشنگتن کوارترلی» درباره این برآوردهای اطلاعاتی ابراز تردید کرده است.

منبع: خبرگزاری بسیج

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: