تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۰۶ - ۰۳:۲۰ کد مطلب 87533

مقایسه عملکرد مایلی‌کهن و کی‌روش

به گزارش پایگاه ۵۹۸، پس از اینکه کارلوس کی روش هدایت تیم ملی فوتبال را بر عهده گرفت انتقادهای زیادی از وی به عمل آمد و دراین راه مایلی کهن یکی از مربیانی بود که بیشتر از دیگران در این داستان سهیم بود. وی بارها در مورد مبلغ قرار داد کی روش و نحوه بازی […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، پس از اینکه کارلوس کی روش هدایت تیم ملی فوتبال را بر عهده گرفت انتقادهای زیادی از وی به عمل آمد و دراین راه مایلی کهن یکی از مربیانی بود که بیشتر از دیگران در این داستان سهیم بود.

وی بارها در مورد مبلغ قرار داد کی روش و نحوه بازی تیم ملی و همچنین در مورد اینکه وی برخورد مناسبی با مربیان ایرانی ندارد و داشته‌هایش برای پیشرفت فوتبال ایران کافی نیست و در رسانه های مختلف کی روش را به نقد کشید.

محمد مایلی کهن سوی دیگر سخنانش با مسئولان فوتبال بود و معتقد بود که آنها زیادتر از حد لازم به کی روش بها می‌دهند و عنان و افسار فوتبال را به دست کی روش داده‌اند.

طرف دیگر ماجرا کارلوس کی روش بود که در این بازی اگر چه گاهی جواب‌هایی برای این انتقادها داشت اما کمتر در این باره با رسانه‌ها حرف می‌زد مگر زمانی که با اسدی به مشکل خورد.

این موضع هم جای تامل داشت که یکی از ارکان فدراسیون فوتبال یعنی دبیر این مجموعه در مورد سرمربی فوتبال انتقادهای عجیبی داشت که در نوع خود جالب توجه بود.

اما در این گزارش قصد داریم عملکرد فنی کی روش و مایلی کهن را در مدت زمان حضور در تیم ایران بررسی کنیم تا به دور از چالش‌های رسانه‌ای نقدی منصفانه بر عملکرد این دو مربی داشته باشیم.

محمد مایلی کهن:

مایلی کهن متولد ۳۰ خرداد ماه ۱۳۳۳ در انزلی است. وی از سال ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۴ در تیم فوتبال نفت تهران توپ می‌زد و پس از آن از سال ۱۳۵۴ به پرسپولیس پیوست و به مدت ۱۴ سال در این تیم حضورداشت. مایلی کهن پس از آن که به دوران بازیگری‌اش در سال ۱۳۶۸ در پرسپولیس پایان داد و در همان تیم به عنوان دستیار مشغول به کار شد و پس از آن به همراه علی پروین راهی تیم ملی شد.

مایلی کهن که سابقه بازی در تیم ملی و حضور در بازی‌های آسیایی ۱۹۸۲ را در کارنامه داشت کمک دوم علی پروین شد اما تیم ملی نتوانست در مقدماتی جام جهانی توفیقی کسب کند و از دور مسابقات کنار رفت. در همان بازی‌ها بود که یک خبرنگار ایرانی را در قطر مورد ضرب و شتم قرار داد تا مادام العمر از فوتبال محروم شود. اما این حکم بیش از یک سال دوام نیاورد و مایلی کهن پس از یک سال به  عنوان دستیار بهمن صالح نیا در تیم ملی جوانان آغاز به کار کرد.

وی که مدرک کارشناسی تربیت بدنی دارد تا پیش از هدایت تیم ملی فوتبال بزرگسالان کشورمان هدایت هیچ تیم فوتبالی را بر عهده نداشت و تنها به عنوان سر مربی تیم ملی فوتسال توانسته  بود چهارم جام جهانی شود. مقامی که هیچ گاه در فوتسال تکرار نشد.

به هر صورت مایلی کهن که هیچ سابقه هدایتی در کارنامه‌اش دیده نمی‌شد در رقابت‌ با ناصر حجازی، فیروز کریمی،محمود یاوری و چند سرمربی سرشناس خارجی در سال ۱۳۷۴ به عنوان سرمربی انتخاب شد که البته این موضوع مورد انتقاد شدید رسانه‌های آن‌ زمان قرار گرفت. به هر حال مایلی کهن همراه با دو دستیارش یعنی فریاد شیران و جهانپور همراه با تیم ملی راهی جام ملتهای ۱۹۹۶ شدند و به مقام سوی این رقابت‌ها دست یافتند.

سومی آسیا بهترین مقامی بود که مایلی کهن در دوران هدایت تیم ملی‌اش بدست آورد. اما ادامه کار برای مایلی کهن خوب نبود و تیم ملی در اواخر رقابت‌های گروهی مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه دچار افت شدیدی شد و جایگاه خود به عنوان سرمربی تیم ملی را پس از دو سال از دست داد.

پس از مایلی کهن بود که با حضور ویرا تیم ملی توانست راهی جام جهانی شود.

مایلی کهن در دو سال حضور خود در تیم ملی ۴۰ بار هدایت ملی پوشان را بر عهده داشت و حاصل آن ۲۵ پیروزی، ۸ تساوی و ۷ باخت بود.

وی پس از تیم ملی بزرگسالان در تیم‌های باشگاهی سایپا، فولاد، گهردرود، پیکان، صبای قم و تیم ملی امید به سرمربیگری پرداخت اما در هیچکدام از آنها موفقیتی بدست نیاورد.

مایلی کهن با تیم گهر درود و فولاد خوزستان به لیگ دسته یک سقوط کرد و با تیم سایپا هم از میان ۱۴ تیم سیزدهم شد ولی به دلیل آن که در آن دوره لیگ ۱۶ تیمی شد در لیگ برتر ماند. وی در تیم ملی امید هم توفیق چندانی نداشت و نتوانست با این تیم راهی المپیک شود.

کارلوس کی روش:

وی متولد یکم  مارس ۱۹۵۳ در موزامبیک است.

کی روش از سن ۱۵ تا ۲۱سالگی در تیم فرویاریونامپولا موزامبیک دروازه‌بان بود و پس از اعلام استقلال موزامبیک از پرتغال راهی سرزمین اجدادی خود شد و در لیسبون مدرک کارشناسی ارشد تربیت بدنی خود را دریافت کرد و در اولین تجربه مربیگری‌اش هدایت تیم فوتبال دانشگاه صنعتی لیسبون را به مدت دو سال پذیرفت و پس از آن دوران مربیگری حرفه‌ای خود را در رده پایه آغاز کرد.

در فصل هدایت تیم نونهالان اسپورتینگ لیسبون و یلننستین را بر عهده داشت و برای نخستین بار در لیگ برتر پرتغال با عنوان دستیاری در تیم استوریل شروع به فعالیت کرد اما کی روش از سال ۱۹۸۵ همکاری رسمی خود را با فدراسیون پرتغال آغاز کرد و نخستین مقصد وی تیم ملی جوانان پرتغال بود کی روش درتیم جوانان هم دو سال به عنوان دستیار فعالیت کرد.

سپس به صورت هم زمان از سال ۱۹۸۷ هدایت سه رده نونهالان، نوجوانان و جوانان تیم ملی پرتغال را بر عهده گرفت. و موفق شد موفقیت های بزرگی مانند دو بار قهرمانی جام جهانی جوانان و قهرمانی جام ملت های نوجوانان اروپا را بدست آورد و بازیکنان بزرگی نظیر لوئیس فیگو، روی کاستا و ژائو پینتو را به دنیای فوتبال معرفی کرد و شاید به همین دلایل بود که توانست بالاترین درجه افتخار یک ورزشکار را از دولت بگیرد و به لقب معمار نسل طلایی فوتبال پرتغال دست یابد.

کی روش در سال ۱۹۹۱ هدایت تیم ملی بزرگسالان پرتغال را بر عهده گرفت ولی نتوانست با این تیم راهی جام جهانی ۱۹۹۴  آمریکا شود. او در ۲۳ بازی که هدایت پرتغال را برعهده داشت ۱۰ پیروزی، ۸ تساوی و ۵ شکست را کسب کرد.

کی روش پس از تیم ملی پرتغال مدتی هدایت تیم فوتبال اسپورتینگ لیسبون را بر عهده داشت و با این تیم به مقام های قهرمانی جام حذفی و سوپر کاپ پرتغال دست یافت.

کی روش ۲ بار پیشنهاد هدایت تیم ملی آمریکا را رد کرد اما زمانی که به عنوان مشاور فنی فدراسیون آمریکا با آن ها همکاری می کرد برنامه مدرنی را برای فوتبال این کشور طراحی کرد. که بر اساس آن برنامه تیم ملی آمریکا باید بعد از ۲۰ سال یعنی در سال ۲۰۱۴ به مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی می رسید. وی مربیگری در کشورهای مختلفی را تجربه کرد و در باشگاه های آمریکا و ژاپن هدایت تیم های مختلفی را بر عهده داشت و توانست مقام های قابل توجهی را کسب کند.

سرمربی فعلی تیم ملی فوتبال کشورمان در سال ۱۹۹۷ هدایت تیم ملی امارات را بر عهده گرفت اما نتوانست موفقیتی بدست آورد.

کی روش پس از امارات هدایت تیم ملی آفریقای جنوبی را بر عهده گرفت و موفق شد با این تیم به جام جهانی ۲۰۰۲ کره جنوبی و ژاپن راه یابد اما به دلیل اختلاف های زیادی که با فدراسیون فوتبال آفریقای جنوبی داشت از این تیم جدا شد.

** تیم های اروپایی کی روش

کی روش پس از آن که از تیم ملی آفریقای جنوبی جدا راهی قاره سبز شد و در فصل ۲۰۰۲-۲۰۰۳ دستیار اول فرگوسن شد و در تیم فوتبال منچستر یونایتد به فعالیت پرداخت.

پس از آن بود که کی روش راهی اسپانیا شد و هدایت رئال مادرید را بر عهده گرفت اما از آن جایی که نتوانست توفیقی بدست آورد دوباره به منچستر برگشت و دستیار فرگوسن شد.

وی در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی هم با تیم ملی پرتغال حاضر بود ولی مغلوب اسپانیایی شد که در آن حال قهرمان جهان بود.

هدایت تیم ملی پرتغال برای بار دوم آخرین حضور کی روش به عنوان سرمربی در اروپا بود و این مربی پرتغالی راهی ایران شد تا هدایت تیم ملی بزرگسالان کشورمان را بر عهده بگیرد.

** حضور کی روش در ایران

کارلوس کی روش از سال ۲۰۱۱ هدایت تیم ملی فوتبالمان را بر عهده گرفت. کی روش در نخستین گام خود و در شرایطی که به آن معتقد بود مانند نبود پول، لباس های مناسب، زمین تمرین مناسب و حریفان تدارکاتی توانست پس از یک دوره غیبت تیم ملی کشورمان در جام جهانی توانست برای اولین بار به عنوان تیم اول گروه مقدماتی جام جهانی،‌ راهی این رقابت ها شود. تیم ملی فوتبال کشورمان نتوانست در جام جهانی نتیجه ای کسب کند اما با ارائه یک بازی فوق العاده زیبا در مقابل آرژانتین توانست احترام و آبروی جدیدی در سطح جهانی برای خود دست و پا کند.

پس از جام جهانی بود که شایعاتی شنیده می شد که کی روش می خواهد از تیم ملی برود. اما کی روش ماند تا در جام ملت های آسیا حضور یابد. کی روش در جام ملت ها هم نتوانست جایگاهی بدست آورد و با وجود ناداوری و استفاده عراق از بازیکن دوپینگی در مرحله یک چهارم نهایی در ضربات پنالتی مغلوب شد تا تیم ملی کشورمان به روند ناکامی هایش در آسیا ادامه دهد.

به هر صورت کی روش در تیم ملی ماند و تاکنون با ۵۷ بازی که تیم ملی با هدایت وی انجام داده است تا کنون ۳۰ پیروزی،‌ ۱۹ تساوی و ۷ شکست به دست آورده است.

شایان ذکر است کی روش علاوه بر آن که توانست تیم ملی فوتبال کشورمان را برای اولین بار به عنوان تیم نخست به جام جهانی ببرد و رکورد تازه ای در فوتبال ایران کسب کند. تاکنون ۲۱ بازی که به حریفان آسیایی نباخته و بهترین رکورد هدایت تیم ملی را بر عهده دارد.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: