تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۰۶ - ۱۳:۲۰ کد مطلب 87535

دولت «جمعیت»‌ را از برنامه ششم حذف کرد

به‌رغم هشدارهای کارشناسان درباره آینده جمعیت کشور و با وجود تأکید رهبر انقلاب بر لزوم بازنگری در سیاست‌های جمعیتی کشور و ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت، ‌تبصره ۱۰ قانون برنامه ششم توسعه که موضوع جمعیت را مورد توجه قرار داده بود، از لایحه قانون برنامه ششم توسعه حذف شد. به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از […]

به‌رغم هشدارهای کارشناسان درباره آینده جمعیت کشور و با وجود تأکید رهبر انقلاب بر لزوم بازنگری در سیاست‌های جمعیتی کشور و ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت، ‌تبصره ۱۰ قانون برنامه ششم توسعه که موضوع جمعیت را مورد توجه قرار داده بود، از لایحه قانون برنامه ششم توسعه حذف شد.

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از روزنامه جوان: براساس داده‌های سرشماری، میزان باروری کل برای کشور از حدود ۶/۵ فرزند به ازای هر زن در سال ۱۳۶۷ به حدود ۱/۷ فرزند در سال ۱۳۹۰رسیده است و بنابر‌این اگر همین روند کاهش باروری ادامه پیدا کند و تغییری در سیاست‌ها و برنامه‌های جمعیتی کشور ایجاد نشود، در دهه‌های آینده تمامی شاخص‌های جمعیتی از وضعیت هشدار (وضعیت کنونی) به وضعیت بحرانی می‌رسد. بررسی‌های علمی و نیز تجربیات کشورهایی که نرخ باروری آنها به زیر حد جایگزینی رسید، نیز نشان می‌دهد مجموعه اقدامات و برنامه‌هایی که برای ارتقای نرخ باروری و افزایش رشد جمعیت طی دهه‌های گذشته اجرا کرده‌اند، نتوانسته به راحتی نرخ باروری را به بیش از حد جایگزینی یا در حد آن برساند. با وجود تمام اینها و با وجود تدوین سیاست‌های افزایش باروری، ‌این سیاست‌ها هنوز عملیاتی نشده است. برنامه ششم توسعه هم ظرفیت مهمی است که می‌توان از آن برای عملیاتی کردن سیاست‌های جدید جمعیتی بهره گرفت اما «جمعیت» از آخرین نسخه این برنامه حذف شده است. 

دغدغه‌ای مهم 

اردیبهشت سال ۱۳۹۳ بود که رهبر معظم انقلاب طی بیانیه‌ای سیاست‌های کلی جمعیت را به رؤسای سه قوه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ نمودند. بر این اساس بنا به تأکید حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با عنایت به اهمیت مقوله جمعیت در اقتدار ملّی و با توجه به پویندگی، بالندگی و جوانی جمعیت کنونی کشور به‌عنوان یک فرصت و امتیاز و در جهت جبران کاهش نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری در سال‌های گذشته، سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغ شد. بنا به تأکید رهبر انقلاب ‌با در نظر داشتن نقش ایجابی عامل جمعیت در پیشرفت کشور، لازم است برنامه‌ریزی‌های جامع برای رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور متناسب با سیاست‌های جمعیتی انجام گیرد. همچنین ضروری است با هماهنگی و تقسیم‌کار بین ارکان نظام و دستگاه‌های ذی‌ربط در این زمینه، اقدامات لازم با دقت، سرعت و قوت صورت گیرد و نتایج رصد مستمر اجرای سیاست‌ها گزارش شود. با عنایت به این دغدغه ملی وقتی ستاد برنامه ششم توسعه در جهت تدوین سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه آذرماه امسال جزئیات لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه را مصوب کرد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز پیش‌نویس این لایحه را برای تصویب نهایی در اختیار دولت قرار داد در متن پیشنهادی در تبصره ۱۰ به اجرای سیاست‌های کلی جمعیت پرداخته شده بود. حمایت از نهاد خانواده، افزایش نرخ باروری به بالاتر از سطح جانشین، ‌رفع موانع ازدواج و تسهیل تشکیل خانواده، ‌حمایت از زوج‌های نابارور برای فرزند‌آوری، ‌حمایت از زوج‌های دارای فرزند و افزایش سهم جمعیت مناطق کم‌تراکم، مناطق مرزی و حاشیه خلیج‌فارس و دریای عمان بر اساس آمایش سرزمین از جمله مواردی است که بر اساس تبصره ۱۰ به‌منظور اجرای سیاست‌های کلی جمعیت، تمامی دستگاه‌های اجرایی، نظامی و انتظامی ذی‌ربط مکلفند برنامه عملیاتی جامع مدیریت جمعیت و مهاجرت را برای تحقق آنها اجرا کنند. با وجود این اما مباحث مرتبط با جمعیت حالا دیگر در متن لایحه برنامه ششم توسعه به چشم نمی‌خورد و یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های آینده کشور از این لایحه حذف شده است. هرچند به گفته محمد اسماعیل، سعیدی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ظاهراً مباحث مهم جا مانده از برنامه ششم توسعه به بحث جمعیت محدود نمی‌شود و آسیب‌های اجتماعی و ایثارگران را هم شامل می‌شود. 

اولویت‌های جا مانده از برنامه ششم 

سعیدی در پاسخ به سؤال «‌جوان » درباره جای خالی جمعیت در برنامه ششم توسعه می‌گوید: متأسفانه یک سری اولویت‌ها و موضوعات بسیار اساسی از لایحه قانون برنامه ششم توسعه از سوی دولت حذف شده است. به باور وی این اقدام دولت در ارائه لایحه برنامه ششم توسعه با حذف این مباحث مهم بدعتی جدید به شمار می‌رود. وی با بیان اینکه برنامه تعاریف، ‌ویژگی‌ها و شاخص‌های خاص خود را دارد، می‌افزاید: چیزی که پشتوانه ندارد مصلحت نبود به مجلس بیاید. سعیدی درباره لایحه آمده به مجلس تصریح می‌کند: آنچه که هم اکنون به مجلس آمده احکام اجرایی برنامه است اما در عمل خود برنامه وجود ندارد. سعیدی درباره لزوم گنجانده شدن مباحث اساسی و مهمی همچون جمعیت و آسیب‌های اجتماعی در برنامه ششم توسعه تأکید می‌کند: قطعاً باید این موضوعات در برنامه ششم مشخص شود. در غیر این صورت مجلس مطمئناً به چنین برنامه‌ای رأی نمی‌دهد. این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است برنامه ششم توسعه به مجلس دهم برسد، می‌گوید:‌پایان امسال پایان برنامه پنجم توسعه است و دولت باید حتماً برنامه ششم را به مجلس بیاورد زیرا بودجه سال ۹۵ هم در چارچوب برنامه ششم تنظیم می‌شود و دولت نمی‌تواند تا پایان عمر این مجلس که خرداد ماه ۹۵ است صبر کند. 

 فقط ۴ سال فرصت باقی است

محمد جواد محمودی، رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در گفت‌وگو با «‌جوان» ‌درباره مباحث جمعیت در لایحه قانون برنامه ششم توسعه می‌گوید: ‌من هم در متن این قانون چیزی درباره جمعیت ندیده‌ام اما ممکن است پیوست‌هایی در این‌باره وجود داشته باشد. وی در ادامه با اشاره به اینکه سیاست‌های تنظیم خانواده که سال‌های قبل بر مبنای مقتضیات و شرایط دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ به قانون تبدیل شده، هنوز لغو نشده، افزود: عوامل ساختاری کاهش باروری تغییری نکرده است و این در حالی است که سیاست‌های افزایش باروری تدوین شده، ولی هنوز عملیاتی نشده است. به باور وی نمی‌توان انتظار داشت بدون اینکه کار جدی برای اصلاح ساختارها جهت تحکیم خانواده صورت گیرد، باروری به اندازه‌ای که برای حفظ تعادل در ساختار جمعیتی کشور لازم است، در آینده افزایش یابد. محمودی افزود: افزایش زاد و ولدی که از سال ۸۱ آغاز شده، به خاطر ظرفیت درونی جمعیت تا سال ۹۸ بدون هرگونه دخالتی یا سیاست افزایش جمعیتی نیز ادامه خواهد داشت. بعد از سال ۹۸ در صورت نداشتن سیاست افزایش جمعیتی مؤثر با کاهش میزان زاد و ولد رو‌به‌رو خواهیم بود. این گفته رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بدین معناست که جمعیت یکی از ضرورت‌های آینده کشور است که تنها چهار سال برای چاره‌اندیشی درباره آن فرصت داریم.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: