تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۰۶ - ۱۹:۳۸ کد مطلب 87570

روحانی:تحریم‌ها تاثیری بر کشور ما ندارد

به گزارش پایگاه ۵۹۸، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی روز سه‌شنبه و در دومین روز سفر خود به ایتالیا اظهارداشت: از تحریم‌ها، اتحادیه اروپا و ایران متضرر شدند و اکنون با گشوده شدن فصل جدیدی در روابط و تعاملات تهران با جهان، زمان جبران زیان‌ها فرا رسیده است. روحانی با تشریح […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی روز سه‌شنبه و در دومین روز سفر خود به ایتالیا اظهارداشت: از تحریم‌ها، اتحادیه اروپا و ایران متضرر شدند و اکنون با گشوده شدن فصل جدیدی در روابط و تعاملات تهران با جهان، زمان جبران زیان‌ها فرا رسیده است.

روحانی با تشریح دستاوردهای دولت یازدهم به ویژه در عرصه اقتصادی، به کاهش تورم، خروج از رکود و آغاز رونق اقتصادی طی دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: این دستاوردها در حالی انجام شد که تحریم‌های ظالمانه همچنان ادامه داشت.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: امروز در ایران نرخ تورم نقطه به نقطه تک رقمی و به ۹٫۴ درصد رسیده است و نرخ ۱۲ ماهه تورم نیز ۱۲٫۲ شده و در سال گذشته، رشد اقتصادی ۳ درصدی را بعد از هشت فصل رکود متوالی تجربه کردیم . از سوی دیگر شرایط کسب و کار نیز ۲۲ واحد بهبود یافته و انضباط مالی برقرار شده و همه اینها در شرایطی انجام گرفت که تحریمها همچنان ادامه داشت و این پیام روشنی به کشورهای تحریم کننده ایران بود که تحریم‌ها تأثیری بر کشور ما ندارند.

روحانی با اشاره به این که همه کشورها از جمله اتحادیه اروپا به دنبال پیروزی توافق هسته‌ای بودند، اظهارداشت: دلیل چنین مطالبه‌ای این بود که نتیجه مذاکرات برد – برد و به نفع همه بود.

رئیس‌جمهور جلسه حاضر را یکی از آثار و برکات توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها دانست و گفت: امروز شرایط برای سرمایه‌گذاری، انتقال فناوری و هدف‌گیری بازارهای جدید صادراتی و مشترک، کاملاً آماده است و جمهوری اسلامی ایران تعاملات اقتصادی خود را با رویکرد سود دو طرفه و برد – برد پیگیری می‌کند.

روحانی با اشاره به این که ایران امن‌ترین و باثبات‌ترین کشور منطقه است، گفت: ایران قصد حمله به کشورهای دیگر و دخالت در امور داخلی هیچ کشوری را ندارد و در عین حال با قدرت از سرزمین خود دفاع می‌کند و از سوی دیگر قوانین و مقررات ایران برای سرمایه‌گذاری کاملاً قابل اعتماد بوده و ملت ایران در هیچ شرایطی تعهدات بین‌المللی خود را نقض نکرده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فراوان ایران برای جذب سرمایه‌گذاری و همکاری‌های مشترک اقتصادی با سایر کشورها،  اظهار داشت: بدون تردید یک کشور بعد از تحریم چندساله از ظرفیت‌های خالی زیادی برخوردار است و اقتصاد امروز ایران یک اقتصاد بکر و جزو اقتصادهای نوظهور می‌باشد و در چنین شرایطی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی کاملاً آمادگی داشته و از آن استقبال می‌کنیم.

روحانی با اشاره به سابقه مثبت همکاری‌های اقتصادی ایتالیا با ایران خاطرنشان کرد: مردم ایران صنعت و خدمات ایتالیا را تجربه کردند و به آن اعتماد داشته و دارند ضمن این که نوع صنعت ایتالیا با نیازمندی‌های ایران همخوانی دارد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ” مصصم هستیم برنامه خطوط ریلی و بنادر خود را توسعه دهیم”، افزود: می‌خواهیم حداقل ۳۰ درصد محصولات تولیدی خود را صادر کنیم و آماده جذب سرمایه و فناوری و بازار صادراتی مشترک هستیم.

وی در ادامه زمینه‌های مختلف همکاری تهران و رم را در بخش‌های مختلف اقتصادی، صنعتی و فرهنگی مورد اشاره قرار داد و گفت: در شرایط کنونی برای جذب سرمایه، فناوری‌های نوین و تشکیل بازار صادراتی مشترک کاملاً آمادگی داریم و قوانین و مقررات ایران نیز به طور کامل از این گونه همکاری‌های اقتصادی حمایت می‌کند.

روحانی تصریح کرد: ‌استقبال ایران از سرمایه‌گذاری و فناوری‌های نوین خارجی یک انتظار و مطالبه عمومی و مشترک میان همه مقامها و نهادها است.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود یکی از راه‌های مبارزه واقعی با خشونت و افراط‌گرایی در دنیا را ایجاد توسعه و اشتغال دانست و گفت: عدم توسعه‌یافتگی و بیکاری برای گروه‌های تروریستی سرباز خلق می‌کند و بی تردید یکی از راههای ایجاد جهانی عاری از خشونت و افراطی گری ، توسعه و کمک به رشد اقتصادی کشورها است.

وی اضافه کرد: ‌باید با رفاه اجتماعی زمینه رشد فرهنگی جوامع را مهیا کرد و رشد فرهنگی نیز به معنای مبارزه با ترور و خشونت است.

روحانی خاطرنشان کرد: توسعه اقتصادی نیز در سایه همکاری ملت‌ها با یکدیگر امکان‌پذیر است و لذا باید همه ظرفیت علمی، صنعتی و فرهنگی ملت‌ها در کنار رشد یکدیگر قرار بگیرد تا شاهد دنیایی باثبات و آسوده باشیم.

در این دیدار وزیر امور خارجه ایتالیا نیز در سخنانی با اشاره به تمایل و اراده جدی کشورش برای گسترش هر چه بیشتر روابط با تهران اظهار داشت: به دنبال توافق هسته‌ای، فصل جدیدی در روابط مثبت و سازنده دو کشور آغاز شده است و این توافق الگویی است برای این که می‌توان مسایل منطقه را با مذاکره و گفتگو حل و فصل کرد.

«پائولو جنتیلونی»، سفر روحانی به کشورش را بعد از توافق هسته‌ای دارای ارزش تاریخی دانست و گفت: این سفر نشأت گرفته از دوستی عمیق، صمیمی و دیرینه دو ملت ایران و ایتالیا است.

وی با بیان این که شرکت‌های ایتالیایی حتی در دوران بسیار دشوار روابط ایران با غرب، همکاری‌ با شرکای ایرانی خود را قطع نکردند، اظهار داشت: امروز شرکت‌های مختلف اقتصادی ایتالیا اشتیاق فراوانی دارند که سطح مناسبات و همکاری‌های خود را با جمهوری اسلامی ایران هر چه بیشتر ارتقاء دهند.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: