تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۰۷ - ۱۸:۳۷ کد مطلب 87626

پشتوانه مردمی اصلاحات چقدر است؟

به‌رغم اینکه در قانون انتخابات ثبت‌نام و رد یا تأیید صلاحیت جناحی نداریم، رئیس‌جمهور به دفاع از جناحی پرداخت که به ادعای وی از گردونه انتخابات حذف شده است. به گزارش پایگاه ۵۹۸، به‌رغم اینکه در قانون انتخابات ثبت‌نام و رد یا تأیید صلاحیت جناحی نداریم، رئیس‌جمهور به دفاع از جناحی پرداخت که به ادعای […]

به‌رغم اینکه در قانون انتخابات ثبت‌نام و رد یا تأیید صلاحیت جناحی نداریم، رئیس‌جمهور به دفاع از جناحی پرداخت که به ادعای وی از گردونه انتخابات حذف شده است.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، به‌رغم اینکه در قانون انتخابات ثبت‌نام و رد یا تأیید صلاحیت جناحی نداریم، رئیس‌جمهور به دفاع از جناحی پرداخت که به ادعای وی از گردونه انتخابات حذف شده است. بررسی‌ها نشان می‌‌دهد که هم‌اکنون اصلاح‌طلبان چند برابر کرسی‌های مجلس در صحنه کاندیدا دارند اما مهر‌ه‌های سوخته و بعضاً بد سابقه آنان رد صلاحیت شده‌اند ولی این رد به خاطر مواضع، رفتار و سوابق فردی است نه تعلق جناحی.

اما اگر در سبد اصلاح‌طلبی قرار می‌گیرند هم باید از این پلشتی جناحی غصه خورد و هم باید فهمید که شورای نگهبان استناد قانونی به فرد می‌کند و نه جناح. اما چرا رئیس‌جمهور در دفاع از این جریان از آمار ۷ تا ۱۰ میلیون نفری برای پشتوانه مردمی این جریان استفاده کرد؟ آیا دلیل خاصی داشت؟ اصرار بر ذکر عدد برای چه بود؟ و این عدد چگونه به دست آمده بود؟ اگر مبنا جایگاه جریان را رأی خاتمی در ۱۳۷۶ یا ۱۳۸۰ بدانیم این رأی ۲۰ و ۲۲ میلیون نفر می‌باشد.

اما احتمالاً رئیس‌جمهور رأی عموم مردم را مدنظر نداشته بلکه عقبه تشکیلاتی و هویتی را مدنظر داشته است. که بعید است ۱۰ میلیون عضو تشکیلات اصلاحات باشند. اما دو عامل می‌تواند رئیس‌جمهور را به این عدد رسانده باشد؛ اول آمار رأی دهندگان به موسوی در سال ۱۳۸۸ است. احتمالاً رأی ۱۲ میلیونی موسوی مدنظر روحانی بود و احتمال داده که دو، سه میلیون از آن آرا اکنون همراه وی هستند و حدود ۱۰ میلیون نیز مختص جناح مذکور است. با این اوصاف از جمعیت ۸۰ میلیونی کشور اگر کودکان و نوجوانان را کسر نمایند حدود ۶۵ میلیون جمعیت داریم که کمتر از یک ششم آن به اصلاح‌طلبان گرایش دارند لذا نباید توقع رقابت ۵۰ درصدی از آنان داشت.

اما عامل دومی که می‌تواند مدنظر روحانی باشد و آن را زیرکانه عنوان کرد اینکه با اعلام ۷ تا ۱۰ میلیون رأی برای اصلاحات، خواست چنین القا کند که رأی ۱۸ میلیونی بنده در سال ۱۳۹۲ ربطی به اصلاحات نداشته است یا حداکثر ۵۰ درصد آن اصلاح‌طلب بودند و این چنین از منت رحم اجاره‌ای اصلاحات نجات یابد و از تهدیداتی که برای انتخابات ۱۳۹۶ نسبت به ایشان انجام می‌شود بکاهد و جریان اصلاحات را پس از اصولگرایی و اعتدال به عنوان وزنه سوم صحنه سیاسی کشور معرفی نماید.

منبع : روزنامه جوان

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: