تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۰۸ - ۱۸:۳۲ کد مطلب 87681

مهندس‌ آشتی دوحه‌ و قاهره‌ کیست؟

وزیر خارجه جدید قطر یکی از کم‌ سن و سال‌ترین وزرای خارجه جهان است و از وی به عنوان «مهندس آشتی» دوحه و قاهره نام می‌برند. به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از فارس، «محمد بن عبد الرحمن آل ثانی» (۳۶ ساله) و وزیر خارجه جدید قطر که طی چندین سال گذشته معاونت وزارت خارجه […]

وزیر خارجه جدید قطر یکی از کم‌ سن و سال‌ترین وزرای خارجه جهان است و از وی به عنوان «مهندس آشتی» دوحه و قاهره نام می‌برند.

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از فارس، «محمد بن عبد الرحمن آل ثانی» (۳۶ ساله) و وزیر خارجه جدید قطر که طی چندین سال گذشته معاونت وزارت خارجه در امور همکاری بین‌المللی را بر عهده داشته، یکی از کم‌سن و سال‌ترین وزاری خارجه در جهان به شمار می‌رود.

بر اساس گزارش روزنامه «الشرق‌الاوسط»، وی متولد ۱۹۸۰ و دارای مدرک کارشناسی در اقتصاد و بازرگانی از دانشگاه قطر در سال ۲۰۰۳ است.

برخی رسانه‌ها از وی به عنوان مهندس آشتی با مصر نام می‌برند؛ در پی برکناری «محمد مرسی» از ریاست‌جمهوری مصر در سال ۲۰۱۳ و نیز استقبال قطر از تعدادی از رهبران اخوان‌المسلمین روابط این کشور با قاهره تیره شد، محمد‌بن عبدالرحمن که در آن زمان معاون وزیر خارجه قطر بود به مصر اعزام شد تا این اختلافات را حل و فصل نماید و در نهایت دوحه پذیرفت در راستای جلب اعتماد مصر شبکه «الجزیره مباشر» را ببندد و ۱۷ رهبر اخوان را از کشورش اخراج کند.

محمد‌بن عبدالرحمن در سال ۲۰۰۳ به عنوان یک پژوهشگر اقتصادی به شورای امور خانواده ملحق شد و پس از آن در پست‌های مختلفی چون مدیر امور اقتصادی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹، مدیر حمایت از طرح‌های کوچک و متوسط در وزارت کار و بازرگانی در سال ۲۰۰۹، نماینده مخصوص «تمیم بن حمد» امیر قطر برای پیگری امور دیوان پادشاهی در سال ۲۰۱۰ و غیره مشغول به کار شد.

وی نهایتا در سال ۲۰۱۲ به پست قائم‌مقامی وزارت خارجه رسید و در سال ۲۰۱۴ معاونت وزارت خارجه در امور همکاری‌های بین‌المللی را به دست گرفت.

امیر قطر چهارشنبه (دیروز) دستور تغییر هفت تن از وزاری کابینه این کشور را صادر کرد که طی آن محمد بن عبد الرحمن جایگزین «خالد بن عطیه» وزیر خارجه قطر شد و خالد بن عطیه به عنوان وزیر مشاور قطر در امور دفاع منصوب شد.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: