تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۰۹ - ۱۳:۲۸ کد مطلب 87692

دیدگاه/ عبدالرضا سلطانی؛

ترمینولوژی تخاصم، کارگزاران شیطان و یگانه راهی که می توان به آن اندیشید

توهین به انسان ها، رسم شیاطین است. تنها شیاطین به توده انسان ها بی دلیل توهین می کنند. اگر دیدید یا شنیدید انسان نمایی، به دلیل ناموجهی، که غالبا اینگونه است، به ملت، امت، یک قوم یا یک جامعه انسانی توهین کرد، بدانید این از نشانه های خطرناک تسخیر شدن است. و البته عکس این موضوع هم کاملا امکان پذیر است. مهر و عطوفت داشتن نسبت به انسان ها، از هر قوم و نژادی، بی هیچ ادعایی، نشانه نزدیکی آن دل به انسان کامل است.

میدان ۷۲/ عبدالرضا سلطانی:  سکوتی عمیق عالم را فرا گرفته بود. همه، یعنی همه موجودات و مخلوقات، حاضر بودند. لحظاتِ حساسِ تاریخِ همه جهان ها با فرا رسیدن خطابِ حضرت حق به پایان رسید و بالاخره امانت بزرگ عرضه شد. هنوز برایم مبهم است، این چه جوی بود تو را گرفت که کوه را نگرفت، البته خیلی ها در این ماندند که چرا علی رغم همه ناتوانی ات، آن را قبول کردی و زیر بار رفتی.

باز هم برایم نامشخص است و نمیدانم ردای “ولایت” و حس “جانشینیِ خدا” چه حالی را برایت رقم زد، هرچه بود، قطعا حس استثنائی بود که تا آن روز هیچ موجودی حتی تصور تجربه اش را نمی توانست داشته باشد.

در این مستیِ بی تکرار و شگرف، شاید حرف نامربوطی باشد اگر کسی از تو توقع داشت تا اندکی به عواقب قبول این مسئولیت بی نهایت بزرگ بیاندیشی.

تاج پادشاهی، تو را به پنت هاوس عرش الهی برد. رفتی در طبقه اشراف و شدی برترین موجود.

احتمالا خیلی ها هنوز اَندر کَفِ این سربزرگی تو مات مانده بودند که فرمان دوم فرا رسید، “همه سجده کنید.” به ظاهر جشنِ پادشاهی تو دیگر هیچ کم و کسری نمی توانست داشته باشد.

همه به خاکت افتادند. مطمئنم منظره دیدنی در برابر چشمانت شکل گرفت، وقتی دیدی که حتی همان بچه متصل هایِ مدعیِ عقلِ کلی که با رانت اطلاعات، رفته بودند زیرآب زنی، که رای و نظر عرضه امانت را بزنند، در برابرت سجده کردند.

جشن تفویض رسمی مقام پادشاهیِ تو با فرمان سجده به سکانس پایانی رسیده بود که ناگهان سورپرایز جشن ظاهر شد.

یکی آن وسط سجده نکرده بود. چشمان حیرت زده پامنبری ها و شاگردان او، همانند قیافه درهم و مبهوت تو، دیدنی به نظر می رسید. عمرا اگر حتی حدس می زدی که این جرقه لطیف الخلقه، چه گندی به جشن و مابعد عمرت خواهد زد.

خطابی همراه با قهر و غضب فرارسید که: تو چرا سجده نکردی؟! آیا خود را برتر یافتی یا از اشراف بودی؟

گفت: من از نارم، او از تین. من برترم!

نسبت به تو حسادت کرد، نسبت به خدایش تکبر و نسبت به شش هزار سال عبادت مشکوکش ظلم. قبل تر از تو، او در صف ملائکه بود. شاید توقع داشت به خاطر السابقون بودنش، به خاطر پامنبری های بی حساب و کتابش، یا شش هزار سال عبادت عجیب و غریبش، او به جای تو تاج گذاری می شد. هرچه بود، بد شری به پا کرد.

عزازیل (عزت خدا) شد ابلیس و رجیم(مایوس از رحمت خدا و رانده شده) و خدا او را لعنت کرد. و باز هم تو و همه عالم ناظر بودید بر اولین مناظره عالم، بگو مگویِ سرنوشت سازی که تا خواستی مزه ی جشن تاجگذاری ات را بفهمی، فتنه ای برایت بر پا کرد که همه سرنوشتت را تغییر داد.

خدا غضب کرد و عزت خدا، رانده شده درگاه حق شد.

رجیم گفت: تو مرا منحرف کردی! من هم همه اینها را از راه تو منحرف می کنم. به عزت و جلالت قسم!

قسم خورد. به عزت خدا که لقبش بود، قسم خورد. و تو باز هم ناظر بودی که خدا روی تو بست!

ابلیس مهلت خواست و حالا تو تنها هدف باقی مانده زندگی اش، پیش از ورود به جهنم بودی.

به رانده شده مهلت داده شد، منتهی خدا هم قسم یاد کرد که هر که قدر این امانت و شرافت را نداند، هر که از یاد ببرد این سرآغاز سرنوشت ساز را، هرکه فراموش کند این مناظره تاریخی را، با رجیم، در قعر جهنم نسیان رحمتش، خواهد سوخت.

رجیم شد دوشمن تو. بد اندیش تو.

هنوز پژواک این بگو مگو در ساحت عالم طنین انداز بود که تو، به خودت بد کردی. سیب خوردی یا گندم، توهم کسب کلید ابدیت را زدی یا رسیدن به مقام ملائکه را، خودت اول خوردی یا حوا، اینها دیگر مهم نبود، خوردی آنچه را که نباید می خوردی و کردی آنچه را که نباید انجام میدادی. تو هم سرپیچی کردی. هم عرض ابلیس شدی در سرکشی، لذا تو هم رانده شدی. سه سوته گولت زد. منحرفت کرد. به توهم پله ای بالاتر از آنچه که داشتی، و بالاتر از آن هم نبود، کشیدت پایین. محرومت کرد از بهشتی که خود را محروم کرده بود. هم عرض او شدی، پس هبوط کردی. سقوط کردی.

خلاصه پرت شدی پایین. هم زمان. هم عرض. روی یک زمین. درون یک ظلمتکده. منتهی جهنم بر لج بازی او واجب و قطعی شد و بهشت حرام، اما باز هم هوای تو را داشتند. پارتی مثل شیطان است، شاخ و دم ندارد. باب توبه را به تو نشان دادند و کلید اسماء را در مشتت گذاشتند تا به احترام انوار مقدس، در جهنم شیطانی نسیان، ماندنی نشوی.

این وسط اما هنوز یکی ناراحت بود. فرمانروای تاریکی، محتوم جهنمی، همو که دشمن آشکار و تابلو تو است، همو که قسم خورده بود که نوع تو را و فرزندان تو را به قعر جهنم بکشد، و هر روز تیر سه شعبه کبر، حسد و کینه را با زهر لجاجت آغشته می کند تا داستان غربت و جدایی تو از روحت را طولانی تر و تلخ تر کند.

خدا با تو عهد کرد، و قسم یاد کرد که هر که رانده شده را بپرستد و از او پیروی کند به قعر جهنم خواهد فرستاد. کلاهت را که قاضی کنی می فهمی که حق هم دارد، خیلی زشت است که تو قدر مقام ولایت، این همه نعمت و خاکساری و پادر رکابی همه عالم را ندانی و بروی با دشمن تابلودار و قدیمی ات، زد و بند کنی. منتهی به گمانم هنوز مزه سیب در دهانت باشد، وگرنه چه دلیلی دارد که فکر کنی دشمن قسم خورده دیروز، برایت راه بهشت را باز می کند و کلید آرزوهایت را در دستت می گذارد.

اگرچه دقیقا مشخص نیست از آن مناظره و جدال و هبوط و سقوط ازلی چقدر گذشته، اما حالا می دانی که چرا همه دعواها بر سر کلیدواژه ای چهار حرفی و ظاهرا ساده به نام “مردم” است. مردم یعنی انسان، و انسان همان موجودی است که داستان عجیب و حیرت آور خلقتش عالم را دچار تغییری بی بازگشت کرد.

حالا بهتر می توانی درک کنی که چرا به نام مردم، به نام حق مردم، به اسم آزادی و با شعار آسایش و رفاه و امنیت و معیشت مردم، هرمی از نامردمی ها شکل گرفته که لازمه ترقی و پیشرفت و صعود در این هرم، افزودن بر انبوده کمرهای شکسته و خم شده ایست که باید پله کان توسعه این هرم شوند. و در راس این هرم ظالمانه، چه موجودی به نظاره نشسته است.
آدم ها کشته می شوند، زمین تاریک تر می شود و توهم رسیدن به قله آروزها، علی رغم شکستن قلب و کمر میلیون ها آدم، و بلکن میلیاردها انسان، هرگز به حقیقت مبدل نمی شود. تنها آنچه رقم می خورد، تعداد دل هایی است که با آروزهای کوچک و بزرگ، و البته هرگز برآورده نشده، سینه کِش قبرستان های جهان را هر روز پر تر و غنی تر می کنند. و البته حالا تو می دانی که یکی، با همه لشگرها و همه ترفند ها، با اراده و قسمی که یاد کرده، بر شمار جهنمی ها می افزاید و البته بازهم تو حالا می دانی، در بالاترین نقطه این هرم شیطانی، سرسره ای به قعر جهنم وجود دارد، نه دروازه ای رو به عرض موعود و بهشت آسمانی.

دعوا اصلی بین آدم ها نیست، بر سر انسان با موجودی است که توانسته از میان انسان ها، اجیرشدگانی را استخدام کند که زندگی انسان و زمین مستعد بهترین حیات را به جهنمی از جنگ و فتنه و خون ریزی مبدل کند.

اگر به داستان خلقت و عزت و شرافتت رجوع کنی و آنرا باور کنی، خواهی دانست:

یک- برای ابلیس و لشگر شیاطین، هیچ تفاوتی میان یک انسان ایرانی با یک انسان آمریکایی و اسرائیلی وجود ندارد. نوع انسان دشمن اوست. برای شیطان، یک دشمن خوب، یک دشمن مرده جهنمی است!

دو- احدی از انسان ها از ابلیس و شیاطین خیر ابدی ندیده و نخواهد دید. چرا خیر ابدی؟ زیرا اگر در مسیرشان حرکت کنی و قطعات پازل آنها را تکمیل کنی شاید برای اندک مدتی به عنوان کارگزار (موکل شیطان) در رفاه ظاهری و البته ناصواب و کثیف دنیا قرار بگیری، اما از آنجا که دشمنی او با نوع تو از نوع “پدر کشتگی” است، به محض تکمیل شدن آن قطعه از نقشه ی او، تاریخ انقضای این دوستی موقتی به سر خواهد آمد و موکل شیطان، سوختِ فتنه و نقشه دیگری خواهد شد. پس باید به خاطر بیاوری که دوستی میان دشمن با دشمن، توهمی است که پدرمان را از بهشت پایین کشید.

سه- هرجا، هرکس، به هر شکل، در صدد ارتقاء و تکامل حقیقیِ تو، یعنی نوع تو باشد، او دوست است و در خط انسان کامل. و هرجا، هرکس، به هر شکل، در صدد هبوط و سقوط و تنزل جایگاه، و ایجاد سختی و ناراحتی و فقر و فلاکت و جنگ و فتنه و … برای تو باشد، او دشمن است یا در خط دشمن. و این نسبت در جهت عکس برای دشمن تو هم مفروض است. به عبارتی اگر انسانی در هر نقطه از عالم بخواهد در یک حرکت اجتماعی، سبب رفاه و امنیت و آسایش و آرامش دیگر هم نوعانش شود، از نظر ابلیس و شیاطین، دشمن محسوب خواهد شد و با همه وجود او را خواهند زد. این رازی است که می توان به واسطه آن، بسیاری از زد و خوردها و بالا و پایین شدن ها را به صورت تفکیکی تحلیل کرد.

چهار- اتحاد میان دو دشمن بی معناست، علی الخصوص میان شیطان و انسان. هیچ شیطانی به هیچ انسانی دست دوستی نخواهد داد، مگر آنکه درصدی از سرشت سرکش خود را درون او دیده باشد. به عبارتی تنها شیاطین با شیاطین متحد می شوند، آنهم برای زدن نوع انسان. حالا شاید در این میان، انسانی که مسخر شیطان شده، چند روزی هم در خوشی و رفاه ظاهری به سر ببرد، که اثبات شده، این هم جزء همان توهماتی است که پدر و مادرمان را از بهشت بیرون کشید.

پنج- توهین به انسان ها، رسم شیاطین است. تنها شیاطین به توده انسان ها بی دلیل توهین می کنند. اگر دیدید یا شنیدید انسان نمایی، به دلیل ناموجهی، که غالبا اینگونه است، به ملت، امت، یک قوم یا یک جامعه انسانی توهین کرد، بدانید این از نشانه های خطرناک تسخیر شدن است. و البته عکس این موضوع هم کاملا امکان پذیر است. مهر و عطوفت داشتن نسبت به انسان ها، از هر قوم و نژادی، بی هیچ ادعایی، نشانه نزدیکی آن دل به انسان کامل است.

با این معیار می توان به راز برخی اظهار نظرهای نه چندان قابل تحلیل پی برد، جایی که رای و نظر یک جماعت انسانی، به دلیل مخالفت با یک تفکر هرمیِ ظالمانه، “استبداد عوام” خوانده می شود، یا رای موافق چند صدم درصدی همان مردم معادل عذرخواهی (!) مردم از امام عصر (عج) تلقی می شود، یا در رده ای دون تر، فراخواندن مردم به انسان کامل یا تفسیر عده ای از منتخبان یک جمع، از دعایِ تفسیر “شآن انسانیت” – جامعه کبیره – نشانه انحراف شمرده می شود.

شش- ایجاد گسست در جامعه انسانی، به هر اسم و عنوان و در هر شکل و قالب، بخشی از ترفندی است که می خواهد دو قطبی های کاذب را جایگزین جبهه بندی حقیقی کند. و البته باید تفاوت میان گسست و تکثر را درک کرد. گسست دقیقا برعکس تکثر، مایه فرو افتادن در چاه عمیق توهم نابودی و تباهی و دوری از خداست، در صورتیکه که تکثر، هرچه بیشتر و بازتر و متنوع تر، آینه ای است که جلوه های زیبای خداوند را در اشکال و گونه های مختلف، به نمایش می گذارد. در این نگاه، روح هر انسان، پنجره ای است که می توان از آن آینه جمال حضرت احدیت را از زاویه ای جدیدتر دید و این عین آن چیزی است که ابلیس با آن در تضاد مطلق است.

بر این اساس، شیاطین و شخص ابلیس، با از بین بردن تفاوت معنایی میان گسست و تکثر، گسلی از تاریکی و نفرت را پدید می آورند که در ظاهر به دنبال وحدت است، اما در حقیقت، هدفی جز ایجاد دیکتاتوری که به بی نظمی و تضاد و درگیری و تخاصم منتج می شود را پی گیری نمی کند.

هفتم- نامرئی بودن، وحدت در دشمنی با نوع انسان، تجربه چندین هزار ساله در تجربه اقسام خلقیات انسان ها، و البته دشمنی که تخفیف نمی یابد، ترکیبی را رقم می زند که از دل آن یک خط کشی واضح و عیان میان خط انسانی و شیطانی پدید نمی آید، لذا دشمن آشکار نوع تو، ترجیح می دهد انسان با انسان بجنگد تا انسان با شیطان.

پس او تا جایی که توان داشته باشد، نخواهد گذاشت آتش فتنه و جنگ و نزاع میان نوع انسان فروکش کند، یا دو قطبی انسان و شیطان آشکار شود. در این وضعیت، باید به دنبال رگه هایی جستجو کرد که فهم انسان ها را از ادراک دشمنی دشمن، کور می کند. که از آن جمله می توان به سیستم ربوی اقتصاد سرمایه محور و ضد خدا، و سفره ها و لقمه هایی که آلوده این شبکه ناپاک می شود، اشاره کرد. عجیب نیست اگر در راس این اهرام شیطانی، به دنبال تسخیرشدگانی بگردیم که وظیفه اسقاط انسانیت را بر عهده دارند.

هشتم- همانطور که اشاره شد، تجربه چندین هزار ساله او در تجربه دشمنی با نوع تو، فهرست بلندی از خلقیات و الگوهای رفتاری را برای آنها پدید آورده که با مقایسه و تفکیک آنها، می توانند راه های مقابله و منحرف کردن یک انسان تازه آمده را بیابند. از این منظر، آنچه ابلیس نمی پسندد، جستجو در میان قلب هایی است که راه های تازه و قرائت های نو و جدید از فطرت انسانیت به ارمغان می آورند. شاید یکی از دلایلی که خداوند در کتاب هدایت به ما توصیه می کند تا به تاریخ گذشتگان بنگریم و از آنها درس و عبرت بگیریم، همین عدم تکرار راه های مین گذاری شده ی گذشته باشد. و جالب آنکه تنها شیاطین از مطالعه دقیق و درست تاریخ توسط انسان ها بیمناکند.

در نهایت باید دانست تعریف حقیقی مردم از مردم، از مبداء و مقصد زندگی، و از جنگ و فتنه ای که حقیقتا وجود دارد، و البته رجوع به حلقه اتصالی که در میان ما به ودیعه نهاده شده تا در این جنگ سرنوشت ساز، پیروز ماجرا باشیم، یگانه راهی است که می توان به آن اندیشید.

باید به دنبال انسان ترین انسان که همانا کامل ترین نوع انسان است بگردیم و او را از خالقی که ما را در برابر ابلیس و شیاطین تنها نگذاشته، طلب کنیم، اویی که غریبانه و مظلومانه، منتظر رشد و تکامل هم نوعانش مانده تا زمین تاریک و جنگ زده را به بهشت حقیقی مبدل سازد.

اللهم عجل الولیک الفرج

منبع: دولت بهار

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: