تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۱۱ - ۱۲:۲۷ کد مطلب 87816

قراردادخرید ۱۱۸ ایرباس، ۱۰.۵میلیارددلار

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از فارس، عباس آخوندی درباره قرارداد خرید ۱۱۸ فروند هواپیما از کمپانی ایرباس فرانسه اظهار داشت: ایران در فاصله ۵ تا ۷ سال آینده توانایی رقابت با همه ایرلاین‌های منطقه را خواهد داشت. وی به توافقات اخیر در انواع مدل‌های حمل‌ونقلی در کشورهای فرانسه و ایتالیا اشاره کرد و […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از فارس، عباس آخوندی درباره قرارداد خرید ۱۱۸ فروند هواپیما از کمپانی ایرباس فرانسه اظهار داشت: ایران در فاصله ۵ تا ۷ سال آینده توانایی رقابت با همه ایرلاین‌های منطقه را خواهد داشت.

وی به توافقات اخیر در انواع مدل‌های حمل‌ونقلی در کشورهای فرانسه و ایتالیا اشاره کرد و گفت: در حوزه نوسازی ناوگان هوایی مسافری،‌ فرودگاه‌ها، ناوگان ریلی، زیرساخت‌های ریلی، مهندسی ریلی و نوسازی ناوگان جاده‌ای توافق‌نامه و موافقت‌نامه‌هایی به امضا رسید.

آخوندی درباره جزئیات خرید ایرباس‌ها توضیح داد: این هواپیماها شامل ۱۱۸ فروند انواع ایرباس است که ۴۵ فروند آن ایرباس ۳۲۰، ۴۵ فروند آن ایرباس ۳۳۰، ۱۶ فروند آن ایرباس ۳۵۰ و ۱۲ فروند آن ایرباس ۳۸۰ پهن‌پیکر است.

وی با بیان اینکه امروز از ۲۵۵ فروند هواپیمای ناوگان مسافری کشور ۱۰ فروند از رده خارج است، افزود: این ۱۵۵ فروند هواپیمای فعال نیز حدود ۲۲ سال سن متوسط دارند و امروز در کف و حداقل صنعت هوانوردی قرار داریم.

وی درباره رقم قرارداد ایرباس‌ها توضیح داد که مبلغ قرارداد ۱۰٫۵ میلیارد دلار است و تحویل این ایرباس‌ها از اسفندماه آغاز می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه پروسه تحویل ایرباس‌ها ۸ ساله است درباره سیستم بازپرداخت و نحوه تأمین مالی،‌اظهار داشت: خرید این ایرباس‌ها بر اساس سیستم اجاره به‌شرط تملیک است.

آخوندی افزود: برای توسعه ناوگان هوایی کشور، ۵۰۰ فروند هواپیما لازم داریم که ۵۰ میلیارد دلار اعتبار می‌خواهد، اما ایرلاین‌ها چنین نقدینگی ندارند، ‌بنابراین پس از بررسی لازم به مدل اجاره به‌شرط تملیک رسیدیم.

وی با بیان اینکه ۸۵ درصد مبلغ کل ایرباس‌ها را فروشنده تأمین می‌کند و ۱۵ درصد سهم ما است، گفت: بازپرداخت به‌صورت اقساط و به‌تدریج از محل درآمد هواپیما و فروش بلیت حاصل می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی سهم ایران را در این قرارداد ۱٫۵ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: این مبلغ یکجا پرداخت نمی‌شود. بلکه به‌صورت ۲۰%_%۲۰ در مدت زمان ۸ سال پرداخت خواهد شد.

وی توضیح داد:درواقع آخرین هواپیما از این خرید ظرف ۱۵ سال تسویه حساب می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی درباره قیمت ایرباس‌ها گفت که قیمت اسمی یا کاتالوگی این ایرباس‌ها ۲۵ میلیارد دلار است، اما طبق روند کمپانی سازنده، هنگام فروش ارقام کم‌تر می‌شود و به ۱۰٫۵ میلیارد دلار می‌رسد. زیرا نرخ مبنای تأخیرات تحویل بر اساس نرخ اسمی خواهد بود.

آخوندی ادامه داد: ۲۰ درصد اولیه قرارداد را شرکت ایرباس از محل منابع داخلی خود تأمین می‌کند و ۸۰ درصد بقیه را اعتبارات صادراتی می‌گیرد که در این باره شرکت‌های تضامین اروپایی نظیر کوهاس این تضمین را انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه همه این ایرباس‌ها برای ایران ایر به‌عنوان شرکت مادر صنعت و حامل پرچم ایران است، گفت: البته شرکت‌های خصوصی نیز خود می‌توانند وارد قرارداد شده و هواپیما تهیه کنند؛ در اجلاس اخیر هوانوردی ایران ۲۰۱۶ پیشنهادی مطرح کردیم مبنی بر اینکه شرکت بزرگ تأمین و اجاره هواپیما به نام شرکت ملی تأمین و اجاره هواپیما در کشور تشکیل شود و این شرکت هواپیماها را وارد کشور کرده و به شرکت‌های خصوصی اجاره دهد یا بفروشد.

وزیر راه و شهرسازی درباره امضای قرارداد ایرباس‌ها توضیح داد: فعلاً در این باره پیش‌قرارداد به امضا رسیده است و پس‌ازآن باید مراحل قانونی طی شود؛ دو طرف ۲۰ روز کاری مهلت دارند تا به قرارداد نهایی دست یابند.

وی با بیان اینکه ایرباس‌های خریداری‌شده همه میان‌برد و بلندبرد است، گفت: در این قرارداد اولویت ما خرید ایرباس ۳۲۰ و ۳۸۰ و ۳۳۰ بود وایرباس پهن‌پیکر ۳۸۰ در سال‌های دورتری تحویل می‌شود.

وی درباره مذاکره با بوئینگ برای خرید هواپیما توضیح داد فعلاً مذاکره مستقیمی با شرکت بوئینگ نداشته‌ایم اما برخی ایرلاین‌های خصوصی مذاکرات غیرمستقیمی داشته‌اند.

وی درباره خرید هواپیما دست دوم و ورود ۱۰ فروند هواپیمای کارکرده به ناوگان تا پایان سال توضیح داد که این هواپیماها توسط شرکت‌های خصوصی خریداری شده‌اند و البته قبل از ورود باید مجوزهای لازم را از سازمان هواپیمایی اخذ کنند.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: