تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۱۳ - ۲۱:۰۹ کد مطلب 88052

در رفاه بودن مردم از اهداف اصلی برجام است/کاری نکنیم که شائبه مهندسی بودن انتخابات پیش آید

رییس جمهور از مهم‌ترین اهداف اجرای برجام را رفاه بیشتر برای مردم عنوان کرد و گفت: به مردم قول می‌دهم که دولت حمایت از کارآفرینان را با جدیت ادامه دهد .

به گزارش میدان۷۲ حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در گفتگوی زنده تلوزیونی با مردم با تبریک ایام‌الله دهه فجر گفت: از پیروزی انقلاب اسلامی تا پیروزی دفاع مقدس و نیز موفقیت‌های اخیر در صحنه مذاکرات هسته‌ای و شرایط جدیدی که در تعامل با جهان بوجود آمده باید خداوند را شاکر باشیم. شرایط جدید برای فعالیت تمام کوشش‌گران در تمام عرصه‌ها را به ملت عزیز تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم این ملت همچنان در تمامی عرصه‌ها سرافراز باشد و بتواند از این فرصت بیشتر بهره‌برداری کند.

وی در پاسخ به سوال مجری این برنامه که خواهان بیان خاطره‌ای از همراهی ایشان با امام در پاریس بود، گفت: در ایامی بود که در نوفل و شاتو خدمت امام بودم آنجا مجد وعظمت ملت ایران و احترامی که جهانیان برای رهبر انقلاب قائل بودند را به چشم دیدم. در آنجا بسیاری از خبرنگاران، مقامات و مسئولان ارشد نظام برای دیدار نزد امام می‌آمدند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه یکی از اهدافی که از ابتدای این دوره مورد توجه مسئولان آن قرار گرفت نشان دهنده چهره واقعی این ملت بود اظهار کرد: متاسفانه در سالیان گذشته نسبت به چهره ملت ظلم شده و صهیونیست‌ها و مستکبران چهره خشن و مخوفی را از ملت ایرا ترسیم کرده‌بودند و یک ایران هراسی در دنیا به وجود آمده بود از این رو ما به دنبال این بودیم که بتوانیم چهره واقعی ملت را نشان دهیم.

وی به تمدن، فرهنگ، اخلاق‌مداری و دین‌مداری ملت ایران اشاره کرد و گفت: انقلاب اسلامی به نسبت سایر انقلاب‌ها بدون خونریزی بود. کجا را می‌توان دید که مردم در مقابل گلوله‌هایی که به سمت‌شان شلیک می‌شد گل‌ بگذارند. این نوع برخورد موجب شد که حتی مخالفان این انقلاب نیز جذب آن شوند.

روحانی از ملت ایران به عنوان ملتی اهل منطق، گفتگو و موجب ثبات در منطقه یاد کرد و گفت: امروز دنیا به گونه‌ دیگری به ایران نگاه می‌کند و چهره واقعی ملت در جهان آشکار شده که این از موفقیت‌های ملت است.

رئیس‌جمهور در مورد سایر اهداف برجام جدا از رفع ایران هراسی گفت: همه تلاش‌هایی که صورت گرفت برای این بود که حصاری که بدخواهان دور ملت بوجود آورده بودند را بتوان از بین برد.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر دشمنان نظام توانستند جامعه جهانی را در ضدیت با ایران با خود همراه کنند. ما زمانی که می‌خواستیم فعالیت بانکی انجام دهیم نه تنها کشورهای اروپایی بلکه کشورهای منطقه، همسایه و دوست نیز حاضر نشدند با ما همکاری کنند. در بحث فروش نفت نیز ما حتی نمی‌توانستیم یک بشکه نفت بیشتر را به دوستان و همسایگان خود نیز بفروشیم چرا که حصار شدیدی دو رکشور بوجود آمده بود.

روحانی قرار گرفتن ملت در رفاه بیشتر را از اهداف اصلی برجام عنوان کرد و گفت: درست است که در برجام به دنبال لغو قطع‌نامه و به رسمیت شناختن حقوق هسته‌ای بودیم اما از اهداف اصلی ما برداشتن تحریم‌های ظالمانه برای رفاه بیشتر مردم بود.

روحانی بر لزوم فعال شدن کار آفرینان و صنعت‌گران در فضای پسا برجام تاکید کرد و گفت: ما با فرجام برجام یک شرایط نویی را در فضای اجتماعی بوجود آوردیم. آنچه که اکنون در پیشرفت این ملت مهم است،‌ امید مردم است. با امید داشتن می‌توان در مقابل هر مشکلی پیروز شد وملت ایران نیز تاکنون به خاطر تدبیر و امیدی که داشته توانسته مقابل دشمنان ایستادگی و به موفقیت دست یابد.

وی با تاکید براینکه دولت معتقد نیست بازیگر اصلی در میدان اقتصادی است ادامه داد: دولت باید یاری‌گر مردم در میدان اقتصاد باشد از این رو یکی از شعارهای دولت این بود که کار را به کاردانان و بخش‌خصوصی بسپارند. مقام معظم ر هبری نیز همواره به سپردن امور به مردم تاکید داشتند.

رییس جمهور به همکاری قوای سه گانه و تمامی مسئولان در برداشتن موانع پیش‌روی ملت اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری چندی پیش گفتند تنها ۴۰ درصد مشکلات کشور از طریق تحریم ایجاد شده است و ۶۰ درصد مابقی مربوط به مسائل داخلی است. ما امروز اشتیاق دنیا برای تعامل با ایران را مشاهده می‌کنیم.بسیاری از سرمایه‌گذاران و سیاست‌مداران شرق و غرب در حال سفر به ایران هستند. آنها می‌بینند که ایران در منطقه تنها کشور باثبات بوده و از جوانان تحصیل‌کرده برخوردار است. جایگاه استراتژیک ومنابع طبیعی و ذخایر انرژی نیز موجب شده که کشورها به فکر تعامل با ایران باشند.

روحانی گفت: به  مردم قول می‌دهم که دولت حمایت از کارآفرینان را با جدیت ادامه دهد در سفر اخیر به دو کشور اروپایی نیز ،‌اعضای هیات دولت محدود بود و جمعیت اصلی همراه مربوط به بخش‌خصوصی، صنعت‌گران و سرمایه‌گذاران بود. شاید برای اولین بار بود که یک رئیس‌جمهور در سفر به اروپا به این میزان از فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی را با خود همراه می‌کند به طور مثال در مراسم شام نخست وزیر ایتالیا بسیاری از فعالان اقتصادی دو کشور حضور داشتند که این امر موجب شده بود نخست‌وزیر ایتالیا چنین جلسه‌ای را بی‌سابقه توصیف کند.

او با بیان اینکه در گفت و گوی تلویزونی پیشین خود به مردم گفتم که نگرانیم بعد از برجام به شیوه سابق برگردیم، توضیح داد: قبلا نفت می فروختیم و کالا وارد می کردیم. اعم از کالاهای مصرفی و کالاهای اساسی. واردات همیشه بد نیست اما باید در مواردی باشد که کشور امکان تولید آن را ندارد. قبلا با فروش نفت و واردات کشور را اداره می کردند. اگرچه الان کاهش قیمت نفت، یک تهدید است اما یک موهبت هم هست و آن اینکه از اعتیاد کشور به فروش نفت، قدم به قدم کاسته می شود.

وی با اشاره به اینکه اتکای بودجه ۹۵ به فروش نفت حدود ۲۵ درصد است، ادامه داد: در دوره جنگ خیلی چیزها ساختیم. چون دوره جنگ بود و دنیا به ما سلاح نمی داد. آن شرایط ما را وادار کرد که همه توانمان را به کار ببریم و سریعتر بسازیم. بر اساس سیاست های کلی ابلاغی از سوی رهبری باید قدم به قدم از فروش نفت و خام فروشی فاصله بگیریم و فرآورده های نفتی را بفروشیم. بنابراین فاصله گرفتن از فروش نفت و اتکای بودجه کشور به نفت، جزء برنامه های ما بود اما کاهش قیمت نفت، ما را بیش از این وادار کرد در این مسیر گام برداریم. نباید بگذاریم با افزایش قیمت نفت، این مسیر به شکل قبل بازگردد.

رئیس جمهور که می گفت کاهش قیمت نفت از ۱۳۰ دلار به کمتر از ۳۰ دلار غیر قابل پیش بینی بود، خاطرنشان کرد: در این شرایط نو، روسای جمهور روسیه و چین به ایران آمده و من به دو کشور اروپایی مهم سفر کردم. چندین هیات تجاری به ایران آمد و همین الان دهها هیات تجاری در تهران هستند. ما نمی خواهیم نگاه به غرب داشته باشیم بلکه در پی استفاده از همه کشورها هسیتم تا در رقابت با فعالیت، ما از بین کشورهایی که می خواهند با ما همکاری کنند، انتخاب می کنیم. این قدرت انتخاب را در دوران تحریم نداشتیم اما الان می توانیم انتخاب کنیم که با کدام کشور همکاری کنیم. کما اینکه در سفرهای اخیر تصمیمات بسیار مهمی اتخاذ کردیم.

به گفته وی، در گذشته در ازای فروش نفت، کالا وارد می کردیم اما الان ایران با دیگر کشورها در تولید و تصرف بازارهای خارجی، همکاری می کند و می کوشد وارد بازارهای جهانی شود.

روحانی به موضوع «خودرو» اشاره کرد و با بیان اینکه باید به کلاس جهانی برسیم و خودرو صادر کنیم، ادامه داد: در سفر به فرانسه قرار شد که آنها سرمایه بیاورند و در ایران تولید خودرو با کیفیت داشته باشیم و سپس آن را صادر کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه نگاه دنیا به ایران یک نگاه بلند مدت است، ادامه داد: همه قراردادهای اخیر ایران با چین و فرانسه و ایتالیا، بین ۱۵ تا ۲۵ ساله است و ما از پول نفت برای خرید هواپیما استفاده نمی کنیم. اگرچه قبلا با پول نفت، هواپیمای دست دو خریداری می شد اما الان ما به تدریج مالک هواپیمایی می شویم. ابتدا هواپیماهایی را اجاره می کنیم و هزینه بلیط را از مردم می گیریم و با همین پول هم همان هواپیماها را خریداری می کنیم. در سالهای گذشته، مردم ما ۵ میلیارد دلار پول بلیط هواپیمای خارجی داده اند. روزی در منطقه ما در حمل و نقل هوایی، رتبه اول را داشتیم. مردم ما چرا از پروازهای خارجی بلیط بخرند و سفر کنند؟ ما با همین هزینه می توانیم اشتغال ایجاد کرده و هواپیما هم بخریم. حتی می توانیم توریست هم به کشور ما بیاوریم.

رئیس قوه مجریه خاطرنشان کرد: فرانسه ظرف یکسال ۸۳ میلیون نفر توریست داشته است. جاذبه های گردشگری ایران که کمتر از فرانسه نیست، ما هم باید صنعت توریسم را تقویت کنیم. بخشی از آن در گرو توسعه شبکه حمل و نقل است و بخشی در ایجاد هتل های بین المللی و …است.

روحانی که می گفت از برجام و تحریم عبور کرده ایم، ادامه داد: بحث ها از این پس باید درباره توسعه و بهتر شدن فضای کشور باشد و کوشش عمومی ما برای ساختن کشور باشد. امروزه تعامل با جهان هم برای ساختن کشور است. ۴۰ درصد توسعه کشور در ارتباط با دیگر کشورها ایجاد می شود اما ۶۰ درصد آن مربوط به داخل است. همه باید دست به دست هم بدهیم تا کشور ساخته شود. امید دولت به ملت و آینده کشور از هر زمان دیگری بیشتر است.

رئیس جمهور با ایجاد اشتغال در چین با وجود جمعیت چندین برابری ایران، متذکر شد: موفقیت چین و هند در ایجاد اشتغال در جذب سرمایه گذاری خارجی و مشارکت در تولید و کسب بازارهای خارجی بود. ما هم می خواهیم همان مسیر را برویم.

حسن روحانی در پاسخ به سوالی که به چگونگی فراهم آوری زمینه‌های حضور حداکثری مردم در انتخابات اشاره داشت، روز هفتم اسفند را مهم خواند که می تواند برگ زرینی در تاریخ انقلاب باشد و افزود: انتخاب اعضای دو مجلس خبرگان وشورای اسلامی، در یک روز برای اولین بار است که رخ می دهد. هر دو این مجالس مهم هستند و مردم رسالت بزرگی بر عهده دارند. دولت هم مسئولیت بزرگی بر عهده دارد و به خوبی در این زمینه عمل کرده است. من از عملکرد دولت در بحث انتخابات راضی هستم.

روحانی از ثبت نام کنندگان و کسانی که شور اولیه را آفریدند تشکر کرد. او حتی از رد صلاحیت شدگان و آنها که صلاحیتشان تایید نشده اما از طریق قانونی وارد عمل شدند هم تشکر کرد و بر ضرورت اجرای قانون تاکید نمود و افزود: به عنوان پاسدار قانون اساسی، اجرای قانون برای من مهم است. امیدوارم همه کاری بکنیم که انتخاباتی شکوهمند و با حداکثر مشارکت برگزار شود و هیچ شائبه ای در آن نباشد. امیدوارم بیخودی کاری نکنیم که شائبه مهندسی شدن انتخابات در ذهن کسی بیاید. همه باید اینگونه عمل کنیم

او به مردم یادآور شد که حضورشان پای صندوق انتخابات مهم است و باید بهترین ها را برگزینند. حال که مسائل اقتصادی و محیط زیستیو … زیادی داریم، مردم هم باید به صحنه بیایند. دولت همه کارها را نمی تواند به تنهایی انجام دهد و باید مجلس و قوه قضاییه هم همراه دولت باشد.

رئیس جمهور به دیدار دیروزش با روسای دیگر قوا اشاره کرد که در آن به موضوع انتخابات و ادامه همکاری های میان قوا اشاره شده و خطاب به مردم ادامه داد: افرادی را برای نمایندگی مجلس انتخاب کنید که تجربه و دانش بیشتری دارند. انشالله مجلس عقلا و متدینین و عاشقان به انقلاب و کشور تشکیل شود. البته همیشه مجلس در همین راستا عمل کرده. انشالله مردم افرادی را برگزینند که لابق تر بوده و با مسئولیت بیشتری، نماینگی را بپذیرند.

روحانی در پاسخ به سوال دیگری که به اصل تفکیک قوا اشاره داشت و می پرسید که نماینده مطلوب باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟، گفت: اگر چه تفکیک قوا را داریم و هر قوه ای مسئولیت خودش را دارد اما همه باید ضمن استقلال با هم تعامل داشته باشیم. اگر مجلس با دیگر قوا تعامل داشته باشد، نفع بیشتری برای مردم دارد. هر چه فاصله ها بیشتر باشد حل مشکلات سخت تر می شود. اگر قوا مثل هم ببینند و هم فکری کنند، بهتر می توانیم به اهدافمان برسیم. ما به نمایندگان با تجربه که بتوانند بار مسئولیت را بهتر بر عهده بگیرند، نیازمندیم. مردم هر انتخابی که بکنند برای ما مبارک است؛ اما اگر بهترین ها و صالح ترین ها و افراد با تجربه های بیشتر را انتخاب کنند که قوا تعامل بیشتری داشته باشند، حتما به نفع مردم است.

رئیس جمهور در پایان سخنانش بار دیگر از مردم خواهش کرد که اهمیت این مساله را در نظر داشته باشند و هیچ کس به هیچ دلیلی با صندوق انتخابات قهر نکند و همه در کنار صندوق ها باشند.

منبع:خبرآنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: