تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۱۶ - ۱۷:۵۳ کد مطلب 88251

برنامه پنجم یکسال تمدید می‌شود

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به برخی انتقادات نمایندگان به لایحه برنامه ششم که از سوی دولت به مجلس ارائه شده گفت که قرار است لایحه برنامه پنجم به مدت یکسال تمدید شود.

به گزارش میدان۷۲ یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به برخی انتقادات نمایندگان به لایحه برنامه ششم که از سوی دولت به مجلس ارائه شده گفت که قرار است لایحه برنامه پنجم به مدت یکسال تمدید شود.

احمد توکلی در نوشتاری که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده، آورده است:

قانون پنجم برنامه توسعه یک سال تمدید می شود و دولت هم پذیرفت بودجه چند دوازدهم به مجلس بیاورد.

با تصمیم سران قوا زمان برای بررسی “لایحه منسوب به برنامه ششم توسعه” و بررسی بودجه ۹۵ برای مجلس فراهم می شود.

مدتی پیش با جمعی از نماینده ها نسبت به اشکالات جدی لایحه دولت در خصوص برنامه ششم به آقای لاریجانی نامه ای نوشتیم و اشکالات آن را توضیح دادیم.

این لایحه اساسا نمی تواند اسم برنامه توسعه داشته باشد.

دولت در ابتدای این لایحه به صراحت نوشته است برنامه توسعه آن چیزی است که دولت تعیین می کند. این حرف با ۳۷ سال برنامه‌نویسی قبل و بعد انقلاب نمی خواند.

حتی قبل انقلاب هم گفتن مجلسین باید برنامه های عمرانی را تصویب کنند.

لایحه دولت از طرفی مشخصات برنامه را ندارد؛ نه از حیث علمی و نه جنبه های قانونی.

اشتباه آقای روحانی این است که وقتی می‌خواهد برداشت جدیدی از قانون داشته باشند، ابتدا باید این نظر را با مجلسی ها محک بزند نه اینکه بجای گفت و گو از روش راه بنداز جابنداز استفاده کند.

البته هنوز هم شفاف نکرده و نپذیرفتند که قانون را تغییر داده اند.

مساله دیگر این است که گفتند حسب توافق برجام مصلحت سنجی کردند. سوال این است که این مصلحت سنجی چه نسبتی با قانون دارد. مگر میشود با مصلحت، قانون را کنار بزند؟

از طرفی سخنگوی دولت میگوید که ما لایحه دادیم حالا خودتان اصلاح کنید. این حرف نادرست و غلطی است. چون نه ساختار مجلس و نه قانون اجازه چنین کاری را به مجلس نمی دهد.

در نهایت بعد از نامه ای که به رییس مجلس نوشتیم، آقای لاریجانی را دیدم و او هم گفت استدلال نامه را قبول دارم. آقای لاریجانی گفت هیچگاه از برنامه اول تا حالا بررسی لایحه کمتر از ۷ ماه نبوده است. لذا قرار شد برنامه پنجم یکسال تمدید شود و دولت هم بودجه چند دوازدهم دهد.

منبع:ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: