تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۱۶ - ۱۷:۵۸ کد مطلب 88254

آزادسازی نیروگاه حرارتی «حلب» مقدمه‌ای برای تغییر معادلات در شرق این استان

ارتش سوریه قصد دارد نیروگاه حرارتی «حلب» را آزاد و از این طریق امنیت کمربند شرق حلب را تأمین کند. در این شرایط نیز عملیات آزادسازی شهرهای «الباب» و «دیرحافر» آغاز خواهد شد که معادلات را در شرق حلب تغییر می‌دهد.

به گزارش میدان۷۲ ارتش سوریه، نیروهای دفاع ملی و رزمندگان مقاومت حزب الله پس از شکست حصر فرودگاه استرتژیک «کویرس» در شرق حلب، عملیات بزرگی را برای تأمین امنیت کمربند این فرودگاه و روستاهای اطراف ادامه دادند.

برای مشاهده تصویر در اندازه واقعی     کلیک کنید

به گزارش فارس، پس از تسلط نیروهای سوری و رزمندگان مقاومت بر روستاهای اطراف این فرودگاه، ارتفاعات مشرف بر شهر راهبردی «دیرحافر» نیز در کنترل نیروهای دولتی سوریه قرار گرفت.

بنا بر این گزارش، پس از این پیروزی‌ها، نیروهای ویژه ارتش سوریه که به نیروهای ببر ( قوات النمر) معروف شده‌اند، پیشروی به سوی شهر راهبردی «الباب» در شمال شرق حلب را آغاز کردند. این شهر برای گروه تروریستی داعش اهمیت ویژه‌ای دارد؛ زیرا به عنوان حلقه اتصال استان رقه به شرق و شمال حلب و مرز ترکیه به شمار می‌آید.

به گزارش فارس، با وجود نگرانی عناصر تروریستی داعش از سقوط شهر الباب، ارتش سوریه در مقطع فعلی ترجیح می‌دهد در این منطقه به شکلی تمام عیار با تروریست‌ها درگیر نشود؛ زیرا اولویت‌های نظامی و لجستیکی از جمله رفع تهدید شهر حلب و برقراری امنیت خطوط امدادی آن در ریف شرقی در دستور کار قرار دارد.

در همین راستا، ارتش سوریه عملیاتی را در ریف شرقی شهر حلب آغاز کرد تا معادلات میدانی برای گروه تروریستی داعش در میدان نبرد پیچیده‌تر شود.

بنا بر این گزارش، ارتش سوریه، نیروهای دفاع ملی و رزمندگان مقاومت در مقطع فعلی با حفظ پیشروی‌ها در جبهه «دیرحافر» و شهر الباب با تغییر موقت راهبرد خود، پیشروی به سمت نیروگاه حرارتی حلب را ادامه می‌دهند و کنترل روستاهای «ودیعه» و «تل مسکور» را در اختیار گرفته‌اند.

به گزارش فارس، نیروهای سوری و مقاومت با ایجاد یک حلقه از غرب فرودگاه کویرس به سمت نیروگاه حرارتی، عناصر تروریستی داعش را تقریبا محاصره کرده‌اند و در میدان نبرد با یک تیر دو نشان زده‌اند.

بنا بر این گزارش، توجه به این نکته ضروری است که آزادسازی نیروگاه حرارتی، خطر تهدید قطع برق از سوی تروریست‌ها در شهر حلب را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد و علاوه بر آن تروریست‌های داعش به دلیل ترس و هراس از قرار گرفتن در محاصره، بدون هزینه از شرق شهر حلب عقب نشینی می‌کنند.

با پاکسازی نیروگاه حرارتی، امنیت کمربند شرق حلب که نقاط راهبردی از جمله فرودگاه بین المللی و جاده استراتژیک «حلب-حماه» در آن واقع شده، تامین می شود و می توان گفت، در این شرایط نیز آغاز عملیات آزادسازی شهرهای مهم الباب و دیرحافر دور از انتظار نیست که می تواند معادلات در شرق استان حلب را تغییر دهد.

به گزارش فارس، پیشتر نیروهای ارتش سوریه با کمک نیروهای دفاع ملی، روستای «السین» در غرب فرودگاه کویرس را از حضور تروریست‌های «داعش» پاکسازی کردند و با تثبیت مواضع خود در این روستا، در تلاشند با باز پس‌گیری روستای «اعبد»، اطراف فرودگاه کویرس را به مناطق جنوبی شهرک صنعتی «شیخ نجار» در شرق حلب متصل کنند که این مسئله به معنای محاصره کامل تروریست های داعش در مناطق غربی «الشیخ احمد»، مناطق شرقی «تل عران»، «السفیره»، «تل حاصل» و مناطق جنوبی نیروگاه حراراتی در ریف شرقی شهر حلب است.

با پیشروی‌های همزمان ارتش سوریه در جبهه های «السین»، نیروگاه حرارتی و شهرک شیخ نجار به نظر می‌آید گزینه‌های پیش روی تروریست‌های داعش در ریف شرقی حلب فرار از طریق روستای اعبد به مناطق شمالی یا مرگ است.

از سوی دیگر با پاکسازی روستای السین نیروهای سوری یک گام دیگر به جاده «حلب_الباب» (جاده۲۱۲) نزدیک‌تر شدند.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: