تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۲/۲۶ - ۱۷:۰۶ کد مطلب 88591

کفاشیان:اساسنامه تایید نشود انتخابات مشکل دارد

به گزارش مشرق، علی کفاشیان برای شرکت در جلسه کمیته فوتسال فیفا، عازم سوئیس شده است تا در مورد توسعه این رشته و همچنین برگزاری مسابقات آینده در فوتسال با مسئولان فیفا صحبت کند. در این راستا امروز رأی کنفدراسیون فوتبال آسیا، در خصوص ادعاهای واهی عربستانی‌ها صادر شد و طبق آن مقرر شد که […]

به گزارش مشرق، علی کفاشیان برای شرکت در جلسه کمیته فوتسال فیفا، عازم سوئیس شده است تا در مورد توسعه این رشته و همچنین برگزاری مسابقات آینده در فوتسال با مسئولان فیفا صحبت کند.

در این راستا امروز رأی کنفدراسیون فوتبال آسیا، در خصوص ادعاهای واهی عربستانی‌ها صادر شد و طبق آن مقرر شد که بازی نمایندگان ایران و عربستان در کشور ثالث برگزار شود. در کنار این مسائل بحث اساسنامه و انتخابات فدراسیون فوتبال هم مطرح است که تمامی این موارد باعث شد تا با علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال هم‌کلام شویم.

شما در سوئیس به‌‌سر می‌برید. از جلساتی که برگزار کرده‌اید صحبت می‌کنید؟

– در اینجا حاضر شدم تا درمورد فوتسال و جام جهانی کلمبیا صحبت‌هایی را انجام بدهیم، همچنین در مورد توسعه این رشته در کشورهای مختلف هم تصمیم خواهیم گرفت.

حتماً خبر دارید که کنفدراسیون فوتبال آسیا هم رأی خود را در خصوص ادعاهای واهی عربستانی‌ها صادر کرد و قرار شده بازی‌ها در کشور ثالث برگزار شود؟

– بله، ما نسبت به این رأی معترض هستیم، به‌هرحال این مسئله دخالت آشکار سیاست در فوتبال است که نقض اساسنامه در تمام دنیاست و باید جلوی این کار می‌ایستادند. ما هم به این مسئله معترض هستیم و آن را پیگیری خواهیم کرد.

در این باره با اینفانتینو هم صحبت می‌کنید؟ امکان دارد به فیفا شکایت کنید؟

– این مسئله در حوزه AFC است و ما آن را در کمیته‌ مسابقات و هیأت رئیسه مطرح می‌کنیم تا در مورد آن تصمیم لازم گرفته شود.

اگر قرار باشد شما کشور ثالثی را پیشنهاد بدهید، چه کشوری را انتخاب می‌کنید؟

– به‌هرحال باید با باشگاه‌ها در این مورد صحبت کنیم و پس از آنکه جوانب کار در نظر گرفته شد، کشور را اعلام خواهیم کرد. باید کشوری را انتخاب کنیم که هم هزینه باشگاه‌ها برای سفر به آنجا کم باشد و هم جمعیت ایرانی زیادی داشته باشد که در این‌صورت به سود ما خواهد بود. مثلاً برگزاری بازی‌ها در کشورهایی که امکانات ندارند و یا در لیگ قهرمانان آسیا نیستند، امکان‌پذیر نیست.

آیا امکان دارد تصمیم بر انصراف از حضور در لیگ قهرمانان آسیا گرفته شود؟

– به‌هرحال باید در این باره با باشگاه‌ها مشورت کنیم، من هم‌اکنون نمی‌توانم نظری بدهم.

کنفدراسیون فوتبال آسیا پیشنهاد برگزاری بازی در کشورهای قطر و امارات را داده، با این موضوع موافق هستید؟

– برگزاری بازی‌ها در امارات برای ما بهتر است؛ چراکه هم ایرانی‌های زیادی در آنجا هستند و هم مسیر نزدیک است. پروازهای زیادی هم از ایران به امارات انجام می‌شود و در ایام عید هم شرایط بهتر خواهد بود.

برخی انتقادها بر این است که چرا شما از شیخ سلمانی حمایت کردید که هم‌اکنون علیه ایران صادر کرده است.

– بحث حمایت یک موضوع دیگر است. اینکه رأی صادر شده است در کمیته مسابقات این اتفاق رخ داده و ما هم در این کمیته و هیأت رئیسه دفاع خواهیم کرد و سعی خواهیم کرد مسئولان را متقاعد کنیم. در این زمینه تلاش خود را هم انجام خواهیم داد.

از این موضوع کمی فاصله بگیریم، هم‌اکنون بحث اساسنامه، انتخابات فدراسیون فوتبال و حواشی آن داغ است، وزیر ورزش هم اخیراً گفته، در نیامدن کفاشیان نقشی نداشته است.

– بله، خودم تصمیم گرفتم که با توجه به شرایط در انتخابات حاضر نشوم.

اما وزیر ورزش یک روز هم می‌گوید کفاشیان، حسنی‌مبارک فوتبال ایران است.

– اشکالی ندارد، من فعلاً نظر خاصی ندارم و ان‌شاءالله در آینده حرف‌های خود را می‌زنم.

بحث اساسنامه فدراسیون فوتبال به کجا کشید؟

– من هم‌اکنون به فکر فوتبال ایران هستم، وقتی نهادهای قانونی کشور ازجمله سازمان بازرسی کشور اعلام می‌کنند که اساسنامه مورد تأیید دولت قرار نگرفته، پس باید مورد تأیید قرار بگیرد. اگر این‌گونه شود هیچ‌کس نمی‌تواند حرفی بزند، اما در غیراین‌صورت هر رئیسی هم که بیاید، با مشکلاتی روبه‌رو خواهد بود. من خود را کنار کشیدم تا بهانه من نباشد و اساسنامه مورد تأیید قرار بگیرد که اگر این‌گونه نباشد، انتخابات مشکل‌زا خواهد بود.

پس معتقدید انتخابات نباید برگزار شود و این امکان هم وجود دارد که شما بار دیگر رئیس فدراسیون باقی بمانید.

– من این مسئله را نمی‌دانم که رئیس می‌مانم یا خیر، اما معتقدم که باید اساسنامه در هیأت دولت تصویب شود. به ‌هرحال در ۸ سال گذشته هیچ‌کس نمی‌دانست که این اساسنامه مورد تأیید دولت قرار نگرفته و همه فکر می‌کردیم تأییدیه دارد. به قول معروف که می‌گویند ماهی را هر وقت از آب بگیریم، تازه است.

با توجه به اینکه در سوئیس به سر می‌برید در مورد اساسنامه هم با اینفانتینو صحبت خواهید کرد؟

خیر این مسائل موضوعات داخلی است و خودمان باید آن را حل و فصل کنیم.

اگر انتخابات به تعویق بیفتد، امکان دارد که شما ثبت‌نام کنید؟

– فکر نمی‌کنم، من ۸ سال رئیس فدراسیون بودم و بس است. به ‌هرحال آنچه که از ریاست فدراسیون من مهم‌تر است، بحث فوتبال کشورمان است که باید اساسنامه در هیأت دولت تصویب شود.

این امکان وجود دارد که فوتبال ما به خاطر دخالت دولت، تعلیق شود.

– تعلیقی در کار نیست. این موضوع یک مسئله داخلی است و ما خودمان هماهنگ می‌کنیم تا چه اتفاقی بیفتد و پس از آن به فیفا و AFC اعلام خواهیم کرد. تصمیمی که گرفته می‌شود، ربطی به آنها ندارد. ما نشان خواهیم داد که مسائل داخلی خودمان را به‌خوبی بین خودمان حل می‌کنیم و در چارچوب مقررات کارهای اصلاحیه را هم انجام می‌دهیم.

گفته می‌شود که شما به‌عنوان نایب‌رئیس اول آقایان آجرلو و تاج، معرفی شده‌اید، نظرتان در این باره چیست؟

– تا زمانی که انتخابات برگزار نشود، هیچ چیزی را نمی‌توان پیش‌‌بینی کرد. هر کسی که بیاید، من در خدمت فوتبال هستم، حتماً نباید رئیس فدراسیون باشم که به فوتبال کمک کنم. در پست‌های دیگر هم می‌توانم این کار را انجام دهم؛ چراکه من به مملکتم علاقه دارم و اگر پستم کم‌رنگ‌تر‌ هم باشد، اما کمک خواهم کرد.

اما کی‌روش اخیراً از تاج حمایت کرده و به‌گونه‌ای درصحبت‌هایش گفته حضورش در ایران ربطی به شما ندارد.

– اشکالی ندارد. او مربی خوبی است و درحوزه کاری خودش هم کار خودش را انجام می‌دهد. ما هم او را تأیید می‌کنیم، چه من باشم و چه نباشم،‌او باید کار خودش را انجام دهد.

اما کی‌روش از زمین تمرین تیم ملی انتقاد داشت و هم‌اکنون هم زمین مناسبی برای تیم ملی در نظر گرفته نشده است.

– به‌هرحال این داشته‌های ماست و امکاناتمان همین است. من که نمی‌توانم از اروپا زمین بیاورم!

گفته می‌شود اشخاصی چون عزیزی خادم و قنبرزاده گزینه‌های وزارت ورزش برای انتخابات فدراسیون فوتبال هستند. نظرتان در این باره چیست؟

– نمی‌دانم، نظر خاصی ندارم،‌ اما اصولاً وزارت ورزش برای شخص خاصی موضع‌گیری نمی‌کند. باید صبر کنیم تا انتخابات برگزار شود، البته بازهم می‌گویم، پیش از آن اساسنامه ما باید موردتأیید هیأت دولت قرار بگیرد.

لباس تیم ملی به کجا کشیده شد؟

– هم‌اکنون آل اشپورت لباس تیم ملی را تأمین می‌کند و برای دور بعد در حال مذاکره هستیم و تا وقتی که مسئله‌ای نهایی نشود و امضا صورت نگیرد، نمی‌توانیم حرفی بزنیم.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: