تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۰۲ - ۱۵:۲۰ کد مطلب 89036

سفر رئیس جمهور آمریکا به کوبا پس از ۸۸ سال

رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه سفر تاریخی خود به کوبا را در شرایطی آغاز کرده است که این سفر می تواند فصل جدیدی را در روابط دو دشمن دیرینه باز کند.  به گزارش مشرق به نقل از رویترز، آمریکا و کوبا پس از دهه‌های خصومت و دشمنی اکنون در مسیر عادی سازی روابط قرار گرفته […]

رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه سفر تاریخی خود به کوبا را در شرایطی آغاز کرده است که این سفر می تواند فصل جدیدی را در روابط دو دشمن دیرینه باز کند.

 به گزارش مشرق به نقل از رویترز، آمریکا و کوبا پس از دهه‌های خصومت و دشمنی اکنون در مسیر عادی سازی روابط قرار گرفته اند. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و خانواده اش روز یکشنبه وارد کوبا شده‌اند.

سفر ۳ روزه اوباما به کوبا، نخستین سفر یک رئیس جمهور آمریکا به این کشور در ۸۸ سال گذشته به شمار می رود.

اوباما در جمع کارکنان سفارت آمریکا در هاوانا در سخنانی تاکید کرد: این یک فرصت تاریخی برای تعامل مستقیم با مردم کوبا خواهد بود.

گرچه اوباما علی رغم مخالفت جمهوریخواهان کنگره سعی در لغو تحریمهای کوبا و عادی سازی روابط با این کشور دارد ولی به نظر می رسد موانع مهمی در مسیر عادی شدن روابط واشنگتن و هاوانا وجود دارد. منتقدان اوباما بر این باورند که سفر وی به هاوانا زودهنگام بوده و این سفر موجب نخواهد شد تا کوبا امتیازهایی را در زمینه حقوق بشر بدهد.

اوباما قرار است در سفر به کوبا با رائول کاسترو رئیس جمهور این کشور و تعدادی از رهبران مخالف و فعالان مدنی دیدار و گفتگو کند.

البته اوباما برنامه ای برای دیدار با فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا نخواهد داشت.

اوباما گفته است که در این سفر مساله حقوق بشر یکی از حساس ترین موضوعات در مذاکرات دو کشور خواهد بود.کاخ سفید اعلام کرده است که رئیس جمهور آمریکا با رهبران گروه های مدنی کوبا که زیر فشار دولت هستند، دیدار و گفتگو خواهد کرد.

اوباما و رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا در دسامبر ۲۰۱۴ میلادی از سرگیری روابط دو کشور را اعلام کردند. جمهوریخواهان کنگره آمریکا به شدت از اقدام اوباما در برقراری روابط با کوبا انتقاد کرده و با درخواست اوباما برای لغو تحریم‌ها علیه هاوانا مخالفت نموده اند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: