تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۰۳ - ۱۳:۱۹ کد مطلب 89184

مصاحبه جذاب میدان ۷۲ با برنامه ساز محبوب سیما

ما پابرهنه ها از هر چه آقایان، مُبلّغش بودند متنفر بودیم ، حتی از اسلام!

هاشم بافقی: بدون تعارف ما عملکرد آن آقایان را نماد اسلام می دیدیم، طبیعی بود که دلزده هم بشویم از هر چی که آنها حامی اش باشند حتی از دین! اما وقتی رییس جمهور عدالت خواه و مهرورز آمد، ما اصلا اولش فکر می کردیم، ایشان که انقدر خوبه، ضد اسلامه، چون حرفای جدیدی میزد که با آن تعریف قبلی در ذهن ما پا برهنه ها متفاوت بود.

میدان ۷۲/ محمد.ر: هاشم بافقی به قول خودش بچه زیر پونزه! همان جوانی که عکس امام و رهبری را تو مدرسه پاره می کرد،کارهای دیگر هم می کرد که نمی شود نوشت، اما همین آدم تحولی در زندگی اش رخ می دهد به نحوی که بعد از انتخاب برنامه از لاک جیغ تا خدا به عنوان دومین برنامه محبوب تخصصی توسط مردم، چنان تبریک جانانه ای به امام خامنه ای می دهد، که فک بعضی ها پایین می افتد. موج این تبریک و این جایزه واکنش های متفاوتی را برانگیخت از متهم شدن بافقی به چاپلوسی تا تقدیر و تشکرها در فضای مجازی، به عنوان مثال یکی از همین فعالان حزب اللهی نوشت” هاشم بافقی یک پدیده در هنر انقلاب .این جوان حزب الهی در زمینه موسیقی با کارهای نچندان حرفه ای حرف های بزرگ می زند و چه در عرصه رسانه با کار ساده و کم هزینه از لاک جیغ تا خدا در سن ۲۶ سالگی تمام مدعیان هنر انقلابی را بچالش کشید.شاید برای امثال احسان علیخانی جالب باشد ک چطور یک برنامه ساده کم هزینه بی ادعا در رتبه دوم از نگاه مردم میایستد اما گویا این اتفاق برای خود این تهیه کننده جوان زیاد هم دور از انتظار نبود.زیرا در شبی ک او در پر بیننده ترین برنامه سال نو برای گرفتن جایزه رفته بود خود را گم نکرد و سلامی گرم و حزب الهی برای رهبر انقلاب فرستاد.او حتی روحیه عدالت خواهی را از دست نداد و با حمایت از ریس سازمان صدا و سیما به زیبایی دولت را به چالش کشید.این نشان از عمق روحیه انقلابی فردی را میدهد که زمانی در نوجوانی عکس امام و اقا را به گفته خودش از روی تنفر از اسلام آتش میزد و امروز در جایگاهی که آرزوی هر هنرمندی است و برایش دست و پا میزنند در اوج سر بلندی به آقا سلامی گرم میدهد.”به همین بهانه میدان ۷۲ به سراغ تهیه کننده، مجری، خواننده و به عبارتی همه کاره برنامه از لاک جیغ تا خدا رفت تا بشنویم چه شد که اینطور شد.
خیلی ها باورشان نمی شد در رای گیری سازمان صدا وسیما در بخش برنامه های تخصصی، از لاک جیغ تا خدا بتواند حائز رتبه دوم شود، تا جایی که علیخانی به کنایه می گفت “نکند آشنایی داشتی”، خودت این رای بالا را پیش بینی می کردی؟!

پیش بینی نه ! واقعا برام نه اینکه اهمیت نداشت، ولی مهم نبود.من زمانی که متحول شدم، تصمیم گرفتم هنرمند بشوم. بخدا گفتم تو راهم را باز کن من هم تا آخر عمرم کارهایی میسازم که فقط حرف تو باشند. من لاک جیغ رو هم برای خدا ساختم اگر هم دوم شده فقط فقط کار خدا بود.

هاشم، من تو را خیلی وقت است که می شناسم، چند بار هم از زبان خودت شنیدم که عکس های رهبری و امام را پاره می کردی، اما همین تو کارت به یه جایی رسید که چنان تبریک سال نویی گفتی که خیلی از حزب اللهی ها توان بیانش را به این شکل تو در رسانه ندارند، چه شد که از انجا به اینجا رسیدی؟

(کلی می خندند).اره، خودت می دانی من حسابی جاهل بودم. خب من که شناختی نداشتم، اصلا آقا و امام رو نمیشناختم. زمان ریاست جمهوری بزرگواران دیگر بود و منم بچه زیر “پونس” نقشه! اصلا مگه خود بزرگان دین نگفتن که فقر از هر دری بیاد، دین از در دیگه خارج میشود؟! بدون تعارف ما عملکرد آن آقایان را نماد اسلام می دیدیم، طبیعی بود که دلزده هم بشویم از هر چی که آنها حامی اش باشند حتی از دین! اما وقتی رییس جمهور عدالت خواه و مهرورز آمد، ما اصلا اولش فکر می کردیم، ایشان که انقدر خوبه، ضد اسلامه، چون حرفای جدیدی میزد که با آن تعریف قبلی در ذهن ما پا برهنه ها متفاوت بود، ما اسلام را تا آن روز با معرفینش می شناختیم، البته من هم سنم کم بود، حدود ۱۶ سال بیشتر نداشتم. فکر کنم از همان زمان با آن قرائت جدید رئیس جمهوری در سال ۸۴ ، تحولی در زندگی طبقه پایین به وقوع پیوست، به واسطه ان عزیز مظلوم خیلی ها مثل من با اسلام و انقلاب آشتی کردند و اتفاقا تبدیل به رفقای صمیمی و پای کار انقلاب هم شدند. اگر بخواهم راحت حرف بزنم بعدش من آقا رو به واسطه همان رئیس جمهور شناختم و با تحقیق کم کم شناختمش و درکش کردم و الانم حاضرم برای رهبرم برای امامم جونم را هم بدهم.
پس ایده از لاک جیغ تا خدا را از زندگی شخصی ات برداشت کردی؟

(می خندد) پ نه پ از زندگی شما برداشتم
گزینه هایت را برای مصاحبه چگونه می یافتی و اصلا چطور راضی می شدند که جلوی دوربین بیایند؟

خدایی خیلی سخت بود، خیلی می گشتیم، تازه وارد مرحله راضی کردنشان می شدیم که خیلی سخت تر هم بود. ولی خب بعد پخش برنامه و دیده شدن، مخاطبین کم کم اطمینان کردند و ما الان نزدیک به بیش از دوهزار سوژه و فرد برای برنامه از لاک جیغ تا خدا داریم که باید برویم سراغشان …
خاطره ای از زمان ضبط برنامه داری که برای خودت بدیع و جذاب باشد؟
لحظه به لحظه و فرد به فردشان همه جذاب بودند، اما ایمیل ان دختر ایرانی ساکن ایرلند که با دانلود برنامه ما متحول شده بود از همه شیرین تر و دلنشین تر بود.
یکم بیشتر توضیح بدهید ماجرا چه بود؟!
تو ماه رمضان بعضی سایت ها اسم برنامه رو مسخره می کردن. این دختر خانم هم چون می خواسته فارسی یادش نرود خیلی از سایت های فارسی را مرور می کرده و این مطلب تمسخر آمیز در رابطه با برنامه رو می بیند.بعد برای خندیدن میره برنامه رو دانلود میکنه و بعد برای اولین بار با قرائت جدیدی از اسلام و حضرت زهرا آشنا میشود و زندگی اش متحول می شود. خودش به من ایمیل زد و این اتفاق را شرح داد خدا را واقعا به خاطر این نظیر اتفاق ها که به واسطه برنامه ما رخ داد شکر می کنم.
با توجه به این که با اقبال جدی مردمی مواجه شدی به نحوی که برنامه ات از برنامه هفت هم محبوب تر شد، برنامه ات برای آینده چیست؟
توکل بخدا هرچی خدا بخواهد من فقط انجام وظیفه میکنم، اما خیلی دوست دارم، سریال ماه رمضونی برای لاک جیغ بسازم.
هاشم، می دانم در دوران کار حرفه ات خیلی اذیت شدی، خیلی محدودیت داشتی و … خیلی ها فکر می کنند هاشم بافقی یک شبه به اینجا رسیده و به صرف مذهبی بودن و حزب اللهی بودن، توانسته در صدا و سیما تریبون به دست بیاورد، خوب است دشواری ها و تلخکامی هایت را کمی برای این افراد شرح دهی؟
اتفاقا من رو خیلی دوست نداشتن! می دونی چرا؟ من کلا یه آدم متحول شده با زبان تلخ و البته عدالت خواه بودم که معمولا موقعیت های خودم را بخاطر رک گویی از دست می دادم.حتی من در یکی از مراکز فرهنگی کارمند بودم و به همین دلیل اخراج شدم. تو دانشگاه هم وقتی مسول بسیج بودم، حراست و رییس دانشگاه به خونم تشنه بودند. هرچند راستش را بخواهید محبوب دانشجوها بودم و پر جمعیت ترین بسیج دانشگاه هنری رو بوجود آوردم.
سخت که چه عرض کنم دهنم(با خنده: خودتون سانسورش کنید )؛ حتی همین طرح لاک جیغ سه سال دستم بود و همه مسخره ام میکردند، ولی خب سعید اشناب در شبکه دو انصافا اطمینان کرد. بعد هم خانم دکتر جلالی واقعا پای کار لاک جیغ ایستاد. اساسا شبکه دو شبکه جسوری است چون مدیر جسوری دارد.
برنامه شما جزء محبوب ترین ها شد، ولی همزمان جز کم هزینه ترین برنامه ها هم بود، خود این امر پیام دارد که همیشه بودجه بالا یک برنامه مخاطب را راضی نمی کند، اما اگر بخواهی راستش را بگویی چقدر محدودیت مالی داشتی ؟
محدودیت مالی ک خیلی، کدامش را الان بگم، من الان هفتاد میلیون بدهی دارم که برای تولید لاک جیغ و به علت عدم واریز پول است همه اش هم ناشی از این مسئله است که دولت توانایی پرداخت بودجه سازمان را گویا ندارد! برای من حداقل این یه جنگه عدالت خواهی جدید است تا اقای سرافراز رو تو این کشمکش تنها نذارم، راستش را بخواهید برای همین حتی یک بار هم از شبکه طلب پول نکردم، پول لازم است اما همه چیز پول نیست آرمان های ما معطل پول نمی مانند.
در پایان اگر نکته ای دارید بفرمایید.
تقدیم به بانوی بی نشان حضرت مادر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: