تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۰۴ - ۰۷:۴۰ کد مطلب 89282

رادیکالیزه‌شدن جوانان غربی و ارتباط آن با انفجارهای بروکسل

حملات سن برناردیو، پاریس و اکنون بروکسل بیش از آنکه نتیجه پدیده آوارگان یا بازگشت تروریست‌ها باشد، از عاملی نشأت می‌گیرد که سرویس های امنیتی در غرب آن را radicalization می‌خوانند. به گزارش مشرق، مهدی محمدی در تحلیلی از انفجارهای بروکسل در کانال تلگرامش نوشت: یک ارزیابی بسیار گمراه کننده درباره حملاتی نظیر آنچه امروز […]

حملات سن برناردیو، پاریس و اکنون بروکسل بیش از آنکه نتیجه پدیده آوارگان یا بازگشت تروریست‌ها باشد، از عاملی نشأت می‌گیرد که سرویس های امنیتی در غرب آن را radicalization می‌خوانند.

به گزارش مشرق، مهدی محمدی در تحلیلی از انفجارهای بروکسل در کانال تلگرامش نوشت:
یک ارزیابی بسیار گمراه کننده درباره حملاتی نظیر آنچه امروز در بروکسل رخ داد، نسبت دادن آنها به پدیده مهاجرین خاورمیانه ای یا آن دسته از شهروندان اروپایی است که به داعش در سوریه پیوسته و سپس تصمیم گرفته‌اند به کشور خود بازگردند. حملات سن برناردیو، پاریس و اکنون بروکسل بیش از آنکه نتیجه پدیده آوارگان یا بازگشت تروریست‌ها باشد، از عاملی نشأت می‌گیرد که سرویس های امنیتی در غرب آن را radicalization می‌خوانند.

این پدیده که نخستین بار باراک اوباما پس از حملات سن برناردیو از آن سخن گفت در اینجا به معنای تبدیل شدن کم و بیش ناگهانی یک شهروند محترم غربی به تروریست، تحت تاثیر “عوامل رادیکال کننده” از جمله جذبه معنوی داعش و القاعده است.

چیزی که غربی‌ها اکنون با آن مواجه‌اند جوان خاورمیانه‌ای نیست که خود را به دریا زده تا در خیابان‌های فرانسه و بلژیک منفجر شود بلکه شهروند تا دیروز رام و آرام غربی است که به یکباره تصمیم می‌گیرد مسیر رستگاری را از طریق منفجر کردن خود یا در بهترین حالت به گلوله بستن در و همسایه طی کند.

دقیقا به همین دلیل هم هست که کشف چنین حملاتی بسیار دشوار و پیشگیری از آنها عملا غیرممکن است. رادیکال شدن پدیده‌ای است که داعش آن را تشدید کرده نه اینکه بوجود آورده باشد و بیشتر مسئله‌ای خودجوش است تا سازمان‌یافته.

علت‌های ریشه‌ای‌تر آن تبعیض ساختاری نسبت به مسلمانان، فقر، نابرابری‌های اجتماعی، ظلم سازمان‌یافته، ساختار کاستی جامعه سیاسی و البته گسترش فزاینده ارتباطات جهانی است. از این منظر، داعش، با همه نفرتی که از آن وجود دارد، عامل اصلی خشونت نیست بلکه صرفا عاملی است که کمک کرده تا آنچه زیر پوست جامعه غربی می‌گذرد به خیابان بریزد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: