تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۰۴ - ۱۲:۲۶ کد مطلب 89324

از توصیه به ریاضت کشی غیر ریاکارانه تا تفریحات شاهانه/ آیا هاشمی دهه ۹۰ از هاشمی دهه ۶۰ متنفر است؟

چرا در جهان‌بینی آقای هاشمی و بروز تفریحاتش دو دهه فاصله می‌افتد و خاطرات ایشان بیست و چند سال بعد منتشر می‌شود؟ آیا ایشان حاضر بود در همان سالهای ۷۰ و ۷۱ که مردم ایران تورم بالا را تجربه می‌کردند و از صدمات ناشی از جنگ، در فقر و محرومیت به سر می‌بردند در تریبون‌های عمومی اعلام کند روز عاشورا، در سد لتیان، به همراه اهل و عیال، مشغول جت اسکی بوده است و فرزندانش تمام نوروز آن سال را به گشت و گذار مشغول بوده‌اند؟

به گزارش میدان۷۲،  در شماره های آخر سال گذشته روزنامه خاندان هاشمی (آرمان امروز)، مصاحبه‌ای با نویسنده کتاب «دیالوگ با خدا» انجام داده بود که در آن تلاش شده بود آقای هاشمی به عنوان یک مفسر قرآن معرفی گردد. در بخشی از این مصاحبه با نویسنده این کتاب آمده است: «در رابطه با بحث جهان‌بینی یا در رابطه با سبک زندگی چیزی به نام تظاهر و ریاکاری در زندگی ایشان نما ندارد. به همین دلیل است که ایشان در خاطرات خود حتی به تفریحات خود و مسائلی که بسیاری افراد آن را پنهان می‌کنند، اشاره می‌کنند و این موضوع را کاملاً از قرآن دریافت کرده‌ که عاقبت ترویج ریاکاری در بین مردم چیست؟» (دوشنبه ۲۴ اسفند، ش ۲۹۹۹، ص۷)
همین مطلب با کمی تفاوت به تازگی در صفحه اینستاگرام آقای هاشمی نیز بیان شده است. پس از سفر نوروزی هاشمی رفسنجانی همراه با جمع کثیری به جزیره کیش، بسیاری از کابران شبکه های اجتماعی در این رابطه واکنش نشان دادند. لذا هاشمی در صفحه خود با ادبیاتی مشابه ادبیات همان نویسنده، نوشت: «چرا هاشمی تفریحاتش را پنهان نمی کند؟ در زندگی ام از همان ابتدا چیزی به نام تظاهر و ریاکاری وجود نداشت و هر چه بودم همان را نشان می دادم. بالاتر از آن از این متنفر بودم که عده ای مردم را به ریاضت‌کشی و زندگی زاهدانه دعوت کنند و خودشان در پنهان طور دیگری زندگی کنند. به خاطر همین هم در خاطراتم حتی تفریحاتم و از این دست مسائل که بسیاری از افراد آن را پنهان می‌کنند می‌نویسم چرا که از عاقبت ریاکاری و تظاهر به ساده‌زیستی می‌ترسم. والله بما یعملون محیط..»
ایشان و نویسنده کتاب مذکور اما توضیح نمی‌دهد چرا در جهان‌بینی آقای هاشمی و بروز تفریحاتش دو دهه فاصله می‌افتد و خاطرات ایشان بیست و چند سال بعد منتشر می‌شود؟ آیا ایشان حاضر بود در همان سالهای ۷۰ و ۷۱ که مردم ایران تورم بالا را تجربه می‌کردند و از صدمات ناشی از جنگ، در فقر و محرومیت به سر می‌بردند در تریبون‌های عمومی اعلام کند روز عاشورا، در سد لتیان، به همراه اهل و عیال، مشغول جت اسکی بوده است و فرزندانش تمام نوروز آن سال را به گشت و گذار مشغول بوده‌اند؟ آن زمان چرا کسی از تفریحات ایشان مطلع و آقای هاشمی در صدد بیان آنها نبود؟  یا در خاطرات سال ۶۲ و ۶۳ ایشان که در دهه ۸۰ چاپ شده است از بهانه‌گیری‌های یاسر برای اسکی رفتن، حضور در ویلای سد لتیان و … سخن گفته شده است، اما در همان سالها آقای هاشمی در نماز جمعه و مصاحبات خود به جای آنکه تفریحات خود را بیان کند همواره مردم را به ریاضت‌کشی و صرفه‌جویی دعوت می‌کرده است و از رفاه‌طلبی و اسراف بر حذر می داشته است.
به عنوان مثال ایشان در نماز جمعه ۲۱-۱۰-۱۳۶۳ می‌گوید: «کشورهایى که در این مسیر قرار مى‏گیرند، اینها طبعاً باید یک مقدار ریاضت براى ساختن زیربناى یک اقتصاد سالم بکشند و رفاه و مصرف را کم کنند. شما اگر بخواهید در همه منازل یخچال، تلویزیون رنگى، فریزر، قالى اعلا، میوه فصل و غیر فصل و همه چیز وجود داشته باشد و در عین حال باید جاده، بندر، کارخانه ذوب‏آهن، فولاد مبارکه بسازید، این نمى‏شود.» البته گویا این امر فقط برای مردم نمی‌شده است! ولی در همان حال مسئول کشور می‌تواند بهترین تفریحات و زندگی را داشته باشد!
ایشان اذعان دارد که نه تنها گاهی مردم را باید به ریاضت کشی دعوت کرد بلکه در شرایطی خاص باید آنها را مجبور به ریاضت هم نمود: «احتمال بحرانهاى عظیم در دنیا مى‏رود که تحملش براى آنها مشکل است، البته براى ما هم مشکل است. براى ما مشکل پیش مى‏آید، البته اگر آن روز بشود، ما اعلام ریاضت خواهیم کرد و آن روز دیگر لازم نیست ما اینجا بمانیم و از اینجا جنگ را اداره کنیم، خودمان پا مى‏شویم مى‏رویم در جبهه‏ها و مردم هم باید طور دیگرى زندگى کنند تا اینکه این بحران را پشت سر بگذاریم. …»‏ (۶دى ۱۳۶۳ سخنرانى در جمع روحانیون حزب جمهورى اسلامى)‏
آن سالها  اگر هم خاطرات تفریحات و مسافرتهای ایشان و فرزندانش به نوعی به بیرون درز می‌کرد، مردم آن را شایعه ضد انقلاب می‌دانستند و در تصورشان نمی‌گنجید امام جمعه‌شان اهل این گونه تفریحات مجلل باشد! البته سالهای بعد سبک زندگی وی و خانواده‌اش از مردم مخفی نماند و چه بسا این امر سبب رویگردانی بسیاری از افراد از انقلاب شد چرا که می‌دیدند کسانی که با شعارهای خاصی انقلاب کردند اینک رفتار دیگری دارند.
اما پیشتر از این هم هاشمی بیان کرده بوده کسی نباید مردم را به ریاضت‌کشی دعوت کند. باید به عنوان تذکر خدمت ایشان گفت که کسی مردم را به ریاضت کشی دعوت نمیکند آنچه از دستورات دینی و به خصوص امیرالمومنین در نهج البلاغه بیان شده است و امام خمینی و امام خامنه‌ای نیز به آن تاکید کرده اند  این است که حاکم و مسئول اسلامی باید زندگی ساده ای داشته باشدو شاید تا حدودی به آن تظاهر کند که هر تظاهری ریا نیست و بلکه این یک وظیفه دینی و شرعی است.
حضرت امام خمینی در سخنان خود برای چند گروه بارها به ساده زیستی و دوری از تجملات تاکید داشته‌اند:
اول: مسئولین کشور
«آن روزی که مجلسیان خوی کاخ‌نشینی پیدا کنند خدای نخواسته، و از این خوی ارزنده کوخ‌نشینی بیرون بروند، آن روز است که ما برای این کشور باید فاتحه بخوانیم. … آن روزی که توجه اهل علم به دنیا شد و توجه به این شد که خانه داشته باشم چطور، و زرق و برق دنیا خدای نخواسته در آن‌ها تأثیر بکند، آن روز است که باید ما فاتحه اسلام را بخوانیم». (صحیفه امام، ج ۱۷، ص: ۳۷۷)
دوم: روحانیون و طلاب
«از اهم مسائلی که باید تذکر بدهم، مسئله‌ای است که به همه روحانیت و دست‌اندرکاران کشور مربوط می‌شود، و همیشه نگران آن هستم..، کیفیت زندگی اهل علم است. اگر خدای نخواسته، مردم ببینند که آقایان وضع خودشان را تغییر داده‌اند، عمارت درست کرده‌اند و رفت و آمدهایشان مناسب شأن روحانیت نیست، و آن چیزی را که نسبت به روحانیت در دلشان بوده است از دست بدهند، از دست دادن آن همان و از بین رفتن اسلام و جمهوری اسلامی همان. … آن چیزی که مردم به آن توجه دارند و موافق مذاق عامه است، اینکه زندگی شما ساده باشد، همان طوری که سران اسلام و پیغمبر اسلام و امیر المؤمنین و ائمه ما زندگی‌شان ساده و عادی بود بلکه پایین‌تر از عادی. … (صحیفه امام، ج ۱۹، ص: ۳۱۸)
سوم: انقلابیون و مجاهدین
«مبارزه با رفاه طلبى سازگار نیست؛ و آنها که تصور مى‏کنند مبارزه در راه استقلال و آزادى مستضعفین و محرومان جهان با سرمایه دارى و رفاه طلبى منافات ندارد با الفباى مبارزه بیگانه‏اند. و آنهایى هم که تصور مى‏کنند سرمایه داران و مرفهان بى‏درد با نصیحت و پند و اندرز متنبه مى‏شوند و به مبارزان راه آزادى پیوسته و یا به آنان کمک مى‏کنند آب در هاون مى‏کوبند. بحث مبارزه و رفاه و سرمایه، بحث قیام و راحت طلبى، بحث دنیاخواهى و آخرت‏جویى دو مقوله‏اى است که هر گز با هم جمع نمى‏شوند. و تنها آنهایى تا آخر خط با ما هستند که درد فقر و محرومیت و استضعاف را چشیده باشند. » (صحیفه امام، ج‏۲۱، ص: ۸۶) البته اینها تنها مشت نمونه خروار از صحبتها و اندیشه های امام راحل است که در صحیفه امام درج شده است.
لذا از آنجا که آقای هاشمی هم عمامه به سر دارد و هم جز مسئولین کشور بوده است و از پیشگامان انقلاب است می‌بایست به  دلیل مضاعف در زندگی خود زهد و ساده‌زیستی پیشه می‌نمود.
ضمن آنکه ضرورتی به ریا و تظاهر نیست گرچه در این امر تظاهر اشکالی ندارد اما آقای هاشمی می‌توانست با تمرین و خودسازی کاری نماید تا خالصانه و به دور از ریا یک زندگی ساده و معمولی با تفریحاتی شبیه مردم عادی داشته باشد.
شبیه همین فرمایشات حضرت امام خمینی در سالهای ابتدای انقلاب از آقای هاشمی هم شنیده شده است و وی خطر تجمل‌گرایی را به روحانیون هشدار داد ه بود:
«چیزى که من براى آینده خطر مى‏بینم، این است که مبادا روحانیت به قشر مرفّه تبدیل شود. قشر مرفّه مورد بغض مردم است؛ اگر مردم بعد از هفت، هشت سال دیدند که ما جاه و جبروت حکومت را به خودمان گرفتیم و یک قشر ممتاز شدیم، این همان خطر عظیم است، یعنى همان فئودالى و آن سرمایه‏دارى، در ما صدق مى‏کند و ما تبدیل به قشرى مى‏شود که علما و تاریخ آینده ما را نفرین خواهد کرد، مخصوصاً ما باید خیلى مواظب باشیم که به خاطر احترام اسلام و انقلاب سعى کنیم، همان حدود مردمى زندگى را که داشتیم [حفظ کنیم.] نمى‏گوییم ریاضت بیش از حدّ، مردم توقّع ریاضت را نداشتند، همان زندگى که داشتیم، مسائل امنیتّى یک قیودى را ایجاد مى‏کند که داریم و باید داشته باشیم و مردم آنها را از ما مى‏خواهند. از اینکه بگذریم، سعى کنیم که ما مثل مردم و مثل گذشته باشیم، حالت روحانیّت و ارتباط با مردم و حالت صمیمیت با مردم را داشته باشیم.
همان طورى که مردم در گذشته مى‏توانستند درد دلشان را به شما بگویند، امروز که نماز جمعه هستید و اگر نماینده مردم هستید، مردم بتوانند همان صمیمّیت و صفا را داشته باشند. اگر این حالت را حفظ کنیم، آن روحانیّت قبلى را به این حکومت تبدیل مى‏کنیم و حکومت به همان پایگاه معنوى واقعى تبدیل مى‏شود.»
(۲۴ فروردین ۱۳۶۱ در جمع ائمه جمعه آذربایجان شرقى و غربى‏)
ایشان در جایی دیگر به ضرورت نگهداری حالت طلبگی بین روحانیون اشاره کرده و تاکید می کند روحانیت باید اهل ریاضت باشد: «باید آن رابطه را حفظ کرد. آن رابطه از طریق مطالعه، ریاضت و از طریق اسلامى تهیه مى‏شود.» (۲۴شهریور۱۳۶۲ سخنرانى در جمع مسؤولان استان سیستان و بلوچستان‏)
در مورد سفرها و تفریحات آقای هاشمی خوب است به روایتی که خود ایشان در خطبه‌های نماز جمعه اش به آن پرداخته است اشاره شود: «حضرت امام صادق (ع) دوستى داشتند که روزى به خدمتشان آمد. حضرت ‏به او بى‏اعتنایى کردند، به گونه‏اى که به آن شخص برخورد و گفت: «آقا! شما به‏من محبّت زیادى داشتید. اکنون چه شده است»؟ امام صادق (ع) فرمودند: «براى اینکه شنیده‏ام در سفر امسال به مکّه، در هر منزلى یک گوسفند مى‏کشتى و بوى کباب در قافله به راه مى‏انداختى». آن مرد گفت: «امّا من کباب‏را به مردم مى‏دادم. خود من از یک گوسفند، مقدار کمى مى‏خوردم” امام‏فرمود: «آیا همه از کباب مى‏خوردند؟» گفت: «نه، امکان نداشت که نصیب همه‏آنها شود. عدّه‏اى از آنها مى‏خوردند».
حضرت صادق(ع) فرمود: «همین کاربدى است. وقتى در مکانى که هزار نفر هستند و از کبابى که درست مى‏کنى پنج‏یا ده نفر استفاده مى‏کنند، بقیه را ناراحت مى‏کنى. این کار بدى است که نباید تکرار کنى» … بعضى کارها به این شکل، اسراف است. ممکن است مصداق‏اسراف به این معنا نباشد. امّا روح اسراف را دارد» (نماز جمعه ۱۳-۱۲-۱۳۶۱)
با این اوصاف به نظر می‌رسد رفتار آقای هاشمی حداقل این است که روح اسراف را دارد و همین امر برای یک روحانی عضو خبرگان رهبری که مسئولیت ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را نیز به عهده دارد شایسته نیست!
اینکه آقای هاشمی از کسانی که مردم را به ریاضت دعوت می‌کنند ولی خودشان طور دیگر زندگی میکند اظهار تنفر کرده است نیز نکته‌ای جالب است! خوب ایشان و یا مشاورانش قبل از هر سخنرانی، جستجویی در سخنان قبلی ایشان داشته باشند تا به گونه ای بر داشت نشود که هاشمی دهه ۹۰ از هاشمی دهه ۶۰ متنفر شده است!

منبع : فردا نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: