تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۰۵ - ۱۶:۲۵ کد مطلب 89469

نقش پر رنگ مربیان ایرانی در تیم ملی

فوتبال ایران هیچ گاه با فقر استعداد روبرو نبوده است و در هر برهه ای صاحب بازیکنانی بودیم که قابلیت های منحصر به فرد و تعریف شده ای داشتند. به گزارش مشرق، در مسیر صعود به جام جهانی و وقتی کی روش برای پیشرد اهداف تاکتیکی خود به دنبال بازیکنان ایرانی الاصل بود این گونه […]

فوتبال ایران هیچ گاه با فقر استعداد روبرو نبوده است و در هر برهه ای صاحب بازیکنانی بودیم که قابلیت های منحصر به فرد و تعریف شده ای داشتند.

به گزارش مشرق، در مسیر صعود به جام جهانی و وقتی کی روش برای پیشرد اهداف تاکتیکی خود به دنبال بازیکنان ایرانی الاصل بود این گونه تداعی شد که ایران خالی از استعداد شده است و دست کم چند صباحی فرهاد مجیدی ها، علی کریمی ها، جواد نکونام ها، مهدی رحمتی ها و… نخواهیم داشت و خداحافظی این بازیکنان تیم ملی را با بحران و چالش تازه ای مواجه خواهد کرد اما اکنون به وضوح می بینیم این گونه نیست. کی روش در مصاحبه خبری پیش از بازی خود گفته است:« راه حل‌های زیادی برای تمامی پست‌ها داریم. برای هر پست چند انتخاب هست و چند بازیکن را می‌توانیم انتخاب کنیم. منو برای فوتبال ایران باز است و شرایط برای ۱۰ سال آینده مهیاست، اما فوتبال حرف امروز است و باید بازیکنی داشته باشیم تا بازی را ضمانت کند.»

تیم ملی شرایط امروز خود را مرهون نگاه تازه کی روش به لیگ برتر و زحماتی است که مربیان باشگاهی در پرورش این استعدادها کشیده اند. امروز باید به نقش پر رنگ مربیان باشگاهی در تیم ملی اشاره کرد و آنها را ستود. باید تشکر ویژه کرد از حمید کللی فرد که مهدی طارمی در ۱۷ سالگی در ترکیب شاهین بوشهر به میدان فرستاد. از مهدی تارتار که وقتی سرمربی تیم داماش گیلان بود به علیرضا جهانبخش بازی داد. بازی دادن یحیی گل محمدی به رشید مظاهری و اعتماد به این دروازه بان جوان فوتبال ایران را صاحب یک بازیکن خوب کرد. تلاش های مجید جلالی هم در جوانگرایی و نگاه وِیژه به جوانان در تیم سایپا ستودنی است و امروز مهدی ترابی حاصل همین تفکر است.

سردار آزمون اگر چه در تیم سپاهان مورد توجه نبود اما نگاه ویژه اکبر محمدی، سرمربی وقت تیم ملی جوانان و بازی به این بازیکن در مسابقات قهرمانی جام ملت های آسیا دروازه فوتبال روسیه را برای او باز کرد و امروز خوشحالیم به قدری در روستوف خوب کار کرده که حتی مورد توجه تیم اورتون است.

وحید امیری پیش از چهره شدن در نفت تهران در تیم نفت مسجد سلیمان بازی کرده و حتما نگاه تیز بینی بوده که سبب حضور او در تیم نفت تهران شده و برای همه بازیکنانی که امروز اردوی تیم ملی حضور دارند می شود چنین مثال هایی اشاره کرد. به خصوص میلاد محمدی که بعد از حضور در تمرینات تستی راه آهن توسط حمید استیلی گزینش شد.

آیا در مسیر صعود به جام جهانی و حضور در جام جهانی می شد چنین تیمی ساخت؟ آیا می شد این تیم را دیروز هم ساخت؟ این خیلی مهم نیست مهم این است امروز تیمی داریم که به قول کی روش دست کم تا ده سال خیالمان راحت خواهد بود. این نشان می دهد هر گاه نگاه ژرفی به لیگ برتر و هم چنین استعداد ها داشته باشیم می توانیم یک تیم خوب در فوتبال ایران بسازیم و امروز باید قدردان مربیانی داخلی بود. مربیانی که در جمع شان به چهره های بر می خوریم که در استفاده از جوان ها شهامت دارند و ریسک جوانگرایی را به جان می خرند.

این تیم ملی محصول تلاش مربیان داخلی است و باید به آنها دست مریزاد گفت هر چند نقش کی روش در این تیم با توجه به گزینش ها و هم چنین هدایت صحیح استعداد ها قابل اشاره است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: