تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۱۰ - ۲۰:۱۹ کد مطلب 90127

گسترش وهابیت در بلژیک عامل اصلی افراط‌گرایی در این کشور است

بلژیک به عنوان کانون جهاد گرایی در اروپا بیشترین جنگاور ( تکفیری) را به نسبت جمعیت اش به سوریه و عراق فرستاده است و ویژگی دیگر این کشور طرد اجتماعی افراد و نفوذ عربستان سعودی در اسلام ترویجی در مناطق مرزی فرانسه و بلژیک است. گروه بین‌الملل مشرق – روزنامه بین‌المللی «لاکروا» چاپ پاریس در […]

بلژیک به عنوان کانون جهاد گرایی در اروپا بیشترین جنگاور ( تکفیری) را به نسبت جمعیت اش به سوریه و عراق فرستاده است و ویژگی دیگر این کشور طرد اجتماعی افراد و نفوذ عربستان سعودی در اسلام ترویجی در مناطق مرزی فرانسه و بلژیک است.

گروه بین‌الملل مشرق – روزنامه بین‌المللی «لاکروا» چاپ پاریس در مقاله‌ای به چرایی گسترش افراط‌گرایی در بلژیک و ناامنی‌های اخیر این کشور پرداخته و می‌نویسد:

 چگونه بلژیک که در امور بین‌المللی به شکلی غیرآشکار و در سایه قدرت‌های بزرگ قاره کهن عمل می‌کند به جایگاه اروپایی جهادگرایی تبدیل شده است؟ بر این اساس این کشور در میان کشورهای اروپایی بیشترین جنگاور را به نسبت جمعیتش به عراق و سوریه فرستاده است (۴۰ نفر به ازای هر یک میلیون نفر در مقایسه با ۱۸ نفر برای فرانسه).

گسترش وهابیت در بلژیک عامل اصلی افراط‌گرایی در این کشور استبلژیک همچنین به عنوان پایگاه رشد افراطی‌گری تروریست‌هایی مطرح است که نام‌های آن‌ها با سوءقصدهای پاریس در نوامبر و ژانویه ۲۰۱۵ ، تالیسِ هلند در اوت ۲۰۱۵ وحتی مادرید در مارس ۲۰۰۴ پیوند خورده است. دلایل این شرایط آنقدر زیاد است که نمی توان سهم هر کدام را در بروز این افراطی‌گری تعیین کرد. در حوزه اجتماعی و اقتصادی، جمعیت مسلمان که اغلب جهادگران از آن می‌آیند، به وضوح شرایط زندگی بدتری نسبت به اقشار دیگر جامعه دارند. نرخ بیکاری نزد مغربی‌تبارهای بلژیک بیست و پنج و نیم درصد در مقایسه با هشت و نیم درصد کل اقوام و اقشار است (در پادشاهی بلژیک امکان تهیه و ارائه آمار قومی وجود دارد). این بیکاری نزد جوانان  مغربی‌تبار تا پنجاه درصد افزایش می‌یابد. ریک کولسائه استاد دانشگاه گان و متخصص گروه‌های جهادی توضیح می‌دهد که  این وضع احساس طرد از جامعه به عنوان شهروند را تشدید می‌کند و این ایده را به این جوانان منتقل می‌کند که در بلژیک آینده‌ای ندارند.

این اصلی‌ترین محرکه رویکردهای جهادی است. برای این جوانان این اقدام نوعی تعالی بخشی به زندگی‌شان است. در این سرزمین ناامیدی، گرایش به تندروی در تعالیم مذهبی به سرعت اتفاق می‌افتد. آلکسیس دسوائف وکیل گروه خانواده‌های قربانی رویکردهای جهادی که فرزندانشان برای جنگ راهی سوریه شده‌اند، می‌گوید : تمام والدین به این موضوع اشاره می‌کنند که تندروی و افراطی‌گری فکری نزد فرزندانشان ظرف چند ماه اتفاق افتاده است. نوعی بازگشت به مذهب و رفت و آمد شدید به مسجد نه به خاطر اینکه اسلام را بهتر فهمیده‌اند و متخصص آن شده‌اند، نزد این جوانان دیده می‌شود.

این وضعیت که در بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه مشاهده می‌شود در عین حال توضیح‌دهنده همه چیز نیست و نمی‌تواند علت اصلی وضعیت بلژیک باشد. میکاییل پریوو اسلام‌شناس در بروکسل می‌گوید: مساله تبعیض قومی وجود دارد اما جواب همه چیز نیست. نفوذ سعودی است که بخشی از اسلام در بلژیک را به شدت تندرو و افراطی کرده است.

مونیه با اشاره به گسترش وهابیت در بلژیک نوشت: گسترش وهابیت بواسطه پیوندهای میان ریاض و پادشاهی بلژیک و به دلایل بیشتر اقتصادی اتفاق افتاده است. به این دلیل است که به عنوان مثال مسجد اعظم بروکسل در سال ۱۹۶۷ به مدت ۹۹ سال به عربستان سعودی اجاره داده شده است.

در آن زمان جمعیت مسلمان در بلژیک بر پایه مهاجرتی کارگری از مبداء عمدتا مغرب در حال توسعه بوده است. میکاییل پریوو توضیح می دهد:  در آن زمان کشورهای زادگاه این مهاجران از نظر امکانات توانایی سازماندهی این مهاجران را در کشور مقصد نداشتند. اینگونه بود که این خلاء توسط مسجد جامع بروکسل به عنوان یک مرجع پر شد. این چنین این مسجد به توزیع گسترده قران به زبان های مختلف، کتب و جزوات درباره حقوق زن و آداب و فرایض اسلامی اما از نوع وهابیت آن پرداخت که بسیار محافظه کار و تندرو است.  این دیدگاه وهابی رویکردی خاص دارد که بر اساس آن میان مسلمان و غیر مسلمان تفاوت اساسی قایل می‌شود. ترویج این نگرش از مسجد به میان محلات و خانواده‌های مسلمانان بلژیکی که پیوندهای نزدیکی با هم دارند منتقل می شود.

انتقادها از نفوذ سعودی بر اسلام ترویجی در بلژیک بعد از سوءقصدهای نوامبر گذشته در پاریس در میان طبقه سیاسی این کشور بالا گرفته است. بعد از حملات تروریستی سه شنبه گذشته در بروکسل، احتمالا این انتقادها تشدید می‌شود.

منبع:

http://www.la-croix.com/Monde/Europe/La-Belgique-foyer-du-djihadisme-en-Europe-2016-03-22-1200748380

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: