تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۱۱ - ۲۲:۲۸ کد مطلب 90226

حملات سایبری بهترین سلاح اسرائیل در برابر ایران است

داگان معتقد بود، با افشاگری درباره حملات سایبری می‌توان نشان داد که راه ساده‌تری برای عقب راندن برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد که کمتر تحریک‌آمیز است و این مسئله استفاده از جنگنده‌ها را برای نتانیاهو و باراک دشوارتر می‌کرد. گروه بین‌الملل مشرق – روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای به قلم دیوید سانجر درباره مئیر داگان […]

داگان معتقد بود، با افشاگری درباره حملات سایبری می‌توان نشان داد که راه ساده‌تری برای عقب راندن برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد که کمتر تحریک‌آمیز است و این مسئله استفاده از جنگنده‌ها را برای نتانیاهو و باراک دشوارتر می‌کرد.

گروه بین‌الملل مشرق – روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای به قلم دیوید سانجر درباره مئیر داگان که چند هفته پیش به دلیل نارسایی کبدی گرفتار مرگ شد، می‌نویسد:
حملات سایبری بهترین سلاح اسرائیل در برابر ایران است

کمی بیش از سه سال پس از آن که مئیر داگان مجبور شد به ریاست طولانی مدت خود در موساد، دستگاه اطلاعاتی اسرائیل، پایان دهد، در گفتگویی در خصوص خاورمیانه دیده شد. وی که از تصمیم نتانیاهو در مورد احتمال بمباران تاسیسات هسته ای ایران نگران بود، سخنان توهین آمیزی درباره وی بیان کرد.

سانجر در این مقاله نوشته است داگان در بهار سال ۲۰۱۴ در دانشگاه هاروارد به وی گفت «دیگر هیچکس نمی‌تواند جلوی وی را بگیرد.»

داگان همیشه گفته بود که نتانیاهو در تلاش برای خارج کردن وی و دیگر مقامات نظامی و اطلاعاتی از روند اداره امور، به دنبال آن است کسانی را که می گویند برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب راه‌هایی بهتر از حمله به تاسیسات این کشور وجود دارد، ساکت کند.  داگان گفت، حملات اسرائیل به طور موقت این تاسیسات را ویران می کند اما آنها احیاء می شوند و این مرتبه در عمق بیشتری از زمین ساخته خواهند شد و نتیجه آن برای اسرائیل فاجعه بار خواهد بود.

داگان پس از سال‌ها زندگی با کبد پیوندی دو هفته پیش مُرد. وی یکی از ددمنش‌ترین جنگجویان در خاورمیانه [غرب آسیا] نوین تلقی می‌شد. او طی دورانی که در ارتش اسرائیل بود، فرمانده یگانی بود که شبه نظامیان فلسطینی را می‌کشتند. بسیاری درباره دست داشتن داگان در کشتن دانشمندان ایرانی سوء ظن داشتند.

‌داگان بود که از طرف اسرائیل یکی از پیچیده‌ترین خرابکاری‌های مشترک آمریکا و اسرائیل را مدیریت کرد و آن حملات سایبری برای نابود کردن سانتریفیوژهای هسته‌ای ایران بود.  داگان هکر نبود اما از این فن آوری که یافتن منشا حمله را برای ایرانی‌ها دشوار کرده بود، قدردانی کرد. از نظر وی، این عملیات نشان داد که اسرائیل چگونه باید از خود در آینده دفاع کند. وی معتقد بود، اسرائیل نه با قدرت نظامی که موجب اقدامات تلافی جویانه، تشدید درگیری ها و محکومیت‌هایی می شود و نه با ترور و اشغالگری، بلکه باید با زیرکی و به طور غیرمستقیم از خود دفاع کند.

داگان معتقد بود، با افشاگری درباره حملات سایبری می‌توان نشان داد که راه ساده تری برای عقب راندن برنامه هسته ای ایران وجود دارد که کمتر تحریک آمیز است و این مسئله استفاده از جنگنده‌ها را برای نتانیاهو و باراک دشوارتر می‌کرد.

داگان در سال‌های آخر عمر خود آشکارا با کابینه اسرائیل که روزی به آن خدمت می‌کرد، درافتاد. داگان می‌گفت ایران به شدت دچار اختلافات سیاسی است و درگیری آشکار با اسرائیل فقط موجب اتحاد احزاب مخالف در داخل این کشور می شود.

نمی‌توان گفت تلاش‌های داگان و دیگر مقامات امنیتی سابق اسرائیل بر ضد تصمیم نتانیاهو برای حمله نظامی به ایران چقدر موثر بوده است اما تردیدی وجود ندارد که تا هفته گذشته که وی به خاک سپرده شد در این بحث حداقل برای مدتی پیروز شده بود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: