تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۱۲ - ۱۵:۲۴ کد مطلب 90318

فرصت از دست‌رفته جنبش عدم اشاعه به علت دعوت نکردن از ایران

در حالی هند، رژیم صهیونیستی و پاکستان به نشست امنیت هسته‌ای در واشنگتن دعوت شده‌‌اند که از معاهده عدم اشاعه هسته‌ای پیروی نمی‌کنند اما ایران به آن پایبند است.

به گزارش میدان۷۲،  نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» در مقا‌له‌ای مفصل به بررسی دعوت نشدن ایران به نشست امنیت هسته‌ای آمریکا پرداخت و این مسئله را یک فرصت از دست رفته برای حامیان عدم اشاعه سلاح هسته‌ای عنوان کرد.

بر این اساس، آخرین نشست امنیت هسته‌ای در واشنگتن در حال برگزار شدن است اما ایران که برنامه هسته‌ای‌اش سال گذشته درپی حصول برجام تایید شد در جمع مهمانان دعوت شده نیست.

این نشریه آمریکایی معتقد است حضور ایران در نشست می‌توانست امنیت هسته‌ای بین‌المللی را تقویت کند و افزود: «با اینکه قصد این نشست ممانعت از تروریسم هسته‌ای و ایمن سازی مواد هسته‌ای پراکنده که امکان استفاده شدن برای تولید سلاح هسته‌ای را دارد، می‌باشد اما اهداف و تمایلات آن هماهنگ با روح برنامه جامع اقدام مشترک است.»

نشنال اینترست با تعجب درباره دعوت نشدن ایران به نشست امنیت هسته‌ای می‌نویسد: «نه تنها برجام با روح نشست هماهنگی دارد بلکه برنامه هسته‌ای ایران و امنیت آن را نیز از طریق یک همکاری بین‌المللی اتمی به رسمیت شناخته که مطابق با اهداف دوگانه نشست امسال است.»

در حالی هند، رژیم صهیونیستی و پاکستان به این نشست دعوت شده‌‌اند که از معاهده عدم اشاعه هسته‌ای پیروی نمی‌کنند اما ایران به آن پایبند است.

این نشریه با بیان اینکه حضور ایران می‌توانست وجهه جنبش عدم اشاعه را که از سوی دولت اوباما رهبری می‌شود بهبود بخشد، تاکید کرد: «همچنین فرصت خوبی برای گرامی داشتن توافق هسته‌ای ایران به عنوان یک موفقیت، ترغیب تهران و دیگر کشورها برای امضای کنوانیسون حفاظت فیزیکی از مواد هسته‌ای و کنوانسیون بین‌المللی سرکوب اقدامات تروریستی ایجاد می‌شد.»

منبع : فارس

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: