تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۱۲ - ۱۸:۰۳ کد مطلب 90366

چرا امام خمینی(ره) با وجود نوپا بودن انقلاب اصرار به برگزاری رفراندوم داشتند؟

در روز ۱۲ فروردین خواست و مطالبه عموم مردم همین جمهوری اسلامی بود که برای همین امام تاکید داشتند جمهوری اسلامی نه یک کلمه کمتر نه یک کلمه بیشتر.

به گزارش میدان۷۲، ۱۲فروردین سالروز مولود حکومتی است که پس از قریب به ۱۵سال انتظار مردم از ۱۵ خرداد ۴۲ به ثمر می نشید. ملتی که با علمداری مردی دریا دل و ناخدای باخدا و تقدیم هزاران شهید نه بزرگ به رژیم سفاک پهلوی سر می دهد و آری بزرگ به جمهوری اسلامی می دهد که نگرشی نو در عرصه عالم است.

۱۲ فروردین و آری ۹۸٫۲ درصد مردم ایران به جمهوری اسلامی عیدی بزرگ و ماندگار در تاریخ ملت های مظلوم عالم است که نوید رهایی و آوای زیبایی را بر جریده عالم ثبت کرده است.

این عید بزرگ و ماندگار که نخستین روز حکومت الله در ارض خدا است آنچنان که باید و شاید پاس داشته نمی شود روزی که سالها مطالعات و بیداری ها برای درک عظمت آن لازم است و شاید همین جمله امام خمینی (ره) در پیام ۱۲ فروردین که این روز را نخستین روز حکومت الله می داند پیچیده ترین مفهوم درباره ماهیت جمهوری اسلامی است که تاکنون به عظمت آن پی نبردیم.

برای پرداختن به عظمت این عید بزرگ، گفت و گوی خواندنی با مسئول دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه های خوزستان حجت الاسلام و المسلمین سید محسن شفیعی که شاهد آن حضور ماندنی بود انجام دادیم.

با سلام و تبریک این یوم الله بزرگ، درباره آن روز بزرگ و عید ملت های مظلوم دنیا بفرماید؟

سلام علیکم؛ من هم به نوبه خودم ۱۲ فروردین روز به رسمیت شناخته شدن نام مقدس جمهوری اسلامی را تبریک می گویم.

به نظرم برای تبیین این روز بزرگ، یکی از بهترین مستندها متن پیام امام خمینی (ره) در ۱۲ فروردین ۵۸ است.

اجازه بدهید گذرا به وقایع  آن روز اشاره کنم. همه پرسی ۱۰ فروردین ۵۸ شروع شد و قرار بود یک روز برگزار شود ولی چون حجم زیادی از مردم شرکت کرده بودند این همه پرسی با کسب اجازه مسئولان دولت موقت از امام خمینی (ره) تا ظهر روز ۱۱ فروردین ماه تمدید شد.

چون تعرفه ها هم فقط آری و نه بود شمارش راحت بود بنابراین بعد اتمام همه پرسی در همان بعد از ظهر شمارش انجام شد و ۱۲ فروردین نتایج اعلام شد که ۹۸٫۲ درصد شرکت کنندگان به جمهوری اسلامی آری گفته بودند.

IMG_0336

امام خمینی (ره) در آن روز بزرگ کجا پای صندوق رای حاضر شدند؟

امام خمینی (ره) بعد از حضور در ایران در منطقه صفاییه قم و در منزل آیت الله محمد یزدی ساکن شده بودند. در این منطقه، محلی است بنام محله ۴ مردان قم که یکی از محله های است که در طول مبارزات انقلاب بیشترین شهید را تقدیم انقلاب کرده بود که امام خمینی (ره) با حضور در صندوق منطقه ۴ مردان قم رای خود را در صندوق انداختند که این حضور امام هم خود حاوی پیام بزرگی است.

امام خمینی (ره) فرمودند من برای رای گیری به ۴ مردان می روم و آنجا فرمودند من در این محله حاضر شدم تا با این حضور و رای دادن به جمهوری اسلامی شهدا را شاد و ملت اسلام را دلگرم کنم که این نشان می دهد که امام معتقد بودند رای به  جمهوری اسلامی مایه رضایت و شادمانی شهدا است.

چرا هنوز هیچ تصویری از آن لحظه تاریخی که امام خمینی (ره) در همه پرسی شرکت کردند وجود ندارد؟

بله به نکته خوبی اشاره کردید که این مسئله هم حاوی نکته ارزشمند از قانون مداری بنیانگزار کبیر انقلاب است.

امام خمینی(ره) در آن دوران که در قم ساکن بودند با یک جیب قدیمی جابجا می شدند. امام وقتی برای رای گیری در ۴ مردان قم حاضر شدند خیلی از مردم برای دیدن امام تجمع کردند آنقدر تجمع زیاد بود که امام نتوانستند از ماشین پیاده شده و در پای صندوق رای حاضر شوند که عوامل اجرایی صندوق را به جبپ آوردند و امام تعرفه خود را در صندوق انداختند.

خبرگزاری و عکاس هم به خاطر حجم ترافیک ملت نتوانستند از آن لحظه تاریخی عکس و فیلمی ثبت کنند.

امام خمینی (ره) سریع بعد از رای گیری به محل اقامت خود در قم برگشتند و همه خبرگزاری ها و عکاس سریع خود را به آنجا رساندند و به مسئولان دفتر امام گفتند که ما نتوانستیم آن لحظه تاریخی را ثبت کنیم اگر امکان دارد امام به صورت نمادین یک تعرفه خالی و یا حداقل یک برگه سفید در صندوق بیاندازد تا ما رای دادن امام و این لحظه را منعکس کنیم.

امام خمینی وقتی متوجه شد گفتند: قبول نمی کنم من مثل همه یک رای دارم و آن را در صندوق انداختم و غیر از این حقی ندارم که این حرکت امام خمینی (ره) ناشی از عمق اعتقاد امام به قانون است.

جناب شفیعی درباره اینکه چرا امام خمینی (ره ) دستور برگزاری رفراندم را دادند توضیح می فرماید؟

در این باره شما را ارجاع می دهم به کتاب خاطرات ۳ جلدی مرحوم صادق طباطبایی که مسئول برگزاری رفراندم ۱۲ فروردین ۵۸ بودکه به نظرم چاپ و ثبت این بخش خاطرات مرحوم طباطبایی از تاریخ انقلاب یک موهبت الهی است چرا که هیچ کس دیگر به این دقت این روزها را نگارش نکرده است و روایت بسیار ارزشمند از انقلاب است.

مرحوم طباطبایی می گویند اسفند ۵۷ یعنی چند روز پس از پیروزی انقلاب، امام به بنده گفتند بروید و رفراندم را برگزار کنید.

من به آقای صدر حاج سید جوادی که وزیر دولت موقت بود این را گفتم که ایشان به من گفتند: جناب طباطبایی الان هیچ نهاد رسمی در کشور نداریم تازه انقلاب کردیم و مسئولان هنوز مشخص نشدند چه اصراری است به این زودی همه پرسی برگزار کنیم و حتی الان پلیس هم نداریم.

آقای سیدجوادی گفتند به امام بفرماید چه لزومی به همه پرسی برای حکومت است! این همه حضور پرشور مردم و این همه مبارزه و شهادت و مجاهدت همه موید انقلاب اسلامی است و همه نظام را می خواهند چه لزومی به رای گیری است.

من این حرفهای وزیر کشور دولت موقت را به امام خمینی منتقل کردم ولی امام گفتند بروید و همه پرسی را برگزار کنید و به طور دقیق تعداد موافق و مخالف را شمارش کنید و برای ثبت در تاریخ اعلام کنید تا برخی بعدها مدعی نشوند که انقلاب اسلامی سوار بر امواج احساسات مردم تثبیت شد.

آیا در آن روز واقعا مردم می دانستند جمهوری اسلامی چه شکلی از حکومت است و از روی شناخت رای دادند و همچنین آیا در ۱۲ فروردین همه گروه ها آزاد بودند؟

انتخابات در ۱۲ فروردین به شکل کاملا آزاد برگزار شد و اینکه برخی سیاسیون فراموش کار که احتمالا به خاطر کّبر سن است می گویند مردم در ۱۲ فروردین می دانستند که چه نمی خواهند ولی نمی دانستند که چه می خواهند صحیح نیست مردم آزادانه و آگاهانه در همه پرسی شرکت کردند و به جمهوری اسلامی رای دادند.

چرا که ملت ایران انقلاب را از ۱۵ خرداد ۴۲ و در یک حرکت ۱۵ ساله مبارزه سنگین و فرسایشی دنبال کرده بودند و ملت با تحمل شکنجه ها و تقدیم هزاران شهید دقیق می دانستند که چه می خواهند و برای همین ۱۵ سال صبر و استقامت می کردند و مهم تر از همه این حرکت نظام مند ملت به طور مشخص و با اهداف مشخص و پشت سر یک سکاندار بود.

این سخن بی احترامی به خواست ملت ایران است که بگویم ملت نمی دانستند که به چه می خواهند رای دهند.

ملت در مسیر نهضت روز به روز به بلوغ رسیده بودند و این را در شعارهای انقلاب می توانیم رصد کنیم و مردم دقیق می دانستند که چه را می خواهند و شعار استقلال، آزادی ، جمهوری اسلامی ملت ایران که نشان از بلوغ انقلاب و ملت بود شعاری دقیق و حساب شده و پس از تجربه مشروطه، ملی شدن صنعت نفت و تجربه مصدق ها و آیت الله کاشانی ها حاصل شده بود.

یک مسئله وجود دارد آنهم مسئله رفراندم و انتخابات است و اینکه چرا امام از همان آغازین روزها بر رای و حضور مردم در همه صحنه ها تاکید داشتند؟

امام خمینی (ره ) عمیقاٌ به رای و حضور مردم اعتقاد داشتند و اجازه بدهید به خاطره ای اشاره کنم که امام حتی قبل رفرندام هم به رای مردم تاکید داشتند.

زمانی که امام خمینی (ره) در فرانسه در تبعید بودند در اواخر که نشانه های پیروزی انقلاب قطعی شده بود به مرحوم حسن حبیبی که فردی متدین و فرهیخته بودند دستور دادند که پیش نویس قانون اساسی نوشته شود و اگر در مسایل شرعی به مشکل برخورد کردند به آیت الله سلطانی مراجعه کنند.

مرحوم حبیبی این پیش نویس را آماده کرده و تقدیم امام کردند و امام در نوفل لوشتا این پیش نویس را مطالعه و همه نظرات خود را در آن اعمال کرده بود که بعد از پیروزی این پیش نویس همراه امام خمینی به ایران آورده شد.

امام در همان اوایل گفت برای این قانون پیش نویس و مجلس برای آن تشکیل دهید و در نهایت به رای مردم بگذارید که مرحوم صادق طباطبایی می گویند من به امام عرض کردم: آقا برای حکومت که همه پرسی گذاشتیم دیگر برای قانون اساسی رفراندم نمی خواهد ملت شما را قبول دارند می گویم این قانون اساسی است که تدوین شده و امام هم تایید کردند.

ولی امام خمینی (ره) تاکید کردند نه حتما باید مردم قانون اساسی را ببینند و بعد از تایید ملت تبدیل به قانون اساسی کشور شود که نشان از اعتقاد امام به رای مردم بود.

این اعتقاد به رای مردم و یا همین مردم سالاری دینی یک مقوله افتخار آمیز برای جمهوری اسلامی است که باید به رخ مدعیان دموکراسی غربی کشیده شود که ببینید در همین آمریکا با رای دیوان عالی آمریکا کسی که رای بیشتری داشته حذف و کس دیگری رئیس جمهور می شود ولی در نظام اسلامی در تمام ادوار انتخابات ملاک همان رای و خواست مردم در پای صندوق ها بوده است که همیشه مورد اهتمام و احترام امام و رهبری بوده است.

درباره عنوان جمهوری اسلامی توضیح بفرماید که چگونه به مطالبه ملت تبدیل شد؟

آنچه که اشاره کردم ملت در طول نهضت به یک بلوغ دست پیدا کرده بودند و ابتدا شعار ملت استقلال ، آزادی ، حکومت اسلامی بود و اولین بار جمهوری اسلامی را امام خمینی (ره) در مصاحبه با یک خبرنگار اروپایی در فرانسه مطرح کرد و ملت هم به دلیل فهم و درکی که داشتند این را به عنوان خواست و مطالبه خود وارد شعارهای خود کردند.

در روز ۱۲ فروردین خواست و مطالبه عموم مردم همین جمهوری اسلامی بود که برای همین امام تاکید داشتند جمهوری اسلامی نه یک کلمه کمتر نه یک کلمه بیشتر.

برخی گروه های اندک در همان دوره های بعد انقلاب و در بحبوحه رفراندوم عنوان های جدیدی مطرح کردند که امام بار دیگر از خواست ملت پاسداشت کردند و اجازه نداند ملت متضرر شود.

درباره پیام امام خمینی در بعد همه پرسی بفرماید؟

امام خمینی (ره) در بعد همه پرسی دو پیام مهم و بسیار ارزشمند دارند یک پیام مکتوب است و یک پیام رادیو و تلویزیونی.

امام خمینی (ره) در پیام ۱۲ فروردین خود ابتدای پیام را با آیه ۵ سوره قصص شروع می کند که آیه «وَنُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُواْ فِى الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّهً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ» است که آیه انطباق زیاد با نهضت جهانی حضرت حجت دارد و جالب است امام در اواخر عمر خود در پیامی اشاره می کند که این انقلاب مقدمه ی برای نهضت حضرت مهدی (عج) است که این پیام ها به نظرم در جای خود نوعی بشارت است.

امام در پیام خود روز ۱۲ فروردین را روز امامت امت و روز فتح و ظفر ملت تعبیر می کنند و از صبحگاه ۱۲ فروردین به نخستین روز حکومت الله یاد می کنند که از بزرگترین اعیاد ملی و مذهبی ما است که به نظرم این تعبیر باید تبیین شود چرا که امام خمینی ره کسی نبودند حرفی به گزافه یا مبالغه بگویند و چیزی که بیان می کردند عین اعتقاد و باورشان بود.

روز ۱۲ فروردین ماه عید بزرگی است که متاسفانه به خاطر تعطیلات دو هفته عید و در حاشیه ۱۳ فروردین بزرگ داشته نمی شود که به نظرم نهاد های انقلابی و فرهنگی برای بزرگداشت این روز عظیم برنامه ریزی کنند.

امروز بعد از ۳۷ سال شما روند جمهوری اسلامی را چگونه می بینید؟

ما نباید جمهوری اسلامی را دست بگیریم این انقلاب در دوره ای رخ داده است که کشورها مجبور بودند یا در بلوک غرب باشند یا شرق و گرنه نابود می شدند ولی الان به برکت این انقلاب ملت ها بیدار شدند و آدمک های رئیس جمهور آمریکا را در کشورهای مختلف به آتش می کشند و دیگر کسی برای آمریکا فرش قرمر پهن نمی کند.

این شجاعت و استقامت محصول انقلاب اسلامی به دنیای امروز است و شما ببینید امروز داعش و گروه های تکفیری که توسط مثلت سعودی ها که پول می دهند، امریکای ها که حمایت می کنند و صهیونیست ها مهندسی می کنند به جان دنیا افتاده است چرا جرائت نمی کند به ایران نزدیک شود داعشی که می خواست شعار از نیل تا فرات صهیونیست ها را تحقق بخشد.

این که امام خامنه ای تاکید دارند تا ۲۵ سال آینده خبری از رژیم صهیونیستی نیست حرف حساب شده و دقیقی است. هر چند ما هم باید مواظب نفود باشیم تا عده ی نتوانند در این دیوار پولادین مثل موریانه نفوذ کنند.

برای پیشبرد انقلاب اسلامی امروز باید چه اقدامی کرد؟

در انقلاب اسلامی نباید اجازه دهیم نمادهای اقتدار انقلاب شکسته شوند شجاعت مسئولین نظام، آرمانگرایی مسئولین نظام، راهیان نور و نوروز را در شلمچه و فکه بودن اینها اقتدار نظام هستند نباید اجازه دهیم مورد خدشه قرار گیرد.

در ایام عید در کیش و قشم بودن برای انقلاب پیام دلپذیری نیست چرا که نماد انقلاب اسلامی فکه و طلائیه است و نباید ادبیات انقلاب اسلامی کم رنگ شود و مسئولان باید شجاع باشند و جواب دشمن را محکم بدهند و مدام نگویند این حرف ها برای مصرف داخل است.

در پایان برخی می گویند امروز بواسطه مشکلات خیلی از مردم از نظام خسته شده است و چرا نظام مجدد همه پرسی برگزار نمی کند؟

اینکه برخی خسته بشوند امر طبیعی است بالاخره انسان از پای کوه اگر بخواهد به قله حرکت کند رفته رفته که به سمت قله می رود کار سخت و دشوار تر می شود و انسان خسته تر می شود و چه بسا خیلی از انقلابی ها هم در ادامه کم می آورند و خسته می شوند ولی ببینید به ازای هر خسته ما هزاران جوان بشاش و تازه نفس و رویش جدید داریم این مایه امیدواری است.

درباره همه پرسی هر روز انقلاب اسلامی یک همه پرسی دارد اقتدارنظام را این افرادی که این حرف ها را می زنند در تشیع میلیونی پیکر شهدای مظلوم غواص ببینند و یا در تشیع پیکر شهدای مدافع حرم سردار تقوی قر در اهواز یا سردار همدانی در همدان ببینند که به تعبیر رهبری ملت برای سردار همدانی قیام کردند.

البته ما در حوزه سیاسی برای اینها جواب داریم آیا در حکومت های دیگر هر ۶ ماه یکبار همه پرسی برگزار می کنند؟ آیا درکشورهای اروپایی که در انتخابات پارلمان شان کمتر از ۲۵ درصد مردم مشارکت دارند حکومت باید اعلام پایان کار کند؟

مسئولان نظام باید ادبیات مطالبه گرانه از دموکراسی غرب داشته باشند در همین ۷ اسفند۹۴ مردم با وجود مشکلات فراوان بیش از ۶۵ درصد شرکت کردند، کجای دنیا این اتفاق می افتد؟

دشمنان اگر مدعی هستند که این نظام پشتیبانی مردمی ندارند چرا امتحان نمی کنند!

اصلا این همه خدعه و دشمنی غرب با نظام اسلامی برای چیست؟ غیر از این است که نظام مردمی است و پشتیبانی مردمی دارد. چرا از انقلاب اسلامی می ترسند و چرا شیخ زگزاگی و شیخ نمر را اعدام می کنند غیر از این است که از قدرت ایران واهمه دارند.

امروز جمهوری اسلامی در آستانه ۴۰ سالگی خود در بهترین سطح بلوغ و پختگی خود قرار دارد هر چند با قله فاصله داریم ولی امروز در گستره عالم پیام انقلاب اسلامی صادر شده است.

 

منبع : خبرگزاری دانشجو

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: