تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۱۴ - ۲۲:۱۱ کد مطلب 90610

تحقیر تولید ملی اولین اقدام عملی دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی! + تصاویر برخی از محصولات خوراکی وارداتی از آمریکا

نسبت سیاست اقتصاد مقاومتی دولت با واردات سیر، جعفری و روغن از آمریکا: پس از واردات لوازم بازی بولینگ، تیغ اره و خودروی شورلت، در روزهای گذشته شاهد عرضه محصولات خوراکی تولید کشور آمریکا در فروشگاه های برخی از استان های کشور هستیم که به عنوان نمونه می توان به عرضه سیر خشک شده، جعفری […]

نسبت سیاست اقتصاد مقاومتی دولت با واردات سیر، جعفری و روغن از آمریکا:

پس از واردات لوازم بازی بولینگ، تیغ اره و خودروی شورلت، در روزهای گذشته شاهد عرضه محصولات خوراکی تولید کشور آمریکا در فروشگاه های برخی از استان های کشور هستیم که به عنوان نمونه می توان به عرضه سیر خشک شده، جعفری خرد شده و روغن کلزای آمریکایی در برخی از فروشگاه های محصولات غذایی در کشور اشاره نمود.

به گزارش سرویس اقتصادی پایگاه ۵۹۸، یکی از نگرانی های عمده در پسابرجام واردات بی رویه کالا های مصرفی و غیر ضروری به کشور و تضعیف تولیدات داخلی می باشد که به همین منظور نیز رهبر معظم انقلاب در مهر ماه سال گذشته در بند آخر نامه تایید مشروط برجام خطاب به رئیس جمهور بر پرهیز از ورود هرگونه کالای مصرفی از آمریکا تاکید نمودند، اما با این حال در ماه های گذشته شاهد واردات محصولات غذایی مختلفی از آمریکا و عرضه آن در فروشگاه های داخل کشور هستیم.

پس از تاکید مقام معظم رهبری و بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی و غیرضروری به کشور انتظار می رفت که این دستورالعمل اجرایی شود اما بر اساس آمارهای گمرک در سال ۹۴ واردات کالا از آمریکا همچنان ادامه دارد و مکمل های غذایی، دارویی و ذرت و غلات مهم ترین کالاهای خوراکی و مصرفی وارد شده از آمریکا بوده است. علاوه بر این موارد کالاهایی مانند لوازم بازی بولینگ، مسواک، تیغ اره و خمیر بازی نیز در فهرست کالاهای وارداتی از کشور آمریکا وجود داشت. همچنین چندی بعد از بخشنامه وزارت صنعت،معدن و تجارت اخباری مبنی بر صدور مجوز واردات دو نوع خودروی شورلت منتشر شد.

حال پس از واردات لوازم بازی بولینگ، تیغ اره و خودروی شورلت، در روزهای گذشته شاهد فروش محصولات خوراکی تولید کشور آمریکا در فروشگاه های برخی از استان های کشور هستیم که به عنوان نمونه می توان به عرضه سیر خشک شده، جعفری خرد شده و روغن کلزای آمریکایی در برخی از فروشگاه های محصولات غذایی در کشور اشاره نمود.

فارغ از تهدیدات بیولوژیکی مواد غذایی وارداتی، عرضه محصولات غذایی که به فراوانی در ایران یافت می شود و در سالی که به نام سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری گردیده است حکایت از برنامه ریزی برای تضعیف و تحقیر تولیدات داخلی و همچنین تحریف اقتصاد مقاومتی توسط جریانی اقتصادی دارد که این روزها به عنوان کاسبان پسابرجام از آنها یاد می شود.

 همچنین قابل توجه است که واردات ایران از کشور سوئیس که از آن به عنوان کشوری واسطه و همچنین کشور حافظ منافع آمریکا در ایران نام برده می شود به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و باعث ورود سوئیس به جمع ۵ کشور عمده مبادی وارداتی به ایران شده است و قاعدتا مبدا بسیاری از کالاهایی که از کشور سوئیس وارد می شوند کشور آمریکا بوده که با این حساب ورود کالاهای وارداتی از آمریکا حجم بالاتری پیدا می نماید.

از دیگر نکات مهمی که باید به آن توجه شود خطر مواد غذایی آلوده و تراریخته وارداتی می باشد. در حالی که دانشگاه آمریکا محصولات تراریخته را تهدید جدی برای نسل های آینده می داند و کشورهای آمریکا، کانادا و روسیه استفاده از مواد تراریخته را ممنوع اعلام کرده اند، ۸۰ درصد محصولات کشاورزی وارداتی به ایران تراریخته می باشند که قطعا مواد غذایی وارداتی از آمریکا هم شامل این موضوع می باشد.

در صورتی که دولت یازدهم به این سیاست خود در حوزه اقتصاد ادامه دهد باید در آینده ای نزدیک شاهد تبدیل ایران به کشوری مصرف کننده بوده و علاوه بر آن باید شاهد افزایش بیماری ها و در خطر افتادن سلامت مردم به علت استفاده از مواد غذایی آلوده و تراریخته وارداتی باشیم.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: