تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۱۶ - ۱۳:۲۶ کد مطلب 90895

تورم تک‌رقمی، ارز تک‌نرخی؟!

تورم تک رقمی، ارز تک نرخی و کاهش دوباره نرخ سود بانکی مهم ترین وعده‌هایی بود که رئیس بانک مرکزی روز گذشته بار دیگر آنها را تکرار کرد. ولی ا… سیف در حالی عنوان کرد که ارز در نیمه دوم امسال تک نرخی می‌شود که پیش از این و بلافاصله … به گزارش پایگاه ۵۹۸، […]

تورم تک رقمی، ارز تک نرخی و کاهش دوباره نرخ سود بانکی مهم ترین وعده‌هایی بود که رئیس بانک مرکزی روز گذشته بار دیگر آنها را تکرار کرد. ولی ا… سیف در حالی عنوان کرد که ارز در نیمه دوم امسال تک نرخی می‌شود که پیش از این و بلافاصله …

به گزارش پایگاه ۵۹۸، روزنامه آرمان نوشت: تورم تک رقمی، ارز تک نرخی و کاهش دوباره نرخ سود بانکی مهم ترین وعده‌هایی بود که رئیس بانک مرکزی روز گذشته بار دیگر آنها را تکرار کرد. ولی ا… سیف در حالی عنوان کرد که ارز در نیمه دوم امسال تک نرخی می‌شود که پیش از این و بلافاصله پس از حصول توافق هسته‌ای میان ایران و کشور‌های ۱+۵ او عنوان کرده بود که شش ماه بعد از برجام تک نرخی شدن ارز کلید می‌خورد. آنطور که کارشناسان می‌گویند ارز چند نرخی فساد آور بوده و در سال‌های اخیر زمینه ساز بروز برخی تخلفات و رانت‌ها شده است. اما گفته‌های روز گذشته رئیس بانک مرکزی محدود به مساله تک‌نرخی کردن ارز نماند. سیف در بخش مهمی از مطالب خود به کاهش نرخ سود بانکی اشاره کرد که دولت آن را در سال گذشته دو بار اجرایی کرده بود.

کاهش نرخ سود بانکی به دنبال این نظر مطرح شد که سود بالایی که بانک‌ها پرداخت می‌کنند این موسسات را عملا از وظیفه و رسالتی که دارند دور و آنها را تبدیل به بنگاه‌های اقتصادی می‌کند. جلوگیری از بنگاه داری بانک‌ها باعث شد مسئولان به دنبال کاهش نرخ سود بیفتند تا سرمایه‌ها به جای رفتن به بانک به بازار‌های دیگر از جمله بازار سرمایه برود. روز گذشته سیف یکی از برنامه‌های مهم بانک مرکزی در سال ۹۵ را متعادل کردن نرخ سود بانکی اعلام کرد و گفت: در سال گذشته بانک مرکزی به بازار بین بانکی ورود کرد که این کار باعث شد که نرخ سود در این بازار از ۲۹ درصد به ۱۷ درصد کاهش یابد. به گزارش مهر، رئیس کل بانک مرکزی افزود: به تبع کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی، بانک مرکزی گزارش مربوط به کاهش نرخ سود را به شورای پول و اعتبار ارائه کرد که بر اساس تصمیم شورا نرخ سود دو درصد تقلیل یافت، در مقطعی دیگر برای دومین بار در پی گزارش بانک مرکزی، شورا نرخ سود را دو درصد دیگر کاهش داد.

او به همراهی بانک‌ها با بانک مرکزی در کاهش نرخ سود بانکی اشاره و تصریح کرد: نرخ سود تسهیلات هم به تبع کاهش نرخ سود سپرده‌ها پایین آمده است. به‌طوری‌که نرخ سود بانکی که در گذشته ۲۶، ۲۷ درصد بود به ۱۸ درصد تقلیل یافته و این نرخ در بانک‌ها جا افتاده است. سیف خاطرنشان کرد: از نظر بانک مرکزی شرایط موجود هنوز مطلوب نیست، زیرا نرخ تورم به حدود ۱۲ درصد تقلیل یافته و بنابراین نرخ سود بالای ۱۸ درصد چندان قابل قبول نیست و باید باز هم کاهش یابد. رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه این بانک در تلاش است که با استفاده از ابزارهای غیردستوری برای کاهش نرخ سود بانکی استفاده نماید، افزود: اما قطعا در سال ۹۵ به این هدف دست می‌یابیم و پیش بینی می‌شود که نرخ سود در سال جاری به دامنه قابل قبول خود که همان حوالی نرخ تورم است، کاهش یابد.

تورم تک‌رقمی

سیف همچنین رسیدن به نرخ تورم تک رقمی را از برنامه‌های دیگر این بانک در سال ۹۵ برشمرد و گفت: در نیمه دوم امسال موضوع «یکسان‌سازی نرخ ارز» را که یکی از برنامه‌های جدی بانک مرکزی است دنبال می‌کنیم. رئیس بانک مرکزی در حالی بر این اولویت تاکید کرد که پیش از این مسئولان دیگر از جمله وزیر اقتصاد، وزیر کار و حتی رئیس‌جمهور عنوان کرده بودند سال ۹۵ سال تورم تک رقمی است. تورم تک رقمی در چند دهه اخیر در ایران بی سابقه بوده است. اگرچه در مواردی شاهد بودیم که تورم نقطه به نقطه کاهش چشمگیری داشته است، اما در سال‌های اخیر تورم سالانه همواره بیشتر از ۱۰ درصد و در مواردی بیش از ۲۰ و حتی ۳۰ درصد بوده است. مهار تورم یکی از افتخارات دولت یازدهم است. این دولت توانست سال گذشته تورم را تا حدود ۱۲ درصد کاهش دهد. در حالی که برخی از کارشناسان می‌گویند دولت تورم را به بهانه رکود کاهش داده است، اما دولتمردان همچنان به دنبال ادامه دادن به این روند هستند. رئیس شورای پول و اعتبار عنوان کرد: یکی از توفیقات دولت کاهش نرخ تورم تا ۱۲ درصد است، بنابراین درصدد هستیم در سال جدید نرخ سود را تا دامنه تورم کاهش دهیم.

به سوئیفت متصل هستیم

سیف همچنین با تاکید بر اینکه هیچ بانک غیرتحریمی وجود ندارد که سوئیفت آن باز نشده باشد، گفت: به جز یکی دو بانک که در تحریم بودند، همه بانک‌های ما به سوئیفت متصل هستند. او افزود: یک هفته بعد از اجرای برجام یک نفر از همکاران ما با همکاری وزارت خارجه به بروکسل رفت و با اداره مرکزی سوئیفت مذاکراتی داشت. با این مذاکراتی که صورت گرفت، فرآیندی که ظرف ۲-۳ ماه طول می‌کشید، ظرف دو هفته طی شد و بعد از آماده‌سازی نرم‌افزارها (یک هفته تا ۱۰ روز) سوئیفت برقرار شد. رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: هر کسی که به برقراری سوئیفت تردید دارد، می‌تواند یک بانک را انتخاب کند. روابط عمومی بانک مرکزی وی را آنجا می‌برد و اتاق سوئیفت را نشان می‌دهد. سیف همچنین در پاسخ به این سوال که بسته پولی چه زمانی به بانک‌ها ابلاغ می‌شود، گفت: برنامه ما این نیست که بسته‌ای را به بانک‌ها ابلاغ کنیم؛ چراکه در گذشته سیاست‌های پولی را تصویب می‌کردیم و آن سیاست‌ها یک نوع مکث، تزلزل و تعلل ایجاد می‌کرد. رئیس کل بانک مرکزی افزود: امروز همه‌چیز در حال حرکت است و اگر لازم باشد پیشنهادی به شورای پول و اعتبار می‌بریم و آنجا مصوب می‌کنیم.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: