تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۱۷ - ۱۸:۲۰ کد مطلب 91148

نماینده سابق ایران در اوپک به ادعای عجیب رئیس جمهور پاسخ داد

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از نسیم، نماینده سابق ایران در هیئت عامل اوپک، میزان نفت خام صادراتی ایران در سه سال اخیر دولت دهم و در اوج تحریم های بین المللی را روزانه یک میلیون بشکه دانست و اعلام داشت که با همه چالش‌های پیش رو و در اوج تحریم‌ها ، این مقدار […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از نسیم، نماینده سابق ایران در هیئت عامل اوپک، میزان نفت خام صادراتی ایران در سه سال اخیر دولت دهم و در اوج تحریم های بین المللی را روزانه یک میلیون بشکه دانست و اعلام داشت که با همه چالش‌های پیش رو و در اوج تحریم‌ها ، این مقدار نفت به خارج از کشور صادر شده است.

“حسن روحانی، رییس جمهوری، در دیدار وزیر، مدیران و کارکنان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفته که  دشمنان ملت ایران به دنبال این بودند تا توانمندی و تأثیرگذاری ایران در بازار جهانی انرژی را حذف کنند و افزوده اگر این دولت می‌خواست راه گذشته را ادامه دهد، امروز صادرات نفت کشور به صفر می‌رسید، در حالی که اگر برجام نبود، قدم به قدم حتی یک بشکه نفت را هم نمی‌توانستیم صادر کنیم، اما بزودی به نقطه‌ای خواهیم رسید که حق و سهم حضور ما در بازار بوده است.”

“محمد علی خطیبی” در گفتگو با نسیم آنلاین اذعان داشته که  اظهارات رئیس جمهوری نشان داد که وزارت نفت آمارهای درستی به او ارائه نمی‌کند، چرا که همین دولت یازدهم هم در ۱٫۵ سال آغاز کار خود و با بحران فروش، باز هم صادرات نفت خام کشور حداقل یک میلیون بشکه در روز بوده است.

وی با بیان اینکه که اغلب پول نفت خام صادراتی ایران در سه سال آخر دولت قبل، در بانک‌های خارجی بلوکه ‌شده است ، به نسیم آنلاین تصریح کرد: دولت کنونی مدعی است که کشور را با دست خالی اداره کرده در حالیکه در سال‌های پایانی دولت دهم، دو سوم وجوه نفت خام صادراتی کشور در بانک‌های خارجی بلوکه شده و دولت یازدهم اکنون با پول نفت پیش‌فروش شده در دولت قبل ، کشور را اداره می‌کند.

خطیبی، اضافه کرد که با محاسبه بلوکه شدن دو سوم پول نفت خام صادراتی در سه سال اخیر دولت دهم این دولت قبل بوده که کشور را با دست خالی اداره می‌کرده است.

نماینده سابق ایران در اوپک اظهار داشت که در حال حاضر وزارت نفت نه تنها برای فروش نفت خام تولیدی مشکلی ندارد بلکه پول‌های بلوکه شده نفتی در دولت سابق هم به حساب آنها واریز می‌شود.

مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، افزوده که در زمان مسئولیت خویش در وزارت نفت و با وجود اعمال تحریم های سنگین از ناحیه اروپا و آمریکا، وزارت نفت روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت صادر می‌کرده است.

وی در توضیح نحوه فروش نفت ایران در سه سال انتهایی دولت دهم  به نسیم آنلاین گفت: به غیر از اروپا و آفریقای جنوبی مابقی کشورها نفت ایران را خریداری می‌کردند و افزود: با وجود تحریم نفتکش‌های خارجی، اجتناب شرکت‌های بیمه‌ای خارجی از بیمه کردن نفتکش‌ها و نخریدن نفت، ایران نفت خود را با تکیه بر نفتکش‌ها و بیمه‌های داخلی در بنادر کشورهای مشتری، تحویل خریداران می‌داده است.

به گفته وی، هم اکنون و با اجرای برجام و رفع تحریم‌ها، همچنان صادرات نفت خام ایران به رقم قبل از تحریم باز نگشته است.

مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، رقم صادرات نفت خام ایران در پیش از تحریم‌ها را روزانه ۲٫۵  میلیون بشکه در روز بر شمرد و به نسیم آنلاین تصریح کرد: در حال حاضر رقم کل تولید نفت خام کشور  ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز بوده که این مقدار با رقم تولید ۴ میلیون بشکه‌ای درقبل از تحریم‌ها،  فاصله‌ای ۸۰۰ هزار بشکه‌ای دارد.

خطیبی گفت: صادرات نفت خام و میعانات گازی کشور اکنون  بیش از ۲ میلیون بشکه در روز بوده که دست کم ۳۰۰ هزار بشکه آن میعانات گازی است.

وی، اذعان داشت: میزان تولید نفت خام کشور از رقم ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در قبل از برجام به رقم ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه افزایش یافته و گفت که وزارت نفت اعلام داشته که ظرف مدت ۶ ماه پس از اجرای برجام ۵۰۰ هزار بشکه در روز و ۶ ماه بعد از آن همین مقدار به تولید نفت کشور اضافه خواهد شد در حالیکه  این دولت فقط ۴۰۰ هزار بشکه ،رقم تولید را افزایش داده است.

نماینده سابق ایران در هیئت عامل اوپک اضافه کرد که در حال حاضر ۳۰۰ هزار بشکه از میعانات گازی هم در لیست فروش نفت محاسبه می‌شود و ادامه داد: که در شرایط کنونی بخشی از نفت خام کشور صرف مبادله بنزین می‌شود که در واقع این رقم هم نباید در لیست صادرات نفت خام  محاسبه شود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: