تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۱۸ - ۱۸:۴۸ کد مطلب 91289

سرنگونی جنگنده سوری توسط جبهه النصره

انهدام جنگنده ارتش سوریه با موشک زمین به هوا، یک سؤال اساسی را به ذهن متبادر می‌کند و آن اینکه، تروریست‌ها از کجا موشک‌های زمین به هوا بدست آورده‌اند و چرا؟ به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از فارس، روز گذشته (سه شنبه) تروریست‌های جبهه النصره، یک فروند جنگنده ارتش سوریه را در جنوب حلب […]

انهدام جنگنده ارتش سوریه با موشک زمین به هوا، یک سؤال اساسی را به ذهن متبادر می‌کند و آن اینکه، تروریست‌ها از کجا موشک‌های زمین به هوا بدست آورده‌اند و چرا؟

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از فارس، روز گذشته (سه شنبه) تروریست‌های جبهه النصره، یک فروند جنگنده ارتش سوریه را در جنوب حلب ساقط کرده و خلبان آن را به اسارت گرفتند.

دولت سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این جنگنده با موشک زمین به هوا هدف قرار گرفته؛ هر چند دیده بان حقوق بشر سوریه مدعی شده است که با ضد هوایی این جنگنده ساقط شده است.

پایگاه تحلیلی رأی الیوم در گزارشی می‌نویسد: کشورهای هم پیمان معارضان سوریه از جمله عربستان، قطر و ترکیه بارها تهدید کرده‌اند که معارضان را به موشک‌های «استینگر» زمین به هوا و موشک‌های ضد تانک مجهز خواهند کرد. اما دولت آمریکا صرفا اجازه در اختیار قرار دادن موشک‌های ضد تانک «تاو» را داده و تا کنون مانع از تحویل موشک «استینگر» زمین به هوا شده و اعلام کرده است که از افتادن این موشک‌ها به دست تروریست‌های جبهه النصره و داعش هراس دارد.

بنا به این گزارش، سؤالی که مطرح می‌شود این است که چه چیزی باعث شده تا آمریکا اجازه در اختیار قرار دادن موشک‌های زمین به هوا به معارضان را صادر کند؟

رأی الیوم می‌نویسد: جواب مشخصی برای این سؤال نداریم، اما واضح است که دولت آمریکا در دو روز اخیر موضع خود را در قبال بحران سوریه و علیه دولت بشار اسد شدت داده و تأکید کرده است که در صدد آموزش نیروهایی از میان معارضان و اعزام نیروهای ویژه آمریکایی به سوریه است.

مهم‌تر از این‌ها، «جان‌کری» بار دیگر موضع عربستان و معارضان را در قبال بشار اسد در پی گرفته و گفته است که بشار اسد تا پیش از شروع مرحله انتقالی یا در خلال آن باید برود.

این پایگاه خبری- تحلیلی ادامه می‌دهد: نباید تعجب کنیم که عملیات ارسال این موشک‌ها به معارضان تا این حد به طول انجامیده است. «جبهه النصره» که اخیرا ضربه سنگینی را از دولت سوریه متحمل شده و در بمباران روز دوشنبه گذشته ۲۰ تن از فرماندهانش را از دست داده، در پی انتقام و افزایش روحیه از دست رفته نیروهایش است.

رأی الیوم در انتها می‌نویسد: فضای سوریه در برابر مرحله جدیدی قرار گرفته است، مرحله‌ای با رویارویی سیاسی و نظامی شدیدتر و گزارش‌ها حاکی از این است که این شرایط مقدمه‌ای برای عدم برگزاری دور سوم مذاکرات ژنو در هفته آینده باشد و بار دیگر راه‌حل نظامی بر راه حل سیاسی پیشی گیرد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: