تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۱۸ - ۱۹:۲۷ کد مطلب 91290

یکی از زیباترین مساجد جهان در روسیه +تصاویر

«قل شریف» یکی از زیباترین مساجد جهان در روسیه است که شاهکار معماری این کشور محسوب می شود. به گزارش مشرق به نقل از شبکه خبری «اخبار الیوم»، مسجد «قل شریف»، یکی از زیباترین مساجد جهان است و در روسیه واقع شده است و از معماری و طراحی زیبایی برخوردار است. نام این مسجد از آخرین […]

«قل شریف» یکی از زیباترین مساجد جهان در روسیه است که شاهکار معماری این کشور محسوب می شود.

به گزارش مشرق به نقل از شبکه خبری «اخبار الیوم»، مسجد «قل شریف»، یکی از زیباترین مساجد جهان است و در روسیه واقع شده است و از معماری و طراحی زیبایی برخوردار است.
 
نام این مسجد از آخرین امام جماعت خود «سید قل‌شریف» گرفته است. او یکی از رجال سرشناس مذهبی، عالم، شاعر و سیاست‌ مدار و از فرماندهان دفاعی شهر قازان بوده که در این مسجد خدمت می‌ کرده است و در طول اشغال این شهر کشته شده است.
 
  یکی از زیباترین مساجد جهان در روسیه +تصاویر

 
وی سید بوده و جد او به پیامبر اکرم(صل الله و علیه و آله وسلم) می رسد و در دفاع از قازان علیه نیروهای روسی سال ۱۵۵۲ میلادی کشته شده است.
 
این مسجد در حملات قازان از سوی «ایفان رهیب» که فرمانده نیروهای روسیه بوده سال ۱۵۵۲ میلادی تخریب شده و در سال ۱۹۹۶ میلادی بازسازی شده و ۲۴ ژوئن ۲۰۰۵ میلادی افتتاح شده است و کشورهای عربی و اسلامی در صندوقی که برای ساخت مسجد قل شریف تاسیس شده بود، کمک کردند که از جمله آن امارات و عربستان بوده است.
 

  یکی از زیباترین مساجد جهان در روسیه +تصاویر

 
این مسجد در دو طبقه ساخته شده است و یک طبقه آن مصلی و طبقه دیگر آن موزه اسلامی است. گنبد مرکزی این مسجد ۳۹ متر است و ۴ مناره اصلی آن ۵۷ متر ارتفاع دارند. مسلمانان تاتار بخش عمده‌ای از هزینه ساخت مسجد را داده اند.

یکی از زیباترین مساجد جهان در روسیه +تصاویر

عده‌ای اعتقاد دارند سبک معماری این مسجد وامدار سبک‌ های بلغاری است، اما مؤلفه‌ های آن به سبک عثمانی و دوره رنسانس شباهت دارد. مسجد قدیمی دارای مناره‌های ۸ متری بوده که در ساخت آن سنگ‌های سفید نقش اصلی را برعهده داشت. در این مسجد یک مدرسه اسلامی و یک کتابخانه نیز قرار داشت.
 
 
 

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: