تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۲ - ۱۰:۱۲ کد مطلب 91968

اخبار و اظهارات موافقان و مخالفان/ گزارش از اولین روز بررسی بودجه ۹۵

امسال سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است سوال این است که آیا بودجه بر همین رویکرد و مبنا تهیه شده است؟ چقدر در بودجه به بخش تولید، صنعت، کشاورزی، و اشتغالزایی توجه شده است؟

به گزارش میدان۷۲،  مجلس شورای اسلامی از صبح روز یکشنبه؛ ۲۲ فرودین جلسه علنی خود را برای بررسی بودجه سال ۹۵ در دو نوبت صبح و بعدازظهر آغاز کرد؛ بنابراین کمیسیون‌های تخصصی تشکیل جلسه نخواهند داد.

میرقسمت موسوی، سیدمحمدحسین میرمحمدی، محسن علیمردانی، عبدالرحمان رستمیان، نادر قاضی‌پور، مهرداد لاهوتی، علیرضا سلیمی،‌ حسن کامران، عوض حیدرپور و سیدمهدی موسوی‌نژاد به عنوان مخالف لایحه بودجه صحبت می‌کنند.

همچنین سبحانی‌فر،‌ قربانی، جلیلی،‌ تابش، موسوی لارگانی،‌ مصری،‌ ثروتی،‌ صابری،‌ نگهبان سلامی،‌ عثمانی و پیرموذن از لایحه بودجه دفاع خواهند کرد.

اختصاص ۵۰۰۰ میلیارد تومان به منظور تقویت بنیه‌ دفاعی کشور در مصوبه کمیسیون

سخنگوی کمیسیون تلفیق از اختصاص اعتبار ۵۰۰۰ میلیارد تومانی علاوه بر سایر اعتبارات موجود به منظور تقویت بنیه‌ی دفاعی کشور خبر داد.

محمدرضا پورابراهیمی ضمن ارائه گزارشی در خصوص بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ در این کمیسیون اظهار کرد: یکی از مهمترین موضوعاتی که مد نظر کمیسیون تلفیق بودجه قرار داشت تقویت بنیه‌ی دفاعی کشور بود. زیرا بنیه‌ی دفاعی کشور نیازمند بود تا بتوانیم به جز ارقامی که در سایر بخش‌ها برای آن اختصاص داده شده است منابعی در نظر گرفته شود که مبنای تصمیم نظام جمهوری اسلامی ایران برای سال ۹۵ باشد.

وی افزود: با توجه به این که سقف منابع درآمدی بودجه افزایش یافت علاوه بر رقم‌های مصوب قبلی ۵۰۰۰ میلیارد تومان نیز به منظور تقویت بنیه‌ی دفاعی کشور اختصاص یافته و در این کمیسیون مصوب شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق همچنین اظهارکرد:‌ از جمله موضوعاتی که در خصوص بودجه دفاعی کشور مورد بررسی قرار گرفت حوزه‌های مربوط به نیروی قدس سپاه، حوزه‌ موشکی کشور، نیروی دریایی، ارتش، هوانیروز و نیروی انتظامی بوده است که بر اساس اعتبار تخصیص یافته محور تصمیم هم ستاد کل نیروهای مسلح خواهد بود که با یک اشراف نسبت به این مهم اعتبارات لازم تخصیص داده شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق در ادامه با اشاره به اختلاف نظر دولت و مجلس در خصوص صندوق توسعه ملی گفت: کمیسیون معتقد بود مبنای تصمیم دولت از فروش نفت، سیاست‌های مقام معظم رهبری است. لذا دولت اعلام کرد که هماهنگی انجام شده تا سهم صندوق توسعه ملی و فروش نفت از ۳۰ درصد به ۲۰ درصد کاهش یابد، اما مجوزی به کمیسیون ارائه نشد.

وی افزود: اخیرا اطلاع پیدا کردیم در دیدار اخیر سران قوا با رهبری این بحث مطرح شده است و شخص رئیس جمهور مجوزی را از رهبری بر اساس کاهش سهم صندوق از فروش نفت یعنی ۳۰ درصد به ۲۰ درصد کسب کرده است. امروز هم منتظر هستیم تا در خصوص این موضوع آقای لاریجانی و نوبخت توضیح دهند که ما بر اساس این مجوز عمل کنیم.

پورابراهیمی در ادامه با بیان اینکه شاکله‌ بودجه‌ ۹۵ شبیه سال ۹۴ و سالهای قبل از آن بوده است و در بخش منابع بودجه‌ی عمومی، منابع نفت و منابع مالیاتی و فروش اوراق بهادار در نظر گرفته شده و در بخش‌های هزینه‌ای نیز در سه محور مصارف بودجه‌ای، هزینه‌ای و عمرانی و بازخرید اوراق بهادار مد نظر قرار گرفته است.

وی افزود: در مجموع مصوبه کمیسیون تلفیق و تصمیمی که اتخاذ شده بر اساس شاکله‌ای بوده که بتوانیم متناسب با آن عمل کنیم. به عنوان مثال در بحث نفت دولت پیشنهادات خود را برای قیمت ۴۰ دلار فروش نفت و ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در روز با دلار ۲۹۰۷ تومان مطرح کرده است که تمام این موارد عینا به تصمیم کمیسیون تلفیق رسید.

پورابراهیمی خاطر نشان کرد: آنچه در کمیسیون تلفیق نهایی شد بر این مبنا بود که صرف منابع دولت افزایش یافت، یعنی از ۲۶۷ هزار میلیارد تومان به ۲۹۲ هزار میلیارد تومان افزایش اعمال شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در مورد هدفمندی یارانه‌ها پیشنهادات و یا اشاره‌ی خاصی انجام نشده بود گفت: در کمیسیون تلفیق با توجه به اهمیت اشتغال و تولید در کشور به استناد قانون هدفمندی یارانه‌های، منابع پرداختی بر اساس خانوارها انجام می‌شود لذا پیشنهاد شد ۷۰ درصد جمعیت کشور یارانه دریافت کنند و ۳۰ درصد مابقی کسانی هستند که پردرآمد شناخته شده و یارانه‌شان قطع می‌شود و این یارانه صرفا به اشتغال و تولید پرداخته خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به ارزیابی دارایی خارجی بانک مرکزی نیز گفت: یکی از مواردی که در بودجه مورد بررسی قرار گرفت عدم تعرض به سیاست‌های پولی بود و مطرح کردیم که بودجه جایی برای این بحث‌ها نیست. ما در سال گذشته هم تمام تلاشمان را کردیم تا بحث جداسازی احکام از بودجه مطرح شود که این اتفاق هم افتاد.

وی خاطرنشان کرد:‌ تجدید ارزیابی دارایی‌های بانک مرکزی با مخالفت مجلس هم صورت گرفت و نهایتا در کمیسیون رای نیاورده و حذف شد.

مالیات در کشور پلکانی نیست و فرار مالیاتی داریم

نماینده مردم دامغان در مجلس بر مساله‌ی فرار مالیاتی تاکید کرد و افزود‌: باید سیستم مناسبی برای مالیات بر درآمد و سود در نظر گرفته شود.

به گزارش ایسنا، عبدالرحمن رستمیان در مخالفت با کلیات لایحه بودجه سال ۹۵ اظهار کرد: یکی از نکات خوب بودجه کاهش سهم نفت در درآمدها است، اما بنده معتقدم این مساله باید به سمت سرمایه گذاری و انجام پروژه‌ها پیش برود.

وی با اشاره به دریافت مالیات‌ها به عنوان یکی از منابع درآمدی‌ اظهار کرد: مالیات کالاهای آسیب رسان می‌تواند برای دولت درآمد داشته باشد اما متاسفانه در این مورد کوتاهی شده است. به عنوان مثال درباره‌ی سیگار و مساله خرده فروشی آن قرار شد جلسه‌ای با مسئولان وزارت اقتصاد برگزار شود که متاسفانه در این مورد هم مالیات آن را دریافت نکردند که این مساله هم باید در سال جاری اتفاق بیفتد.

نماینده مردم دامغان در مجلس همچنین به بحث فرار مالیاتی اشاره کرد و گفت: مالیات ما پلکانی نیست و مطمئن باشید اگر به همین منوال پیش رود اختلافات زیاد می‌شود و ما باید بتوانیم در مورد مالیات بر آمد و سود سیستمی را به منظور نظارت در نظر گیریم.

رستمیان همچنین با بیان این که متاسفانه گاهی اوقات بخشی از اختیارات مجلس در اختیار دولت گذاشته می‌شود گفت: به عنوان مثال حقوق گمرکی کالاهای خارجی باید افزایش داده شود که این اتفاق هم نمی‌افتد. در حالی که درآمد یک درصدی بر کالاهای مصرفی ۳۰۰۰ میلیارد برای کشور درآمد دارد.

وی همچنین به سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش در مورد بورس‌ها هم انتقاد کرد و گفت: چرا باید وزارت آموزش و پرورش از دیپلم نسبت به بورس اقدام کند.

رستمیان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد‌: کسب درآمدها باید شاخص پذیر باشد تا کسی جسارت نکند پارتی بازی کند. به این نکته هم باید توجه داشته باشیم که روستاها در صندوق توسعه ملی دیده نشده‌اند. در حالی که باید همه‌ی این گزینه‌ها مد نظر قرار گیرند. معتقد هستم این مشکلات و نواقص اگر رفع شود به نفع کشور است.

در بودجه ۹۵ توجهی به اقتصاد مقاومتی نشده است

نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی از عدم توجه بودجه ۹۵ به موضوع اقتصاد مقاومتی انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، محسن علیمردانی که به عنوان مخالف کلیات لایحه بودجه ۹۵ در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس سخن می‌گفت، ضمن قدردانی از کمیسیون تلفیق بودجه به خاطر اصلاح موضوع هدفمندی یارانه‌ها در عین حال گفت: متاسفانه معایب بودجه اصلاح و برطرف نشده است.

وی افزود : انتظار می‌رفت در بودجه ۹۵ بیش از این به ایجاد اشتغال و حمایت از تولید پرداخته می‌شد، اما متاسفانه هزینه‌ها افزایش یافته و درآمدها متناسب با افزایش هزینه‌ها نبوده است.

وی افزود: بخش قابل توجهی از منابع هم معمولا محقق نمی‌شود. خوب بود کمیسیون تلفیق و دولت گزارش می‌داد که عملکرد منابع و درآمدها در سال گذشته چه بود. چرا که وقتی خطای بالای ۲۰ درصد در این زمینه وجود داشته باشد بودجه نیز نه تنها اثر بخش نیست بلکه باعث نابسامانی در هزینه‌ها می‌شود.

علیمردانی هزینه‌های جاری در بودجه ۹۵ را مغایر اقتصاد مقاومتی عنوان و خاطر نشان کرد : این امر همچنین با برنامه‌ی پنجم توسعه و سیاست‌های ابلاغی رهبری نیز مغایرت دارد.

وی با اشاره به بررسی جلسات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۵ پیش از شروع سال جدید اضافه کرد:‌ بر این اساس موضوع اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری در آغاز سال ۹۵ بر آن تاکید کردند مورد توجه قرار نگرفته است.

وی اضافه کرد: در حالی که بر اساس قانون افزایش اعتبارات هزینه‌ای دولت باید سالیانه ۲ درصد کمتر از نرخ تورم باشد اما در بودجه‌ی ۹۵ این موضوع به فراموشی سپرده شده است. نکته دیگر این که هر ساله ۸۵ درصد مبلغ طرح‌های آبیاری تحت فشار به صورت بلاعوض به بخش تعاونی و خصوصی پرداخت می‌شود اما امسال این حکم به غلط تغییر کرده است؛ در حالی که این موضوع به بخش کشاورزی و اشتغال صدمه وارد می‌کند و موجب هدر رفت آب در بخش کشاورزی خواهد شد.

نماینده مردم زنجان در مجلس در پایان از نمایندگان خواست به دلیل معایب لایحه بودجه ۹۵ با کلیات آن مخالفت کنند.

مخالفان بودجه ۹۵

نقص بودجه ۹۵ در بخش‌های بیکاری، تولید داخلی و توازن منطقه‌ای مناطق محروم

میرقسمت موسوی نماینده مخالف لایحه بودجه بر پاسخگو نبودن لایحه بودجه ۹۵ در رفع موانع تولید، استفاده از کالاهای داخلی و متوازن ساختن مناطق محروم تأکید کرد.

به گزارش ایسنا، میرقسمت موسوی در سخنان خود با اشاره به تأخیر لایحه بودجه، عنوان کرد: یکی از مواردی که در سال‌های ۹۴ و ۹۵ با آن مواجه هستیم بحث بیکاری است. بیکاری یکی از مشکلات عمده‌ای است که در جامعه وجود دارد. در این مورد بحث‌های زیادی می‌شود و نظریات بسیاری مطرح می‌شود اما در عمل یکی از مشکلات ما همین مسأله است.

او ادامه داد: یکی از نقص‌های بودجه سال ۹۵ این است که بیکاری چگونه باید برطرف شود؟ دولت چه تمهیداتی در بودجه برای رفع بیکاری قرار داده است؟ این بودجه چقدر برای رفع دغدغه جوانان عملیاتی است؟

این نماینده مجلس همچنین گفت: بحث دیگر مربوط به واحدهای تولیدی در کشور است. در شعار همه به آن می‌پردازند. همیشه می‌گوییم سرمایه در گردش برای رفع موانع تولید لازم است، اما در حال حاضر اکثر واحدهای تولیدی یا تعطیل و یا نیمه‌تعطیل هستند. در این شرایط چگونه می‌خواهند با کالاهای دنیا رقابت کنند؟ اکثر این واحدها ورشکسته هستند و برخی صاحبان آنها در زندان‌اند و نمی‌توانند پاسخگوی مطالبات کارگران باشند.

موسوی تأکید کرد: آیا در سال ۹۵ بودجه می‌تواند تولید داخلی را رونق بخشد؟ چه اقدام و عملی در این رابطه در بودجه دیده می‌شود؟ چگونه می‌خواهیم تولید را رقابتی و مردم را به مصرف کالاهای داخلی تشویق کنیم؟ یکی دیگر از نقص‌های بودجه ۹۵ همین مسأله است. همیشه گفته‌ایم باید برای تولیدات داخلی فرهنگ‌سازی کنیم؛ بودجه ۹۵ باید بیشتر به این مسأله می‌پرداخت اما این کار انجام نشده است.

موسوی در ادامه به بحث مناطق محروم در بودجه سال ۹۵ اشاره کرد و افزود: در ماده ۱۸۰ برنامه پنجم توسعه بحث متوازن‌سازی مناطق محروم مطرح شد تا دولت مبلغی را از بودجه کل کشور به این مناطق اختصاص دهد تا به مرور زمان مناطق محروم برخوردار شوند. دولت در سال‌های گذشته این کار را نکرد. فقط در سال ۹۳ چنین مبلغی پرداخت شد و در سال ۹۴ ریالی به این مسأله اختصاص داده نشد.

سپس او این پرسش را مطرح کرد که تا چه زمانی توازن منطقه‌ای و مناطق مرزی مورد توجه قرار نمی‌گیرد و گفت: بودجه سال ۹۵ به توازن منطقه‌ای توجه نکرده است.

بودجه ۹۵ بودجه عملیاتی نیست

هم‌چنین یک عضو دیگر کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که بودجه ۹۵ بودجه‌ی عملیاتی نیست گفت که بودجه هر سال باید تکاملی و نه تکراری باشد که این موضوع در بودجه ۹۵ لحاظ نشده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، سید محمد حسین میرمحمدی به عنوان دومین مخالف کلیات لایحه بودجه ۹۵ گفت: بودجه‌ای که امسال از سوی دولت ارائه شده است بودجه‌ای است که عملیاتی نیست و شاخص‌ها و موارد سال قبل مجددا تکرار شده است.

وی افزود: ما هر سال در بودجه‌ پیش بینی‌های درستی را انجام می‌دهیم اما این پیش بینی‌ها باید بتواند عملیاتی شود نه این که شاهد بودجه‌ی غیر تکاملی و تکراری باشیم که اعداد و ارقام سال گذشته در آن مجددا تکرار شده باشد.

میرمحمدی ادامه داد‌: امسال سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است سوال این است که آیا بودجه بر همین رویکرد و مبنا تهیه شده است؟ چقدر در بودجه به بخش تولید، صنعت، کشاورزی، و اشتغالزایی توجه شده است؟

وی با طرح این پرسش که آیا در بودجه راهکاری برای کم کردن هزینه‌های دولت دیده شده است گفت: در بودجه تنها پیش بینی درآمدهای نفتی و مالیاتی دیده شده است حال این که طبق گزارش مرکز پژوهش‌ها عملکرد مالی استان‌ها منفی بوده است. وقتی رکود اقتصادی وجود دارد و به تولید توجه نمی‌شود چطور قرار است درآمدهای مالیاتی محقق شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به موضوع هدفمندی درلایحه‌ی بودجه گفت: هر سال در لایحه بودجه حذف دهک‌های پردرآمد از دریافت یارانه‌های نقدی دیده می‌شود اما دولت به دلایل مختلف این کار را انجام نمی‌دهد موضوعی که امسال باز هم کمیسیون تلفیق آن را در بودجه لحاظ کرده است.

وی ادامه داد:‌ باید کاری کرد در بودجه هزینه‌های دولت کم شود که چنین چیزی را ما در بودجه نمی‌بینیم. همچنین ما در بخش کشاورزی و تولید نیز توجه کافی نمی بینیم.

وی از نمایندگان خواست که به دلیل عدم توجه کافی بودجه ۹۵ به موضوع اقتصاد مقاومتی به بخش تولید با کلیات بودجه موافقت نکنند.

بودجه ۹۵ تورمی است

نادر قاضی‌پور در مخالفت با بودجه ۹۵ گفت که این بودجه تورمی و به ضرر کارگران، حقوق‌بگیران و بازنشستگان است.

به گزارش ایسنا، نادر قاضی‌پور عنوان کرد: بودجه یعنی خرج و دخل، درآمد و هزینه اما آنچه در این لایحه آمده فقط هزینه است که حجم آن بسیار بیشتر از منابع است. این به زیان کشور است. پیش‌بینی بودجه به شکلی که آمده فقط به پایداری تورم و افزایش سطح قیمت‌ها کمک می‌کند.

او اضافه کرد: حقوق‌بگیران و کارگران خسارت‌دیدگان از پیش تعیین شده این بودجه هستند.

قاضی‌پور سپس با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی چیست؟ آیا مشتی شعار و برنامه تبلیغاتی است یا ما باید یاد بگیریم کشور را بدون نفت و بدون دست کردن در جیب مردم اداره کنیم؟

این نماینده مجلس در ادامه به شبه ابی‌طالب اشاره کرد و گفت: پیامبر (ص) در همان زمان به ما یاد دادند که می‌توانیم از فشار فرصت بسازیم و آینده را با کم هزینه کردن بسازیم اما آیا بودجه سال ۹۵ همین مشخصات را دارد؟ آیا کمیسیون تلفیق که با کمک دولت ۳۷ هزار میلیارد نسبت به بودجه سال ۹۴ به بودجه ۹۵ افزوده به اقتصاد مقاومتی فکر می‌کرده است؟

قاضی‌پور خاطرنشان کرد: بودجه سال ۹۵ بودجه تورمی است که گواه آن افزایش حجم آن است. این مساله نشان می‌دهد که دولت و مجلس خواهان بهبود معیشت مردم نیستند. این یعنی مرگ تدریجی خانواده‌های کارگر که با حقوق ماهی ۸۰۰ هزار تومان زندگی می‌کنند. چرا نمی‌خواهیم قیمت‌ها را کنترل و تورم را کم کنیم؟ همه دولت‌ها از حجم پول و کفایت آن شکایت می‌کنند اما بودجه فعلی با توجه به حجم آن به تورم و کاهش ارزش پول و بیکاری مردم می‌انجامد.

او در پایان گفت: اگر نگوییم بودجه ضد توسعه و ضد رشد است، کمکی هم به آن نخواهد کرد و باعث کاهش قدرت خرید مردم خواهد شد. این بودجه هیچ تناسبی با اقتصاد مقاومتی ندارد و به ضرر کارگران، کشاورزان، بازنشستگان و حقوق‌بگیران دولت است.

موافقان بودجه ۹۵

توجه به اقتصاد مقاومتی و بخش تولید از ویژگی‌های مثبت بودجه ۹۵ بود

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن توجه به اقتصاد مقاومتی و بخش تولید را از جمله ویژگی‌های مثبت بودجه ۹۵ دانست و گفت که طبق لایحه بودجه ۹۵ قرار است سه دهک با درآمد بالا از دریافت یارانه حذف شوند و درآمدهای حاصل از آن به بخش تولید و اشتغال و افراد کم درآمد اختصاص یابد.

به گزارش ایسنا، رمضانعلی سبحانی‌فر به عنوان اولین موافق کلیات لایحه بودجه ۹۵ در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس گفت: بودجه ۹۵ از ویژگی‌های بسیار خوبی برخوردار است که باید از زحمات دولت و نمایندگان در کمیسیون تلفیق تشکر کنیم.

وی توجه به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری به ویژه در موضوع اقتصاد مقاومتی، خروج از رکود، توجه به اقشار کم درآمد، استفاده بیشتر از توان بخش خصوصی و حمایت و جذب سرمایه‌گذاری خارجی از طریق فاینانس و دادن تسهیلات به بخش خصوصی جهت فعالیت در جهت ورود جدی‌تر به عرصه‌ی اقتصادی و حمایت از اقتصاد دانش بنیان را از جمله ویژگی‌های مثبت بودجه ۹۵ عنوان کرد.

سبحانی‌فر افزایش سرمایه‌ی بانک‌ها به ویژه بانک مسکن را به عنوان ویژگی‌ دیگر بودجه ۹۵ دانست و توضیح داد:‌ با توجه به اینکه جامعه بر لزوم توجه ویژه به بخش مسکن تاکید دارد تا بخش‌های تولیدی و اقتصادی از قبل آن فعال‌تر شود در بودجه ۹۵ افزایش سرمایه بانک مسکن دیده شده که انتظار می‌رود با این شرایط مسکن از رکود خارج شود.

وی با اشاره به توجه به بخش تولید و کشاورزی و همچنین استفاده از تسهیلات برای اکتشاف و بهره‌مندی میادین مشترک نفت و گاز در بودجه ۹۵ گفت:‌ در حال حاضر در کشورهای همسایه از میادین مشترک بهره برداری می‌کنند که باید تلاش شود بهره برداری ما نیز افزایش یابد که قطعا این موضوع باعث ایجاد اشتغال نیز می‌شود.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن توجه به تقویت اعتبارات فعالیت‌های نوین و پرداخت مطالبات معوقه دولت به بانک مرکزی از دیگر ویژگی‌های مثبت ۹۵ دانست و گفت: در بودجه موضوع استفاده از ۵۰ میلیارد دلار فاینانس جهت سرمایه گذاری خارجی لحاظ شده است که طبیعتا باید تمامی تلاش صورت گیرد و با جذب سرمایه گذاری خارجی طرح‌های نیمه تمام و طرح‌هایی با توجیه اقتصادی همچون طرح‌های معدنی و فولادی به اتمام و بهره برداری برسد.

سبحانی‌فر اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار برای آبرسانی به روستاها و ۲ میلیون تن برای آسفالت جاده‌های روستایی و همچنین برق رسانی و گازرسانی به روستاها و توجه به زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی از اعم موارد بودجه ۹۵ در بخش توجه به مناطق محروم، روستایی و کم برخوردار دانست و گفت: بودجه امسال با استفاده از ظرفیت‌های اوراق مشارکت و خزانه اسلامی و صندوق توسعه و فاینانس خارجی و به دنبال اشتغال‌زایی و بهبود وضعیت اقتصادی است.

رویکرد بودجه باید متناسب با شرایط پسابرجام باشد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: با توجه به وضعیت کشور در شرایط پسابرجام باید رویکرد برنامه یکساله (قانون بودجه) متناسب با شرایط کشور و پسابرجام باشد.

به گزارش ایسنا، اسماعیل جلیلی طی سخنانی در موافقت با کلیات لایحه بودجه، اظهار کرد: وضعیت کشور ما امروز در شرایط پسابرجام چه در مورد تأمین منابع و چه مدیریت منابع شرایط قابل توجهی دارد و رویکرد برنامه یکساله (قانون بودجه سالیانه) باید متناسب با این شرایط باشد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه در افزایش منابع نگاه مجلس و دولت بر تحرک بخشی به تولید و سرمایه‌گذاری، صنعت و خدمات بوده که همگی بر ‌آن اتفاق نظر داشته‌اند.

وی توازن منطقه ای را از رویکردهای مثبت بودجه سال ۹۵ عنوان کرد و گفت: رعایت چارچوب‌های قوانین بالادستی یکی از مزیت‌های بودجه سال جاری است که همه این موارد در لایحه پیش‌بینی شده است.

جلیلی ادامه داد: شرایط کشور در سال ۹۵ چه به لحاظ بین‌المللی و چه داخل به گونه‌ای خواهد بود که در بحث انتشار اوراق خزانه و صکوک اسلامی و تغییرات مثبتی که ایجاد می‌شود کمک خوبی برای افزایش درآمدهای مالی خواهد بود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: تأمین منابع برای مطالبات معلمان و بازنشستگان از نکات مورد تأکید در کمیسیون تلفیق بوده که تمامی اعضای این کمیسیون بر آن نظر مثبتی داشتند.

وی همچنین اظهار کرد: امیدواریم در سال ۹۵ و بر اساس بودجه‌ای که مصوب می‌شود با اهتمام دولت و کمیسیون تلفیق اقدامات مناسبی برای سلامت انجام شود.

وی در پایان اظهار کرد: در بخش تملک دارایی‌ها نیز بخشی از اشتغال با افزایش هزینه‌ها و اعتبارات برای انجام پروژه‌های عمرانی و تملک دارایی‌ها خواهد بود که می‌تواند باعث تحرک شود.

از فرصت طلایی پساتحریم برای تصویب بودجه استفاده کنیم

یک نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی از نمایندگان خواست که از فرصت طلایی پساتحریم برای تصویب بودجه ۹۵ استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، کمال‌الدین پیرموذن که در موافقت با کلیات لایحه بودجه ۹۵ در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس سخن می‌گفت اظهار کرد:‌ لایحه بودجه مهمترین سند سیاست‌ مالی کشور است که هر ساله توسط دولت‌ها تقدیم و پس از تصویب در مجلس اجرایی می‌شود. بررسی لایحه بودجه سال ۹۵، نیز به عنوان سند سیاست‌ مالی دولت در سال جاری از بعد اثرگذاری بر متغیرهای کلان و میزان تحقق منابع و مصارف آن از اهمیت خاصی در پساتحریم برخوردار است.

وی وضع کاهشی و مبهم قیمت نفت را از مهمترین چالش‌های منابع بودجه در سال ۹۵ عنوان و خاطر نشان کرد:‌ هم اعضای کمیسیون تلفیق به خوبی به این موضوع پرداختند و هم دولت همه‌ی زمینه‌ها را مد نظر قرار داده است.

پیرموذن تاخیر در ارائه لایحه بودجه ۹۵ را به دلیل زمان‌بر شدن اجرای برجام و تاثیر آن بر اقتصاد کشور اجتناب ناپذیر توصیف کرد و گفت: مهمترین عواملی که در نتیجه‌ی اجرای برجام در اقتصاد ایران اثرگذار بود افزایش صادرات نفتی، آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده، سهولت در روابط تجاری و مالی بین‌المللی و تعدیل انتظارات مصرفی و سرمایه گذاری بود.

این عضو فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به پیش بینی راه اندازی صندوق محیط زیست و لزوم توجه چشم گیر به این امر بر ضرورت مشارکت موثر مردم در این باره تاکید کرد.

این نماینده مجلس ادامه داد: شاه بیت ویژگی بودجه سال جاری تقدیم عالمانه بودجه در فرصت طلایی پسا تحریم بوده و باید از این فرصت برای مقاوم سازی اقتصاد، کاهش آسیب پذیری آن، بهبود فضای کسب و کار، عدم وابستگی به درآمد نفت، بسترسازی مطلوب برای سرمایه گذاری خارجی، تقویت بنیه‌ی دفاعی، خروج از رکود و ایجاد فرصت‌های شغلی استفاده کرد.

پیرموذن با بیان این که در بودجه ۹۵ به هشدارهای مقام معظم رهبری و مطالبات واقعی ملت بها داده شده تاکید کرد: احدی نباید فرصت طلایی پساتحریم را در جهت تحقق رشد و رونق اقتصادی از دولت بگیرد.

پیرموذن در پایان پرداخت مطالبات بانک‌ها، افزایش سرمایه بانکی‌ دولت، افزایش توان مالی بانک مسکن، توجه به مطالبات فرهنگیان و بازپرداخت بدهی دولت به بخش خصوصی را از جمله ویژگی‌های لایحه‌ی بودجه ۹۵ عنوان کرد.

شفافیت بودجه ۹۵ قابل تقدیر است

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در موافقت با لایحه بودجه سال ۹۵ بر شفافیت این بودجه تأکید کرد و آن را قابل تقدیر دانست.

به گزارش ایسنا، ناصر موسوی لارگانی که در موافقت با لایحه بودجه سال ۹۵ صحبت می‌کرد، گفت: اکثر اعداد و ارقام بودجه شفاف است و تقریباً عدد پنهانی در بودجه وجود ندارد؛ همه فعل و انفعالات شفاف و قابل محاسبه و پیگیری است که این مسأله به نفع نهادهای نظارتی به خصوص مجلس و دیوان محاسبات است. دولت سعی کرده کلیه اعداد و ارقام بودجه را واقعی ببیند.

او ادامه داد: نکته دیگر توجه به موضوع اقتصاد مقاومتی است. دولت و کمیسیون تلفیق سعی کردند در بودجه سیاست‌های کلی مورد تأکید مقام معظم رهبری را لحاظ کنند.

این نماینده مجلس، کاهش وابستگی به نفت را یکی از شواهد توجه به اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: در شرایطی که قیمت نفت با چالش جدی مواجه است دولت در بودجه سهم نفت را کاهش داده. کمتر از ۳۰ درصد بودجه بر اساس فروش نفت و بالای ۷۰ درصد بودجه بر مبنای منابع دیگر است.

موسوی لارگانی همچنین گفت: توجه بودجه به اقتصاد دانش‌بنیان در این بودجه قابل توجه است. یکی از راه‌هایی که می‌تواند اقتصاد ما را از مسیر غلطی که در آن است به سمت رشد و توسعه سوق بدهد اقتصاد دانش‌بنیان است. افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی در بودجه دیده شده که هم می‌تواند به شرکت‌های دانش بنیان نوپا تسهیلات بدهد و هم به افزایش علم و دانش کمک کند.

نماینده مردم فلاورجان افزایش اعتبار مناطق محروم برای محرومیت‌زدایی را از ویژگی‌های دیگر بودجه برشمرد و با اشاره به تقویت بنیه دفاعی،‌ تأکید کرد: با توجه به دشمنی‌های استکبار جهانی می‌توانیم بخش دفاعی را در اصلاحاتی که در صحن علنی انجام می‌گیرد افزایش دهیم.

موسوی لارگانی از افزایش سهم مالیات در بودجه سال ۹۵ نیز تقدیر کرد و گفت: در بودجه ۹۵ نکات قابل توجهی برای کشف فرارهای مالیاتی دیده شده که باعث رشد ۳۶ درصدی درآمدهای دولت خواهد شد.

این عضو کمیسیون اقتصادی در پایان تغییر سهم بودجه عمرانی نسبت به بودجه جاری را نیز قابل توجه دانست و گفت: باید سعی کنیم بودجه‌های جاری را کاهش و بودجه‌های عمرانی را افزایش دهیم. این اقدام مبارکی است که امیدواریم ادامه‌ داشته باشد.

 

منبع : الف

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: