تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۲ - ۲۰:۱۶ کد مطلب 92088

تعریف دولت یازدهم از مسکن مهر: قفسی مزخرف در بیابان که فقط یک خوابگاه است!/ دولتی که عرضه ساخت یک خوابگاه را هم ندارد

به بهانه تخریب مجدد مسکن مهر توسط رئیس جمهور: حال این سوال به وجود می آید که دولتی که خود از انجام کوچکترین طرحی در حوزه مسکن ناتوان مانده و صرفا از دو طرح بدون انجام هیچ اقدام عملی در خصوص آن سخن به میان آورده است چگونه طرح مسکن مهر (با تمام کمی و […]

به بهانه تخریب مجدد مسکن مهر توسط رئیس جمهور:

حال این سوال به وجود می آید که دولتی که خود از انجام کوچکترین طرحی در حوزه مسکن ناتوان مانده و صرفا از دو طرح بدون انجام هیچ اقدام عملی در خصوص آن سخن به میان آورده است چگونه طرح مسکن مهر (با تمام کمی و کاستی ها) را که باعث خانه دارشدن بسیاری از مستضعفین شده است تخریب کرده و از آن به عنوان خوابگاهی برای مردم نام می برد.

به گزارش سرویس اقتصادی پایگاه ۵۹۸، مسؤولان دولت یازدهم از همان روزهای نخست فعالیت خود بر علیه یکی از مهمترین و بهترین اقدامات دولت قبل یعنی مسکن‌مهر موضع گیری های زیادی انجام داده و آن را مزخرف خواندند.

دولت یازدهم که در ابتدا از طرح هایی مانند مسکن امید و اجتماعی سخن گفته و قصد اجرای آن را داشتند ، تاکنون حتی در احداث محدود این طرح ها هم ناموفق بوده اند. اکنون نیز نوبت به روحانی رسیده است که علیه مسکن‌مهر سخن گوید و آن را خوابگاه بنامد بدون اینکه اشاره کند آیا دولت یازدهم می‌تواند چنین خوابگاه‌هایی که موجب خانه دار شدن مردم شده است را بسازد یا خیر.  

وزیر راه و شهرسازی در بهمن ماه سال گذشته در دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: مگر مسکن مهر غیر از این است که برخی می‌خواستند یک سری انسان‌هایی که کالا هستند را در خانه‌هایی که قفسه‌اند جای دهند؟ در هر جای کشور که خواستند قفسه ساختند و مردم را در آنها چیدند. در مسکن مهر نه شهر می‌بینیم، نه مقام انسان. در مسکن مهر نه ساختار اجتماعی وجود دارد و نه حتی ساماندهی شهری دیده شده است، فقط یک سری قفسه هستند که می‌توانید در آن انسان یا هر کالای دیگری بگذارید.

دیروز نیز حسن روحانی به‌عنوان میهمان ویژه مراسم سالروز بزرگداشت فرمان امام(ره) برای افتتاح حساب ۱۰۰ در دیدار وزیر راه‌وشهرسازی، مسؤولان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و برخی معاونان وزیر راه‌وشهرسازی گفت: تامین مسکن در شهرها با خرید مسکن‌مهر وسط بیابان خیلی متفاوت است، چراکه تمام امکانات زیربنایی و روبنایی در شهر وجود دارد اما مسکن‌مهر فقط یک خوابگاه تعریف شده است. بهترین کار به جای اجرای مسکن‌مهر این بود که بافت‌های فرسوده شهرها بازسازی می‌شد. روحانی گفت: متاسفانه در آن دوران پول بانک مرکزی وارد مسکن شد که عامل بزرگ تورم شد. این کار به نوعی برداشت از جیب مردم است، چرا که عامل اصلی تورم کسری بودجه است.

روحانی افزود: ما برای کنترل تورم از آغاز دولت یازدهم مهم‌ترین راه را مساله پایه پولی و عدم بهره‌برداری از پول بانک مرکزی در روزهای سخت قرار دادیم اگرچه بانک مسکن معضلی شد پیش پای دولت یازدهم ولی چون دولت قبل تعهداتی را به مردم ایجاد کرده بود، دولت یازدهم باید آن را به دوش می‌کشید.

وی تصریح کرد: مگر مسکن‌مهر قرار بود به صورت ساختمان دارای دیوار و سقف باشد؟ نیازمندی‌های طرح مسکن چطور تامین می‌شود؟ پلیس، بهداشت، آموزش، آب، برق و گاز؛ هیچ‌یک از اینها در نظر گرفته شده بود؟ پس برای حل مسکن باید راه صحیح را انتخاب کنیم. روحانی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: البته ما در زمینه مسکن در کشور، بخش خصوصی توانمندی که باری را به دوش بگیرد، زیاد نداریم و این مهم در بسیاری از کشورها توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. ضمن اینکه نیازمند تحقیقات مفصل در زمینه حفظ انرژی و کاهش انرژی و بهره‌برداری از فضا در موضوع مسکن هستیم.

وی افزود: کاری که دولت یازدهم در حوزه مسکن انجام داد اجرای طرح صندوق پس‌انداز یکم بود که خانه اولی‌ها و زوج‌های جوان می‌توانند پولی را در بانک مسکن پس‌انداز کنند و برای تامین مسکن تسهیلات دریافت کنند. رئیس‌جمهوری اضافه کرد: تامین مسکن در شهرها با خرید مسکن‌مهر وسط بیابان خیلی متفاوت است، چراکه تمام امکانات زیربنایی و روبنایی در شهر وجود دارد اما مسکن‌مهر فقط یک خوابگاه تعریف شده است.

حال این سوال به وجود می آید که دولتی که خود از انجام کوچکترین طرحی در حوزه مسکن ناتوان مانده و صرفا از دو طرح بدون انجام هیچ اقدام عملی در خصوص آن سخن به میان آورده است چگونه طرح مسکن مهر (با تمام کمی و کاستی ها) را که باعث خانه دارشدن بسیاری از مستضعفین شده است تخریب کرده و از آن به عنوان خوابگاهی برای مردم نام می برد.

به نظر می رسد دولت تدبیر و امید به جای اینکه پس از ۳سال از روی کار آمدن کماکان از تخریب این طرح و تخریب دولت قبل در سایر زمینه ها سخن بگوید خود آستین بالا زده و طرح های خود را (البته اگر طرحی وجود داشته باشد!) عملیاتی کند تا مردم که خود بهترین قاضی هستند در این خصوص قضاوت نمایند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: