تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۳ - ۱۶:۲۴ کد مطلب 92251

وعده تسویه ۱۳هزار میلیارد تومانی بدهی پیمانکاران آب و برق به سرانجام نرسید

در حالی که وزیر نیرو اواخر سال گذشته اعلام کرده بود به زودی ۱۳ هزار میلیارد تومان از مطالبات بخش خصوصی از سوی وزارت نیرو به پیمانکاران آب و برق پرداخت می‌شود، گزارش‌ها حاکی از این است که حتی یک ریال هم از این رقم وعده‌شده پرداخت نشده است.  به گزارش مشرق، در اواخر سال […]

در حالی که وزیر نیرو اواخر سال گذشته اعلام کرده بود به زودی ۱۳ هزار میلیارد تومان از مطالبات بخش خصوصی از سوی وزارت نیرو به پیمانکاران آب و برق پرداخت می‌شود، گزارش‌ها حاکی از این است که حتی یک ریال هم از این رقم وعده‌شده پرداخت نشده است.

 به گزارش مشرق، در اواخر سال گذشته حمید چیت چیان وزیر نیرو گفته بود که خوشبختانه در چارچوب قانون بودجه راهکارهایی برای پرداخت بدهی‌ها تعیین شده است به طوری که در چارچوب این قانون ۴ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر خواهد شد.

چیت چیان گفته بود از ۵ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی نیز وزرات نیرو ۳ هزارمیلیارد تومان را در اختیار شرکت های طلبکار از وزارت نیرو قرار خواهد داد.

وزیر نیرو اعلام کرده بود که هزار میلیارد تومان دیگر نیز به صورت صکوک اجاره منتشر خواهد شد و با هماهنگی وزارت اقتصاد ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان از اوراق تسویه خزانه عرضه خواهد شد که سر جمع پرداخت بدهی‌ها به پیمانکاران آب و برق به ۱۳ هزار میلیارد تومان برسد، اما با گذشت حدود دو ماه از اظهارات چیت چیان هنوز یک ریال هم به پیمانکاران آب و برق پرداخت نشده است.

بخشی نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران در پاسخ به این سؤال که در اواخر سال گذشته وزیر نیرو اعلام کرد که به زودی ۱۳ هزار میلیارد تومان از مطالبات بخش خصوصی پرداخت خواهد شد، گفت: قرار بود بخشی از بدهی پیمانکاران از طریق اوراق اسناد خزانه اسلامی و اوراق مشارکت پرداخت شود، اما برای کارایی این اوراق باید تا حدودی تفکر و بحث کرد.

وی ادامه داد: چرا که اگر این اوراق در بورس به عنوان اوراق بهادار قابل استفاده نباشد، مشکلی را حل نخواهد کرد.

این فعال صنعت آب و برق اضافه کرد: با پیمانکاران صنعت برق که به تازگی مذاکره داشتیم، علاقه‌ای به این اوراق از خود نشان ندادند.

بخشی گفت: در گذشته وزارت نیرو با بانک صادرات یک سری اوراق مشارکت تهیه کردند و در آن مقطع اتفاقی که افتاد این بود که بانک صادرات در پایین این اوراق مشارکت درج کرده بود که تضمینی برای این اوراق قائل نیست و همین باعث شد تا حدودی اعتماد از سوی شرکت‌ها برای اوراق سلب شود.

وی افزود: مبلغی از ۱۳ هزار میلیارد تومان بعید است پرداخت شده باشد و تا آنجا که بنده اطلاع دارم به پیمانکاران صنعت برق یک ریال هم پرداخت نشده است.

وزارت نیرو در حال حاضر ۲۸ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران آب و برق بدهکار است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: