تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۳ - ۱۵:۲۳ کد مطلب 92294

کاهش ۲۹ درصدی صادرات ایران در سال گذشته

سازمان تجارت جهانی از افت ۲۹ درصدی صادرات ایران در سال ۲۰۱۵ خبر داد و اعلام کرد ایران در این سال ۶۳ میلیارد دلار صادرات داشته که از کشورهایی مثل عربستان، ترکیه، و قطر کمتر بوده است

 

به گزارش میدان۷۲، سازمان تجارت جهانی در جدیدترین گزارش خود از افت قابل توجه صادرات ایران در سال ۲۰۱۵ خبر داد.
آمارهای این نهاد بین المللی نشان می دهد صادرات ایران که در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۸۸٫۷ میلیارد دلار بوده در سال ۲۰۱۵ با کاهش ۲۹ درصدی به ۶۳ میلیارد دلار رسیده است.
سهم ایران از کل صادرات جهان در سال میلادی گذشته ۰٫۳۸ درصد بوده است. کل صادرات جهان در این سال ۱۶۴۸۲ میلیارد دلار محاسبه شده است.
سازمان تجارت جهانی در ادامه این گزارش بدون لحاظ تجارت درون گروهی اعضای اتحادیه اروپا ۳۰ صادرکننده بزرگ جهان را معرفی کرده است که ایران در این رده بندی در رتبه ۲۸  قرار گرفته است.
به گزارش تسنیم، چین، اتحادیه اروپا(صادرات به کشورهای غیر عضو)، و آمریکا به ترتیب در رتبه های اول تا سوم در این رده بندی قرار گرفته اند. صادرات چین ۲۲۷۵ میلیارد دلار،‌ اتحادیه اروپا ۱۹۸۵ میلیارد دلار و آمریکا ۱۵۰۵ میلیارد دلار گزارش شده است.
برخی کشورهای دیگر که صادرات بیشتری نسبت به ایران داشته اند عبارتند از: ژاپن ۶۲۵ میلیارد دلار، کانادا ۴۰۸ میلیارد دلار، هند ۲۶۷ میلیارد دلار، عربستان ۲۰۲ میلیارد دلار، ترکیه ۱۴۴ میلیارد دلار، و قطر ۷۷ میلیارد دلار.

 

منبع : تجارت نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: