تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۴ - ۱۰:۰۲ کد مطلب 92392

پریدن از روی شبکه‌های کم بیننده اما بودجه خوار

معاون سیما اعلام کرده است که دیگر شبکه‌ای حذف نخواهد شد، این به معنای آن است که بینندگان تلویزیون باید به نوعی با شبکه‌های فعلی سر کنند؛ شبکه‌هایی که شاید عمرشان به دنیا باشد، اما از تعداد تماشاگر پایینی برخوردارند، در این شرایط چه راهی برای خلاصی از دست شبکه‌های بدون بیننده باقی خواهد ماند؟! […]

معاون سیما اعلام کرده است که دیگر شبکه‌ای حذف نخواهد شد، این به معنای آن است که بینندگان تلویزیون باید به نوعی با شبکه‌های فعلی سر کنند؛ شبکه‌هایی که شاید عمرشان به دنیا باشد، اما از تعداد تماشاگر پایینی برخوردارند، در این شرایط چه راهی برای خلاصی از دست شبکه‌های بدون بیننده باقی خواهد ماند؟!

به گزارش مشرق، در یک روز معمولی ریموت کنترل تلویزیون را در دست بگیرید و از شبکه اول شروع کنید به تغییر شبکه‌ها و جلو بروید. تعداد شبکه‌هایی که روی آنها مکث کرده‌اید، بیشتر است یا شبکه‌هایی که به سرعت از آنها گذشته‌اید یا به اصطلاح از رویشان پریده‌اید؟! این امتحان شخصی نشان می‌دهد از نظر یک بیننده تلویزیون چه شبکه‌ای بیننده دارد و چه شبکه‌ای نه، نتایج این امتحان را با دوستانتان در میان بگذارید، آن گاه متوجه می‌شوید چند شبکه را هم شما از رویشان پریده‌اید و هم دوستان، حالا فرض کنید اگر این شبکه‌ها نبود، چه تغییری در برنامه روزانه تماشای تلویزیون شما پیدا می‌شد؟!
  
حذف همیشه آخرین راه نیست
آخرین روزهای اسفند شبکه‌های «شما» و «بازار» منحل شده و به تاریخ پیوستند. قرار بر این بود که با حذف این دو شبکه نیروی انسانی آنها نیز تعدیل شود و از بار مالی سازمان صداوسیما کاسته شود، اما می‌شود تا همیشه به سیاست حذفی اکتفا کرد؟ مسلماً که پاسخ منفی است و حتی باید در آینده نزدیک بنا به نیازهای مخاطبان شبکه‌های جدیدی نیز به منظومه شبکه‌های تخصصی افزود. هم اکنون جای شبکه‌ای که به طور تخصصی به سبک زندگی ایرانی – اسلامی بپردازد، در میان شبکه‌های سیما خالی است.
  
تلویزیون از انبساط تا انقباض
عزت‌الله ضرغامی با راه‌اندازی شبکه‌های تخصصی مانند «آموزش»، «قرآن»، «بازار»، «مستند»، «نسیم»، «تماشا»، «نمایش»، «ورزش»، «پویا»، «سلامت» و «شما» در فاصله چند سال تعداد شبکه‌های تلویزیونی را چند برابر کرد.  شبکه‌های سراسری روزگاری تنها انتخاب‌های تلویزیونی بودند. امروز آنها مجبورند با شبکه‌های دیجیتالی رقابت کنند. در این رقابت شرایط برای شبکه چهار که حتی پیش از شبکه‌های دیجیتالی نیز نسبت به شبکه‌های دیگر بینندگان کمتری داشت، سخت‌تر شده است.
  
فرصتی برای کیفی‌سازی شبکه‌ها
شبکه‌های مشهور تلویزیونی در دنیا تلاش می‌کنند کانال‌های تخصصی ایجاد کنند تا با پاسخگویی به نیاز‌های تعداد بیشتری از بینندگان بر دامنه تأثیر‌گذاری خود بیفزایند.  شبکه‌های تخصصی در صداوسیما نیز بر همین مبنا شکل گرفتند، اما سرنوشت‌های متفاوتی پیدا کردند. برخی از شبکه‌ها مانند «خبر» با تغییر مدیریت و ایجاد رویکردی جدید در پوشش اخبار، توانسته بینندگانش را افزایش دهد و به یک شبکه مرجع تبدیل شود. شبکه «مستند» نیز راه مشابهی را پیموده و اکنون جزو موفق‌ترین‌های سیما است؛ شبکه‌ای که تا قبل از تغییر مدیریت یک شبه مرده و بی مخاطب بود، اکنون با رفتن به سمت تولید و تأمین مستندهای با کیفیت و توجه به علایق اجتماعی مردم و همچنین تغییر کیفیت تصویری و گرافیکی توانسته جای خوبی بین مخاطبان پیدا کند. از طرف دیگر شبکه «ورزش» نیز تلاش کرده تا سهمش را از پخش مسابقات زنده ورزشی و پوشش بازی‌های تیم‌های ایرانی در رقابت‌های مهم جهانی، علاقه‌مندان به ورزش را جذب کند. برنامه فوتبال ۱۲۰ که تیم عادل فردوسی پور آن را تهیه می‌کند، نمونه یک برنامه‌سازی خوب برای این شبکه است.
 شبکه «نسیم» هم امسال پربیننده‌ترین شبکه نوروزی بود. این شبکه با تمرکز روی تولید برنامه‌های مخاطب‌پسند و آوردن چهره‌های شناخته شده سیما برای برنامه‌سازی توانسته گوی رقابت را از شبکه‌هایی که قدمت زیادی در سیما دارند، برباید، اما در مقابل این شبکه‌های موفق، شبکه‌هایی هم هستند که مدیران سیما باید در رویکرد‌شان بازنگری جدی داشته باشند.
  
شبکه‌هایی در صف بازنگری
اشتباهی که سیما درباره شبکه قرآن انجام داد و عنوان شبکه را از شبکه قرآن و معارف با حذف معارف صرفاً شبکه قرآن گذاشت، باعث شد تا برنامه‌های معارفی این شبکه متوقف شود. در صورتی که این برنامه‌ها علاقه‌مندان زیادی دارد. برای نمونه برنامه شب آسمانی که با موضوع نقد تفکر و پاسخ به شبهات پیش آمده درباره فرقه وهابیت بود به ناگاه از این شبکه حذف و تعطیل شد. شبکه قرآن اگر می‌خواهد به شبکه‌ای پر مخاطب تبدیل شود، باید به سمت تولید برنامه‌های معارفی و همچنین پاسخ به پرسش‌ها و نیازهای مخاطبان در حوزه‌های دینی و معارفی برود. نمونه دیگر این شبکه‌ها شبکه آموزش است. شبکه آموزش سیما در ابتدا با شعار عدالت آموزشی آغاز به کار کرد و برنامه‌های آموزشی برای مقاطع مختلف تحصیلی داشت. ولی به مرور ماهیت آموزشی شبکه کم رنگ شده است. در صورتی که ۱۲/۵ میلیون دانش‌آموز و بیش از ۴ میلیون دانشجو می‌توانند از برنامه‌های این شبکه استفاده کنند.
شبکه «سلامت» نمونه‌های موفق خارجی زیادی دارد، حالا که نگاه به شبکه‌های خارجی و الگو‌برداری از برنامه‌های آنها در تلویزیون متداول است، چرا مدیران این شبکه‌‌ها سراغ این کار نمی‌روند؟ باید گفت گرافیک این شبکه تلویزیونی نسبت به نمونه‌های خارجی بسیار نازل و نوع ارائه برنامه‌ها به شدت مبتدی است.
اما بی‌شک در بین شبکه‌های سیما بیشترین شبکه‌ای که نیاز به بازنگری جدی و عمیق دارد، شبکه کودک و نوجوان باشد. شبکه کودک و نوجوان، یا همان «پویا» چند ماهی است که مدیریت جدیدی را تجربه می‌کند که با تقسیم‌بندی سنی باعث شد تا شبکه «نونهال»(پویا) و «کودک» ایجاد شود و قول داده است در آینده نزدیک شبکه «نوجوان» را نیز ایجاد کند. طبق آمار سال ۹۰، ۲۳ درصد جمعیت کشور زیر ۱۵ سال است؛ یعنی جمعیت هدف شبکه کودک و نوجوان. با این وجود هیچ کدام از برنامه‌های شاخص کودک و نوجوان تلویزیون متعلق به این شبکه نیستند.  تا پیش از راه‌اندازی شبکه استانی تهران با کیفیتHD، شبکه HD سیما اقدام به پخش فیلم‌های سینمایی با کیفیت HD می‌کرد. با تغییر ماهیت شبکه HD و تولد شبکه استانی تهران، پخش فیلم‌های سینمایی با کیفیت HD نیز کاهش پیدا کرده است. حالا نوبت شبکه نمایش است که فرصت دیدن فیلم‌های HD را به مخاطبانش بدهد. این شبکه باید بازنگری نیز در فیلم‌هایی که در جدول پخش قرار می‌دهد انجام دهد، مسلماً استقبال از فیلم‌های روز جهان بیشتر از فیلم‌های بی نام و نشان است.
 
رقبای نفسگیر
تجربه شبکه‌های حذف شده نشان می‌دهد بینندگان تلویزیون چندان صبور نیستند و اگر شبکه‌ای را دوست نداشته باشند، آن را خیلی سریع رد می‌کنند. روز‌هایی را پشت سر می‌گذاریم که سریال‌های شبکه نمایش خانگی بیشتر از شبکه‌های تلویزیونی مخاطب دارند و تلویزیون مجبور می‌شود مجری‌اش را از یک سایت اینترنتی به تلویزیون برگرداند که مخاطبانش را بالا ببرد. تکلیف شبکه‌های ماهواره‌ای هم معلوم است. اینترنت و ماهواره جاهای خالی برنامه‌های جذاب تلویزیونی را پر می‌کنند و اگر تلویزیون در این رقابت نفسگیر کم بیاورد و برنامه‌هایش چنگی به دل بینندگانش نزند، بازنده خواهد بود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: