تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۴ - ۱۰:۰۹ کد مطلب 92437

دروغ ۱۰۰۰ میلیاردی که تیتر یک روزنامه‌های زنجیره‌ای شد

دوشنبه هر کس از کنار کیوسک‌های مطبوعاتی عبور کند، چشمش به کشف فساد جدید در دولت احمدی‌نژاد توسط روزنامه‌های زنجیره‌ای برخورد می‌کند: این بار بحث ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی است که احمدی‌نژاد از صندوق توسعه ملی برداشت کرده اما ۱۰۵ هزار میلیارد تومان آن را پس نداده است. ۱۰۵ هزار میلیارد تومان تقریبا نصف کل […]

دوشنبه هر کس از کنار کیوسک‌های مطبوعاتی عبور کند، چشمش به کشف فساد جدید در دولت احمدی‌نژاد توسط روزنامه‌های زنجیره‌ای برخورد می‌کند: این بار بحث ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی است که احمدی‌نژاد از صندوق توسعه ملی برداشت کرده اما ۱۰۵ هزار میلیارد تومان آن را پس نداده است.

۱۰۵ هزار میلیارد تومان تقریبا نصف کل بودجه عمومی یک ساله کشور، ۳۵ برابر فساد ۳ هزار میلیارد تومانی گروه آریا، حدود ۲۰ برابر بدهی بابک زنجانی، و ۴ برابر بودجه عمرانی سالانه کشور است و با آن می‌توان ۳ سال مداوم یارانه نقدی به همه ملت ایران پرداخت کرد. استناد روزنامه‌های حامی دولت یازدهم برای این رقم عجیب از تخلف دولت قبل، سخنان منسوب به احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس است که البته این نماینده مجلس هیچ‌گاه چنین مطلبی را نگفته است.
* ذوق‌زدگی از یک خبر غلط

ابتدا به نحوه انعکاس این مطلب در نشریات زنجیره‌ای نگاه می‌اندازیم.

* روزنامه آرمان موسوم به نشریه خانوادگی رفسنجانی‌ها در این باره در تیتر اول خود نوشته است:

تخلف ۱۰۵هزارمیلیاردی دولت احمدی‌نژاد

آرمان: احمد توکلی، تخلف جدیدی از دولت احمدی‌نژاد را فاش کرد که به ماجرای «قرض ۱۵۰ هزار میلیاردی از صندوق توسعه‌ملی» برمی‌گردد که ۱۰۵ هزار میلیارد آن بازگشت داده نشد. این نماینده‌اصولگرای تهران در مجلس در نشست علنی صبح دیروز پارلمان طی سخنانی به عنوان موافق کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور، اظهار داشت: زمانی در دولت قبل ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای تهیه دارو قرض گرفته شد، اما صرفا ۴۵ هزار میلیارد تومان آن را پس دادند.
آمار دروغی که تیتر یک روزنامه‌های زنجیره‌ای شد

* روزنامه زنجیره‌ای ابتکار هم اینطور به این ماجرا پرداخته است:

افشاگری میلیاردی توکلی درباره احمدی نژاد

احمد توکلی ، تخلف جدیدی از دولت احمدی نژاد را فاش کرد که به ماجرای «قرض ۱۵۰ هزار میلیاردی از صندوق توسعه ملی» برمی‌گردد که ۱۰۵ هزار میلیارد آن بازگشت داده نشد!

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی دیروز پارلمان طی سخنانی به عنوان موافق کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور، اظهار کرد: زمانی در دولت قبل ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای تهیه دارو قرض گرفته شد، اما صرفاً ۴۵ هزار میلیارد تومان آن را پس دادند و بقیه را صرف خرید ساختمان و قرض دادن به برخی نهادهای دولتی کردند و مقداری را نیز صرف امور رفاهی کارکنان کرد.
آمار دروغی که تیتر یک روزنامه‌های زنجیره‌ای شد

* روزنامه اعتماد هم درباره این ماجرا به داستان‌سرایی بیشتری پرداخته است:

افشای بدهی ١٠۵ هزار میلیاردی احمدی‌نژاد بعد از سه سال

بیش از سه سال باید می‌گذشت تا در جریان بررسی لایحه بودجه دولت حسن روحانی، پرده از تخلف دیگری در دولت احمدی‌نژاد برداشته شود؛ دولتی که احمد توکلی می‌گوید قرضی ١٠۵ هزار میلیارد تومانی را به صندوق توسعه ملی کشور برنگردانده است. در روزهایی که حضور عمومی احمدی‌نژاد شدت گرفته و گمانه‌ها از احتمال نامزدی‌اش برای سال ٩۶ به اوج رسیده، طبیعی است که چنین خبری هم با سرعت به اوج برسد؛ اوجی برای یادآوری دوران ریاست محمود احمدی‌نژاد در دولت‌های نهم و دهم. آنچه احمد توکلی دیروز در جریان موافقتش با کلیات بودجه سال ٩۵ کشور گفت، بهترین هدیه به مخالفان و رقبای سیاسی محمود احمدی‌نژاد محسوب می‌شود تا بدون استناد به موارد تکراری قبلی، یک اصل تکراری را درباره شیوه مدیریت او یادآوری کنند؛ اینکه اگر هر کسی بتواند ادعای بهبود وضعیت معیشت و اقتصاد کشور را داشته باشد، احمدی‌نژاد نمی‌تواند چنین ادعایی بکند.
آمار دروغی که تیتر یک روزنامه‌های زنجیره‌ای شد

دیروز احمد توکلی، نماینده‌ای که هم منتقد احمدی‌نژاد بود و هم این روزها منتقد حسن روحانی است در نطق خود اینگونه پرده از یکی از رازهای اقتصادی دولت دهم برداشت؛ «زمانی در دولت قبل ١۵٠ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای تهیه دارو قرض گرفته شد، اما صرفا ۴۵ هزار میلیارد تومان آن را پس دادند و بقیه را صرف خرید ساختمان و قرض دادن به برخی نهادهای دولتی کردند و مقداری را نیز صرف امور رفاهی کارکنان کرد. » او نیامده بود تا دو سال و نیم بعد از پایان کار احمدی‌نژاد در پاستور مشت او را دوباره جلوی افکار عمومی باز کند. هدف اصلی‌اش این بود که نشان دهد چرا در بودجه سال ٩۵ جلوی دست‌اندازی‌ها به صندوق ذخیره ارزی گرفته شده است. با این حال اما سخنان توکلی راز یک بدهی ١٠۵ هزار میلیاردی در دولت قبل به صندوق توسعه ملی را آشکار کرد. حالا سخنان دیروز احمد توکلی هر چند موضوعی مهم را افشا می‌کند اما همزمان با این افشاگری، سه ابهام دیگر هم به دنبال دارد؛ اول اینکه سرنوشت این بدهی بزرگ چه شده و آیا تا امروز دولت توانسته این مبلغ را به صندوق توسعه ملی بازگرداند؟ دوم اینکه چرا این موضوع مهم بعد از گذشت نزدیک به سه سال از وقوع آن بازگو می‌شود و به چه علت در همان زمان وقوعش حرفی از آن به میان نیامده بود؟ هرچند احمد توکلی در توضیحات خود گفته که «در آن زمان مجلس قانونی تصویب کرد که هم جلوی این کار احمدی‌نژاد گرفته شود و هم دولت‌های بعدی وسوسه نشوند» اما نکته اساسی این است که در زمان مورد نظر احمد توکلی هیچ اشاره‌ای به دلیل مجلس برای چنین مصوبه‌ای نشده بود و در واقع بهارستان‌نشینان در آن موعد زمانی هرچند در‌پی ایجاد راهکار قانونی برای جلوگیری از تکرار این کار برآمده بودند اما در سوی دیگر ترجیح دادند حداقل در این مورد دولت دهم را زیر تیغ انتقادات و اتهامات خود نبرند. افشاگری دیروز احمد توکلی هرچند موضوع تازه‌ای بود اما با سابقه‌ای که دولت محمود احمدی‌نژاد از خود بر‌جای گذاشته است دیگر تعجب افکار عمومی را‌در‌پی ندارد. گفته‌های دیروز توکلی تنها تداعی‌کننده تناظر واردات پورشه و زین اسب و بر زمین ماندن نیاز کشور به تخصیص ارز مرجع برای واردات داروهای بیماری‌های خاص است. موضوعی که حتی عزل مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت دولت دهم را هم در پی داشت. حالا بعد از گذشت سه سال مشخص می‌شود که دولت دهم تنها در همان یک موضوع نبوده که منابع مالی خود را به جای هزینه کردن در نیازهای فوری و جدی جامعه، به مصارف دیگری معطوف می‌کرده است.

* روزنامه ایران نیز از قافله زنجیره‌ای‌ها عقب نمانده است:

افشاگری توکلی از تخلف ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت قبل

روز گذشته و در شرایطی که زمزمه‌های بازگشت رئیس دولت‌های نهم و دهم به عرصه سیاسی شنیده می‌شود، احمد توکلی از نمایندگان با سابقه مجلس از یک تخلف بزرگ دیگر رخ داده در دولت قبل رونمایی کرد. به گزارش «ایران»، نماینده تهران در نطق دفاعی خود از کلیات لایحه بودجه، با تأکید بر ضرورت جلوگیری از دست‌اندازی‌ها به صندوق ذخیره ارزی گفت: زمانی در دولت قبل ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای تهیه دارو قرض گرفته شد، اما صرفاً ۴۵ هزار میلیارد تومان آن را پس دادند و بقیه را صرف خرید ساختمان و قرض دادن به برخی نهادهای دولتی کردند و مقداری نیز صرف امور رفاهی کارکنان شد.
آمار دروغی که تیتر یک روزنامه‌های زنجیره‌ای شد

* دنیای اقتصاد

این روزنامه حامی دولت نیز به این موضوع پرداخته است:

افشاگری بی‌سابقه توکلی علیه احمدی‌نژاد

گروه خبر: همه چیز از اعلام بازگشت محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق به عرصه سیاست آغاز شد. از همان روزی که خبرها از بازگشت او با وعده یارانه ۲۵۰ هزار تومانی حکایت می‌کرد. هر چند که او در واکنش به این خبر، آن را در توییتی تکذیب کرد؛ اما واکنش‌ها به احتمال بازگشت او به صحنه سیاسی ایران برای او و یارانش چندان دلگرم‌کننده نبود. از این رو برخی معتقدند او با شرکت در برخی همایش‌ها تلاش دارد تا ضمن بازسازی چهره خود، به نوعی از واکنش‌ها نسبت به خبربازگشتش نیز آگاهی پیدا کند. حضور او در شهر آمل و شرکتش در نخستین یادواره شهدای مدافع حرم این شهر، نمونه‌ای از تلاش‌ها‌ی اخیر او برای بازگشت به میدان سیاست به‌طور جدی است. با این حال او در سفرش به آمل نیز در کنار استقبالی که از او شد با تشکیل کمپینی به نام «سال‌های سخت احمدی‌نژادی را فراموش نمی‌کنیم» روبه‌رو شد، اما این تنها باز خورد منفی بخشی از مردم به موضوع بازگشت اوبه صحنه سیاست نیست. او حالا باید از سد مخالفت سیاستمداران و یاران گذشته‌اش هم عبور کند. اگر تا همین سه سال پیش هنوز یاران پیشین از سیاست‌های او دفاع می‌کردند، امروز به سرسخت‌ترین مخالفان بازگشت او تبدیل شده‌اند و با صراحت آرزو می‌کنند که او هرگز به عالم سیاست بازنگردد. آنها حتی پا را فراتر گذاشته و می‌گویند اگر یک بار دیگر قرار باشد رای بدهند، منتخب آنها محمود احمدی‌نژاد نخواهد بود.

یکی از طرفداران گذشته او احمد توکلی نماینده تهران در مجلس است که در مصاحبه با ویژه نامه نوروزی روزنامه اعتماد گفت: «اگر عقل امروز را داشته باشم و به انتخابات ریاست‌جمهوری دوره نهم بازگردم به احمدی‌نژاد رای نمی‌دهم.» احمد توکلی یکی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۴ بود که به رسم وفاداری به میثاق اصولگرایان از کاندیداتوری انصراف داد. بر مبنای آن میثاق،۶ نامزد اصولگرا (لاریجانی، قالیباف، محسن رضایی، ولایتی، احمدی‌نژاد و توکلی)که حکمیت شورای هماهنگی نیروهای انقلاب را پذیرفته بودند، میثاق نامه‌ای را امضا کردند تا جملگی به نفع نامزد برتر از نگاه نظرسنجی‌ها کنار بکشند. اما به گزارش خبرآنلاین، توکلی در این گفت‌وگو، رعایت نکردن میثاق اصولگرایان را باعث رئیس‌جمهور شدن احمدی‌نژاد توصیف کرد؛ اما او روز گذشته در نشست علنی پارلمان طی سخنانی به‌عنوان موافق کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور به شکل جدی از سیاست‌های محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرد و حتی پارا فراتر گذاشت و تخلف جدیدی از دولت احمدی‌نژاد را فاش کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، او گفت: «زمانی در دولت قبل ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از صندوق ذخیره ارزی برای تهیه دارو گرفته شد، اما صرفا ۴۵ هزار میلیارد تومان آن را پس دادند و بقیه را صرف خرید ساختمان و قرض دادن به برخی نهادهای دولتی کردند و مقداری را نیز صرف امور رفاهی کارکنان کردند. از این رو در بودجه ۹۵ جلوی دست‌اندازی‌ها به صندوق ذخیره ارزی را گرفتیم.»

به گزارش «ایرنا» توکلی ادامه داد: «همچنین ۷۲۱ میلیارد تومان نیز ذی‌حساب یکی از وزارتخانه‌ها هزینه رفاهی پرسنل خود کرده است و هنوز این پول به خزانه بازنگشته است.»… با این تفاسیر به نظر می‌رسد که بازگشت احمدی‌نژاد به عرصه سیاست راه چندان همواری برای او نخواهد بود.

* شرق

این روزنامه زنجیره‌ای نیز در تیتر اول خود به این موضوع پرداخته است:

احمد توکلی: دولت قبل ١٠۵هزارمیلیارد گرفت و پس نداد

شرق: بالاخره لایحه برنامه و بودجه کشور در صحن علنی مجلس بررسی شد و مخالفان و موافقان به ایراد سخنان خود پرداختند که البته در نهایت به تصویب کلیات بودجه سال ٩۵ ختم شد؛ اما نکته جالب ماجرا آنجایی بود که در میان سخنان نمایندگان باز هم ردپایی از خطاهای فاحش محمود احمدی‌نژاد به چشم می‌خورد. احمد توکلی، نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی که در قامت موافق این لایحه به ایراد سخنانی پرداخت با اشاره به رفتار دولت قبل در برداشت‌های مکرر از صندوق توسعه ملی، گفت: «زمانی در دولت قبل ١۵٠ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای تهیه دارو قرض گرفته شد اما صرفا ۴۵ هزار میلیارد تومان آن را پس دادند و بقیه را صرف خرید ساختمان و قرض‌دادن به برخی نهادهای دولتی و مقداری را نیز صرف امور رفاهی کارکنان کردند».
آمار دروغی که تیتر یک روزنامه‌های زنجیره‌ای شد

* فرهیختگان

روزنامه دانشگاه آزاد هم در تیتر اصلی خود نوشته است:

احمد توکلی در جریان تصویب کلیات لایحه بودجه سال ۹۵ فاش کرد

تخلف ۱۰۵ هزارمیلیاردی دولت دهم

کلیات بودجه سال ۹۵ دیروز به تصویب بهارستان‌نشینان رسید. این لایحه بعد از شنیدن نظرات موافقان و مخالفان با ۱۳۵ رای موافق، ۳۷ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده‌ای که حضور داشتند، تصویب شد احمدتوکلی: در دولت محمود احمدی‌نژاد ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از این حساب برای تهیه دارو گرفته شد اما صرفا ۴۵ هزار میلیارد تومان آن پس داده شد.

کلیات بودجه سال ۹۵ دیروز به تصویب بهارستان‌نشینان رسید. این لایحه بعد از شنیدن نظرات موافقان و مخالفان با ۱۳۵ رای موافق، ۳۷ رای مخالف ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده‌ای که حضور داشتند، تصویب شد. اما مهم‌ترین قسمت از دفاعیه‌ها در مخالفت و موافقت با بودجه ۹۵ به احمد توکلی، نماینده‌اصولگرای تهران در مجلس اختصاص داشت. او که در سال‌های اخیر نشان داده که نسبت به فسادهای اقتصادی حساس و پیگیر است در میانه صحبت‌های خود به موضوع صندوق ذخیره ارزی اشاره کرد که در تبصره ۱۹ جلوی برداشت از آن گرفته شده است. به گفته توکلی در دولت محمود احمدی‌نژاد ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از این حساب برای تهیه دارو گرفته شد، اما صرفا ۴۵ هزار میلیارد تومان آن پس داده شد. او افزود بقیه را صرف خرید ساختمان و قرض دادن به برخی نهادهای دولتی و مقداری را نیز صرف امور رفاهی کارکنان کردند، از این رو در بودجه ۹۵ جلوی دست‌اندازی‌ها به صندوق ذخیره ارزی را گرفتیم.
آمار دروغی که تیتر یک روزنامه‌های زنجیره‌ای شد

* قانون

این نشریه زنجیره‌ای هم اصطلاح برای این موضوع خرق کرده است:

افشای اسناد پاناماگیت توکلی درباره دولت احمدی نژاد

هزینه درمانی که درد شد

بازهم اکران جدیدی از فسادهای سریالی دولت پاکدستان صدای ملت را درآورد. مشخص نیست این رقم‌هایی که بر زبان برخی جاری می‌شود، چرا تا کنون توجه هیچ شخص و نهادی را به خود جلب نکرده بود. در تازه‌ترین افشاگری‌های مشاور اقتصادی پیشین احمدی‌‌‌نژاد علیه او، می‌گویند چندین‌ هزار میلیارد پول بیت‌المال که قرار بوده‌ خرج درمان هزاران کودک سرطانی و بیمار صعب‌العلاج شود، یک شبه مانند دکل‌های نفتی غیب شده‌است!

کی برده، کی‌خورده! مشخص نیست ولی همه می‌دانند که در دولت آن مرد مدعی، این مبالغ ناپدید شده‌است. او می‌گفت نفت را می‌خواهد سر سفره ملت بیاورد ولی تعریف این جریان فکری از ملت چه بود!؟ شاید برای او ملت فقط شامل همان چند نفر خط قرمزش می‌شدند!

کسی چه می‌داند چرا احمد‌توکلی که این روزها از احمدی‌نژاد دوری می‌کند افشا کرده‌است:« زمانی‌در دولت قبل ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از صندوق ذخیره ارزی برای‌تهیه دارو گرفته شد اما صرفاً ۴۵ هزار میلیارد تومان آن را پس دادند و بقیه را صرف خرید ساختمان و قرض دادن به برخی نهادهای دولتی کردند و مقداری نیز صرف امور رفاهی کارکنان شد.» اینجاست که مشخص می‌شود پول نفت کجا می‌رفت! حال متوجه می‌شویم که چگونه این افرادی که در آستانه انتخابات‌ها از جیب مردم بخشش می‌کردند! از کجا پشتیبانی می‌شدند! با هزار دردسر تحریم را دور می‌زدند!نفت جابه‌جا می‌کردند و در ادامه به راحتی با یک امضا هزاران هزار میلیارد پول به جیب این‌وآن می‌ریختند!
آمار دروغی که تیتر یک روزنامه‌های زنجیره‌ای شد

نکته جالب و شاید دردناک ماجرا اینجاست که هنوز این افراد با این تخلفات خاص! راست‌راست راه می‌روند، باد در غبغب می‌اندازند که سال آینده همه همدیگر را می‌بینیم!متهم‌های فسادمالی ۱۲۳ و ۳۰۰۰ میلیاردی اعدام شدند و رفتند ولی مسببان تخلف‌هایی با این حجم هنوز چشم طمع به ارکان نظام دارند.

در روزگاری که سران کشورهای غربی و نامسلمان برای افشاگری‌های فساد و پولشویی که در چند روز گذشته با اسناد پاناما منتشر شده است، از سمت خود استعفا می‌دهند و عرق شرم بر پیشانی آنها می‌نشیند، هر روز اخبار تخلف‌های ریز و درشت از دولتی که داعیه دینداری داشت، رسانه‌ای می‌شود و افراد به جای آنکه استعفا دهند، همچنان خود را فدایی میهن نیز معرفی می کنند و انتظار تشویق هم دارند!

مردم ایران بیشتر از اینکه چشم به راه آن مرد باشند که رفته‌بود، امیدوارند آن روز برسد که این افراد پاسخ‌ دوران ناخوشایند مدیریت خود را پس دهند؛ به امید آن روز!

******

واقعیت ماجرا: توکلی چه گفته بود؟

در حالی که تمامی نشریات زنجیره‌ای به استناد سخنان منسوب به احمد توکلی در جلسه روز گذشته مجلس از تخلف ۱۰۵ هزار میلیارد تومانی دولت احمدی‌نژاد خبر داده‌اند، مراجعه به فایل صوتی اظهارات توکلی، نشان می‌دهد این رقم کاملا کذب محض است و توکلی اصلا چنین چیزی نگفت.

سخنان توکلی در جلسه دیروز مجلس درباره برداشت دولت قبل از صندوق توسعه ملی بدین شرح بود:

یکی از کارهای قابل دفاع کمیسیون تلفیق دفاع از صندوق توسعه ملی است بنده به دولت عرض می‌کنم از منابع صندوق برندارند. برای نمونه از خرج‌هایی که از کیسه صندوق شده یکی را میگویم. در روزهای آخر دولت پیشین، شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای داشت که ۲.۵ میلیارد دلار با کارمزد صفر و شش ماهه برای واردات دارو، کود، کالای اساسی مواد اولیه به دولت قرض داده شود. اما شرکت جهاد سبز ]وابسته به وزارت جهادکشاورزی[ از ۱۵۲ میلیارد تومانی که گرفته فقط ۴۵ میلیارد تومان برگردانده و بقیه را ساختمان خریده و به شرکت‌های دولتی دیگر قرض داده یا صرف حق‌العمل بازرگانی کرده است. همچنین مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات صنایع روستایی و عشایری جاهد ]وابسته به وزارت جهادکشاورزی[ از ۲۳۶ میلیارد تومانی که گرفته ۱۷۳ میلیارد تومان از این پول را برای خرید دو ساختمان صرف کرد. همچنین ذی‌حساب و مدیرکل امور مالی وزارتخانه ]جهادکشاورزی[ کارهای عجیبی کرده مثلا ۷۲۱ میلیارد تومان از این پول بابت خدمات رفاهی کارکنان پرداخت کرده است. یعنی ارزی که باید صرف سرمایه‌گذاری جهت اشتغال جوانان شود، صرف اقدامات غیرقانونی مدیران دولتی می‌شود. به دولت عرض می‌کنم حمایت از صندوق توسعه ملی یک راه مهم اقتصاد مقاومتی و یک راه برای نجات کشور است.

Flash version 10,1 or greater is requiredYou have no flash plugin installed

Click here to download latest version
فایل صوتی سخنان توکلی در مجلس: (لینک دانلود صوت)

همانطور که از سخنان توکلی مشخص است، وی اصلا رقم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برداشت دولت دهم از صندوق توسعه ملی و عدم بازگشت ۱۰۵ هزار میلیارد تومان از این مبلغ را مطرح نکرده بود.

برخلاف آنچه که نشریات زنجیره‌ای امروز تیتر اول خود کرده‌اند، رقمی که توکلی بیان کرده است، ۲٫۵ میلیارد دلار است که با فرض هر دلار ۳۰۰۰ تومان حدود ۷۵۰۰ میلیارد تومان می‌شود که سرجمع تخلفاتی که توکلی ذکر کرده به هزار میلیارد تومان می‌رسد (و حتما باید این تخلف رسیدگی شود) اما ۱۵۰ یا ۱۰۵ هزار میلیارد تومان مورد ادعای زنجیره‌ای‌ها صحت ندارد.

* تخلفات در کدام دولت رخ داده؟

سوال مهم این است که نشریات زنجیره‌ای واقعا به ابهامات نسخه‌ای که پیچیده‌اند، فکر نکرده‌اند؟

آنطور که توکلی گفته تصمیم شورای عالی امنیت ملی برای اختصاص ۲٫۵ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی در روزهای پایانی دولت دهم اتخاذ شده بود. بنابراین احتمالا بخشی از پرداخت این پول‌ها به شرکت‌های مذکور در دولت یازدهم رخ داده و تخلفات رخ‌داده به دولت یازدهم نیز مربوط است.

چند سوال مهم اقتصادی از نشریات زنجیره‌ای:

۱٫ آیا اصلا عقلانی یا ممکن است به طور یکجا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان (معادل ۵۰ میلیارد دلار) برای واردات کالاهای اساسی تخصیص داده شود؟

۲٫ اصلا صندوق توسعه ملی در سال‌های اخیر هیچ‌گاه دارای چنین موجودی نقدی بوده که بتوان از آن برداشت کرد؟

۳٫ بر فرض که دولت قبل در روزهای پایانی چنین پولی از صندوق توسعه ملی برداشت کرده بوده، آیا مسئولان جدید صندوق توسعه ملی در دولت یازدهم تاکنون به این موضوع پی نبرده بودند؟ اگر مطلع بودند، چرا اعلام نکردند؟

۴٫ اگر این ۱۵۰ هزار میلیارد تومان تماما در بازار داخل صرف شده، که باید سبب افزایش جهشی پایه پولی، نقدینگی و تورم در ابتدای دولت یازدهم می‌شد اما چرا مطابق آمارهایی که دولت روحانی منتشر کرده، اینچنین نشد؟

۵٫ اگر این رقم هنگفت صرف واردات شده باید در آمار واردات در سال ۹۲ خود را نشان می‌داد اما چرا مطابق آمار گمرک، اینچنین نشده است؟

بنابراین هر فردی با حداقل عقل اقتصادی و آشنایی اولیه با آمار و ارقام بودجه‌ای و اوضاع حساب و کتاب‌های کشور، می‌فهمد که رقم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان مذکور، اشتباه است.

لازم به ذکر است این مطلب روز یکشنبه ابتدا در برخی خبرگزاری‌ها به اشتباه منتشر شد. در این اشتباه احتمالا سهوی، به جای رقم ۱۵۲ میلیارد تومان، ۱۵۲ هزار میلیارد تومان درج شده بود، سپس برخی سایت‌های حامی دولت نیز آن را کپی کرده و بازنشر دادند.

اما به نظر می‌رسد نشریات زنجیره‌ای به خوبی از نادرست بودن این رقم مطلع بوده‌اند اما تمایل سیری‌ناپذیر آنها در پوشاندن ردای فساد بر دولت قبل برای انحراف افکار عمومی از ناکارآمدی‌های دولت یازدهم، سبب شده ادعای فساد ۱۵۰ یا ۱۰۵ هزار میلیارد تومانی را با آب و تاب هر چه تمام‌تر پوشش دهند.

احمد توکلی نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با نسیم در واکنش به خبر برخی از رسانه ها درباره انتشار نادرست اظهاراتش در جلسه دیروز مجلس گفت: من در نطق خود در دفاع از گزارش کمیسیون تلفیق مطلبی را نقل کردم به این مضمون که “در اواخر تیرماه ۹۲ که آخرین روزهای فعالیت دولت آقای احمدی نژاد بود، شورای عالی امنیت ملی تصویب کرد که ۲٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در اختیار دولت قرار گیرد تا به وسیله آن بتواند دارو، کود و کالاهای اساسی وارد کند. قرار بر این شد دولت این محموله را شش ماهه بیاورد، بفروشد و آن را با سود صفر درصد به صندوق بازگرداند.”

وی خاطرنشان کرد: این مصوبه در دولت یازدهم اجرا شد و متاسفانه شرکتهای مسئول وارد کننده این کالاها به وظایفشان به درستی عمل نکردند. بخشی از این پولها برای احداث ساختمان؛ پرداخت وام و کمک رفاهی کارکنان هزینه شد و بخشی دیگر را در حساب‌های خود نگه داشتند و بازنگرداندند.

این تخلفات به دولت آقای احمدی نژاد ربطی ندارد و از نیمه دوم سال ۹۲ و در سال ۹۳ در دولت آقای روحانی اتفاق افتاده است. البته مواضع من نسبت به دولت آقای احمدی نژاد را همه می دانند.

نماینده مجلس گفت: همچنین بنده در مخالفت با فاینانس ۵۰ میلیارد دلاری گفتم که مخالف قرض ۵۰ میلیارد دلاری هستم و برخی از رسانه‌ها ۵۰ میلیارد دلار را ضربدر دلار ۳۰۰۰ تومانی کردند که ۱۵۰ هزار میلیارد تومان می شود (یعنی نصف بودجه عمومی) و از قول من گفتند دولت قبل ۱۵۰ هزار میلیارد گرفت و پس نداد در حالی که این ربطی به دولت آقای روحانی و دولت آقای احمدی نژاد ندارد. لذا آنچه رسانه های اصلاح طلب از قول بنده نوشتند خلاف واقع است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: