تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۴ - ۱۰:۲۴ کد مطلب 92444

اشتغالزایی ده هزار آذربایجانی در تعلیق تصمیمات ” اتاق کرمان “/ طرح صیانت مسئولین از مس آذربایجان چه خواهد بود؟

محفلی با نام ” اتاق کرمان ” متشکل از چهره های شاخص سیاسی کشوری و اهل کرمان و بعضا سهامدار مس کرمان، از سالهای گذشته گرد هم آمده و با هر سلیقه ی سیاسی درصدد حفظ منافع سهامی خود می باشند. به نظر می رسد تعطیلی مس آذربایجان از تصمیمات چنین اتاقی نشات گرفته و برخی از مسئولین استانی توان مقابله با چنین انحصاری را ندارند.

به گزارش میدان ۷۲ در سال ” اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل ” بر آن شدیم تا اولویت های اساسی پیشرفت و بهبود وضعیت اقتصادی استان را در قالب ” مطالبه ی اقدام و عمل ” مطرح کنیم. با توجه به وجود معادن موجود در آذربایجان، یکی از اولویت های اساسی اشتغال و درآمدزایی در استان، صنعت مس می باشد.

معادن مس خوی، مسجد داغی جلفا، اهر و سونگون قطب مس آذربایجان محسوب شده و توانایی تغذیه ی سه کارخانه ی ذوب ، پالایش و اسید سولفوریک را داراست. این درحالی است که هم اکنون به کارخانجات مناطق دیگر هم کنسانتره می فرستد. بر اساس برنامه ریزی ها سه کارخانه ی مذکور نیازمند ۷۵۰هزار تن کنسانتره در سال بوده که توانایی تامین ۴۵۰ هزارتن از معدن سونگون وجود دارد.

شرح کوتاهی از تعلیق تدریجی مس آذربایجان

طبق توافقات و مصوبه ی سفر استانی هیئت دولت گذشته، این طرح قرار بود در مرحله ی اول با سرمایه گذاری ۵هزار میلیارد تومان توسط شرکت ملی صنایع مس ایران آغاز به کار کند که تاکنون ۱۲۰۰میلیارد تومان از مقدار مصوب، هزینه شده و سوله گذاری ها و خریداری بخشی از دستگاههای مرتبط انجام شده است. در این میان به دلیل سهولت و پیگیری های متمرکز، شرکت صنایع مس آذربایجان تاسیس شد.

پس از تشکیل شرکت مس آذربایجان، از صدر تا ذیل پیگیری پروژه های ذوب، پالایش و اسید سولفوریک برعهده ی این شرکت قرار گرفت. لکن مس آذربایجان به دلیل اعتبار صفر، توانایی سرمایه گذاری را نداشت. بر این اساس و با بهانه ی مقرون به صرفه نبودن طرح ها، کل مس آذربایجان تاکنون به جز فروش کنسانتره ها به حالت تعلیق درآمد.

همه ی این پروسه درحالی است که معادن آذربایجان همواره درحال ارسال و فروش کنسانتره های خود به کارخانجات سرچشمه و کرمان می باشند. شرکت مس کرمان در مرحله ی سود دهی بوده و صنایع پایین دستی مس کرمان در سال هزار میلیارد تومان عواید بهمراه می آورد. ۴۰درصد عواید مس کرمان مختص سهامداران بوده، ۴۰ درصد مابقی آن در اختیار سهام عدالت قرار گرفته و ۲۰درصدش هم سهم دولت می باشد.

اشتغالزایی ده هزار آذربایجانی در تعلیق تصمیمات ” اتاق کرمان ”

نکته ی مهم این داستان اینست که اگر طرح شهرک مس سونگون اجرایی شود، کل معادن آذربایجان درخدمت سه کارخانه ذوب، پالایش و اسید سولفوریک بوده و کنسانتره ای از این منطقه روانی کرمان نمی شد. به همین دلیل دست های پشت پرده با طرح ریزی سناریوهای پیچیده ای مهمترین طرح اقتصادی استان را به تعلیق کشاندند.

براساس بررسی های کارشناسی، درصورت تحقق این پروژه ۷هزار نفر به صورت مستقیم در شهرک صنعتی مس سونگون بکارگیری می شدند و تا ۱۲هزار نفر اشتغال زایی به طور غیر مستقیم و به واسطه ی صنایع پایین دستی انجام می شد.

پس از شرح مختصری از این مهم، سوال و مطالبه ی اصلی از مسئولین و نمایندگان استانی اینست که در سال اقدام و عمل چه تحرک مثبتی را برای تحقق این طرح و صیانت از صنعت مس آذربایجان در مقابل انحصار گران منفعت خواه انجام خواهند داد؟

طبق اخبار رسیده به زیتون، محفلی با نام ” اتاق کرمان ” متشکل از چهره های شاخص سیاسی کشوری و اهل کرمان و بعضا سهامدار مس کرمان، از سالهای گذشته گرد هم آمده و با هر سلیقه ی سیاسی درصدد حفظ منافع سهامی خود می باشند. به نظر می رسد تعطیلی مس آذربایجان از تصمیمات چنین اتاقی نشات گرفته و برخی از مسئولین استانی توان مقابله با چنین انحصاری را ندارند.

طرح صیانت مسئولین از مس آذربایجان چه خواهد بود؟

اگر چنین است، اساسا شرکت مس آذربایجان به چه علتی شکل گرفت؟ و پس از تاسیس آن چرا و تا چه زمانی باید از محل سودآوری فروش کنسانتره منتظر تحقق شهرک صنعتی با اشتغالزایی مستقیم ۱۰هزار نفر باشیم؟

تعلیق مستقیم این شهرک پس از سفر معاون اول رئیس جمهور رسمیت یافت و استاندار آذربایجان شرقی با توجه به همگرایی فکری و سیاسی خود با جهانگیری تاکنون هیچ اقدام موثری را برای حل این مشکل حداقل در میدان عمل انجام نداده است. آقای جبارزاده بخوبی واقف است که تحقق اشتغال با رقم اشاره شده، می تواند به موفقیت بی چون و چرای دولت تدبیر تبدیل شود.

منبع : زیتون

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: