تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۴ - ۱۸:۲۱ کد مطلب 92507

تنها برائت دکتر احمدی نژاد متوجه شیطان و قدرتهای شیطانی است

آقای احمدی نژاد همیشه منادی عشق و آزادی و محبت و عدالت مدافع ارزشهای اخلاقی و انسانی بوده اند و صدها میلیون انسان در گوشه و کنار جهان به آقای احمدی نژاد عشق می ورزند و ایشان را از صمیم جان دوست دارند که یک نمونه آن در سفر سال گذشته ایشان به شهر بورسا در ترکیه نشان داده شد. برخی مقایسه ها از نوع قیاس مع الفارق است.

به گزارش میدان ۷۲ متن کامل گفتگوی علی اکبر جوانفکر، مشاور رسانه ای دکتر احمدی نژاد را با هفته نامه تماشاگران امروز می خوانید:

علی اکبر جوانفکر را شاید هنوز هم بیشتر باید یک فعال رسانه ای دانست تا فعال سیاسی اما به نظر می رسد خودتان تصمیم گرفتید از فضای رسانه ای فاصله بگیرید و در قامت یک فعال سیاسی مطرح شوید. آن هم از طیف آقای احمدی نژاد که حالا دیگر نه اصولگرا شناخته می شود ، نه اصلاح طلب و نه حتی اعتدال گرا! خودتان اگر قرار باشد اسلوب و مرام سیاسی جریان تان را تعریف کنید ، چه نامی بر آن می گذارید و این تبدیل شدن به یک فعال سیاسی را برای خود گامی به جلو می دانید؟

در ابتدا سلام و دورد می فرستم به شما و خوانندگان محترم نشریه تماشاگران، با وجود تلاش های دامنه دار سیاسی و رسانه ای صورت گرفته برای وانمود سازی دکتر احمدی نژاد به عنوان نماینده یک جریان خاص سیاسی ، باید به این حقیقت اذعان کرد که ایشان هرگز در قامت یک جریان سیاسی بروز و ظهور نداشته اند. تجربه دوران مدیریتی دکتر احمدی نژاد به روشنی نشان می دهد که ایشان فارغ از هر گونه گرایش سیاسی ، همواره در موضع دفاع از انقلاب و ارزشهای ناب آن از جمله اجرای عدالت و حراست از استقلال و آزادی و نیز خدمت مفید، صادقانه و بی منت به مردم قرار داشته اند ، بنابراین بنده ایشان را مدافع راستین انقلاب و نماینده واقعی مردم شناسم. بنده نیز نه در موضع یک فعال رسانه ای یا سیاسی بلکه عضوی بسیار کوچک از خیل عظیم ملت ایران هستم.

برای مردی که اولین اتفاق زندگی کاری‌اش اخراج از اروپا به دلیل حمایت از فتوای امام ره در مورد سلمان رشدی بوده ، چه اتفاقاتی می افتد که ۳ دهه بعد در دادگاه به جرم نداشتن التزام عملی به انقلاب اسلامی محاکمه می شود؟ آیا شما از دیدگاه های انقلابی دهه ۶۰ تان فاصله گرفتید یا فکر می کنید اتهامات وارده به شما دور از واقعیت بوده است؟

پاسخ: بسیار روشن است که بنده در دفاع از انقلاب و آرمانهای آن راسخ تر از همیشه هستم و البته هنوز برای این سوال شما پاسخ روشنی نیافته ام که چرا هدف چنین رفتاری قرار گرفته ام.
درباره شروع آشنایی شما با آقای احمدی نژاد ، مقطع حضور ایشان در شهرداری عنوان شده ، زمانی که به نظر می رسد با آقای ناصری به مشکل خورده بودید . این اختلاف در ایرنا باعث دلخوری تان از جریان اصلاح طلبی است یا اساسا با طرز فکر اصلاح طلبان اختلاف اساسی دارید؟

پاسخ: بنده برای آقای ناصری مدیرعامل وقت ایرنا احترام قائل هستم و اختلاف نظرم با ایشان بیشتر متاثر از جنبه های مدیریتی بود. البته بنده هرگز با اصلاح طلبان قرابت فکری نداشته ام.

دولت آقای احمدی نژاد از همان روزهای نخست ، متهم به شعارزدگی بود و حاشیه های رسانه ای زیادی به همراه داشت. عده ای اعتقاد دارند خود ایشان و همراهان رسانه ای شان کاملا بر اساس استراتژی مشخص این خبرسازی ها را راه می انداختند. مثلا از همان طرح پرسش هلوکاست تا ماجرای هاله نور ، یا معجزه هزاره سوم. حرف هایی که باجدیت تمام بیان می شدند و مثل بمب فضای کشور و دنیا را تکان می دادند. نظر شما چیست؟

پاسخ: دولت های نهم و دهم در همه زمینه ها ، دارای یک کارنامه عملکردی بسیار موفق ، درخشان و بی نظیر است و شعار زدگی و حاشیه پردازی نمی تواند زیبنده کسانی باشد که به اذعان مراجع آماری بین المللی بالاترین راندمان کاری در طول سالهای قبل و پس از انقلاب را از خود برجای گذاشته اند.
خیلی از منتقدان دولت های نهم و دهم این دولت ها را متهم به جنگ افروزی می کنند. اینکه سیاست های همراه با جهان هراسی این دولت سبب شد تا تحریم ها اینچنین پیچیده شوند. مشکلات کشوراین قدر پیچیده شود و تحریم هایی که آقای احمدی نژاد می گفتند کاغذهای باطله ای بیش نیستند حتی دولت ایشان را هم عملا در سال های پایانی فلج کرده بود. ولی به نظر می رسد شما همچنان اعتقاد به این مسئله نداشته باشید. درست است؟

پاسخ: دولت قبل بهترین روابط را با کشورهای مختلف جهان داشت و ادعای جنگ افروزی یا جهان هراسی در دولت های نهم و دهم ، دروغ محض است. تحریم های ناحق اعمال شده از سوی آمریکا و برخی کشورهای همپیمان او ، ریشه در ایستادگی ملت ایران بر حقوق هسته ای خود و البته برخی رفتارهای خائنانه در داخل کشور دارد و بنده هیچ ارتباطی میان تحریم ها با کاغذ باطله خواندن آنها نمی بنیم. البته از یاد نبرید که آمریکا و کشورهای ۱ ۵ نیز در عمل نشان داده اند که توافقاتشان با ایران در قالب برجام ، چیزی فراتر از یک کاغذ باطله نبوده است. شما کافی است به بررسی تهدیدهای انجام شده از سوی آمریکا علیه ایران بپردازید تا دریابید که تهدید های آمریکا علیه ایران در دولت یازدهم به مراتب نسبت به دولت قبل افزایش یافته است.

انتقاد دیگری که زیاد از سوی منتقدان دولت وارد می شد درباره دخالت آقای احمدی نژاد در ریز امور بود. ایشان از فوتبال تا سینما تا برق تا انرژی هسته ای آمارهایی از فعالیت کار کارشناسی بر اساس نفر ساعت می دادند و تاکید داشتند خودشان در تمامش حاضر بودند. آمارهایی که آقای احمد توکلی اخیرا در مصاحبه ای نوروزی به آنها انتقاد شدیدی کرده بود. این آمارها از کجا می‌آمد؟ چه اصراری به آمارهای بعضا غیرواقعی وجود داشت؟ شما به عنوان مشاور رسانه‌ای ایشان چه نقشی در اصلاح مسائل مطروحه داشتید؟

پاسخ: یک دولت فعال و پرکار ، تاثیر و حضور خود را در بسیاری از صحنه ها نشان می دهد و این نه فقط یک اشکال نیست بلکه یک حسن و ویژگی ممتاز است که باید از همه دولتها مطالبه شود. سئوال شما در مورد آمارها نیز بسیار مبهم است و برای آن پاسخی وجود ندارد مگر آنکه موضوع مشخصی را مطرح کنید که قابل پاسخگویی باشد.

چند جمله معروف از آقای احمدی نژاد به جا مانده که مثلا خود شما به عنوان بازوی رسانه ای دولت ، هیچ گاه سعی در مستندسازی اش نکردید. مثلا، از همان جمله معروف «گوجه فرنگی در کنار خانه ما در نارمک ارزان تر است» تا «دختر بچه ای که در زیرزمین خانه اش انرژی هسته ای تولید کرده». این ها بلوف سیاسی بودند یا واقعیت داشتند؟ هیچوقت نخواستید در این موارد روشنگری کنید؟

پاسخ: این نوع از سووالات از نظر بنده ارزش پاسخگویی ندارند.

شما سال ۹۲ برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردید ، بعد هم تعبیرتان از انتخاب شاگرد تنبل برای روحانی در رقابت با قالیباف و جلیلی را به کار بردید. یعنی اعتقاد دارید اگر آقای مشایی می ماند پایگاه اجتماعی داشت و رای می آورد؟

پاسخ: پیشتر در این زمینه اظهار نظر کرده ام و فکر نمی کنم توضیح بیشتری به اینگونه موضوعات لازم باشد.

الان خیلی ها بر این باورند که در دست داشتن تابلوی انتقاد از احمدی نژاد رای آوراست. اهرمی که روزگاری شخص ایشان و طیف حامی اش در رقابت با تیم آقای هاشمی و اصلاح طلب ها استفاده می کرد. شما به این ادعای تازه اعتقاد دارید؟

پاسخ: نظر آن خیلی هایی که شما می فرمایید، محترم است و بنده نظری ندارم.

مصاحبه شما با آقای رشیدپور حواشی زیادی به دنبال داشت و بالاخره هم منتشر نشد. چرا؟

پاسخ: این سئوال شما متوجه کسانی است که از پخش مصاحبه جلوگیری کردند و بنده نیز نمی دانم که کدام بخش از صحبت های بنده باعث برآشفته شدن آنها شده است؟ البته سانسور ظاهرا دو بخش دارد یا قسمتی از مصاحبه را سانسور می کنند و اجازه می دهند بقیه آن پخش شود یا از پخش کل مصاحبه جلوگیری می کنند که به نظر می رسد سانسور کل مصاحبه از نظر آقای رشیدپور ارجح بوده است.

شما ممنوع‌التصویر هستید و در این باره چیزی به شما ابلاغ شده است؟

پاسخ: آزادی جزو حقوق اساسی هر فرد است و هیچکس حق ندارد آن را از دیگران نفی کند. بنده ممنوع التصویر نیستم هرچند که آشکارا چنین به نظر می رسد عده ای تصمیم و نظر خود را فراتر از قانون می دانند و به هیچکس نیز پاسخگو نیستند.

صحبت‌هایی که انجام داده بودید چه نکاتی داشت که ایشان نتوانستند منتشرش کنند؟

پاسخ: شاید مناسب باشدکه آقای رشیدپور را مخاطب سووال خود قرار دهید و از ایشان بپرسید مگر جوانفکر چه چیزی را مطرح کرده بود که از پخش آن جلوگیری به عمل آمد. به این دلیل که اطلاعات ایشان در این باره ، بیشتر از بنده است.

چه کسی بازبینی کرده بود و احتمالا نظر به منتشر نشدن مصاحبه داده بود؟

پاسخ: در این زمینه به بنده توضیحی داده نشده است و بنده نمی توانم پاسخ روشنی به شما بدهم.

از میان نزدیکان آقای احمدی‌نژاد مدت‌هاست که خبر و مطلبی هم از آقای مشایی منتشر نمی‌شود. ایشان در این زمینه ممنوعیت قانونی دارند؟ به ایشان توصیه‌ای شده؟ شما به عنوان یک فعال رسانه‌ای فکر می‌کنید در صورت امکان بهتر نیست ایشان بیایند و در مورد مسائلی که در موردشان مطرح می‌شود و شائبه‌ها پاسخگو باشند؟

پاسخ: بنده سخنگوی آقای مشایی نیستم و باید از خود ایشان بپرسید.

شما به عنوان مشاور مطبوعاتی آقای احمدی‌نژاد جایگاه رسانه ای ایشان را چطور ارزیابی می‌کنید؟ الان چند نشریه، سایت یا خبرگزاری نزدیک به ایشان هستند و حاضرند منصفانه نظرات ایشان را منعکس کنند؟

پاسخ: برای بنده مهم آن است که ایشان چه جایگاهی در میان مردم و افکار عمومی دارند و می توانم بگویم ایشان جایگاه ممتازی دارند.

شما، آقای احمدی‌نژاد و اغلب نزدیکان ایشان جایی در رسانه ملی ندارید. در این زمینه ضابطه‌ای وجود دارد؟ دلیل این بایکوت رسانه‌ای را می‌دانید؟ به شما چیزی گفته‌اند؟

پاسخ: طی دو سال و نیم گذشته ، آقای احمدی نژاد در رسانه ملی بدون جایگاه نبوده اند. صدا و سیما بارها و بارها این امکان را برای افراد اصلاح طلب و اصولگرا فراهم کرده است تا علیه رئیس جمهور سابق سخن بگویند. دست اندرکاران رسانه ملی باید از خود بپرسند که چرا این همه سخن پراکنی علیه دکتر احمدی نژاد، افکار عمومی را تحت تاثیر قرار نداده است؟! آیا به راستی آنها به اشتباهات خود واقف خواهند شد؟

در مورد نظرات آقای احمدی‌نژاد در حوزه‌های اجتماعی با وجود ۸ سال ریاست جمهوری‌شان همچنان سوء‌تفاهم‌های بسیاری وجود دارد. منتقدان‌شان ایشان را فردی تند و معتقد به فضای بسته اجتماعی و سیاسی می‌دانند اما برخی از ابراز نظرهای ایشان و آنچه اغلب حامیان‌شان می‌گویند با این تصور در تعارض است. شما به عنوان فردی که از افکار فرهنگی ایشان مطلعید چه نظری در این مورد دارید؟ کدام تصمیمات و اقدامات اقای احمدی‌نژاد را گویای باز بودن‌شان در زمینه آزادی‌های اجتماعی و سیاسی می‌دانید؟

پاسخ: درقانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، رئیس جمهور دارای اختیارات و مسئولیت های مشخصی است و همه نهادهای حاکمیتی نیز باید آن را به رسمیت بشناسند. با وجود مقاومت ها و مخالفت هایی که برخی نهادها در برابر اختیارات رئیس جمهور داشتند، دکتر احمدی نژاد تمامی تلاش خود را به انجام رساند تا هم وظایف خود را در پیشرفت همه جانبه کشور به انجام برساند و هم به وظایف خود در حراست از حقوق اساسی و قانونی بپردازد. موارد فراوانی در این زمینه وجود دارد که من فقط به یکی از این موارد اشاره می کنم. دردولت آقای خاتمی از اکران فیلم سینمایی به رنگ ارغوان به کارگردانی آقای حاتمی کیا جلوگیری شده بود اما دکتر احمدی نژاد شخصا وارد این موضوع شدند که در نتیجه آن فیلم مزبور به روی پرده رفت. البته ما هیچگاه از آقای حاتمی کیا انتظار نداشتیم که قدردان این موضوع باشد. بنده می توانم به موارد متعدد دیگری در این زمینه اشاره کنم اما ترجیح می دهم شما با انجام یک کار تحقیقی ، مصادیق آن را برای مردم بازگو کنید.

عده‌ای بر این باورند که مخالفت آقای احمدی‌نژاد با فعالیت احزاب ان‌جی‌اوها و همینطور بسته شدن بسیاری از اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی مثل خانه سینما یا انجمن روزنامه‌نگاران در دوران ایشان نشانه‌های روشنی از گرایش فکر ایشان در مورد تکثرگرایی سیاسی و اجتماعی است. شما چه فکر می‌کنید؟

پاسخ: این ادعای شما غیر مستند و خلاف واقع است و دکتر احمدی نژاد هرگز چنین مخالفتی را ابراز نکرده اند.

در حوزه رسانه و فرهنگ که شما اشراف کامل دارید هم منتقدان می‌گویند تفکرات و جهت‌گیری وزرای ایشان، آقایان صفار هرندی و حسینی بیانگر علاقه ایشان به فضای باز و متکثر فرهنگی نیست. شما چه فکر می‌کنید؟ همینطور در حوزه مطبوعات و رسانه حضور آقای رامین برای مطبوعاتی‌ها خاطرات ناخوشایندی را رقم زد و دوران ایشان با محدودیت‌ها و فشارهای بسیاری همراه بود. موافقید؟

پاسخ: باید اذعان کنم که وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولتهای نهم و دهم به رغم تلاشهایی که به عمل آوردند ، نتوانستند منویات دکتر احمدی نژاد را آنطور که مد نظر ایشان بود به درستی به انجام برسانند. البته باید بپذیریم که برخی نهادهای ذی نفوذ و خارج از کنترل دولت نیز در حوزه فرهنگ حضور دارند که صاحب تاثیر هستند و به جای هم افزایی می توانند تلاشهای دولت را بی اثر یا خنثی کنند. با این وجود در دولت قبل ، رسانه های منتقد از دست رئیس جمهور وقت جایزه دریافت کردند و چند صدایی در فضای رسانه ای وجود داشت اما امروز عملا شاهد حاکمیت فضای تک صدایی در حوزه رسانه ای هستیم .

آقای احمدی‌نژاد چقدر فضای رسانه‌ای را دنبال می‌کنند؟ چقدر در فضای مجازی حضور دارند یا از تحلیل‌های مطبوعات و رسانه‌های داخلی و بین‌المللی آگاه می‌شوند؟ چقدر علاقه دارند و وقت می‌گذارند؟ شما به عنوان مشاور ایشان در این زمینه، چقدر تسلط ایشان و آگاهی‌شان را از این حوزه تایید می‌کنید؟

پاسخ: کسی که دارای ارتباطات گسترده ای با لایه های مختلف اجتماع است ، اطلاعات خود را از مجاری گوناگون به دست می آورد و دکتر احمدی نژاد نیز به لحاظ ارتباطات گسترده ای که دارند، پیوسته در معرض دریافت اخبار و اطلاعات هستند. علاوه براین خبرگزاری ها و رسانه های داخلی و خارجی نیز منبع مناسبی برای دریافت اخبار و اطلاعات محسوب می شوند.

دوست و دشمن آقای احمدی‌نژاد تایید می‌کنند که ایشان به خوبی می‌توانند فضا را به نفع خود تغییر دهند. به عنوان یک سیاستمدار نبوغی ذاتی در همراه کردن رسانه‌ها با خود دارند و در بزنگاه‌ها برای برگرداندن موج یا شکستن اتمسفر رسانه‌ای فوق‌العاده عمل می‌کنند. استفاده‌شان از رسانه‌های همسو هم بسیار قابل توجه بوده. این استعداد ایشان از کجا ناشی می‌شود؟ مشاوره شما و دوستان‌تان چقدر به ایشان کمک می‌کرده؟ مواردی را به یاد دارید که خود آقای احمدی‌نژاد تیزهوشی‌اش را در استفاده از مدیا نشان داده و شما را هم حیرت‌زده کرده باشد؟

پاسخ: شما اشاره کردید که ایشان دارای یک نبوغ ذاتی هستند و بنده نیز به این حقیقت اذعان می کنم. با این وجود ایشان به مشاوره نیز اهمیت ویژه یی می دهند و برای انجام تصمیمات مهم همواره با افراد ذیصلاح رایزنی می کنند. در زمینه رسانه ای نیز ، توصیه ها و نظرات مشورتی افراد معتمد خود را مورد توجه قرار می دهند.

آقای احمدی نژاد معتقد بودند دولتشان دولت پاک‌ دستان است، بعد از ماجراهای رحیمی و مرتضوی و بابک زنجانی و اتفاقاتی مثل دکل گم شده نفتی، همچنان فکر می کنند اطرافیان شان پاک بودند؟ بعدها هیچ وقت پشیمان نشدند که چرا این اندازه به همه اطرافیانشان اعتماد داشتند؟

پاسخ: فکر می کنم در طراحی سوال باید دقت بیشتری صورت بگیرد. آیا می توانم از شما سووال کنم که اتهام آقای رحیمی چه ارتباطی با دولت آقای احمدی نژاد یا جایگاه ایشان به عنوان معاون اول دولت قبل داشته است؟ آقای مرتضوی به چه چیزی محکوم شده است؟ بابک زنجانی از دست چه کسانی جایزه و لوح تقدیر دریافت کرده است؟ او برای انتخابات به حساب چه کسی پول واریز کرده است؟ با کنار هم قرار دادن اتهامات بی اساس نمی شود بر آنها لباس حقیقت پوشاند. یادتان باشد که دولت قبل پاک دست ترین دولت تاریخ ایران بوده است و رژیم صهیونیستی قادر به انتقام گرفتن از دکتر احمدی نژاد و دولت او نبوده و نخواهد بود.

آقای احمدی نژاد خاستگاه اصولگرایی داشتند اما در دولت دومشان حمایت خیلی از جریان های اصولگرایی را از دست دادند. اولا آیا ایشان هنوز خودشان را اصولگرا می دانند؟ فکر می کنید اگر تجربه امروز را داشتند، باز هم بدنه دولتشان را بر پایه نیروهای اصولگرا می چیدند؟

پاسخ: شما دو مبحث کاملا متفاوت را با هم خلط کرده اید . یکی اصولگرایی به مفهوم یک فکر و اندیشه انقلابی و دیگری یک جریان مدعی اصولگرایی است که این دو را در سووال خودتان یکی فرض کرده اید. دولت دکتر احمدی نژاد از نظر فکری و اعتقادی یک دولت انقلابی و ارزشگرا محسوب می شد اما وامدار هیچیک از جریانات سیاسی نیز نبود. اتکاء عمومی دکتر احمدی نژاد بر به کارگیری نیروهای انقلابی و ارزشگرا بود که متاسفانه بعدا معلوم شد معدودی از آنها ، میثاق نامه خود با رئیس جمهور را نقض کرده و با برخی از جریان های سیاسی پیوند خورده اند.

دولت بهار مشخصا به نظر می رسید قرار است با ریاست جمهوری اسفندیار رحیم مشایی ادامه پیدا کند، اما این گونه نشد. آیا واقعا آقای احمدی نژاد پیش بینی نمی کردند که مشایی رد صلاحیت شود؟

پاسخ: مایل به پاسخگویی به اینگونه سئوالات نیستم.

لابد شما بارها تحلیل هایی از این دست خوانده اید که احمدی نژاد در دفاع از مشایی هزینه زیادی پرداخت کرد، فکر می کنید این هزینه ها چقدر منطقی بود؟ خود آقای احمدی نژاد چه جوابی دارند برای کسانی که از ایشان به خاطر اصرار بر حمایت از مشایی، دلخور شدند؟

پاسخ: یادتان باشد که بر اساس یک سنت تاریخی ، دفاع از حق و حقیقت همیشه مستلزم پرداخت هزینه هایی است که گاهی ممکن است این هزینه ها بسیار سنگین باشد.

افراد زیادی بعدها از آقای احمدی نژاد و دولت ایشان اعلام برائت کردند، از برخی وزرای سابق کابینه تا روزنامه کیهان و … آقای احمدی نژاد چقدر این اعلام برائت ها را نگران کننده می دانستند؟

پاسخ: آقای احمدی نژاد هرگز نگران اینگونه رفتارها نبوده اند. فکر می کنم در سالهای پس از دولت قبل ، برخی افراد تحت تاثیر فشارهای وارده ، با عدول از حق و عدالت ، وزن سیاسی و اجتماعی خود را کاهش دادند و البته بسیاری نیز در برابر این فشارها مقاومت کردند و حاضر نشدند چشم خود را بر حقیقت ببندند.

اقای باهنر در یکی از آخرین مصاحبه‌هایشان گفته‌اند نزدیکان احمدی‌نژاد چهار دسته‌اند و ما یعنی اصولگرایان هرگز نمی‌توانیم با آن عده‌ای که احمدی‌نژاد را با دوست صمیمی‌اش که منظور اسفندیار مشایی است قبول دارند کنار بیاییم و خط قرمز ما هستند. فکر می‌کنید به این ترتیب نسبت بین اصولگرایان و هواداران آقای احمدی‌نژاد چه خواهد شد؟ گمان می‌کنید آقای احمدی‌نژاد برای پررنگ کردن فعالیت‌های سیاسی‌شان حاضرند از نزدیکی با مشایی اعلام برائت کنند؟

پاسخ: تنها برائت دکتر احمدی نژاد متوجه شیطان و قدرتهای شیطانی است.
در دولت آقای احمدی نژاد توجه ویژه ای به ورزشکاران می شد. اما حتی بعدها آنها هم مدعی شدند که حمایتشان از ایشان ناخواسته بوده. حتما داستان آقای حمید سوریان را شنیده اید که مدعی شده اند ناخواسته و تحت شرایط خاص مدالشان را به آقای احمدی نژاد تقدیم کرده اند.

پاسخ : توجه ویژه دولت قبل به ورزشکاران با هدف تشویق و دلگرمی آنها به افتخار آفرینی در میادین ورزشی بین المللی بوده است. فشار آوردن بر دیگران از جمله ورزشکاران برای تغییر موضع ، همیشه یک امر نکوهیده تلقی می شود.

برخی معتقدند در انتخابات سال ۹۲ آقای احمدی نژاد ترجیح می دادند روحانی یا عارف پیروز شود، آیا ایشان هنوز هم از برخی چهره های اصولگرا دلخور هستند؟

پاسخ: ایشان از هیچکس دلخور نیستند.

قبل از انتخابات جمله‌ای به نقل از آقای احمدی‌نژاد منتشر و البته بعد تکذیب شد. گویا ایشان گفته بودند اصلاح‌طلبان درجه سه و چهار هم اصولگرایان را شکست می‌دهند و اصولگرایی مرده است. نظر شما درباره این روایت که عملا هم درست از آب درآمد چیست؟

پاسخ: در باره این ادعای بی اساس قبلا توضیح داده شده است و لازم نیست باردیگر به آن پرداخته شود.

در جریان مذاکرات هسته ای، بارها به طعنه از جمله معروف تحریم ها کاغذ پاره هستند یاد شد، به نظر شما تحریم ها واقعا کاغذ پاره بودند؟

پاسخ: شما باید امروز از آمریکا و انگلیس و بقیه طرفهای مذاکره با ایران سووال کنید که چرا به توافق خود با ایران در قالب برجام به مثابه کاغذ باطله نگاه می کنند.

عده‌ای از نزدیکان احمدی‌نژاد می‌گویند اگر تصمیم با او بود توافق هسته‌ای خیلی زودتر اتفاق می‌افتاد و ایران تحریم‌ها و هزینه‌های کمتری را متحمل می‌شد. شما با این نظر موافقید؟ اگر بله چه نشانه‌هایی را در تایید آن می‌توانید ذکر کنید؟

پاسخ: در این زمینه می توانم بگویم که مذاکره اگر در زمان خودش و از سوی مدافعان راستین حقوق ملت انجام می شد، دشمن اجازه نمی یافت تا این اندازه پای خود را از خطوط قرمز ملت ایران فراتر بگذارد.

در ماه‌های پس از توافق و برجام آقای احمدی نژاد و همفکران‌شان کمتر در مورد برجام صحبت کرده‌اند. این سکوت نسبی نشانه مخالفت و انتقادشان با توافق هسته‌ای است؟ یا برای همراه شدن با منتقدان مذاکرات است؟

پاسخ: فعلا ترجیح می دهیم به این موضوع نپردازیم.

در جریان مذاکرات تنش عمیقی میان تیم سیاست‌خارجی دولت و موافقان توافق و عده‌ای به نام دلواپسان به وجود آمد. نام بسیاری از دوستان و نزدیکان آقای احمدی‌نژاد را هم می‌شد در میان دلواپسان دید. اما ایشان بطور مشخص حمله یا دفاعی از مذاکرات نکردند. دلیل‌اش چه بود؟

پاسخ: بنای دکتر احمدی نژاد بر سکوت و دوری گزیدن از پرداختن به رفتار دولت کنونی بوده است.
شما انتخاب حسن روحانی در انتخابات را با نمره ناپلئونی و انتخاب یکی از میان شاگرد تنبل‌ها عنوان کرده بودید. اگر قرار بود خودتان از میان روحانی و مثلا یکی مثل سعید جلیلی انتخابی داشته باشید سیاست‌های دوستان خود را به کدام نزدیکتر می‌دیدید؟ اگر ممکن است در حوزه اجتماعی، اقتصادی، سیاست خارجی و… با جزییات بیشتری توضیح بدهید که کدام و چرا؟

پاسخ: ما یک جریان سیاسی نبوده و نیستیم که در چارچوب تصمیمات گروهی بخواهیم در انتخابات شرکت کنیم. بنابراین بنده هرگز به دوستانم نگفته ام که به چه کسی رای بدهند یا به چه کسی رای ندهند. ما قائل به آزادی در انتخاب برای یکایک شهروندان ایرانی از جمله دوستانمان و حتی اعضای خانواده مان هستیم.

احتمالا تایید می کنید که برخی سفرها و رفتارهای اخیر آقای احمدی نژاد این شائبه را ایجاد می کند که ایشان ممکن است در انتخابات سال ۹۶ کاندیدا شوند. فکر می کنید اگر این اتفاق بیفتد، تایید صلاحیت خواهند شد؟

پاسخ: آقای احمدی نژاد هیچ تصمیمی برای شرکت در انتخابات سال ۹۶ اتخاذ نکرده اند و تحرکات ایشان فقط در چارچوب تبیین گفتمان امام و آرمانهای انقلاب قابل تحلیل است.

شایعه وعده یارانه ۲۵۰ هزار تومانی را حتما شما هم شنیده اید. فکر می کنید این گونه شایعات برای کمک به آقای احمدی نژاد است یا تخریب ایشان؟

پاسخ: اولا سئوال شما باید متوجه کسانی باشد که اینگونه شایعات را ساخته و پرداخته می کنند . برخی از تحلیلگران سیاسی می گویند که هدف از نشر اینگونه مطالب، ترساندن غرب از بازگشت دکتر احمدی نژاد و تشویق و ترغیب آمریکا به برداشتن تحریم ها از روی دولت کنونی است اما بنده ترجیح می دهم از اظهار نظر در این زمینه خودداری کنم.
ثانیا توجه داشته باشید که مردم صاحبان واقعی کشور و ثروت ملی هستند و جهت گیری اصلی در تمامی تصمیمات و برنامه ریزی ها دولت باید به گونه ای باشد که حس تعلق خاطر و مالکیت را به طور فراگیر در تک تک ایرانیان بوجود آورد. علاوه بر آن، یارانه پول دولت نیست که به خاطر آن بر سر ملت منت گذاشته شود یا افراد از دریافت آن محروم شوند بلکه پول خود مردم است که در یک چرخه عادلانه به جیب خودشان بازمی گردد، بنابراین یارانه یک حق شرعی و قانونی مردم است که باید به همه شهروندان ایرانی پرداخت شود و من فکر می کنم که حق مردم برای دریافت یارانه بسیار بیشتر از مبلغ ناچیز کنونی است.

علی غفاریان سردبیر سایت صراط‌ نیوز که از سایت‌های مشهور تندرو و اصولگراست اخیرا متنی نوشته و از آقای احمدی‌نژاد خواسته تا در خانه بماند و برای ریاست جمهوری نیاید. کنایه این مطلب به خانه‌نشینی یازده روزه آقای احمدی‌نژاد است و غفاریان با اشاره به این خانه‌نشینی و مواضع احمدی‌نژاد در قبال حکم رهبری به برکناری مشایی اشاره کرده که اولین اشتباه همان آخرین اشتباه است. فکر می‌کنید این گفتمان چقدر گویای نظر بدنه اصولگرایان است؟

پاسخ: برای نظر دیگران باید احترام قائل شد ، هرچند با آن مخالف باشیم.

آقای احمدی‌نژاد هنوز در متن جامعه هواداران زیادی دارند و ادبیات و رفتار ایشان هم برای عده‌ای بسیار مطلوب است. فکر می‌کنید اگر آقای احمدی‌نژاد تصمیم به بازگشت بگیرند اقبال عمومی از ایشان چگونه خواهد بود؟

پاسخ: نظر بنده همان است که شما ابراز فرمودید: دکتر احمدی نژاد در متن جامعه هواداران زیادی دارند.

نتایج انتخابات اخیر و رای قابل توجه آقای هاشمی و همراهان‌شان در تهران می‌تواند نشان دهنده تغییر افکار عمومی به نفع ایشان باشد. در حالی که یکی از برگ‌های برنده طیف نزدیکان به آقای احمدی‌نژاد و پایداری انتقاد همه‌جانبه از هاشمی بوده است. با اتفاقاتی که در فضا افتاده است، در ادامه کار نقد هاشمی همچنان در دستور کار آقای احمدی‌نژاد و دوستانش خواهد بود؟

پاسخ: یعنی شما انتظار دارید که چون ایشان رای آورده اند نباید مورد انتقاد قرار گیرند؟! البته آقای احمدی نژاد سالهاست که به اتهامات بی پایه و اساس وارده از سوی آقای هاشمی رفسنجانی هیچ پاسخی نداده اند و فعلا در موضع سکوت قرار دارند.

خیلی‌ها دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا را با احمدی‌نژاد مقایسه می‌کنند. این مقایسه به نظر شما چقدر درست است؟

پاسخ: آقای احمدی نژاد همیشه منادی عشق و آزادی و محبت و عدالت مدافع ارزشهای اخلاقی و انسانی بوده اند و صدها میلیون انسان در گوشه و کنار جهان به آقای احمدی نژاد عشق می ورزند و ایشان را از صمیم جان دوست دارند که یک نمونه آن در سفر سال گذشته ایشان به شهر بورسا در ترکیه نشان داده شد. برخی مقایسه ها از نوع قیاس مع الفارق است.

با این که احمدی‌نژاد یک سیاستمدار پوپولیست خوانده شود تا چه اندازه موافقید؟ فکر می‌کنید این ادعا که می‌گویند اغلب شعارهای احمدی‌نژاد برای عوام جذاب است اما مصالح و منافع ملی را در نظر نمی‌گیرد نادرست است؟

پاسخ: اگر مردم را صاحبان واقعی کشور و ولی نعمت مسئولان دانستن و احترام و تکریم نسبت به مردم و سیاست گذاری برپایه تقویت بنیه های اقتصادی مردم از نشانه های پوپولیست بودن تلقی شود، باید برای همیشه و از همه فعالان سیاسی توقع داشته باشیم که پوپولیست باشند. اهتمام در جهت عزت و سربلندی یک ملت و تکریم مردم نه تنها با مصالح و منافع ملی منافات ندارد بلکه عین مصلحت کشور است.

آقای احمدی‌نژاد پیش از انتخاب شدن اوباما به عنوان رییس جمهور آمریکا گفته بود غیرممکن است این اتفاق بیفتد. بر اساس چه تحلیلی گفته بودند؟ امروز تحلیل شما از انتخابات آمریکا چیست؟ فکر می‌کنید چه کسی رییس جمهور می‌شود؟ اگر حق انتخاب داشته باشید فکر می‌کنید انتخاب چه کسی کمتر به منافع ما آسیب می‌زند؟

پاسخ: سوالات شما بسیار ضد و نقیض است . از یک طرف در باره جنگ افروزانه بودن سیاست های دولت قبل سووال کرده اید و از طرف دیگر پیام تبریک دکتر احمدی نژاد به اوباما را مورد سووال قرار داده اید! فکر می کنم لازم است ابتدا به یک شناخت واقعی از دولت قبل دست پیدا کنید و سپس به طرح سووال بپردازید.

آقای حسین شریعتمداری گفته‌اند اگر کار مثبتی باشد که ترامپ دیوانه بتواند انجام دهد همان پاره کردن سند برجام است. شما چه فکر می‌کنید؟ آقای شریعتمداری گفته‌اند برجام تلخ‌ترین اتفاق سال ۹۴ بود. با ایشان موافقید؟

پاسخ: مایل به اظهار نظر در این زمینه نیستم اما مگر سند برجام مورد اهتمام و اعتنای دولت اوباما قرار گرفته است که اینک پاره کردن آن را از ترامپ توقع کرده اند؟!

آینده مجلس و ترکیب جناح‌ها و گرایش‌های مختلف فکری در این مجلس را چطور ارزیابی می‌کنید؟ فکر می‌کنید نتایج انتخابات به نفع شما بود؟ یا می‌تواند زمینه‌ساز بازگشت دوباره طیف هواداران فکری احمدی‌نژاد به صحنه شود؟

پاسخ: ما از این منظری که شما به مجلس نگاه می کنید، به ارزیابی مجلس نمی پردازیم و تمایلی هم به آگاهی از زد و بندهای داخلی مجلس نداریم.

کم نیستند کسانی که می‌گویند آقای روحانی اولین رییس جمهوری یک‌دوره‌ای ایران خواهد بود تحلیل شما چیست؟ فکر می‌کنید اگر نظر مردم از ایشان برگردد چه جریان یا چهره‌ای می‌تواند آرا را به سمت خود جلب کند؟

پاسخ: من آرزو می کردم که ای کاش دولت کنونی منشاء کار و خدمت موثر و مفیدی برای کشور بود به گونه ای که در سال ۱۳۹۶ نیز رئیس جمهور فعلی می توانست با کسب آراء مردم به خدمات خود ادامه دهد. متاسفم که آرزوی خود را بسیار دور از واقعیت می بینم.

 1. محمد حسینی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  وبلاگ رهروان راه حسین (ع)

  rhrhc2.blogspot.com

  رحیم-مشایی: نظام در محاصره کامل است و دیگر راهی نیست جز عادی سازی رسمی روابط با اسرائیل

  در حالی که مخالفان رئیس جمهور سعی دارند تا با بهره برداری سیاسی از سخنان رئیس بانک مرکزی دکتر ولی الله سیف در مورد بی نتیجه بودن برجام دستاوردهای دولت را در این زمینه زیر سئوال ببرند اسفندیار رحیم-مشایی اظهار داشته که نظام در محاصره کامل آمریکا و اروئا و ترکیه و عربستان و رژیم صهیونیستی قرار گرفته و دیگر راهی نیست جز عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی! گفته می شود که رحیم-مشایی اظهار داشته که مسئولین نظام و بخصوص اصولگرایان و برخی از فرماندهان سئاه هنوز ابعاد هولناک بیانیه سازمان همکاری اسلامی در محکومیت نظام به دلیل حمایت از تروریسم را درک نکرده اند. وی همچنین هشدار داده که سخنان افرادی چون محسن رضایی در مورد ضرورت تنبیه نمودن عربستان دقیقا خواسته صهیونیستهای آمریکایی است چرا که آنها منتظر فرصتی برای حمله به ایران می باشند. وی اظهار داشته که افرادی چون رضایی بارها اثبات نموده اند که فهم و شعور سیاسی ندارند و نظام هم باید تا به حال به آنها فهمانده بود که باید از بیان نمودن چنین سخنانی خودداری کنند. رحیم-مشایی اظهار داشته که وی سالها است که در مورد نقش صهیونیستها در سیاستهای منطقه ای عربستان هشدار می دهد اما مسئولین ترجیح می دهند تا با نادیده گرفتن اینگونه مسائل به بازنگری سیاستهای نظام نئردازند. وی همچنین اظهار داشته که اگر افرادی چون حیدر مصلحی نقش آمریکا در انقلابهای تونس و مصر و لیبی را نادیده نگرفته بودند وقایع سوریه اینگونه نظام را در تنگنا قرار نمی داد تا ایران مجبور شود از روسیه درخواست کمک کند. رحیم-مشایی همچنین با اشاره به سخنان ضد و نقیض اوباما و کری در مورد روابط ایران و آمریکا اظهار داشته که اگر ایران هم مانند بسیاری از کشورهای اسلامی رسما با رژیم صهیونیستی روابط دیئلماتیک داشت امروز کشورهای درجه دهم عربی با عربستان هم صدا نمی شدند و حتی فلسطینیها هم بیشتر از مواضع ایران حمایت می نمودند. وی هشدار داده که بسیاری از مسئولین نظام از درک عادی ترین مسائل دیئلماسی و روابط بین الملل عاجزند و به همین دلیل هم سعی دارند تا با شعار دادن و خط و نشان کشیدن برای کشورهای دیگر به ئیشبرد اهداف خود بئردازند و این مسئله نیز باعث شکستهای بسیاری برای نظام در عرصه دیئلماسی شده. وی اظهار داشته که عزت در سیاست خارجی یعنی موفقیت در ئیشبرد اهداف نظام. وی هشدار داده که نظام در شرایطی قرار گرفته که باید در مورد بسیاری از سیاستهای راهبردی خود چون حمایت بی چون و چرا از فلسطینیها تجدید نظر کند و خود را با شرایط جامعه جهانی وفق دهد. این اظهارات مشایی در حالی بیان شده که مدتها است احمدی نژاد و برخی از حامیان وی دولت را به دلیل نادیده گرفتن عزت نظام سرزنش می کنند و مرتبا ادعا می کنند که رئیس جمهور می خواهد منافع نظام را فدای منافع کدخدا کند! البته سخنان مشایی نباید باعث تعجب آن دسته از اصولگرایانی شده باشد که همواره در مورد طرح وی برای تغییر ساختار نظام هشدار داده اند. به نظر می رسد که این بار هم مشایی سعی دارد تا با جلو زدن از مدعیان دروغین اصلاح طلبی زمینه استحاله نظام و قبضه نمودن قدرت توسط باند خود را فراهم آورد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: