تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۶ - ۰۱:۲۸ کد مطلب 92704

تحصن نمایندگان عراق به سطح خیابان‌ها کشیده شد

به گزارش مشرق، هزاران تن از شهروندان عراقی از بعد از ظهر امروز در میدان های اصلی و مرکزی بغداد و استان های بابل، بصره، دیوانیه تجمع کرده و از تحصن نمایندگان پارلمان حمایت کردند. در میدان التحریر در مرکز بغداد ، تظاهرکنندگان شعارهایی در حمایت از تحصن نمایندگان سر دادند و جهت سرعت بخشیدن […]

به گزارش مشرق، هزاران تن از شهروندان عراقی از بعد از ظهر امروز در میدان های اصلی و مرکزی بغداد و استان های بابل، بصره، دیوانیه تجمع کرده و از تحصن نمایندگان پارلمان حمایت کردند.

در میدان التحریر در مرکز بغداد ، تظاهرکنندگان شعارهایی در حمایت از تحصن نمایندگان سر دادند و جهت سرعت بخشیدن به اصلاحات ، خواستار برکناری فوری روسای سه گانه کشور شدند.

برخی طرفداران مقتدی صدر که دو هفته پیش تحصن ها و تجمع های یک ماهه خود را در اطراف منطقه سبز امنیتی پایان داد و چادر تحصن خود را از منطقه سبز برچید، از بعد از ظهر امروز با نصب بلندگوهایی در میدان التحریر و پخش ترانه های حماسی که در آن مقتدی صدر را ستایش می کند، نظر شهروندان عراقی را به خود جلب کردند.

این تجمع که با حدود ۱۰۰ نفر در ساعت ۴ بعد از ظهر شروع شده بود، در ساعات پایانی روز به هزاران نفر رسید و نیروهای امنیتی نیز تدابیر خود را به اجرا گذاشتند، بطوری که پل های جمهوری و سنک بر روی دجله و در دو سوی کرخ و رصافه و خیابان های منتهی به میدان التحریر بسته شد.

تحصن هایی که روز چهارشنبه با درگیری فیزیکی میان نمایندگان پارلمان عراق همراه شد، تنش های سیاسی این کشور را وارد مرحله تازه ای کرد، بطوری که رئیس پارلمان برای بررسی و یافتن راه حل های خروج از بحران از رئیس جمهور این کشور برای حضور در جلسه روز پنجشنبه دعوت کرد.

یک سخنگوی رئیس پارلمان عراق عماد الخاجی در این خصوص گفت سلیم الجبوری به دنبال رویدادهای دو روز گذشته ، سرگرم بررسی امکان انحلال پارلمان است و قصد دارد این موضوع را با هدف خروج کشور از بحران جاری با رئیس جمهور معصوم درمیان بگذارد.

طی روزچهارشنبه برخی نمایندگان عراقی درباره امکان انحلال پارلمان و دولت در قانون اساسی بحث های مختلفی را مطرح کردند.

درگیری ها به دنبال بحث های مخالف و موافق تحصن های حاضر جهت برکناری روسای سه گانه میان برخی تحصن کنندگان با نمایندگان کرد پارلمان عراق بوقوع پیوست.

نمایندگان کرد پارلمان عراق نیز خواستار حضور رئیس جمهور در جلسه روز پنجشنبه پارلمان شده اند.
تنش های جاری حدود دو هفته پس از پایان سلسله تحصن های جریان صدر در اطراف منطقه سبز امنیتی شکل گرفته است.

مقتدی صدر که دولت را با تحصن های هزاران نفری و سپس برپایی چادر تحصن انفرادی در داخل منطقه سبز جهت تسریع در اصلاحات دولتی تحت فشار قرار داده بود، پنجشنبه دو هفته پیش به این تحصن های حدودا یک ماهه خاتمه داد، مشروط بر اینکه دولت در یک مهلت ۲ روزه، کابینه جدید تکنوکرات خود را معرفی کند، اما کابینه معرفی شده العبادی با مخالفت شدید جریان های سیاسی روبه رو شد تا اینکه دیروز چهارشنبه به تحصن نمایندگان در داخل صحن پارلمان انجامید.

تنش های سیاسی در بغداد در حالی جریان دارد که نیروهای امنیتی و الحشدالشعبی در جبهه های مختلف در نبردهای سختی با گروه تروریستی داعش بسر می برند و کارشاسان امنیتی همچنان نسبت به تهدید بغداد از سوی داعش هشدار می دهند.

هم اکنون نزدیکترین فاصله مناطق تحت اشغال داعش تا بغداد بین ۲۵ تا۶۰ کیلومتر، شامل مثلث ‘الکرمه’، ‘الصقلاویه’، ‘فلوجه’ است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: