تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۶ - ۰۵:۰۳ کد مطلب 92753

اجازه مبادله چرخه دلار را به ایران نمی‌دهیم

«آدام زوبین»، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه گفت واشنگتن به ایران اجازه انجام مبادلات موسوم به «چرخه دلار» را نخواهد داد. به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از فارس، این در حالی است که کارشناسان می‌گویند با توجه به سلطه دلار در مبادلات خارجی، ایران بدون دسترسی محدود به آنچه در اصطلاحات بانکداری «چرخه […]

«آدام زوبین»، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه گفت واشنگتن به ایران اجازه انجام مبادلات موسوم به «چرخه دلار» را نخواهد داد.

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از فارس، این در حالی است که کارشناسان می‌گویند با توجه به سلطه دلار در مبادلات خارجی، ایران بدون دسترسی محدود به آنچه در اصطلاحات بانکداری «چرخه دلار» (U-Turn) خوانده می‌شود، امکان برخورداری از آثار رفع تحریم‌های هسته‌ای را نخواهد داشت.  
 
منظور از مبادلات چرخه دلاری، استفاده بانک‌های ایرانی از خدمات دلاری بدون ارتباط مستقیم با نظام بانکی آمریکا است.
 
 تا قبل از سال ۲۰۰۸ بانک‌های ایرانی با واسطه بانک‌های خارجی (مانند بانک‌های سوییسی) از چرخه دلار استفاده می‌کردند، اما  واشنگتن از نوامبر همین سال استفاده بانک‌های ایرانی از این خدمات را منع کرده است.  
 
معاون خزانه‌داری آمریکا ضمن اذعان دوباره پایبندی ایران به «برجام» گفت که تا زمان اجرای این تعهدات از سوی تهران، به نفع واشنگتن نیست که در مبادلات تجاری ایران مانع‌تراشی کند. وی تأکید کرد «تحریم‌ها، به تنهایی هدف نیستند، بلکه ابزارهایی برای رسیدن به هدف هستند.»
 
زوبین، در بخش دیگری از این نشست، ادعاهای قبلی درباره دسترسی ایران به ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار ناشی از توافق هسته‌ای را رد کرد. او گفت: «اینکه ایران (در نتیجه برجام) به ۱۵۰ یا ۱۰۰ میلیارد دلار پول بادآورده دست پیدا خواهد کرد، نادرست از آب درآمده است.»
 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: «ادعاها درباره اینکه ما قصد داریم به ایران اجازه دسترسی به نظام مالی آمریکا بدهیم هم نادرست هستند.»

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: