تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۷ - ۰۹:۱۹ کد مطلب 92972

هشدار بانک مرکزی انگلیس درباره خروج از اتحادیه اروپا

کمیته سیاست های پولی بانک مرکزی انگلیس ضمن حفظ نرخ بهره نیم درصد بین بانکی،نسبت به عواقب خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در جریان همه پرسی ۲۳ ژوئن موسوم به برگزیت هشدار داد. به گزارش مشرق، ۹ عضو کمیته سیاست های پولی بانک مرکزی انگلیس روز پنجشنبه در نشست این کمیته به ثابت ماندن نرخ […]

کمیته سیاست های پولی بانک مرکزی انگلیس ضمن حفظ نرخ بهره نیم درصد بین بانکی،نسبت به عواقب خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در جریان همه پرسی ۲۳ ژوئن موسوم به برگزیت هشدار داد.

به گزارش مشرق، ۹ عضو کمیته سیاست های پولی بانک مرکزی انگلیس روز پنجشنبه در نشست این کمیته به ثابت ماندن نرخ بهره بین بانکی رای دادند.
این کمیته با این حال هشدار داد که درصورت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، رشد اقتصادی این کشور در نیمه دوم سال با روند نزولی مواجه خواهد شد.
کمیته سیاست های پولی بانک مرکزی انگلیس تصریح کرد: همه پرسی[ ۲۳ ژوئن] سبب استمرار بی ثباتی در رشد صادرات و وضعیت اقتصادی خواهد شد. این بی ثباتی در کوتاه مدت وضعیت تقاضا را کاهش خواهد داد.
این کمیته افزود: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ممکن تاثیرات جدی را بر دارایی کشور به ویژه نرخ ارز داشته باشد. به همین خاطر کمیته سیاست های پولی بانک مرکزی باید به دقت تاثیرات احتمالی این همه پرسی را بر عرضه، تقاضا و نرخ تورم بررسی و سیاست هایی را به اجرا گذارد که با نرخ تورم هماهنگی داشته باشد و در عین حال تورم را ثابت نگه دارد.
کمیته سیاست های پولی بانک مرکزی انگلیس با اشاره به تعویق برخی سرمایه گذاری ها و معاملات اقتصادی به بعد از ۲۳ ژوئن تصریح کرد که بی ثباتی بر بازار و اقتصاد انگلیس، از هم اکنون سایه افکنده است.
این کمیته افزود: این مسائل نشانگر زنگ خطری است که ممکن است حاکی از کاهش رشد اقتصادی در نیمه دوم سال جاری میلادی باشد.
به گزارش منابع انگلیسی رشد اقتصادی این کشور طی ماه های اخیر کاهش داشته است.
این منابع همچنین می گویند که شماری از شرکت های انگلیسی از انجام معاملات تجاری کلان تا پس از برگزاری همه پرسی ۲۳ ژوئن دست کشیده و این امر سبب کاهش رشد اقتصادی شده است.
صندوق بین‌المللی پول نیز روز سه شنبه گذشته در گزارشی برای اولین بار و به طور رسمی هشدار داد که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا موسوم به ‘برگزیت’ می تواند آسیب های جدی به اقتصاد منطقه و جهانی وارد سازد.
صندوق بین‌المللی پول (ای ام اف) گفته است که برگزیت می‌تواند چالش‌های جدی برای انگلیس و مابقی اروپا ایجاد کند.
صندوق بین‌المللی پول گفته طرح همه‌پرسی خروج انگلیس که قرار است در ۲۳ ژوئن برگزار شود، تاکنون نیز سبب ایجاد عدم اطمینان برای سرمایه‌گذاران شده است.
براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، برگزیت می‌تواند یک‌صد میلیارد پوند برای اقتصاد انگلیس هزینه به بار آورده و نزدیک به میلیون فرصت شغلی در این کشور را تحت تاثیر قرار دهد.
این نهاد مالی همچنین در گزارش خود پیش‌بینی کرده است که رشد اقتصادی انگلیس در سال جاری میلادی ۱٫۹ درصد باشد که نسبت به برآورد ژانویه گذشته که ۲٫۲ بود، کاهش نشان می‌دهد.
صندوق بین‌المللی پول همچنین برای سال آینده میلادی، رشد اقتصادی ۲٫۲ درصدی برای انگلیس پیش‌بینی کرده که نسبت به برآورد قبلی‌اش تغییری نکرده است.
تاکنون شمار زیادی از شرکت‌ها و مدیران موسسات بزرگ اقتصادی انگلیسی از جمله انجمن بانکداران انگلیس و شرکت‌های عضو بازار بورس فوتسی ۱۰۰ مخالفت خود را با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اعلام کرده اند.
با این حال چنانچه رای دهندگان انگلیسی به خروج این کشور از اتحادیه رای دهند، انگلیس باید روابط تجاری جدیدی را با کشورهای عضو اتحادیه اروپا باز تعریف کند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: