تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۸ - ۰۳:۲۲ کد مطلب 93037

روزگار امروز اوکراین؛ عبرت‌های تلخ یک انقلاب رنگی + تصاویر

آرسنی یاتسنیوک، سیاستمدار ۴۱ ساله غربگرا، ضدروس و مخاصمه جوی اوکراین طبق نظر آگاهان و تحلیل‌گران بسیاری، شاگرد و دست‌پرورده معاون اروپا و اوراسیای وزارت خارجه آمریکا، «ویکتوریا نولان» بود، روز یکشنبه، پس از ماه‌ها کشمکش، استعفاء داد. گروه بین‌الملل مشرق – بعد از ماه‌ها مواجهه با انتقادات شدید داخلی و خارجی، بالاخره روز یکشنبه، […]

آرسنی یاتسنیوک، سیاستمدار ۴۱ ساله غربگرا، ضدروس و مخاصمه جوی اوکراین طبق نظر آگاهان و تحلیل‌گران بسیاری، شاگرد و دست‌پرورده معاون اروپا و اوراسیای وزارت خارجه آمریکا، «ویکتوریا نولان» بود، روز یکشنبه، پس از ماه‌ها کشمکش، استعفاء داد.

گروه بین‌الملل مشرق – بعد از ماه‌ها مواجهه با انتقادات شدید داخلی و خارجی، بالاخره روز یکشنبه، «آرسنی یاتسِنیوک»، نخست وزیر اوکراین در تلویزیون دولتی این کشور استعفای خود را اعلام کرد.

اوکراین؛ عبرت های تلخ یک انقلاب رنگی

۱۶ فوریه گذشته بود که دولت یاتسنیوک به سختی توانست در جلسه رای «عدم اعتماد»، با اختلافی اندک، ابقاء شود. گویی طبق توافقات انجام گرفته در پشت پرده قرار است جهت تحکیم قدرت رییس جمهور، «پترو پروشنکو»، هم حزبی و متحد نزدیک او، «وولودیمیر گرویسمان» به عنوان نخست وزیر جدید معرفی شود. گرویسمان رییس کنونی پارلمان اوکراین است.

اوکراین؛ عبرت های تلخ یک انقلاب رنگی

«بعد از انجام همه تلاش‌ها برای تضمین ثبات و ایجاد یک روند آرام انتقال قدرت، تصمیم گرفتم که از نخست وزیری اوکراین کنار بروم.» این بخشی از متن استعفای یاتسنیوک بود.

آرسنی یاتسنیوک، سیاستمدار ۴۱ ساله به شدت غرب‌گرا، ضدروس و مخاصمه‌جوی اوکراین طبق نظر آگاهان و تحلیل‌گران بسیاری، شاگرد و دست پرورده معاون اروپا و اوراسیای وزارت خارجه آمریکا، «ویکتوریا نولان» (دیپلمات کارکشته یهودی-آمریکایی) است.

اوکراین؛ عبرت های تلخ یک انقلاب رنگی
ویکتوریا نولان

فایل صوتی از مکالمه تلفنی نولان با سفیر آمریکا در اوکراین، در اوج بحران اوکراین، منتشر شده بود که در ان نولان می‌گوید که «ترجیح می‌دهد یاتسنیوک مقام ارشدی در حکومت نوین اوکراین داشته باشد. چرا گه «یاتس» (نام خودمانی تاتسنیوک) کسی است که هم تجربه اقتصادی دارد و هم تجربه سیاسی.»

ولی این سیاستمدار «یهودی‌تبار» اکنون ماه هاست که به واسطه کنار گذاشتن برنامه اصلاحات اساسی اقتصادی و سیاسی، تحت انتقادات شدید قرار داشته است، تا جایی که حتی در اوایل سال جاری، رییس جمهور پوروشنکو از او خواست که استعفاء دهد. خواسته‌ای که منجر به برگزاری جلسه «رای عدم اعتماد» در ۱۶ فوریه شد و یاتسنیوک به سختی در آن از برکناری نجات یافت.

اوکراین؛ عبرت های تلخ یک انقلاب رنگی
صحنه حمله به نخست وزیر توسط نمایندگان پارلمان اوکراین به دلیل فساد دولتی، سپتامبر ۲۰۱۵

یاتسنیوک در اعلامیه استعفای خود گفت که نامه رسمی استعفایش را به طور رسمی روز سه شنبه به پارلمان ارایه می‌دهد.

«تصمیم من چند دلیل داشت. بحران سیاسی در دولت به صورت مصنوعی ایجاد شده است. اشتیاق عوض کردن یک شخص (نخست وزیر) باعث کوری سیاستمدارن و فلج شدن اراده ایشان شده است، طوری که از ایجاد هر تغییر واقعی در کشور، عاجز شده‌اند.»

حال، پوروشنکو از سوی آمریکا، اروپا، مردم کشورش و موسسات مالی اوکراین زیر ذره بین خواهد بود تا اصلاحات وعده شده از سوی او در زمان انقلاب «میدان» در کی‌یف را عملی سازد. گرچه به نظر نمی‌رسد که پوروشنکو نه توان و نه خواست انجام چنین ماموریت سختی را داشته باشد. از زمان روی کار آمدن حکومت جدید در اوکراین، بعد از خروج ویکتور یاناکوویچ از کشور در ۲۰۱۴، عملا هیچ گام جدی برای مبارزه با فساد فراگیر در دستگاه‌های دولتی و اصلاحات ساختاری انجام نگرفته است.

اوکراین؛ عبرت های تلخ یک انقلاب رنگی
پتر پوروشنکو، رییس جمهور اوکراین

از زمان جلسه رای عدم اعتماد در اواسط فوریه، متحدان پترو پوروشنکو تلاش داشته‌اند که راهی برای چینش دوباره کابینه و حفظ ائتلاف حاکم برای جلوگیری از اعلام انتخابات زودهنگام پارلمانی پیدا کنند. حزب پوروشنکو برای جانشینی یاتسنیوک، رییس فعلی پارلمان یعنی گرویسمان را در نظر دارد، ولی تشکیل ائتلاف جدید برای متحدان رییس جمهور به شدت دشوار به نظر می‌رسد.

اوکراین؛ عبرت های تلخ یک انقلاب رنگی
وولودیمیر گرویسمان، رییس پارلمان اوکراین

اوضاع برای پوروشنکو، با افشای «اسناد پاناما» در هفته‌های اخیر بیش از گذشته وخیم شد. اسناد فاش شده یک شرکت حقوقی پانامایی به نام «موساک فونسکا»، نشان می‌دهد که پوروشنکو به طور غیرقانونی یک تجارت شخصی به راه انداخته است و از حساب‌های خارجی برای فرار از مالیات استفاده می‌کند. او اتهام فرار مالیاتی را رد کرده و می‌گوید که اقداماتش کاملا قانونی بوده است. عواقب سیاسی افشای این اسناد، تلاش‌ها برای ایجاد یک ائتلاف جدید را به مراتب دشوارتر و پیچیده تر کرده است.

اوکراین؛ عبرت های تلخ یک انقلاب رنگی

پیش از افشای این اسناد، حزب «خانه پدری» وابسته به نخست وزیر سابق اوکراین، «یولیانو تیموشنکو» اعلام کرده بود که به طور رسمی به اپوزیسیون خواهد پیوست. این حزب مدتی پیش از ائتلاف دولت خارج شده بود.

احزاب وابسته به پوروشنکو و یاتسنیوک- بزرگ ترین احزاب حاضر در پارلمان اوکراین- یا باید با احزاب کوچک دست اتحاد بدهند، یا با نمایندگان مستقل، تا بتوانند حداقل ۲۲۶ کرسی برای داشتن اکثریت را کسب کنند. اکنون این دو حزب در مجموع ۲۱۷ کرسی را در اختیار دارند.

با اعلام خبر استعفاء، صحنه برای معاملات سیاسی آماده‌تر شده است. حزب «جبهه مردمی» یاتسنیوک می تواند در کابینه جدید هم موقعیت قدرتمندی داشته باشد و گرچه رهبر آن دیگر نخست وزیر نیست، نفوذ آن بر عرصه سیاسی این کشور می‌تواند ادامه یابد.

روز یکشنبه، معاون اوباما، جو بایدن، در تماس تلفنی با یاتسنیوک تاکید کرد که «کابینه جدید باید اصلاحات مورد نیاز را به اجراء بگذارد، به ویژه اصلاحاتی که از جانب صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا پیشنهاد شده است.»

طبق اسناد پاناما، «بنیاد روچیلد» (یکی از بزرگ‌ترین مجموعه های تجاری صهیونیستی دنیا وابسته به خاندان زرسالار معروف یهودی روچیلد) از سوی پوروشنکو به عنوان «امین اموال» اتنخاب شده بود تا ظاهرا سهام شرکت بزرگ متعلق به او را بفروشد(شرکت عظیم تولید شیرینی و شکلات «روشن»).
اوکراین؛ عبرت های تلخ یک انقلاب رنگی
خاندان «روچیلد»، متنفذترین خاندان یهودی صهیونیست جهان

البته لازم به ذکر است که پوروشنکو، این سیاستمدار میلیاردر، به مانند یاتسنیوک، از ریشه‌های یهودی برخوردار است. به نظر می رسد یکی از ترکش‌های افشای اسناد پاناما، کناره‌گیری یاتسنیوک باشد تا کمی اذهان عمومی از قضیه فساد شخص پوروشنکو منحرف شود. یاتسنیوک همین چند هفته پیش اعلام کرده بود که با قدرت در جایگاه نخست وزیری باقی خواهد ماند. او در متن استعفانامه خود مدعی شد که که کنار رفتنش برای تشکیل دولت جدید، پیش شرط اصلی «حفظ ثبات» اوکراین است:

« ما نمی‌توانیم اجازه یک چیز را بدهیم: بی ثباتی قوه مجریه در جریان جنگ (در جنوب شرق اوکراین در منطقه دونباس). اگر بعد از استعفاء، دولت جدید تشکیل نشود، این چشم انداز، ناگزیر خواهد بود.»

اوکراین؛ عبرت های تلخ یک انقلاب رنگی

این در حالی است که از نظر سیاست خارجی، اوکراین با چالش های اساسی رو به روست. علاوه بر مساله جنگ در شرق این کشور و خصومت با روسیه، اخیرا مردم هلند در یک همه پرسی برای رای دادن به «قانون اتحاد میان اتحادیه اروپا و اوکراین»، با ۶۱٫۵ درصد به آن رای منفی دادند. به عبارتی دیگر، مردم هلند به برقراری روابط نزدیک سیاسی و اقتصادی با اوکراین جواب رد دادند، امری که ضربه بزرگی به اعتبار دولت و غربگرایان اوکراین است.

به علاوه، برنامه کمک ۴۰ میلیارد دلاری غرب برای کمک به دولت اوکراین، به واسطه عدم انجام اصلاحات درخواستی صندوق بین المللی پول، با تردید از سوی غرب مواجه است، و در صورت تاخیر در دریافت این کمک، وضعیت وخیم اقتصادی اوکراین بسیار بدتر هم خواهد شد. مسایل این چنینی علاوه بر تضعیف موقعیت و موضع دولت به شدت غربگرای اوکراین، صدای طرفداران سنتی روسیه را در این کشور بالاتر خواهد برد و به توسعه «شکاکیت نسبت به اروپا» در این کشور دامن خواهد زد. به نظر می رسد، اتحادیه اروپا، برای جلوگیری از چنین اتفاقی، و جلوگیری از دوباره از دست دادن این سنگر مهم در مجاورت فدراسیون روسیه، علی رغم نظر مردم هلند، برنامه «معافیت ویزای حدود ۴۲ میلیون اوکراینی برای سفر به کشورهای اتحادیه را تصویب کرده است، که خود اعتراضات شدیدی را در درون اتحادیه به دنبال داشت.

در پی اعتراضات طرفداران نزدیکی به غرب در اواخر ۲۰۱۳ و اوایل ۲۰۱۴ علیه دولت طرفدار روسیه «ویکتور یانوکوویچ» در شهر کیف، که منجر به برخوردهای خشن و خونبار میان آن ها و نیروهای امنیتی شد، در نهایت یاناکوویچ مجبور به ترک کشور شد و دولت او سرنگون گردید.

اوکراین؛ عبرت های تلخ یک انقلاب رنگی

اوکراین؛ عبرت های تلخ یک انقلاب رنگی

اوکراین؛ عبرت های تلخ یک انقلاب رنگی
انقلاب اوکراین۲۰۱۴-۲۰۱۳

رهبران «انقلاب» اوکراین، و در راس آن ها پتر پوروشنکو، با وعده «مبارزه انقلابی با فساد» و «اصلاحات بنیادین اقتصادی» حکومت را در دست گرفتند. اما پوروشنکو تا چه حد قابلیت مبارزه با فساد را دارد؟

پوروشنکو، ثروتمندترین رهبر در کل اروپا ( با حدود ۷۵۰ میلیون دلار سرمایه شخصی اعلام شده)، رییس شرکت بزرگ شکلات‌سازی «روشن» و صاحب یکی از کانال‌های اصلی تلویزیون در اوکراین، در ابتدای ورود به کاخ ریاست جمهوری تضمین داد که در اسرع وقت سهام شرکت خود را بفروشد تا تنها و تنها “روی مبارزه با فساد و تامین رفاه مردم متمرکز شود.”

اوکراین؛ عبرت های تلخ یک انقلاب رنگی
کارخانه تولید شکلات «روشن» متعلق به پوروشنکو

نشان به آن نشان که او نه تنها هنوز صاحب اصلی شرکت روشن است، که طبق اسناد منتشر شده پاناما، تمام این مدت در حال توسعه تجارت شخصی خود در آن سوی مرزها بوده است. بر اساس یکی از این اسناد، او در تاریخ ۲۱ آگوست ۲۰۱۴، «شرکت پرایم اَسِت پارتنرز لیمیتد» را در جزایر «بریتیش ویرجین» (بهشتی برای فرار مالیاتی) به ثبت رساند. این درست همان تاریخی است که یکی از سهمگین ترین نبردها در جریان جنگ شرق اوکراین میان روس تبارهای شرق اوکراین و ارتش این کشور در جریان بود. در این تاریخ ارتش اوکراین با به جا گذاشتن ۱۰۰۰ کشته و صدها مجروح مجبور به عقب نشینی از یکی از مواضع مهم خود شد. در چنین شرایطی، رییس جمهور «انقلابی» کشور به دنبال ثبت شرکت در خارج از کشور، برای سرمایه گذاری های خارجی و فرار از مالیات بود!

اوکراین؛ عبرت های تلخ یک انقلاب رنگی
نیروهای ارتش اوکراین در جبهه جنگ با جدایی طلبان شرق این کشور

اما پوروشنکو در کمال خونسردی و اعتماد به نفس در جواب همه انتقادات ناشی از انتشار این اسناد، روز دوشنبه در حساب توئیتر خود نوشت:

«معتقدم که شاید اولین مقام اوکراینی باشم که در اعلام دارایی ها، پرداخت مالیات و در نظر گرفتن تضاد منافع(میان داراری خصوصی و مقام دولتی) جدی است. از زمانی که رییس جمهور شدم به هیچ وجه در میدیریت داررایی هایم نقشی ندارم و مسوولیت را به شرکت های حقوقی و مشاوره واگذار کرده ام.»

از سوی دیگر، آرسنی یاتسنیوک، در حالی به سادگی استعفاء کرد که در زمان ورود به این جایگاه قول داده بود که به سان یک «کامیکازه»(خلبانان داوطلب انتحاری ارتش ژاپن در جنگ جهانی دوم) برای ایجاد تغیرات انقلابی مبارزه کند. البته این استعفاء چندان هم ساده نبود و در پی هفته ها مذاکرات و بده و بستان های پشت پرده میان حلقه سیاسی اداره کننده امروز اوکراین، موسوم به «۷ استراتزیک» انجام گرفت، مذاکراتی که خروجی آن «ولادیمیر گرویسمان»، متحد کلیدی پوروشنکوست.

حقیقت این است که انتخاب گرویسمان، امید اصلاح طلبان این کشور را برای نخست وزیری یک چهره تکنوکرات نقش بر آب کند. این انتخاب می‌تواند محبوبیت رییس جمهور را، که همین الان هم به واسطه مسایل پیش گفته به شدت تخریب شده است، پایین تر از این هم بیاورد. اوکراین نه تنها در پی انقلاب رنگی خود، منطقه راهبردی «کریمه» را از کف داد، و نه تنها وارد یک جنگ خونین با روس تبارهای خواهان استقلال در لوبانسک و دونتسک شد، که به لحاظ وضعیت داخلی هم، هم به لحاظ سیاسی و هم اقتصادی در آستانه یک بن بست است.

اوکراین؛ عبرت های تلخ یک انقلاب رنگی

اوکراین؛ عبرت های تلخ یک انقلاب رنگی
ویرانی های جنگ در شرق اوکراین

در آخرین اظهارنظر مرتبط با موضوع، «دمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین، ضمن درخواست از مقامات کیف برای پایبندی به توافقات مینسک(جهت پایان دادن به بحران شرق اوکراین)، یاتسنیوک را کسی خواند که ” نه کمکی به حل بحران اوکراین کرد و نه کمکی به بهبود روابط روسیه و اوکراین”.

 

منابع :                                                                      

http://www.zerohedge.com/news/2016-04-10/ukraine-prime-minister-resigns-says-destabilization-inevitable-without-new-governmen

http://www.reuters.com/article/panama-tax-ukraine-rothschild-idUSL5N17A24A

http://www.breakingnewspoint.com/story/2854498/financial-times-panama-papers-rothschild-defends-poroshenko.html

http://www.theguardian.com/news/2016/apr/04/panama-papers-ukraine-petro-poroshenko-secret-offshore-firm-russia

http://www.jta.org/2009/08/10/news-opinion/world/ukrainian-jews-want-mayor-charged-for-slurs

http://www.theguardian.com/world/2014/mar/04/who-governing-ukraine-olexander-turchynov

http://tass.ru/en/politics/868661

http://www.aljazeera.com/news/2016/04/ukraine-pm-resigns-losing-majority-160410141515162.html

https://www.rt.com/news/339119-ukraine-pm-yatsenyuk-resigns

 

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: