تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۸ - ۰۸:۴۳ کد مطلب 93080

زنگنه در نشست نفتی‌ها در دوحه شرکت نمی‌کند

کشورهای نفتی روز یکشنبه ۲۹ فروردین‌ماه نشست مهمی را در دوحه قطر برگزار خواهند کرد تا در مورد طرح فریز نفتی به مذاکره بپردازند. به گزارش مشرق، با وجود گمانه‌زنی‌های قبلی در مورد حضور بیژن زنگنه در این نشست، وزارت نفت اعلام کرد که وزیر نفت در این جلسه حاضر نخواهد شد و نماینده ایران […]

کشورهای نفتی روز یکشنبه ۲۹ فروردین‌ماه نشست مهمی را در دوحه قطر برگزار خواهند کرد تا در مورد طرح فریز نفتی به مذاکره بپردازند.

به گزارش مشرق، با وجود گمانه‌زنی‌های قبلی در مورد حضور بیژن زنگنه در این نشست، وزارت نفت اعلام کرد که وزیر نفت در این جلسه حاضر نخواهد شد و نماینده ایران در هیأت عامل اوپک به‌عنوان نماینده ایران راهی دوحه خواهد شد. زنگنه پیش‌تر اعلام کرده بود که اگر فرصت کند به نشست دوحه خواهد رفت.

با وجود این ترجیح داده است تا نماینده‌ای را برای شرکت در نشست دوحه گسیل دارد. فضای موجود در میان کشورهای نفتی و شرایط ایران موجب شده است تا وزارت نفت سیاستگذاری خود را برای نشست دوحه از طریق نماینده کشور در هیأت عامل اوپک، اعمال کند.

بنابراین حسین کاظم‌پور اردبیلی، به نیابت از بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران برای اعلام مواضع تهران در نشست دوحه شرکت می‌کند. براساس اعلام روابط عمومی وزارت نفت، با توجه به برنامه ایران برای احیای سهم از‌دست‌رفته‌خود در بازارهای جهانی نفت خام پس از لغو تحریم‌های ظالمانه و مطرح‌شدن این موضوع در نشست‌های دو و چندجانبه با وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای درک شرایط ویژه ایران به‌منظور بازگشت به بازار نفت در دوران پس از تحریم، وزیر نفت ایران در این نشست شرکت نمی‌کند.

ایران پیش از این اعلام کرده بود که تا پیش از بازگشت تولید و صادرات نفت خام این کشور به سطوح پیش از تحریم‌ها نمی‌تواند به برنامه تثبیت تولید نفت بپیوندد، اما ایران از هرگونه تلاش کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای بازگرداندن ثبات به بازار و قیمت‌های جهانی نفت خام حمایت می‌کند. بر همین اساس، نماینده ایران در هیأت عامل اوپک برای اعلام مواضع کشور و حمایت تهران از تلاش‌ها برای کمک به بهبود شرایط بازار در نشست دوحه حاضر می‌شود.

پیش از این عربستان اعلام کرده بود درصورتی حاضر است از افزایش تولید نفت دست بکشد که ایران هم چنین کاری را انجام دهد اما روسیه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت، حق ایران را برای افزایش تولید و صادرات تا بازگشت به شرایط پیش از تحریم پذیرفته است. طرح فریز نفتی طی‌ماه‌های گذشته به‌منظور تلاش برای کنترل قیمت در بازار نفت از سوی چند کشور صادرکننده نفت پیشنهاد شده است.

براساس این طرح و درصورت توافق نهایی کشورهای نفتی متعهد خواهند شد تا تولید خود را در سطح‌ماه ژانویه ۲۰۱۶نگه دارند و از افزایش آن خودداری کنند تا قیمت نفت به سطح مورد انتظار صادرکنندگان طلای سیاه برسد. طی‌ماه‌های اخیر وزرای انرژی روسیه، قطر و چند کشور دیگر نفتی برای مذاکره با وزیر نفت ایران راهی کشورمان شده‌اند. موضع بیژن زنگنه اما از همان ابتدا ثابت بود. طبق گفته زنگنه، در سال‌های اخیر به‌دلیل اعمال تحریم‌های نفتی و بانکی علیه ایران، کشورهای دیگر بازارهای ایران را تسخیر کرده‌ و از این بابت سود برده‌اند.

در شرایط فعلی که تحریم‌های ایران لغو شده، ایران در حال در اختیار گرفتن سهم خود از بازار است و تا زمانی که میزان تولید و صادرات نفت خام خود را به سطح پیش از تحریم‌ها نرساند، در طرح فریز نفتی مشارکت نخواهد کرد. زنگنه از همتایان خود خواسته تا شرایط خاص ایران را درنظر بگیرند. تا‌کنون به غیراز عربستان، سایر کشورها این موضوع را درک کرده‌اند و باید دیدکه در نشست دوحه چه توافقی در این زمینه صورت خواهد گرفت.

طی روزهای اخیر بازار نفت تحت‌تأثیر نشست دوحه قرار گرفته است. بهای نفت در بازار جهانی در معاملات اندک روز جمعه و در شرایطی که معامله گران در آستانه نشست تولیدکنندگان بزرگ در دوحه تمایلی به خرید قراردادهای جدید نداشتند، ثابت ماند. بهای معاملات برنت روز جمعه ۴۳٫۱۷دلار در هر بشکه بود که نسبت به معاملات روز پنجشنبه اندکی کاهش داشت.

    افزایش صادرات و ورود به بازارهای جدید

ایران در مسیر بازارگشایی نفتی خود به‌دنبال بازارهای جدید و افزایش صادرات به بازارهای سابق است. سیدمحسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت نفت با اشاره به ازسرگیری مذاکرات ایران و مغولستان برای فروش نفت، گفت: درصورت توافق، ایران آماده صادرات نفت به مغولستان از مسیر چین است. همچنین آخرین اخبار حکایت از آن دارد که صادرات نفت خام ایران از یک میلیون و ۷۰۰هزار بشکه در روز عبور کرده است.

برخی منابع بین‌المللی صادرات نفت خام ایران را روزانه ۲میلیون بشکه تخمین زده‌اند. آمارها نشان می‌دهد که خرید نفت سئول از ایران در ‌ماه مارس نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته ۸۱درصد افزایش یافت و به ۲۴۴هزار و ۲۴۰بشکه نفت در روز رسید. در همین حال با توجه به پایان تحریم‌ها، رسانه‌های هندی اعلام کردند، شرکت ملی نفت ایران ارسال مجانی نفت به هند را متوقف کرد و خواستار دریافت نصف هزینه حمل نفت صادراتی به هند از پالایشگاه‌های هندی شد.

منبع: همشهری آنلاین

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: