تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۸ - ۰۸:۵۹ کد مطلب 93081

دیپلماسی رشوه سعودی‌ها از لندن تا کوالالامپور

به گزارش مشرق، «۶۸۱ میلیون دلاری که به نخست‌وزیر مالزی پرداختیم تنها یک هدیه بوده است»؛عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان با گفتن این جمله روز گذشته در یک اقدام بی‌سابقه مجبور شد زیرفشار تحقیقات دادستانی مالزی پرداخت پول به نجیب رزاق را اعتراف کند تا تنها گوشه‌ای از رشوه‌های ریاض برای اهداف سیاسی مشخص […]

به گزارش مشرق، «۶۸۱ میلیون دلاری که به نخست‌وزیر مالزی پرداختیم تنها یک هدیه بوده است»؛عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان با گفتن این جمله روز گذشته در یک اقدام بی‌سابقه مجبور شد زیرفشار تحقیقات دادستانی مالزی پرداخت پول به نجیب رزاق را اعتراف کند تا تنها گوشه‌ای از رشوه‌های ریاض برای اهداف سیاسی مشخص شود.

دادستانی مالزی که بررسی فساد مالی نخست‌وزیر این کشور را در دستور کار دارد تحقیقات گسترده‌ای درباره علت و منشا این پول در حساب شخصی نخست‌وزیر مالزی داشته است. وزیر امور خارجه عربستان به همین‌خاطر پس از دیدار با نجیب رزاق در حاشیه نشست سازمان همکاری اسلامی در استانبول اعلام کرد که این پول یک «هدیه محض» از سوی عربستان بوده و مقام‌های این کشور هیچ توقعی از مالزی در این مقابل نداشته‌اند.

وزیر امورخارجه عربستان همچنین به گزارش خبرنگار گاردین بدون آنکه بگوید چه‌کسی و چرا این هدیه عجیب را داده است، گفت: از لحاظ ما پرونده این ماجرا بسته شده است. این در حالی است که الجبیر در یک تناقض آشکار در‌ماه فوریه در گفت‌و‌گو با نیویورک‌تایمز گفته بود که پول پرداختی به نخست‌وزیر مالزی برای سرمایه‌گذاری در این کشور بوده است.

هنوز مشخص نیست که چطور کشوری مانند عربستان می‌تواند هدیه‌ای به مبلغ هنگفت ۶۸۱میلیون دلار به ارشدترین مقام دولت یک کشور پرداخت کند و هیچ توقعی در مقابل این مبلغ نداشته باشد. پس ازانتشار گزارش‌هایی درباره اینکه مبلغ ۶۸۱میلیون دلار کمی قبل از انتخابات سال ۲۰۱۳از صندوق توسعه مالزی به‌حساب شخصی نجیب رزاق واریز شده است، او به فساد مالی متهم شد اما رزاق این مبلغ پول را یک هدیه خواند.

    از شورای امنیت تا ساعت‌های رولکس

عربستان اما در این نوع پرداخت‌های مخفیانه و رشوه‌دادن به کشورهای دیگر برای رسیدن به هدف‌های خود پرونده‌ای قطور دارد. روزنامه السفیر لبنان به‌تازگی در گزارشی اعلام کرد که مقام‌های ریاض در تلاش بوده‌اند تا با پرداخت پول به اعضای شورای امنیت نام «حزب‌الله» را در فهرست سازمان‌های تروریستی این شورا قرار دهند. عربستان با همین دیپلماسی رشوه اقدام به تروریستی نامیدن حزب‌الله در اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج‌فارس تا همکاری اسلامی کرده تا از این طریق جنگ خود علیه حزب الله را تکمیل کند. در شورای امنیت اما ابزار رشوه دادن عربستان کارساز نبوده و گزارش‌ها نشان می‌‌دهد که این تلاش عربستان برای ولخرجی، به‌دلیل مخالفت روسیه و چین و همچنین بی‌توجهی آمریکا شکست خورده است.

همچنین همزمان با سفر سلمان بن عبدالعزیز به مصر ایمن نور، از سیاستمداران ارشد مصر و نامزد سابق ریاست‌جمهوری این کشور اسنادی را منتشر کرد که از هدیه دادن ساعت‌های گران قیمت رولکس به مقام‌های ارشد مصر ازجمله عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر خبر می‌داد. براساس اسنادی که از سفارت عربستان در قاهره افشا شده السیسی ساعتی به قیمتی بیش از ۳۰۰هزار دلار، رئیس پارلمان مصر ساعتی به قیمت ۱۹۰هزار دلار و ۵۰۸نماینده مرد پارلمان هدایایی با قیمت کمتر دریافت کرده‌اند. این در حالی است که نهادهای بین‌المللی اقتصادی اعلام کردند که کسری بودجه دولت عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ به رقم بی‌سابقه ۳۶۷ میلیارد ریال سعودی، معادل ۹۸ میلیارد دلار رسیده است. عربستان با ولخرجی‌های مقام‌های این کشور بی‌سابقه‌ترین بحران اقتصادی خود را تجربه می‌کند.

    دوپینگ انگلیسی برای کرسی شورای حقوق بشر

در سال ۲۰۱۳رسیدن کرسی شورای حقوق بشر به عربستان سعودی باعث تعجب خیلی‌ها شد اما پس از مدتی افشا شده که مقام‌های ریاض با پرونده‌ای قطور در نقض حقوق بشر تنها به وسیله تبانی با لندن و پرداخت رشوه به انگلیس توانسته‌اند این کرسی را به‌دست آورند. سایت ویکی‌لیکس که تاکنون بارها اسناد معتبری از پشت پرده فعالیت دولت‌ها منتشر کرده اسناد جدیدی را فاش ساخت که نشان می‌داد عربستان و انگلیس در سال ۲۰۱۳توافق محرمانه‌ای داشته‌اند تا براساس آن هر دو کشور بتوانند کرسی‌های شورای حقوق بشر سازمان ملل را به‌دست آورند.

در نامه‌های محرمانه‌ای که مربوط به پیش از رای‌گیری شورای حقوق بشر است این دو کشور به حمایت از یکدیگر متعهد شده‌اند. در یکی از این اسناد آمده است: براساس توافق صورت گرفته، ۲کشور متعهد شده‌اند که عربستان از نامزدی انگلیس برای عضویت در این شورا و در عوض لندن از نامزدی ریاض حمایت ‌کند. همچنین براساس سند دیگری که ویکی‌لیکس منتشر کرده، دولت عربستان ۱۰۰هزار دلار به لندن تحت عنوان هزینه کمپین به‌دست‌آوردن کرسی شورای حقوق بشر رشوه پرداخت کرده است.

این تعجب و حیرت جهانی به این خاطر بود که نقض حقوق بشر در عربستان بارها مورد انتقاد شدید نهادهای بین‌المللی مانند عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر قرار گرفته است. پرونده عربستان در حقوق بشر آنقدر قطور و سیاه است که در دوره‌ای گروهی از رسانه‌های عربی در کمپینی خواستار ثبت نام این کشور در کتاب رکوردهای گینس شدند. آلن هوگارث، از مقام‌های عفو بین‌الملل در گفت‌و‌گو با راشاتودی در این رابطه گفت که تبانی انگلیس با عربستان، سیلی لندن به‌صورت حقوق بشر به‌حساب می‌آید.

منبع: همشهری آنلاین

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: