تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۸ - ۰۹:۴۱ کد مطلب 93134

یاد داشت / یاسین قاسمی ؛ “اعتراف یا اعتراض سیف “

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ایران نتایج مورد انتظار از اجرای برجام را مشاهده نکرده است.

به گزارش میدان ۷۲، سفر رئیس بانک مرکزی به واشنگتن و سخنرانی وی در شورای روابط خارجی آمریکا درباره مسائل اقتصادی مربوط به توافق پسابرجام، نشان داد که در رأس ارکان دولت یازدهم تا چه حد عدم هماهنگی و تناقض‌گویی وجود دارد.

سیف در این سخنرانی گفت: “ایران هنوز به اقتصاد جهانی وصل نشده است و باید اجازه استفاده از سیستم مالی آمریکا و امکان لمس تراکنش های مالی ایران به سیستم مالی آمریکا داده شود.”
صحبت های مقامات دولتی سراسر تناقض است و در داخل کشور مدام میگویند که تحریم ها رفع شده  و آن را چماقی بر سر منتقدان می کنند،  اما در خارج کشور حقیقت را میگویند و از بی ثمر بودن برجام حرف میزنند . جناب ظریف نیز همیشه از رفع تحریم ها در داخل می گوید ؛ اما در ماه گذشته در اجلاس مونیخ  از بانک های اروپایی به علت عدم همکاری با ایران به دلیل کارشکنی های امریکا انتقاد می‌کند !از طرفی دیگر نیز آقای عراقچی نیز دو هفته پیش در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو به صراحت می‌گوید: که آمریکا در رفع تحریم‌ها همکاری نمی کند؛ کارشکنی هم می‌کند و همچنین در نقل و انتقال ۱۰۰میلیارد دلار پول آزاد شده، همچنان مشکل داریم.

سیف در ادامه نیز گفت: “ایران همچنان مشکلاتی برای دسترسی به دارایی‌های مسدود شده خود، که یکی از نتایج حاصل از توافق هسته‌ای باید باشد، دارد … اگر اقدامات اخیر آمریکا علیه ایران منجر به رویارویی ایران با بانک‌های بین المللی شود توافق هسته‌ای شکست خواهد خورد. ”

جالب اینجاست که سیف هشدار می‌دهد که با ادامه این روند “توافق هسته‌ای شکست خواهد خورد!” ؛ خب وقتی طرف ایرانی همه تعهداتش را کامل انجام دهد و هر آنچه را که طرف غربی مقرر کرده را بپذیرد دیگر شکست توافق هسته‌ای برای طرف مقابل اهمیتی نخواهد داشت! اگرچه هیئت ایرانی به این امر واقف است که در توافق هسته‌ای به آنچه که دل بسته بود نرسیده است ولی بخاطر منافع حزبی و زودگذر جناحی نمی‌تواند آن را اعلام کند.

بی‌نتیجه بودن اثرگذاری تحریم ها برای امریکا در حال اثبات بود که دولتمردان با اهداف سیاسی و عدم توجه به اقتصاد تولیدی و نگاه به درون همه چیز را به گردن تحریم ها انداختند و دشمن را به کارآمد بودن آن امیدوار کردند.

از طرفی دیگر سیف در مصاحبه با شبکه بلومبرگ گفت: “تقریبا هیچ چیز از این توافق که در ۱۶ژانویه اجرایی شد عاید ایران نشده است.” اکنون برای اینکه پول پرداختی تامین کنندگان کالا را بپردازیم نیاز به تبدیل ارز داریم که این، نیازمند دسترسی به نظام مالی آمریکا است. به این دلیل که استفاده بانک‌های ایرانی از خدمات دلاری بدون ارتباط مستقیم با نظام بانکی آمریکا غیرممکن است. جزئیات بیشتر از اینجــــــــا

اصولا اگر دولت ذوق‌ زده‌ای سرکار باشد و در اجرای تعهدات و اجرای کامل وظایف خود اقدام کند، بصورت تلویحی امریکا را مطمئن می‌سازد که هزینه عدم اجرای تعهدات در حد صفر خواهد بود و با منع ایران از همکاری با بانک های آمریکایی و حتی معاملات دلاری ؛ تعلل و ترس شرکت ها در راستای همکاری با ایران را موجب می‌شود، چرا که با مشاهده این امر که آمریکا همچنان دل در گرو این تحریم ها دارد، شرکت ها و بانک ها احتمال وجود تحریم ها را بسیار قوی تر از رفع آن ها می دانند و از همکاری با ایران سر باز می زنند.

با تمام این تفاسیر، جالب اینجاست که رئیس جمهور در اسفند ۹۴ درمورد لغو همه تحریم‌ها می‌گوید: “البته مردم می‌خواهند همه تحریم‌ها برداشته شود. این اشکالی ندارد. ما به تیم مذاکره کننده اجازه می‌دهیم باز هم مذاکره کنند و در آن مذاکرات هم حتما به نتیجه خواهیم رسید.” در صورتی که خود دولت عالِم به این موضوع می‌باشد که اگر اجرای برجام با شکست مواجه شود، گام دوم، سوم و… طنزی بیش نخواهد بود.

*یادداشت از یاسین قاسمی دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی

  1. ناشناس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    امریکا زیر ابر شتابانه بنابراین سیف درست متن را نخونده ولی ایران الان که ساعت ده شبه آفتاب برجام طوری می تابه که آدم با روز اشتباه میکنه بنابراین همه یادداشتها رو درست و درمون می خونن

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: