تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۸ - ۱۶:۴۸ کد مطلب 93236

دیدار سیدحسن نصرالله با مقتدی صدر

منابع دیپلماتیک در بیروت می‌گویند حضور برخی رهبران یا نمایندگان جریان‌های شیعی عراق در بیروت به منظور میانجی‌گری حزب‌الله میان جریان‌های شیعی در عراق است و دیدار دبیرکل حزب الله لبنان با مقتدی صدر در همین راستا بوده است. به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه مستقل رای الیوم، دیدار سید […]

منابع دیپلماتیک در بیروت می‌گویند حضور برخی رهبران یا نمایندگان جریان‌های شیعی عراق در بیروت به منظور میانجی‌گری حزب‌الله میان جریان‌های شیعی در عراق است و دیدار دبیرکل حزب الله لبنان با مقتدی صدر در همین راستا بوده است.

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه مستقل رای الیوم، دیدار سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان با مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در بیروت صورت گرفته و گفته می‌شود با حضور جواد شهرستانی، معاون آیت‌الله سید علی سیستانی و نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق (یا نماینده وی) به جلسه‌ای چهار جانبه تبدیل شد.

یک منبع سیاسی در لبنان پیشتر گفته بود که سیدحسن نصرالله مقتدی صدر را قانع کرده که به اعتصاب حامیانش در منطقه الخضراء در مرکز بغداد که از دو هفته قبل و در اعتراض به عملی نشدن اصلاحات حیدر العبادی، نخست وزیر این کشور آغاز شده، پایان دهد.

مقتدی صدر، ۳۱ مارس با تهدید پارلمان عراق به توقف فعالیت فراکسیون الاحرار(وابسته به جریان صدر) در صورت عدم رای گیری درباره کابینه پیشنهادی حیدر العبادی به تحصن حامیانش در منطقه الخضراء پایان داد. گفته می‌شود همزمان با حضور مقتدی صدر در بیروت یک هیات سیاسی از جریان صدر نیز به ایران آمده‌اند.

قرار است مقتدی صدر قبل از ترک لبنان و پایان سفرش به این کشور با نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان نیز دیدار کند.

بالا گرفتن اختلافات سیاسی در عراق که به دلیل فساد گسترده و سهم خواهی‌های سیاسی است، علاوه بر اینکه نارضایتی گسترده مردمی را به دنبال داشته، باعث شده جریان‌های سیاسی از جمله جریان‌های شیعی عراق یکدیگر را به کارشکنی بر سر راه اصلاحات و پایان دادن به فساد متهم کنند.

برخی منابع اعلام کردند که علت حضور مقتدی صدر در لبنان این است که سید حسن نصرالله نقش میانجی‌ را میان جریان صدر و نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق ایفا می‌کند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: