تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۹ - ۱۰:۲۲ کد مطلب 93435

چراغ سبز ظریف به برجام حقوق بشری

ظریف با اشاره به مساله حقوق‌بشر و مذاکرات مربوط به آن توضیح داد: ما در زمینه مسائل حقوق‌بشری آماده گفت‌وگو هستیم، اما خانم موگرینی و دیگر دوستان ما در اروپا می‌دانند که این گفت‌وگو یک گفت‌وگوی یکطرفه نخواهد بود.

تنها چند ساعت پس از آنکه ولی‌الله سیف در شورای روابط خارجی آمریکا، به «بی‌نتیجه بودن» برجام برای سیستم بانکی کشور اعتراف کرد و گفت آمریکا مانع عادی شدن مراودات بین‌المللی سیستم بانکی ایران می‌شود، جواد ظریف، وزیر امور خارجه، یعنی همان‌کسی که مسؤول مستقیم برجام است در نشست مشترک با فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی، از آغاز گفت‌وگوهای حقوق‌بشری میان ایران و اتحادیه اروپایی خبر داد! به گزارش «وطن امروز»، در آستانه سفر موگرینی به ایران، رسانه‌های اروپایی پیش‌بینی کردند این سفر دستاوردهای حقوق‌بشری برای غرب خواهد داشت. موگرینی نیز قبل از سفر به ایران گفت حقوق بشر، یکی از محورهای اصلی گفت‌وگوهای او در ایران خواهد بود. این درحالی است که بهانه حقوق‌بشر، در واقع اهرم فشاری است که غرب تلاش می‌کند در امور اجتماعی و مسائل داخلی ایران اعمال‌نظر کند. یکی از این دخالت‌ها، تلاش برای تغییر قوانین مجازات اسلامی بویژه مجازات قصاص است. اما رکن اصلی دخالت‌های غرب به بهانه حقوق‌بشر، تلاش برای هماهنگی سیستمی با غربگرایان درون ایران است.

از این طریق با ایجاد شبکه‌ای از غربگرایان در ایران در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و…، و فشار بیرونی به حاکمیت برای ایجاد پوشش امن برای این شبکه، روند تغییر از درون کشور را دنبال می‌کنند. درباره ایران، حمایت از سیاسیون مخالف جمهوری اسلامی بویژه اغتشاشگران فتنه ۸۸ یکی از رئوس پیگیری بهانه حقوق‌بشر از سوی غرب است. بهانه‌های حقوق‌بشری برای همین موضوع علیه ایران شدت گرفته است و آمریکایی‌ها طی یک دهه اخیر در بسته فشار خود علیه ایران، موضوع حقوق‌بشر را به صورت ویژه در دستور کار قرار داده‌اند. طی ۳ سال اخیر نیز در سفرهای برخی مقامات اروپایی مانند کاترین اشتون به ایران، دیدارهایی با برخی عوامل غربگرا در ایران صورت گرفت که نشان از اراده طرف غربی برای پیگیری بهانه حقوق‌بشر در ایران دارد. تلاش غربی‌ها برای باز کردن باب مذاکره بر سر مسائل حقوق‌بشری البته زمانی جدی‌تر شد که در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵، رسانه‌های غربی از طرح مباحث حقوق‌بشری در لابه‌لای این گفت‌وگوها خبر دادند. این ادعاها البته بارها از سوی مقامات مذاکره‌کننده رد شد اما همان زمان در ایران جریان انقلابی تاکید کرده بود یکی از بهانه‌های طرف غربی مسائل حقوق‌بشری است و قطعا پس از موضوع هسته‌ای، تلاش می‌شود بهانه آغاز گفت‌وگوها بر سر این موضوع باز شود. به اعتقاد جریان انقلابی، طرف غربی تلاش می‌کند از حفره‌های گشاد برجام، در راستای پروژه نفوذ خود به درون کشور استفاده و نفوذ خود از طریق بهانه حقوق‌بشر را دنبال کند.

حالا دیروز، یعنی ۲ روز پس از آنکه وزارت خارجه آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود درباره مساله حقوق‌بشر، ایران را متهم به عدم رعایت حقوق‌بشر کرد و حتی انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۲ را غیردموکراتیک دانست، و یک روز پس از اعترافات ولی‌الله سیف مبنی بر بی‌نتیجه بودن برجام برای سیستم بانکی کشور، جواد ظریف در نشست مشترک با فدریکا موگرینی، از آغاز گفت‌وگوهای حقوق‌بشری با اتحادیه اروپایی خبر داد! خبری که این شائبه را ایجاد می‌کند که پس از تعطیلی صنعت هسته‌ای، حالا گره‌های برجام در حوزه تحریم‌های بانکی، گویا قرار است با دادن امتیازهای حقوق‌بشری باز شود! و گویا این موضوع، با راه‌اندازی دفتر اتحادیه اروپایی در تهران، در حال تحقق یافتن است تا شبکه غربگرایان در ایران به صورت ویژه با چتر حمایتی اتحادیه اروپایی در ایران فعالیت خود را دنبال کند. در این میان البته گویا موضوع عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی نیز به صورت جدی در دستورکار دولت حسن روحانی است. موضوعی که بشدت با بنیان‌های اقتصاد مقاومتی در تعارض است!

محمدجواد ظریف دیروز(شنبه) در نشست خبری مشترک با فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی که در تهران برگزار شد، ضمن خوشامدگویی به موگرینی و هیأت همراهش، اظهار داشت: این سفر در چارچوب همکاری‌های ایران و اتحادیه اروپایی است که مسائل بین ایران و اتحادیه اروپایی پس از برجام را مورد بحث قرار داد. ظریف با بیان اینکه همکاری اقتصادی و مالی از دیگر مباحث بود، گفت: اتحادیه اروپایی به عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی کمک خواهد کرد. به گزارش میزان، وزیر امور خارجه ادامه داد: از مباحث دیگر آماده‌سازی اقدامات لازم اداری برای بازشدن دفتر نمایندگی اتحادیه اروپایی در ایران بود.

وی با بیان اینکه بحث دیگر مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی و مسائل انسان‌دوستانه بود، گفت: درباره آوارگان و پناهندگان نیز بحث شد. ظریف با تاکید بر اینکه در بیانیه مشترک به نکات مورد بحث پرداخته خواهد شد، افزود: یک بیانیه درباره همکاری هسته‌ای غیرنظامی بین اتحادیه اروپایی و ایران امروز صادر خواهد شد. وزیر امور خارجه امروز را زمان شروع جدید ارتباطات ایران و اتحادیه اروپایی عنوان کرد و ادامه داد: یقین داریم که این همکاری می‌تواند برای کمک به توسعه کشور و ایجاد آرامش در منطقه مفید باشد. ظریف با اشاره به مساله حقوق‌بشر و مذاکرات مربوط به آن توضیح داد: ما در زمینه مسائل حقوق‌بشری آماده گفت‌وگو هستیم، اما خانم موگرینی و دیگر دوستان ما در اروپا می‌دانند که این گفت‌وگو یک گفت‌وگوی یکطرفه نخواهد بود. در این گفت‌وگو ایران هم مطالب زیادی را در زمینه حقوق‌بشر دارد که من اطمینان دارم طرف اروپایی آماده شنیدن آن خواهد بود.

برجام و سوریه
فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی در نشست خبری مشترک با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: از امروز به بعد مرحله برجام و قرائت بیانیه‌های مختلف در این زمینه به پایان رسیده و همکاری‌های متعددی در موضوعات دیگر خواهیم داشت. موگرینی توضیح داد: کار ما برای اجرای برجام هنوز به پایان نرسیده است و من در نقش خودم به عنوان هماهنگ‌کننده و ناظر اجرای برجام در کمیسیون مشترک امیدوارم که بتوانم منافع تمام طرف‌ها در این توافق را تحقق بخشم.
موگرینی در ادامه موضوع سوریه را نیز مطرح کرد و گفت: «موضوع سوریه با برجام در ارتباط است». این همان چیزی است که منتقدان محتوای برجام بارها درباره آن هشدار داده‌اند. چراکه براساس مشاهدات، به غیر از موضوعات داخلی ایران که به بهانه حقوق‌بشر به برجام گره زده می‌شود، موضوع سوریه یا در واقع سیاست منطقه‌ای ایران نیز یکی دیگر از مطالباتی است که طرف مقابل برای رسیدن به آن، تحریم‌ها را گرو گرفته است! مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی در ادامه نشست خبری با ظریف تصریح کرد: من می‌خواهم به این مساله تاکید کنم که برجام نه‌تنها به نفع مردم ایران است بلکه منافعی را نیز برای مردم منطقه به همراه دارد و تحولات مختلفی در این حوزه اتفاق افتاده است. موگرینی با اشاره به تحولات جاری در سوریه خاطرنشان کرد: اولویت ما پایان جنگ و خصومت در سوریه است و می‌توانیم با ایران همکاری‌هایی را در این موضوع داشته باشیم.

واکنش ظریف به افشاگری سیف
افشاگری ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی درباره بی‌نتیجه بودن برجام برای سیستم بانکی کشور در وهله اول کارنامه محمدجواد ظریف در برجام را زیر سوال می‌برد. محمدجواد ظریف دیروز به این اظهارات سیف واکنش نشان داد. رئیس دستگاه دیپلماسی درباره تعهدات آمریکا درباره رفع موانع تبادلات بانکی ایران با بانک‌های آمریکایی و غیرآمریکایی گفت: رئیس کل بانک مرکزی در روزهای گذشته در واشنگتن با وزیر خزانه‌داری آمریکا و همچنین هیات کارشناسی ایران با هیات کارشناسی دفتر مربوط به نظارت بر تحریم‌ها مذاکرات جدی داشته‌اند تا اطمینان حاصل کنند آمریکا تعهدات خودش را در قالب برجام انجام می‌دهد. وی افزود: اینکه برجام این موقعیت را برای جمهوری اسلامی فراهم کند که دسترسی مالی بین‌المللی داشته باشد، هدف توافق هسته‌ای است. باید همه کشورها خودشان را به آن متعهد بدانند و اقدامات لازم را برای رفع موانع انجام دهند. وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما یقینا به آمریکایی‌ها در این زمینه تذکر دادیم و همچنان فشار خواهیم آورد تا اطمینان حاصل کنیم که دولت آمریکا زمینه را برای همکاری بانکی فراهم می‌کند. ظریف تصریح کرد: البته برجام بحث بانک‌های آمریکایی را شامل نمی‌شد و نمی‌شود بلکه بحث عدم مزاحمت آمریکا برای همکاری سایر بانک‌های جهانی با ایران را شامل می‌شود.

 

منبع: وطن امروز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: