تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۹ - ۱۲:۲۳ کد مطلب 93497

سینه چاکان برجام در استانبول چه کاری کردند؟!/ آقای صالحی، از روی تاسیساتی که مسئولیتش را بر عهده گرفتید با بولدوزر گذشته‌اند!

به گزارش میدان  ۷۲ جواد کریمی قدوسی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی آناج با انتقاد از سیاست‌های دستگاه دیپلماسی کشور، ابراز داشت: دستاورد اجرای برجامی ناقص را در حاشیه‌ی اجلاس سازمان همکاری اسلامی و بیانیه ضدایرانی آن که به خواست رژیم آل سعود تدوین شده بود، دیدیم. وی از وجود توافقات اعلام نشده در […]

به گزارش میدان  ۷۲ جواد کریمی قدوسی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی آناج با انتقاد از سیاست‌های دستگاه دیپلماسی کشور، ابراز داشت: دستاورد اجرای برجامی ناقص را در حاشیه‌ی اجلاس سازمان همکاری اسلامی و بیانیه ضدایرانی آن که به خواست رژیم آل سعود تدوین شده بود، دیدیم.

وی از وجود توافقات اعلام نشده در حاشیه مذاکرات برجام خبر داد و افزود: زمانی که مذاکرات انجام می‌شد در حین گفت‌وگو تیم دیپلماتیک وعده‌هایی به آمریکایی‌ها داده بود تا اعراب را از برجام راضی کند و خواسته‌های آنها چیزی جز دست برداشتن ایران از جبهه مقاومت و مسائل حزب الله، یمن، عراق و فلسطین نبود.

نماینده مشهد در مجلس نهم ریشه اتفاقات کنفرانس اسلامی اخیر را در تساهل و برخورد خارج از عرف دیپلماتیک جمهوری اسلامی دانست و عنوان کرد: بیانیه زمانی که اجلاس وزرای خارجه سازمان کنفرانس اسلامی در جده برگزار شد و نمایندگان ایران به علت عدم صدور ویزا از طرف سعودی‌ها موفق به حضور در اجلاس نشدند، تدوین گردید.

وی ادامه داد: وزارت خارجه در برابر عدم ارائه ویزا چه اقدامی کرد و چه پاسخی داد؟ آیا از طرفیت دستگاه دیپلماسی از ظرفیت خودمان در کشورهای اسلامی استفاده کرد؟ آیا سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های وزارت خارجه جهت بازدارندگی از پیش‌نویس بیانیه و تنویر افکار روسای کشورها، بسیج شدند تا مانع تصویب بندها را در استانبول شوند؟

عضو کمیسیون امنیت ملی در ادامه به انفعال دستگاه دیپلماسی اشاره کرد و گفت: ما یک صدم تحرکی را که تیم مذاکره کننده در محقق شدن توافق هسته ای داشت را در متاثر کردن بیانیه کنفرانس اسلامی استانبول شاهد نبودیم؛ امثال آقایان ظریف، صالحی و عراقچی که برای انجام توافق سینه چاک می‌کردند، در استانبول چه کاری کردند؟

وی متذکر شد: چالش اول آل سعود در درون قبیله می‌باشد که رقابت سخت و خشنی بین ولیعهدها و شاهزاده‌ها وجود دارد. ثانیا آنان در مسائل اجتماعی حجاز به شدت شاهد برانگیختگی هستند، حوزه چالش برانگیز دیگر سعودی‌ها شکست در یمن و سوریه است.

قدوسی با بیان اینکه به مرور زمان بر محکومیت‌های عربستان در حوزه بین المللی افزوده می‌شود، اذعان داشت: رژیم آل سعود این چالش‌ها را از منظر نفوذ کلام و فرهنگ جمهوری اسلامی می داند؛ لذا دست به اقدامات خشن در حوزه بین الملل زده و در تلاش است ائتلاف تهدید برانگیزی علیه ایران به وجود آورد.

وی حضور رئیس جمهور اسلامی ایران در اجلاس سازمان همکاری اسلامی را را غیر ضروری دانست و اعلام کرد: آقای روحانی که در مراسم شرکت کرده بود، حداقل باید در برابر اقدامات اخیر، واکنش قاطعی نشان می‌داد؛ رئیس جمهور باید به موضع اقتدار برگردد و از این جایگاه به تحولات منطقه، اسلام و جهان نگاه کند وگرنه ما شاهد هزینه‌های بیش از این در سیاست خارجه خواهیم بود.

این نماینده مجلس نهم با اشاره به اظهارات اخیر رئیس کل بانک مرکزی کشور در رابطه با برجام، اظهار کرد: آقای سیف در کمیته روابط خارجه آمریکا شرکت می‌کند که در آن سیاستمداران غربی حضور دارند و تصمیم می‌گیرند؛ آقای سیف در آنجا، دقیق‌ترین اطلاعات راجع به انجام کامل تعهدات ایران در برجام و بد عهدی طرف مقابل را به اطلاع آنان رسانده است.

وی توضیح داد: رئیس کل بانک مرکزیدر کمیته به سه موضوع اشاره کرده است؛ ایران به منابع بلوکه شده خود هنوز دسترسی پیدا نکرده و وارد تراکنش سیستم مالی جهان نشده است لذا کشور نتوانسته مشکلات مالی خود را بر اساس توافقات برطرف کند.

قدوسی تداوم بدعهدی غرب را منجبر به شکست برجام دانست و گفت: از منظر نامه مقام معظم رهبری و قانون مصوب مجلس اجرای برجام شده است؛ از روی آب سنگین و تاسیساتی که آقای صالحی مسئولیتش را قبول کرده، با بولدوزر گذشته‌اند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ایران باید در مقابل یک اولتیماتوم و فرصت دو سه هفته‌ای توسط رئیس جمهور به غرب دهد و تیم نظارتی با یک بیانیه عهدشکنی آمریکا را اعلام کند؛ اکنون که فرصت سه ماهه ارائه گزارش به پایان رسیده، می‌توانند اسناد لازم را از وزارت خارجه جمع آوری کرده و گزارش دهند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: