تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۹ - ۱۹:۵۱ کد مطلب 93605

ظریف: آمریکا مانع تعامل بانک‌ها با ایران نشود

ظریف گفت: «آنچه ما از آمریکا می‌خواهیم آن است که در فعالیت بانک‌ها مداخله نکند و آنها را از آمدن به ایران دلسرد نکند. چنین اقداماتی مطابق با تعهدات توافق(برجام) نیست. بیایید با ایران تعامل کنید. واشنگتن باید تعهد آشکار خودش را در این موضوع نشان دهد».  به گزارش مشرق، محمد جواد ظریف وزیر امور […]

ظریف گفت: «آنچه ما از آمریکا می‌خواهیم آن است که در فعالیت بانک‌ها مداخله نکند و آنها را از آمدن به ایران دلسرد نکند. چنین اقداماتی مطابق با تعهدات توافق(برجام) نیست. بیایید با ایران تعامل کنید. واشنگتن باید تعهد آشکار خودش را در این موضوع نشان دهد».

 به گزارش مشرق، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای که امروز منتشر شد، بار دیگر بر لزوم احترام غرب به ملت ایران تأکید کرد.

وی که با نشریه ایتالیایی «کوریه دلا سرا» صحبت می‌کرد، در ابتدا در پاسخ به سوال خبرنگار این روزنامه در مورد نقش ایران در سوریه، گفت: «ما در حال نبرد با تروریسم هستیم. ما به مردم و دولت قانونی سوریه در نبرد با داعش کمک می‌کنیم، آن هم به درخواست دولت سوریه. تعهد دیگری که وجود دارد، تلاش برای رسیدن به یک راهکار برآمده از مذاکره است. به همین دلیل هم هست که ما نقشی فعال در مذاکرات بر عهده گرفتیم و نهایتا هم این گفت‌وگوها به آتش‌بس منجر شد. اما نبرد با داعش متوقف نشده است.

خبرنگار غربی از وزیر خارجه ایران سوال کرد: «هدف اصلی اقدامات شما، تقویت رژیم اسد بود»

دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ گفت: «دولت مشروع سوریه دولت به رسمیت شناخته شده سازمان ملل است. ما باید بحث‌ها و اختلافات را کنار بگذاریم. در سوریه هیچ راه حل نظامی وجود ندارد. مذاکرات سیاسی بین سوری‌ها(راه حل است) و آنها هستند که درباره سرنوشتشان تصمیم خواهند گرفت. بازیگران خارجی تنها می‌توانند راه حل سیاسی را تسهیل کنند».

خبرنگار رسانه ایتالیایی به برجام و انتقادهای ایران درباره عدم اجرای تعهدات کشورهای غربی اشاره کرد و پرسید: «ایران از اینکه همه موانع اقتصادی پس از توافق هسته‌ای برداشته نشدند، شاکی است. یکی از موضوعات داغ در این باره، موضوع بانک‌ها است. چه چیزی اینجا هست که کار نمی‌کند؟»

ظریف گفت: «آنچه ما از آمریکا می‌خواهیم آن است که در فعالیت بانک‌ها مداخله نکند و آنها را از آمدن به ایران دلسرد نکند. چنین اقداماتی مطابق با تعهدات توافق(برجام) نیست. بیایید با ایران تعامل کنید. واشنگتن باید تعهد آشکار خودش را در این موضوع نشان دهد».

او ادعای خبرنگار غربی درباره اینکه آمریکا خواستار تضمین ایران برای عدم سرمایه‌گذاری ایران در اقدامات حمایتی از گروه‌های تروریستی از قبیل حزب‌الله است را رد کرد و گفت: «موضوع این نیست. ایران به تعهدات برای مقابله با پولشویی و مقابله با تروریسم احترام خواهد گذاشت».

ظریف در ادامه این مصاحبه از علاقه اروپا برای تعامل با ایران سخن گفت. او تصریح کرد: «معتقدیم که دولتهای اروپایی به توسعه تجارت و سرمایه‌گذاری علاقه و منفعت دارند. ما میزبان هیاتهای زیادی از هر بخش‌های خصوصی و دولتی اروپا بوده‌ایم. ایران بهترین جا برای سرمایه گذاری در این منطقه و شاید جهان باشد».

خبرنگار کوریه دلا سرا سوال کرد: «آیا هنوز مقاومتی برای تعامل و گشایش(روابط) با غرب (در ایران) وجود دارد؟»

وزیر خارجه ایران جواب داد:‌ «برای اینکه همه  عواقب و نتایج توافق(هسته‌ای) پذیرفته شود، توافق باید  نشان دهد که منافع دارد. اگر مردم منافع آنرا ببینند، آنها به حمایشان ادامه می‌دهند اگر اینطور نشود آنها می‌توانند به صندوق‌های رای بگویند که به آنهایی که از توافق حمایت کردند، رای ندهید. من معتقدم که توافق به نفع همه است».

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: