تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۳۰ - ۰۹:۲۶ کد مطلب 93863

۱۶ نکته درباره مشعل المپیک

مراسم روشن کردن مشعل المپیک در روز پنجشنبه به صورت رسمی آغاز می‌شود. این مشعل سپس به محل برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ برده می‌شود. به گزارش مشرق به نقل از NBC news، حقایقی درباره مشعل المپیک وجود دارند که خواندنی هستند: ۱- مشعل المپیک یکی از سمبل‌های شناخته شده این بازی‌هاست. مشعلی که در المپیک […]

مراسم روشن کردن مشعل المپیک در روز پنجشنبه به صورت رسمی آغاز می‌شود. این مشعل سپس به محل برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ برده می‌شود.

به گزارش مشرق به نقل از NBC news، حقایقی درباره مشعل المپیک وجود دارند که خواندنی هستند:

۱- مشعل المپیک یکی از سمبل‌های شناخته شده این بازی‌هاست. مشعلی که در المپیک یونان برای برگزاری قدیمی‌ترین بازی‌های المپیک روشن شد با کمک اشعه‌های خورشید آتش گرفت. این آتش هنوز با کمک خورشید در جلوی خرابه‌های المپیا روشن است. مراسم روشن کردن مشعل هر المپیک در هوای آفتابی انجام می‌شود.

۲- مشعل مدرن المپیک در سال ۱۹۲۸ در بازی‌های آمستردام رونمایی شد. در بازی‌های ۱۹۳۶ آلمان نازی‌ها المپیک را برگزار کردند و مشعل را به تمامی کشورهایی که می‌خواستند نفوذ خود را در آن‌ها بیشتر کنند بردند.

۳- بلندترین مشعل المپیک مربوط به المپیک پکن ۲۰۰۸ می‌شود. طبق گزارش کمیته بین‌المللی المپیک ۲۱ هزار و ۸۰۰ نفر این مشعل را حمل کردند. این مشعل به یک تور جهانی رفت و از شهرهای لندن، پاریس و سان فرانسیسکو عبور کرد. مشعل المپیک ۲۰۰۸ حتی به قله اورست نیز برده شد. مشعل بعد از رسیدن به ارتفاع ۲۹ هزار پایی در روز ۸ می ۲۰۰۸ روشن شد.

۴- بعد از روشن شدن مشعل المپیک ۲۰۱۶ در روز پنجشنبه، این مشعل به سرتاسر یونان برده می‌شود و سپس به برزیل می‌رود. روز ۳ می مراسمی در برازیلیا برای مشعل برگزار می‌شود.

۵- مشعل المپیک ریو به ۳۲۹ شهر برده می‌شود که ۲۶ شهر آن مراکز ایالت‌های برزیل هستند. تخمین زده می‌شود که ۹۰ درصد مردم برزیل مشعل را می‌بینند.

۶- مسئولان برگزاری مسیر حرکت مشعل المپیک ۲۰۱۶ را طوری انتخاب کردند که در این مسیر زیبایی‌های برزیل و فرهنگ متنوع آن وجود داشته باشد. در این مسیر منطقه پانتانال، ساحل باهیا، آمازون و آبشار ایگوآکو دیده می‌شوند.

۷- حدود ۱۲ هزار نفر مشعل المپیک ریو را حمل می‌کنند. هر فرد حدود ۲۰۰ متر مشعل را حمل می‌کنند.

۸- در المپیک امسال یک مهاجر جزو اولین کسانی است که مشعل را حمل می‌کند. او یک فرد از کمپ Eleonas است که نزدیک آتن است. در این کمپ اغلب ایرانی‌ها و افغانی‌های مهاجر زندگی می‌کنند.

۹- مشعل المپیک ریو طراحی خاص دارد و نوارهای رنگی در آن دیده می‌شود. هر کدام از این رنگ‌ها یکی از جنبه‌های طبیعت برزیل را نشان می‌دهد.

بالاترین رنگ طلایی است که خورشید را نشان می‌دهد. طلایی همچنین نشان دهنده مدال طلا که بالاترین موفقیت در المپیک است نیز هست. رنگ بعدی سبز است که نشان دهنده کوه‌های اطراف ریو است. سپس رنگ آبی به چشم می‌خورد که نشان از دریای برزیل است و رنگ آخر آبی تیره است که نشان دهنده زمین برزیل است.

۱۰- نوارهای رنگی بر روی مشعل المپیک ریو طرحی موجی شکل دارند. این طرح یادآور مسیر پیاده‌روی در کوپاکابانا است.

۱۱- لحظه‌ای که مشعل توسط یک نفر به نفر بعدی داده می‌شود “بوسه” نامیده می‌شود.

۱۲- مشعل با کمک گاز روشن می‌ماند. قرار است که مشعل همواره روشن بماند اما گاهی اوقات به صورت تصادفی یا از روی عمد مشعل خاموش می‌شود. در سال ۲۰۱۳ در بازی‌های سوچی، یک گارد کاخ کرملین از یک فندک برای روشن کردن دوباره مشعل در مسکو استفاده کرد.

۱۳- یونیفرم رسمی حمل مشعل تی‌شرت سفیدرنگ و شلوارکی با حاشیه‌های زرد و سبز است. مسئولان برگزاری ریو معتقدند که سفید نشان دهنده صلح و اتحاد، زرد نشانگر مشعل المپیک و سبز یادآور پرچم برزیل است.

۱۴- مراسم حمل مشعل همچنین ترانه‌ای دارد که “زندگی یک مسافر” نام دارد.

۱۵- مراسم حمل مشعل در روز ۵ آگوست به پایان می‌رسد. در آن روز آخرین حمل کننده مشعل، مشعل بزرگ المپیک را در مراسم استادیوم ماراکانا روشن می‌کند.

۱۶- انتخاب آخرین افرادی که مشعل را حمل می‌کنند معمولا مشخص نیست. در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا محمدعلی کلی این افتخار را داشت. در المپیک لندن ۲۰۱۲، هفت ورزشکار جوان همراه با هم مشعل بزرگ المپیک در استادیوم را روشن کردند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: