تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۳۰ - ۰۹:۵۱ کد مطلب 93949

پناهیان :برای خودم متاسفم که وقتی فردی منِ طلبه را می‌بیند یاد نظم نمی‌افتد بلکه یاد نماز می‌افتد!

عده‌ای می‌خواهند ایمان را در برابر عقلانیت قرار دهند/ نباید فریب نمازخوانان قلابی را خورد/ قسمتی از دین را سِفت گرفته و بخش دیگر را رها کرده‌ایم

به گزارش میدان ۷۲ حجت الاسلام علیرضا پناهیان عصر یکشنبه  در جمع دانشجویان دانشگاه تبریز با بیان اینکه ما انسان‌ها اساسا با ادبیات اشتباهی با هم حرف می‌زنیم، اظهار داشت: نمی‌دانم از چه زمانی نام نیروی ارزشی را بر ما نهادند و گفتند اینها ارزشی هستند و ما واقع بین می‌باشیم؛ آنان اسم مومن را بر ما گذاشتند تا ایمان را در برابر عقلانیت قرار دهند.

وی ادامه داد: آنان با این کار می‌خواهند ارزش‌ها را در برابر واقعیت قرار دهند لکن فرهنگ مهم‌تر از دین است و اگر به دنبال دین هستیم باید فرهنگ را درست کنیم.

مشاور ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اعلام اینکه مستشرقین می‌خواستند با بدنام کردن اعراب بر سر دین ما بزنند، ابراز کرد: مسلمانان آن زمان، زیاد هم نادان نبودند؛ باید این را قبول داشت که ما آدم‌های واقع بینی نیستیم و صرفا به دنبال ارزش‌ها هستیم.

وی افزود: دشمنان اسلام می‌خواهند دین ما را مجموعه‌ای از مقدس‌ها و ارزش‌ها نشان دهند و به جهانیان اینگونه القاء کنند که شیعیان ایرانی واقع بین نبوده و کور هستند.

این استاد اخلاق افراد بی‌اعتنا به دشمنی‌ها را شقی دانست و بیان داشت: فردی که بی تجربگی کند تیره بخت است؛ اگر کسی کاری را بلد نباشد احتمال اینکه بر دین هم کافر شود وجود دارد؛ متاسفانه عده‌ای در جامعه دین را غلط جا انداخته‌اند.

وی تصریح کرد: کسانی که جنبه اخلاقی حجاب را متوجه نشده‌اند چرا منت بر سر دین می‌گذارند؟ برخی‌ها به قدری برای جوانان سخت‌گیری نمودند که خندیدن را هم بر آنان ممنوع کرده‌اند که آنان به دین هم بدبین شده‌اند؛ اسلام ناب محمدی به هیچ وجه مخالف شادی متعارف جوانان نیست.

پژوهشگر حوزه علوم انسانی با اعلام اینکه ایمان چشم را شست و شو می‌دهد تا بهتر ببینیم، اذعان داشت: چنانچه جوانان با دین انس بگیرند، جامعه پیشرفت خواهد کرد؛ اگر به اطراف خود بنگریم می‌بینیم خیلی از دانشمندان با ایمان بوده‌اند، دین مجموعه‌ای از دستورات است که زندگی ما را بهتر می‌کند.

وی اضافه کرد: متاسفانه برداشت ما از دین درست نیست، برخی قسمت‌ها را سفت گرفته‌ایم و بخش دیگری را ول کرده‌ایم؛ در همین حوزه اقتصادی دین اسلام راهکارهای زیادی را برای ما ارائه داده و از آن به درستی استفاده نمی‌شود، دین آباد کننده حیات انسان است و این ولایت می‌باشد که بدون اینکه از کسی حق بیمه بگیرد، جامعه و استعدادهای آن را بیمه می‌کند.

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه باید به جای شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه، شعار مرگ بر نادانی داده شود، توضیح داد: نباید انقلاب را فقط به آرمان‌ها محدود کرد، لازم است جان خود را در مرکزیت راه اسلام قرار دهیم چراکه ایمان مصداق بارز جلا دادن به قلب است.
وی هشدار داد: کسانی که کافر هستند واقع بین نمی‌باشند و اگر دین نداشته باشیم از منافع خود نیز خواهیم گذشت؛ این ایمان است که می‌گوید از منافع خود دفاع کن.

موسس مدرسۀ علمیه دارالحکمه تشریح کرد: اگر خداوند نعمت دهد باید شکر کنیم و اگر نداد باید صبر کرده و ایثار کنیم، همانا این راه اهل بیت(ع) است؛ نماز خواندن در اول وقت ما را بزرگ می‌کند و در طول عمر آثار مادی برجای خواهد گذاشت.

وی افزود: این دین است که ما را به زندگی بهتر وادار می‌کند و هدف شرع دعوت به عقلانیت است، تعداد روایات نسبت به نماز بسیار کمتر از نحوه غذا خوردن است، با این حال بر سر ما کوبیده‌اند که به مسایل اجتماعی بی‌تفاوت باشیم، نماز شب را با معانی دست نیافتنی تفسیر می‌کنند و این درحالیست که نماز شب برای سلامت انسان مفید است.

مشاور ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها مهم‌ترین شاخصه معنویت را قدرتمند شدن انسان عنوان کرد و ابراز داشت: ما باید همچون امیرالمونین در برابر مشکلات کمر خم نکنیم زیرا خداوند از افراد ضعیف خوشش نمی‌آید؛ اولین ثمره عبادت قدرت است.

وی ادامه داد: دانشجویان باید به شخصیت خود نیز توجه داشته باشند، دنیا محل آسودگی نیست و توجه داشتن به مسائل اطراف از ضروریات است، قرآن کریم می‌گوید نان را خانه خودت بپز و این یعنی اسلام با نگاهی واقع بینانه به زندگی اهمیت می‌دهد.

این استاد اخلاق با تاکید بر اینکه دانشجویان باید خوب زندگی کردن را به یکدیگر آموزش دهند، بیان کرد: افراد بسیجی باید در این امر پیشگام باشند، نباید اجازه دهیم طلاق در جامعه رواج یابد.

وی توضیح داد: جزء به جزء نماز دارای کدهای علمی است و حتی از نظر پزشکی هم این مباحث اثبات شده است، در هر کاری آدم‌های قلابی وجود دارد، علم خوب است ولی می‌بینیم علم قلابی هم وجود دارد و این را بعضا در نماز خواندن قلابی مدیران و گریه کردنشان هم مشاهده می‌کنیم اما نباید فریب آنان را خورد.

پناهیان شیطان را دشمن انسان‌ها دانست و خاطرنشان کرد: شیطان دشمن دین نیست بلکه با آدمی خصومت دارد؛ بعضا مشاهده می‌شود برخی دانشجویان در خارج از کشور ایمان بالایی دارند.

وی اظهار کرد: برای خودم متاسفم که وقتی فردی منِ طلبه را می‌بیند یاد نظم نمی‌افتد بلکه یاد نماز می‌افتد، بنده در عرصه سیاست واقع بینانه حرف می‌زنم و نباید تجربه‌ها را زیرپا بگذاریم.

مشاور ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اذعان داشت: اگر می‌خواهند در مورد حجاب حرف بزنند از باب دانشجویی حرف بزنند، باید کلمه شئونات از مقررات حذف شود و با شأن دانشجویی نقد کنیم، نباید در زندگی بر سر خدا منت بگذاریم؛ لازم است تقوا داشته باشیم و با استفاده از فرصت دانشجویی در عرصه علمی حرف بزنیم.

وی در پایان افزود: با مبارزه با هوای نفس می‌توانیم امکان زندگی کردن بهتر را برای خود فراهم کنیم.

منبع : آناج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: