تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۳۰ - ۱۲:۰۰ کد مطلب 94073

عقب نشيني دولت يازدهم از مواضع خود نسبت به برجام؛

آفتاب تابان یا لامپ ۱۰۰!

اسفند ماه سال گذشته بود که صالحی به عنوان یکی از اعضای ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای نسبت به بی ثمر بودن اجرای برجام و این که کاری انجام نشده است صحبت کرده بود. صالحی در گفتگو با یک وبگاه عربی اذعان داشت: “تا الان برخی بانک‌های بزرگ اروپایی تحریم‌هایشان را به‌طور کامل پایان نداده است، چرا که قبلا تعهد داده که با ایران مراوده تجاری نداشته باشند. ما هنوز منتظر هستیم که وزارت خارجه ایران با اتحادیه اروپا تماس بگیرد و این بحران را حل کند”.

روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس خبری مشترک با موگرینی در رابطه با تأثیرات اجرای برجام عنوان داشت: “مردم ایران باید نتیجه توافق هسته‌ای را هرچه سریع‌تر احساس کنند وگرنه مردم ایران سوال خواهند کرد که؛ توافق چه‌میزان برای مردم ایران مفید بوده؟” صحبت هایی که صحه ای بر وضعیت چند وقت اخیر کشور و پسا برجام گذارده است و عدم اجرای تعهدات طرف مقابل را تایید کرده است.

چندی است که برخی از اعضای هیئت دولت و یا نزدیکان دولتی ها نسبت به دستاوردهای برجام کافر شده اند و آنرا نیز فریاد می زنند. عراقچی معاون وزیر خارجه و رییس ستاد پیگیری برجام در ماه اول اجرای برجام شاید برای کاهش توقعات از برجام عنوان داشته بود: نباید از برجام توقع شکوفایی اقتصاد داشته باشیم که با امضای آن همه درهای اقتصادی به روی ایران باز می‌شود.

اما اسفند ماه سال گذشته بود که صالحی به عنوان یکی از اعضای ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای نسبت به بی ثمر بودن اجرای برجام و این که کاری انجام نشده است صحبت کرده بود. صالحی در گفتگو با یک وبگاه عربی اذعان داشت: “تا الان برخی بانک‌های بزرگ اروپایی تحریم‌هایشان را به‌طور کامل پایان نداده است، چرا که قبلا تعهد داده که با ایران مراوده تجاری نداشته باشند. ما هنوز منتظر هستیم که وزارت خارجه ایران با اتحادیه اروپا تماس بگیرد و این بحران را حل کند”.

صحبت های صالحی اولین و آخرین اعتراف دولتی ها درباره برجام نبود چرا که پس از صالحی وزیر اقتصاد هم در پازل دکتر عراقچی بازی کرده و بیان داشت: برجام به معنی رفع همه چالش های اقتصادی نیست. این صحبت که پس از آن نیز از زبان وزیر کشور هم بیان شد در تناقض کامل با صحبت های دولتی ها پیش از زمان اجرایی شدن برجام بود. صحبت هایی مانند ضرر روزانه ۴۰۰ میلیارد تومانی برای تاخیر در اجرای برجام، وابسته بودن آب و نان و محیط زیست و ازدواج جوانان به رفع تحریم ها و اجرای برجام از همین صحبت ها است.

با گذشت زمان اجرایی شدن برجام به تدریج مشخص شد که برجام آفتاب تابانی نیست و باید از آن در حد یک لامپ ۱۰۰ توقع تغییر در اوضاع را داشته باشیم. پس از این ناکامی بزرگ دولتی ها باز هم زبان به اعتراف گشودند، وزیر صنعت و معدن پنج شنبه گذشته و در گفتگوی تلویزیونی عنوان داشته است: “از سرعت عمل اجرای برجام راضی نیستیم صرف لغو تحریم‌ها نمی‌تواند مشکلات اقتصادی کشور را حل کند و این مهم مستلزم همکاری و هماهنگی بین تمام دستگاه‌های دولتی و خصوصی در خارج از کشور است. ”
اما شاه بیت اعتراف دولتی ها به ناکارآمدی برجام را باید گفته های رییس بانک مرکزی در سفر اخیرش به آمریکا دانست. ولی‌الله سیف در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ تصریح کرد «برجام تاکنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای ایران نداشته است«.

به نوشته پایگاه اینترنتی بلومبرگ، آقای سیف گفته است ایران سه ماه بعد از اجرای شدن برجام، توان دست‌یابی به ۱۰۰ میلیارد دلار دارایی ضبط‌ ‌شده‌اش در خارج از کشور را نداشته و برای پرداخت صورت‌حساب‌هایش در مبادلات خارجی به دنبال راهی برای استفاده از دلار است.

لازم به ذکر است که دکتر روحانی در واکنش به اظهارات صالحی درباره به سرانجام نرسیدن برجام در برخی بخش ها پاسخ داده بود که: ایشان وزیر اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی نیست، وزیر خارجه هم الآن نیست، ایشان مسئول سازمان انرژی اتمی است. حال به نظر می رسد که با گذشت ۹۱ روز از اجرایی شدن برجام حداقل در زمینه اقتصادی اتفاق مثبتی نیفتاده است که ولی الله سیف که رییس بانک مرکزی است و با توجه به ارتباطات جهت صادرات و واردات یکی از نقاط ثقل مباحث اقتصادی پسا برجام است اینگونه سخن می گوید. مثل اینکه دیگر کار برجام به پایان رسیده است و آن حد اقل بهبود فضای اقتصادی کشر را هم از آن نباید توقع داشته باشیم.

با این توصیف ها و بی ثمر بودن برجام به اذعان بازرگانان، صنتعگران، مردم و حتی اعضای هیئت دولت حال باید دید بازهم دکتر روحانی رییس دولت تدبیر و امید برجام را موفقیت دولت یازدهم دانسته و همچنان آن را تنها راه برون رفت کشور از مشکلات می داند یا این که کمی واقعیات را در اظهار نظر های خود لحاظ کرده و در آستانه سومین سال تشکیل دولت تدبیر و امید کمی از واقعیات برجام را برای مردم بازگو می کند

منبع : رویش نیوز

 1. لامپ 100 :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  بی وجدان! بی انصاف!‌نمک نشناس! بی چشم و رو!
  من به اندازه برجام بهتون خدمت کردم؟ دم هر مینی سوپر محلتون بری هزار تومن بدی منو تو یرپیچ جا کنی ، کم کمش هزار ساعت براتون روشنی می دم . اگه از جنس کم مصرف باشم که ۱۰۰ وات من می دونی چقده روشنی میده؟ اقلا از عهده یک آپارتمان ۵۵ متری برمیاد ؛ عمرش هم که اقلکن سه هزار ساعته.
  حالا جنابعالو بگو بابت برجام جونتون چقده سلفیدین ؟ چقده روشنی گرفتین؟ میلیارد دلار سرتونو بخوره وا ؛ قده چند هزار دلار گیرتون اومده؟
  اگه همین امشب سوختم و تو تاریکی موندین ، باعث و بانی اش خودتونین. گفته باشم !

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: